Веганство/вегетарианство-За и Против

  • 20 006
  • 228
  •   1
Отговори
# 195
  • Мнения: 888
Къде мога да открия малко повече информация за 80/10/10?
Има ли я преведена книгата на български?
http://www.amazon.com/The-80-10-Diet/dp/1893831248/ref=pd_sim_b_1

Последна редакция: нд, 26 авг 2012, 21:53 от Cotton_Soft

# 196
  • Мнения: 14 654
Всъщност тази диета с мазното ( не Дюкан и подобни) ми е много по-близка като логика и като стил на живот от веганството. Не че така се храня или ще се храня някога, защото харесвам и баниците, и хляба, и палачинките, и даже овесените ядки, ама ако трябва да се придържам към някой режим - този ще е, за съм сигурна, че няма да се побъркам от глад. Побъркам да се разбира съвсем буквално.
Имам и вегански дни - е така, защото усещам нужда от тях.

# 197
  • Мнения: 5 713
Къде мога да открия малко повече информация за 80/10/10?
Има ли я преведена книгата на български?
Коя книга от всичките?
Няма на бг.

Но ето тази ми харесва. Умерен и обективен:

http://www.amazon.com/Raw-Food-Controversies-Mistakes-Sabotage/dp/1456567225

Иначе като напишеш 80/10/10, излизат разни блогове на хора в Австралия и Коста Рика, примерно...Wink

# 198
  • Мнения: X
...Иначе, знам , че е най-лесно да влезеш в хипермаркета, да хвърлиш в количката хляб, месо, кока кола, няколко вида бисквити, на които пише "без захар, чипсове , на които пише "без консерванти...

не си нито първата, нито последната в темата с идеята, че само това е единствената алтернатива на веганството
Не единствената, а най-често срещаната.Просто някой път в супермаркета загледай кой какво купува.10-15 минути са достатъчни да видиш как се изхранват масово хората.

Всъщност тази диета с мазното ( не Дюкан и подобни) ми е много по-близка като логика и като стил на живот от веганството. Не че така се храня или ще се храня някога, защото харесвам и баниците, и хляба, и палачинките, и даже овесените ядки, ама ако трябва да се придържам към някой режим - този ще е, за съм сигурна, че няма да се побъркам от глад. Побъркам да се разбира съвсем буквално.
Преди година-две живеех със същата заблуда.  
А всъщност, откакто не ям месо, апетитът ми е намалял поне наполовина, изяждам три пъти по-малко храна, не огладнявам през час.....
Отдавам го на това, че откакто залагам на качествена храна, която има всичко , от което се нуждае организмът,( а не на разните му промишлени кулинарни измишльотини, пълни с консерванти, оцветители, ароматизатори и прочие, за да докарат вкуса на храна, ), той се задоволява с много по-малко храна.
Номерът е явно да се комбинират така храните, че организмът да може да извлича максималното от тях, за да не изпитва "глад" за още и още храна, защото не си е доставил нужните му протеини, белтъчини, въглехидрати и т.н......Този номер още го уча.....но след като 300 мл плодово-протеинов шейк може да ме засити за 2-3 часа, значи съм на прав път.
За сравнение:преди можех да изям пържола -200 гр, картофи-пак горе-долу 200 гр, 2 филии хляб, около 250-300 гр салата с чаша бира/вино, и след 2 часа да съм гладна.

# 199
  • Мнения: 14 654
Краси, аз като ям пържоли, не означава, че ям като свиня - а именно изброеното от теб в последния ред.
Сега, нямам намерение да си описвам менюто, но приеми, че пържолата може да е много качествено гориво, комбинирана с нещо различно от пържени картофи и хляб Simple Smile
Както се пее в една моя любима песен "etwas Kultur muss sein" Wink

# 200
  • Мнения: X
........но приеми, че пържолата може да е много качествено гориво......
Ако го купуваш от масовите магазини, хипермаркети и подобни месарски, няма начин.
Масово продаваното месо е всичко друго, но не и чиста, качествена и полезна храна.
Но всеки си прави избора....

# 201
  • Мнения: 14 654
Добре.

# 202
  • на острова на мечтите
  • Мнения: 5 730
Дано да съм заредила видеото както трябва! Видя ми се интерсно да споделя тук.
Не съм ви чела постовете от събота насам, но сега ще наваксам Hug
http://www.youtube.com/watch?v=o-WpYpJldu0&feature=player_detailpage

# 203
  • Мнения: 245

Веганството не винаги е равно на здравословно хранене.
80/10/10 за мен не е здравословно също. Или ако е, то то работи само за единици.

Ако не си пробвал този метод на хранене и ако не разбираш основата му, т.е чел си книгите, едва ли можеш да направиш това изказване. Т.е можеш, но няма да е много кредибилно.


Относно алтернативите на вегетарианството друго исках да кажа, но не съм се изразила ясно явно, защото не си ме разбрала.

# 204
  • Мнения: 5 713
Не е нужно да го пробвам. Всъщност не е нужно да изпробвам всичко на гърба си, за да разбера дали действа на организма ми добре или не. Основата я разбирам много добре на 80/10/10. Wink
А защо мисля така - нямам намерение да се изтъквам. Не е нужно да имам диплома по нутриционистика както сега е модерно.
По тази логика не е редно да се казва/пише, че Дюкан и ВМНВД е нездравословна от хора, които не само не са пробвали, но не са се хранели така с години.

Всъщност, донякъде съм съгласна с Янечек, че твърде фанатично се защитават някои тези и течения. На мен също не ми допада, писах в началото за това вече. Всячески страня от такива хора. Достатъчно се набълбуках през годините, нагледах и начетох на небивалици. И заради такива екземляри покрай сухото гори и мокрото.

# 205
  • Мнения: 3 367
Grinning
Щеше да е много лесно ако има еднозначен отговор.Колкото повече уча (15++ години),толкова по-умерена и срамежлива ставам по темата.
Не става нито само с теория,нито с мятане от дюкан в кълновете,нито само със "слушам си тялото". Иска време,отлежаване на информацията,адаптация към настоящия момент.
Инак- За.Практикувам от години аз,от 2-всички у дома (макар според дъщеря ни кюфтетата да са  вегет. храна както е уведомила баба си по време на 2м престой сама в Бг Grinning )

# 206
  • Мнения: 5 713
Анет, това слушам си тялото знаеш ли колко ми е любимо?  Joy И как се спекулира с него?
За кюфтета не знам, но виж кренвиршите могат да минат за веге - с толкова много соя вътре. Simple Smile))
Съгласна съм с написаното от теб.

# 207
  • Мнения: X
...За сравнение:преди можех да изям пържола -200 гр, картофи-пак горе-долу 200 гр, 2 филии хляб, около 250-300 гр салата с чаша бира/вино, и след 2 часа да съм гладна.[/b]


съвсем нормално и закономерно е това от био-химична гл. точка
всеки ако се нагълта с толкова бързи въгл ще огладнее след 2ч, когато рязко му спадне кр. захар
ако си беше останала на пържола и салата нямаше да си гладна поне 4ч
и за разлика от натъпкалите се с картофите  и хляб нямаше да ти се приспи, както на тях
редовно вече 4год наблюдавам колегите си
2-3 след обяд иьобщо не са работоспособни
да живеят сладкишите и енергийните напитки, че иначе заспиват без да се усетят


във връзка с публикациите на перс за самите и др. ескимоски племена
четох наскоро, че когато се ограничават само до еленово месо, наистина имат здр. проблеми заради високия протеинов прием и липсата на мазнини
нещата се оправяли обаче с тюленския  улов


и една реплика към Кристиян, който твърдеше, че ако дам на детето сурова риба, сурово месо и плодове и ядки щяло да избере вторите
е, нашият, макар и голям, по ядки никога не си е падал
но виж, домашната осолена сьомга (http://en.wikipedia.org/wiki/Gravlax) и домашната пастърма са му в любимия сpисък


Вери, да, спекулира се и то доста със "слушането на тялото"
но от всички режими при мен именно последният ме доведе до там след десетилетия загубена такава способност
ужасно е да си гладен и да се тъпчеш с уж полезна храна и никога да не се чувстваш сит
да не говорим за умората и псих. натоварване

сега даже и да съм гладна, ако нямам какво подходящо да ям мога да си позволя лукса да не ям и то без да изтрепя от нерви околните  Embarassed

# 208
  • Мнения: 14 654
ужасно е да си гладен и да се тъпчеш с уж полезна храна и никога да не се чувстваш сит
да не говорим за умората и псих. натоварване

Именно това имам предвид. И не е зле човек наистина да слуша тялото си, по-точно да си върне способността да го слуша. Децата като малки много добре го умеят. 2-годишното идва при мен и ми казва "дай го маслото, да го месце". Сигурно, защото расте и не е чело за лошите наситени мазнини Wink
Снощи изяде половин варено пиле с кожата и няколко дебели резена масло докато правех вечеря, към хляба и бананите не посегна, не че не ги обича, но те не стават за наяждане и детето явно го знае. Има късмет, че майка му не е веган, че не знам с какво щях да го изхраня.
W'A'S'P',
не знам, просто не знам как имаш търпение непрекъснато да обясняваш всичко това, надявам се да се прочете  от повече хора bouquet
И последно: около мен повечето са вегетарианци по стечение на обстоятелствата, но с нормалните нямаме проблеми - храним се заедно. Виж, като почнат да ми казват, че крада млякото на телето и цикъла на кокошката  Laughing , тогава вече се разделяме трайно. Не одобрявам човек да се озлобява от начина си на хранене.

# 209
  • Мнения: X
Цитат
ако си беше останала на пържола и салата нямаше да си гладна поне 4ч
Преди няколко години пробвах и това...не става, пак огладнявам.А идеята да ям пържоли през час не ми допадна.Аз имах проблеми с бъбреците и след 3-4 дни дюканско хранене започнах осезаемо да усещам как ми тежат.
Цитат
сега даже и да съм гладна, ако нямам какво подходящо да ям мога да си позволя лукса да не ям и то без да изтрепя от нерви околните
Преди, когато огладнявах и нямах достъп до храна, ми ставаше лошо.Т.е., не можех да трая на глад.
Сега, случвало ми се е да огладнея навън и като не попадна на нещо, което да става за ядене, да издържа без проблем до в къщи.Няма гадене, няма падане на кръвно, а околните дори не разбират, че съм огладняла.


Аз не агитирам никого за нищо.Не знам в тази тема ли писах, че дори и у дома всеки може да яде каквото иска.Когато синът ми каже, че му се е прияло месо, купувам и му готвя.
Съпругът ми сам реши, че моят начин на хранене му допада повече.
А част от познатите ми дори не знаят.....като сме на заведение, например, просто си поръчвам така или иначе салата и нещо постно.А за гости у дома се съобразявам те какво ядат.Приготвям и нещо мое си, ако искат да опитат, но дори не обяснявам какво-що....просто е част от предлаганата храна.Не съм рискувала досега да оставя гостите си гладни, предлагайки им само "кълнове и ядки"...    Laughing

Общи условия

Активация на акаунт