Забравена парола?
или
Регистрирай се Активация на акаунт

Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Млека за кърмачета, захранване
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
Здравейте на всички!  
Нов потребител съм и се надявам както аз да мога да намеря отговор на въпросите, които ме вълнуват, така и да бъда полезна на вас с каквото мога.  Very Happy
Мария е на 4 месеца и 3 седмици. Трябва да започна да я захранвам с каши и, доколкото знам, оризовата се възприема най-добре от бебетата като начало. В една от дебелите книги, с които съм се запасила пише също така че и кашата от царевично брашно се отразява добре на дребосъците. Въпросът ми е има ли някой рецепти за приготвяне на каши от оризово или царевично брашно? Или може би имате по-добри идеи за захранването с каша?   261uu
Цитирай

Plovdiv->Toronto

Какво значи оризово или царевично брашно, обикновени, сурови, като за големи хора ? Най добре вземи кутия готова каша за начинаещи, не може да няма и там, такава, която не иска и варене, само се разбърква с топла вода и стои 5 минути или малко на микровълновата. Има оризова Милупа, потърси.  Царевицата не е за 4-месечни, давай елда или овесена каша, също аламинутни. Те са много фини, с мляко, желязо и витамини, много време ще губиш ако сама ги бъркаш, смесваш, вариш... Моя син започна с Милупа Barley, много му хареса. Отначало малко се мръщят, но по две-три лъжици, по-рядка каша и постепенно ще я хареса.  Wink
Цитирай

САЩ

Копирам ти какво беше превела модераторката по въпроса. От моя опит: аз мелех, след като сваря ориза, защото не успях да получа брашно в кафемелачката. Излишното количество можеш да съхраняваш във формички за лед. Едно кубче е равно на една супена лъжица. Разбира се винаги има вариант с готови каши, но всички съдържат захар и сол и ванилия.

Ето една част от рецептите - те са доста, така че ще ми отнеме време да ги преведа и напиша. Тези рецепти се дават, след като бебето е свикнало с всяка храна поотделно, и се съобразяват с възрастта му.

Купете си зърнените храни – ориз, овес, ечемик, булгур, пшеница, т.н., и ги смелете в кухненския, робот, блендъра или кафемелачката, докато получите фино като пудра брашно.
Използвайте кафяв ориз вместо бял – по-хранителен е!

Оризова каша*
1. 1/4 ч.ч. призова пудра (смлян в кафемелачка или блендър кафяв ориз)
2. 1 ч.ч. вода
3. Кипнете водата в тиган. Добавете оризовото брашно при непрекъснато бъркане.
4. Оставете покрито да къкри 10 минути, Смесете го с мляко, адаптирано или кърма, и плодове ако желаете.
5. Сервирайте топло.

Ечемичена каша*
1. 1/4 ч.ч. смлян ечемик (ечемик смлян в кафемелачка или блендър)
2. 1 ч.ч. вода
3. Кипнете водата. Добавете ечемика и го оставете да къкри 10 минути.
4. Смесете го с мляко, адаптирано или кърма, или сок и добавете плодове, ако желаете.
5. Сервирайте топло

Можете да сменяте текстурата на млените зърна, когато бебето пораства и не се нуждае от фини гладки храни. Приготвяйте зърнените храни както е написано.

Овесена каша*
1. 1/4 ч.ч. овес (овесени ядки), смлян в кафемелачка или блендър
2. 3/4 ч.ч. вода
3. Кипнете водата. Добавете овесените ядки и ги оставете да къкрят покрити 5 минути.
4. Смесете ги с мляко, адаптирано или кърма, или сок и добавете плодове, ако желаете.
5. Сервирайте топло

Смесена каша*
1. 1 с.л. млян овес (овесени ядки)
2. 1 с.л. млян кафяв ориз
3. 1 с.л. млян ечемик
4. 1 ч.ч. вода
5. Кипнете водата и добавете смлените зърна. Разбъркайте с тел за разбъркване на яйца.
6. Покрийте и оставете да къкри 10 минути.
7. Смесете ги с мляко, адаптирано или кърма, или сок и добавете плодове, ако желаете.
8. Сервирайте топло.

Помнете:
Творенето на бебешки храни може да е безкрайно и се ограничава само от възрастта на вашето бебе и хранителните алергии (ако има такива). Смесете заедно каквито искате плодове, зеленчуци и меса заедно. Трябва да сте сигурни, че бебето е яло всяка съставка от творенията ви в чист вид преди това.

Банани
1. Обелете зрели банани
2. Сложете банана в кухненския робот или блендъра и пюрирайте
3. Можете да намачкате банана и в купичка с обикновена вилица – затоплете в микровълновата за 25 секунди преди намачкване за по-голяма мекота.
4. Добавете зърнена храна (ако желаете) за сгъстяване

Погледни назад имаше също тема и каква храна кога да се започне. Примерно аз до 10м. не съм давала банан, ечемик царевица.
Цитирай
Здравей и от мен,
не разбирам защо всичката тази сложност? има страхотни готови каши, защо ти е да губиш време и да ги приготвяш сама?
Купуваш каша подходяща за възраста на бебето ,най добре без добавени плодове и даваш по малко, няколо дена докато свикне. Освен ако нямаш някакъв специален проблем, който да налага да ги правиш сама?
Цитирай
Привет на всички!
Проблемът е, че готовите каши имат какви ли не добавки освен полезните. Два дена подред давах на Мария по мъничко от оризовата каша на Нестле. Толкова е подсладена и ароматизирана с ванилия, че и аз бих си я похапнала с удоволствие (фен съм на сладичкото), а Марея се нахвърляше върху лъжичката като че ли е стояла гладна два дена. Предполагам, че и кашите на другите фирми са подобни на вкус. А мисля, че за бебун на почти 5 месеца е раничко да опитва от тези благини, и то не заради друго, а заради стомахчето.
Много благодаря за рецептите! Вече се потрудих върху една от тях, следобед ще видя резултатът от усилията ми на лицето на Мария.  Wink  Надявам се кашата да й се хареса.
До скоро и успех в отглеждането на малките съкровища!  Very Happy
Цитирай

САЩ

И още по темата...

Първите 3-4 дни предлагах оризова каша с повечко кърма, за да е рядка. Това го правех сутрин.

От 5-я ден започнах да прибавям и малко круша към оризовата каша. Пюрето от круша се приготвя предварително. Вариш 5 минути  1-2 обелени и нарязани на кубчета круши в малко вода. После пасираш и сипваш във формички за лед и във фризера. По-късно крушата подмених с ябълка, пак сварена и пасирана. Може и банан, но след 10 м.

Правилото е, че на всеки 3-4 дни можеш да въвеждаш нова храна - плод, зеленчук или безглутеново зърно (елда, просо). Необходимо е да видиш дали няма да има някаква реакция към определена храна. Примерно на моя син грах и въобще бобовите не му понасяха. И досега (макар че е на годинка) внимавам.

След оризовата каша и крушата предложих пюре от картоф по обедно време. Варя 2-3 картофа 20-25 минути и пасирам. После пак прилагам схемата с формичките за лед.

После към пюрето от картофи прибавих пюре от моркови.

После може да се продължи с пюре от червено цвекло, карфиол, грах. Ако няма пресни зеленчуци, набави си замразени.
Цитирай

здравей
аз съм действала горе-долу като Инка, само че в началото за захранване ползвах готова каша оризова - на испанската фирма Блевит - вярно, че е малко сладка, но не ми се бъркаше домашна каша по 1-2 ч.л., колкото се дава в началото. първите дни видях зор, защото бебка след като си изпиваше млякото не искаше да вкусва от кашата. принудих се 3-4 дни да слагам по 1-2 л. от кашата в шишето, колкото за свикване и преминаване към новата храна......после давах първо каша около 30-40 мл и отделно млякото и така постепенно увеличавах кашата за смтека на млякото до стигане на пълна порция.

иначе започнах точно на вашата възраст Smile - 4 месеца и 18 дни....след като стигнах пълна порция вече се научих да правя и домашната каша (с благодарности към Инка и Raya).

така постъпих аз, надявам се да намериш нещо полезно за себе си......
Цитирай

Цитат на: Maria y Reny
Проблемът е, че готовите каши имат какви ли не добавки освен полезните. Два дена подред давах на Мария по мъничко от оризовата каша на Нестле. Толкова е подсладена и ароматизирана с ванилия, че и аз бих си я похапнала с удоволствие

не съм пробвала на Нестле и сигурно няма да купя, защото на опаковката пишеше след 6-я месец и че може да съсържа остатъци от мляко. аз купувам само безмлечни каши.
Цитирай

София

Да се включа по въпроса за готовите каши.

Малкия хвана летният вирус с разстройството. ДжиПи-то ми препоръча да купя готова оризова каша на Нестле, защото знае, че аз всичко приготвям домашно. Та тази каша била малко нещо като лечебна и т.н. и т.н. хвалебствия. Накрая ми даде една мостра - малко пликче за 100-тина грама каша от гореспоменатата. Най-съвестно, следвайки стриктно упътването направих кашата. И после взех, че я опитах... За захарта в нея нама да коментирам. Това което ме отврати, беше силният мирис на разтворима напитка. Всички знаете, какъв специфичен и неприятен привкус имат разтворимите напитки от рода на Танг, Степ и др. Та кашата беше със същият вкус.

За мене си реших - няма да давам на детенце такова нещо втори път.
Цитирай

София

Цитат на: Raya
Да се включа по въпроса за готовите каши.

. Накрая ми даде една мостра - малко пликче за 100-тина грама каша от гореспоменатата. .

Да не би да е станала рекламен агент на Нестле, щом чак и мостра ти е дала. Ей много се ядосвам на тези лекари, и нашата е същата. Все най скъпите неща ми изписва- ама дали са най добрите Sad
Цитирай

Sofia

Аз започнах с безглутенова каша на Фризокрем. Разбърквам я с млякото на бебчо и така я давам. Ако я разбъркам в купичка стои на бучки, но като я сложа в шишето и разтръскам силно бучките се разбиват и става еднородна смес. По-редичка е от обикновените каши и за това е идеална за шише. Бебчо много я обича.
А, има мнго малко захар
Цитирай

Варна

Аз давам от кашите на "Слънчо" - много са хубави и Мони ги харесва. Леко са подсладени.
Преди седмица купихме две каши на "Нестле" /бяха в промоция с подарък метална кутия, в която да слагаш отвореното пакетче/. Бебка ги яде като пристрастена... И как няма - те са толкова сладки, че като пробвах и ми накърти. Смятам повече да не купувам такива! Направо ужас!
Цитирай

София

Ох, много се възмущавам вече заради тази захар!  Sad
Защо я слагат и на мъниците? Всички знаем, че към захарта човек се пристрастява, въобще ли не им пука на тези хора?!?!?! Neutral
На малкия дори и вода със захар не съм му давала. Защо пък като почна да го захранвам, да почна и със захарта! Само домашно!

Извинявам се че съм извън темата, ама изпуших вече!  Confused
Цитирай

Burgas/Vankuvar

Здравей и аз давам от кашите на Слънчо и мисля, че са много хубави! Катето по принцип не е лакома, но смесвам с малко плодово пюренце и си хапва! На мен лично не ми се занимава да правя сама каши и пюрета при това разнообразие на пазара, но избора си е твой! Успех!!! Laughing
Цитирай
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.