Консултации с адвокат

  • 128 902
  • 1 106
  •   1
Отговори
  • Варна.....
  • Мнения: 1 754
Правилата са същите, както ги установи Пела.
Първо прочетете тук:
Адвокат съм от Варна. В тази тема ще получите Вашата консултация , като поемам отговорността за всичко написано само от мен. Не винаги ще мога да влизам всеки ден и да отговарям, понякога съм доста ангажирана, а имам и две деца.
Не давам консултациите по принцип, идеята е да се помогне на родителите, отглеждащи сами децата си, които за съжаление обикновено са в затруднено положение.

УСЛОВИЯ:

1. Преди да пишете тук прочетете цялата тема "Въпроси към адвокати!", ако не намерите отговор на проблема Ви напишете въпроса си.
2. Опишете колкото се може по подробно казуса, като посочите задължително кога е сключен бракът Ви и на колко години са родените от брака деца. След това напишете въпросите си като ги номерирате 1. 2. 3. 4. 5. 6. и т.н. Постарайте се да сте максимално изчерпателни и с един пост да поставите всичките си питания.
3. Изчакайте отговорът ми и бъдете търпеливи.
4. МОЛЯ в темата да не пишат и да дават консултации потребители.  Всички постигни ще бъдат изтрити.
5. МОЛЯ, ценете времето ми, често прекарвам по час тук докато отговоря на всички Ви и тези които са ми писали на л. с., давам консултации доброволно и безплатно, деля от свободното си време за децата и семейството за да помогнат на тези, които имат нужда.
6. Всички съвети не Ви обвързват по никакъв начин и за подробности след консултацията е добре да се обърнете към адвокат във Вашият град.
7. Не ме молете да Ви изпращам бланки за искови молби до съда и други. Няма да го направя.
8. Не пишете повече от един пост.
9. Ако искате да обсъдите проблемите си с други потребители пуснете отделна тема във форума.
10. Не ме молете да Ви препоръчам адвокат от Вашият град. Не мога, тъй като нямам наблюдение върху работата на колеги от други градове.
11. Пишете само на кирилица (на постове на латиница няма да отговарям).
12. Преди да ми пишете на лични съобщения, задължително проверете пощенската си кутия да е празна.
13.Моля, имайте предвид, че тук знаем само вашето становище, не разполагаме с възраженията, които другата страна би могла да направи, както и доказателствата. По тази причина, отговорите  може да бъдат различни, от тези които Вашият адвокат ще даде.

Старите теми
Консултации с адвокат - 1
Консултации с адвокат - 2
Консултации с адвокат - 3
Консултации с адвокат -4
Консултации с адвокат -5
Консултации с адвокат- 6


# 1
  • Мнения: 15
Разведени сме с влязло решение от 16 май 2012 г.по взаимно съгласие.Имаме дете момиче на 4 години. Родителските права са дадени на мен.Споразумя ли сме се детето да е при него всяка първа  и трета събота и неделя от месеца, през четвъртата седмица сряда и четвъртък. 20 дни през лятото и 10 през зимата. Рождения и именния ден на съпруга ми с преспиване.  Сега започва да ме атакува за още дни. Иска равни права. Забравих да напиша ,че имах подадена жалба в полицията за побой и психически тормоз.Беше заведено дело за домашно насилие.Но го отмених след като се договорихме доброволно.Въпроса ми е?
1. Може ли да заведе дело за още дни? няма месец от приключилото дело и той ме атакува и настройва и детето.
2.Има изтеглен заем на който а съм , не иска да плаща издържала която е 100 лев. заради заема. Има ли право на това?
3.Не ми дава дрехите на детето и моите има ли тези права! защото щял да си вземе детето.
Причината за всичко е той.Поддържаше любовни отношения с жена от друг. Взе детето и го води при нея, като ме заплашваше да не казвам на никого. После ме караше да се разписвам че се отказвам от детето си.Беше много грозно.

# 2
  • Мнения: 931
Здравейте,

Разведена съм от февруари 2011 г, като родителските права за детето от брака ни - момиче на 4 години и половина са дадени на мен. Бащата взима детето с преспиване всяка седмица за 24 часа. Проблемът е, че е започнал да бие детето с "възпитателна цел", както той твърди. Не става дума за побой, а за шамари от време на време по дупето и лицето. Разговарях с него по въпроса и настоях да не употребява физически наказания, но той е категоричен, че детето си е негово, аз не мога да му кажа как да го възпитава и рискува да се превърне в лигла ако не е той да я възпитава. Малката ме моли да не я давам на баща й, отказва да отиде при него, но той е непреклонен. Заяви, че ако се опитам да не му дам детето ще подаде жалба, че ограничавам контактите му с нея.
Причината да се разведа с бащата на детето бяха чести скандали и повтарящи се случаи на насилие, което ставаше пред очите на малката.
Има ли нещо, което да направя в рамките на закона за да предпазя детето си?

# 3
  • Мнения: 521
здравейте!

Първо искам искрено да Ви благодаря за това,което правите. Ще изложа максимално стегнато моят проблем.

Женени сме от 24,01,2004г. Имаме дете на 8 години.

На 6.09.2011 прибирайки се в къщи видях бележка, от мъжът ми че няма да се прибере вече. Така и стана. От тогава той нито се интересува от детето,нито плаща издръжка. Все едно никога го е нямало.
Общо имущество нямаме. Жилището, в което живеем е на майка ми.

Въпросите ми са няколко.

1.Колко струва един развод /по взаимно съгласие да кажем/ ?
2.Възможно ли е да се осъди за издръжка със задна дата /от септември 2011 /?
3.Ако човекът няма легални  доходи как точно ще му бъдат взети парите? /той не се води че работи никъде/?
4.Делото за развода включва ли определяне на издръжка или трябва да се води друго дело за издръжка след като е приключило делото за развод?
5. Как се определя размерът на издръжката? /Мога ли да искам примерно 500лв./?

Благодаря предварително!

# 4
  • Мнения: 936
Здравейте и от мен!
Преди няколко дни получих молба за развод от мъжа ми. Наред с всички безумия написани вътре от него, той ми предлага по 30 лв издръжка за дете (имаме две), като доводът, който изтъква там е, че им били намалили заплатите и не можел да дава повече. Знам, че минималната издръжка по закон е 1/4 от МРЗ, т.е. 72,5 лв.
Въпрос: Може ли съдът да определи по-малък от този размер?
Съпругът ми получава заплата от 1300 лв, като го осигуряват на нея. Допускам, че е възможно да поиска от фирмата да му намалят умишлено заплатата или дори да му прекратят фиктивно трудовия договор, докато тече делото, за да плаща по-малко. Бих ли могла да направя нещо в подобен случай!
Благодаря ви!

# 5
  • Мнения: 6 697
Намирам много отговори на моите въпроси тук    bouquet

# 6
  • Мнения: 2 927
1. Може ли да заведе дело за още дни? няма месец от приключилото дело и той ме атакува и настройва и детето.
2.Има изтеглен заем на който а съм , не иска да плаща издържала която е 100 лев. заради заема. Има ли право на това?
3.Не ми дава дрехите на детето и моите има ли тези права! защото щял да си вземе детето.
Причината за всичко е той.Поддържаше любовни отношения с жена от друг. Взе детето и го води при нея, като ме заплашваше да не казвам на никого. После ме караше да се разписвам че се отказвам от детето си.Беше много грозно.
1. Може, но шансовете да спечели са малки. В България няма т.нар "съвместно попечителство", иначе правата ви и преди и сега са си равни.
2.Не разбрах ти поръчител ли си по заема? Нито един заем не го освобождава от плащане на издръжка. Решението - изпълнителен лист и изпълнително дело. А ако прави проблеми - жалба в прокуратурата. Ако не е плащал повече от два месеца е престъпление. За последното можеш да го предупредиш, преди да предприемеш мерки.
3. За дрехите - поискай съдействие от полицията, поне преди и в нашия край оказваха такова. Няма право да ги задържа, нито твоите, нито на детето.

# 7
  • Мнения: 2 927
1.Колко струва един развод /по взаимно съгласие да кажем/ ?
2.Възможно ли е да се осъди за издръжка със задна дата /от септември 2011 /?
3.Ако човекът няма легални  доходи как точно ще му бъдат взети парите? /той не се води че работи никъде/?
4.Делото за развода включва ли определяне на издръжка или трябва да се води друго дело за издръжка след като е приключило делото за развод?
5. Как се определя размерът на издръжката? /Мога ли да искам примерно 500лв./?

Благодаря предварително!
1. Невъзможно да се каже. Минимален адвокатски хонорар по взаимно съгласие - 300 лева, по исков ред - 500 лева. Максимален размер няма, определя си го адвоката. Държавна такса 40 лева, без тази за издръжката.
2. Да, стига периодът назад да не надвишава една година.
3. Ако има имущество, ще се разпродаде. Ако няма - от общината, в минималния размер (сега е 72.50 лева), без значение колко е присъдена.
4. В делото за развод се решава и въпроса за издръжката. Ако не искаш да се развеждаш, можеш да водиш само дело за издръжка.
5. Според доходите на двамата родители и нуждите на детето. Можеш да поискаш 500 лева, но ако е безработен и няма имущество, не очаквай много повече от 100.

# 8
  • Мнения: 2 927
Здравейте и от мен!
Въпрос: Може ли съдът да определи по-малък от този размер?
Съпругът ми получава заплата от 1300 лв, като го осигуряват на нея. Допускам, че е възможно да поиска от фирмата да му намалят умишлено заплатата или дори да му прекратят фиктивно трудовия договор, докато тече делото, за да плаща по-малко. Бих ли могла да направя нещо в подобен случай!
Благодаря ви!
Не може съдът да определи издръжка под този размер. Във втория случай не би могла да направиш почти нищо. Ако си сигурна, че въпреки фиктивното прекратяване продължава да работи, може да сигнализираш Инспекция по труда. Ако установят, че работи, ще глобят фирмата. Ако само му намалят заплатата, не би могла да направиш нищо.

# 9
  • Мнения: 521
Искрено благодаря за отговорите, Хърмаяни   bouquet

# 10
  • Мнения: 936
И аз много благодаря!!!

# 11
  • Мнения: 83
Здравейте, имам следното питане. Приятелката ми обмисля да си вземе детето (1г. и 5м.) и да напусне мъжа си, но притесненията и са относно това дали той може да и вземе по някакъв начин детето, понеже той и семейството му са финансово заможни, а нейните родители, при които възнамерява да се върне, живеят на квартира. Та въпросите ми са:
1. Има ли значение в съда, това на кого ще присъдят детето, след като тя няма никакви доходи (понеже досега не е работила, а е гледала детето) а мъжа и е финансово добре. Може ли той с пари да направи така, че да и вземе детето?
2. И това, че родителите и, при които ще се върне, живеят на квартира...ще се вземе ли под внимание при определяне на попечителството?
3. При кого ще остане детето до приключване на бракоразводното дело и какви са шансовете, тя да спечели делото и да си вземе детето?
Предварително благодаря, с нетърпение очаквам отговора Ви! Поздрави!!!

# 12
  • Мнения: 2 803
Здравейте!

Мъжът ми се изнесе от къщи за пореден път. Интересувам се, дали развода да е по взаимно съгласие или по негова вина? Какви са плюсовете и минусите на единия и другия вариант?

# 13
  • Мнения: 448

1. Има ли значение в съда, това на кого ще присъдят детето, след като тя няма никакви доходи (понеже досега не е работила, а е гледала детето) а мъжа и е финансово добре. Може ли той с пари да направи така, че да и вземе детето?
2. И това, че родителите и, при които ще се върне, живеят на квартира...ще се вземе ли под внимание при определяне на попечителството?
3. При кого ще остане детето до приключване на бракоразводното дело и какви са шансовете, тя да спечели делото и да си вземе детето?
1.Не е решаващо, но се взима под внимание. Ако освен финансово стабилен, е и добър родител - възможно е да вземе детето да го отглежда.
2. Дали са на квартира не е от значение.
3. Съдът ще реши, ако се поискат привременни мерки. Шансовете не мога да коментирам, по принцип 50:50.

# 14
  • Мнения: 448
Здравейте!

Мъжът ми се изнесе от къщи за пореден път. Интересувам се, дали развода да е по взаимно съгласие или по негова вина? Какви са плюсовете и минусите на единия и другия вариант?


Много общи въпроси са това.
Изнасянето от жилището не води непременно до негова вина.

Общи условия

Активация на акаунт