Раздяла с кърмачето

  • 2 095
  • 41
  •   1
Отговори
  • UK
  • Мнения: 4 308
Няколко дни след първия рожден ден на Бори се налага да вляза в болница за около една седмица. Сърцето ми се свива отсега. Кърмя сутрин, вечер,  около 2 пъти през деня и 2-3 през нощта. Спи при нас, мъчат го зъби, мисля и жажда, че си е жега, някой път се буди 1 път, някой път 2-3. Заспива най-вече на гърда, не ползва залъгалки, не пие от шишета и биберони. Приемам всякакви съвети как да направя раздялата по-лека и за него, и за мен.
Ще пробваме един вид АМ, яде кисело мляко, йогурти, сирене, извари и т.н. Не ме притеснява липсата на мляко. Притеснява ме другото - най-вече дали ще се отбие за толкова време, дали ще помни и ще иска да суче отново след една седмица, и как аз да се справя в болницата с гърдите си, искам да запазя лактацията, не искам да се отбиваме все още. Ще цедя колкото мога, досега никога не съм се справяла с помпа, не знам ако трябва да цедя само на ръка как ще е. Първия и втория ден след операцията най-вероятно ще съм на легло, системи и т.н., направо не знам как ще стане. Много съм притеснена, моля, ако имате идеи как да улесним нещата, ще съм ви благодарна, ако някоя майка има подобен случай също ще ми е полезно да разкаже как се е справила! Иска ми се да прочета малко практически съвети от консултантите и примери, с които са се сблъсквали в практиката си. Много благодаря предварително на всички, които се включат!

# 1
  • Мнения: 817
Здравей dejie !
Първо ти стискам палци операцията да мине успешно и да се визстановиш бързо и безпроблемно Hug
Аз съвет не мога да ти дам,но мога да споделя моят опит.До сега сме се разделяли с малката около 5-6 пъти за период от 2 до 6 дена.Първият път беше на 10-11 месеца.Нямало е проблем като ме няма,не е била нервна и не е ровила в пазвата на дядо си JoyНапротив,баща ми казва,че е спала непробудно по цяла вечер или ако се събуди и види дядо си и пак заспива  без ревове.АБ не е предлагали,защото тя така и не се научи да пие от шише.При нас нямаше никакъв проблем да засучи отново.Аз естественно се цядях много стриктно,въпреки,че на 5-6 ден виждах,че кърмата ми дръстично намалява и мога да изцедя на половината от това ,което съм цедяла 1-я ден.
Успех ти пожелавам,дано първо при теб нещата са добри и малката да понесе безпроблемно и спокойно тази кратка раздяла Peace

# 2
  • С питане до Цариград, стига се, но с ... отзад!
  • Мнения: 6 406
 Деже, здравей!  Hug Браво за успешното кърмене до сега и леко минаване на операцията, която ти предстои. Praynig
 Как ще реагира кърмачето на раздялата, която ви предстои за съжаление никой не може да каже, важно е за да се чувства то добре при самата раздяла ти и близките ти да сте спокойни и усмихнати. Няма да е хубаво малкото човече да усети притеснението и страха ви от предстоящото. Можете да му обясните, че мама отива при чичо доктор, който е много добър и ще и помогне да се чувства още по-добре или нещо подобно, ти най-добре познаваш детето си и знаеш кое би било подходящо за него. Не знам как са били нещата до сега, разделяли ли сте се с детето и за колко време, но ако не сте, може би би било удачно да започнеш да го подготвяш като излизаш за малко без него, като го оставяш на човека който ще го гледа (предполагам това ще са баба, татко) за да свикне с идеята, че мама излиза и после се връща пак. Това ми идва в момента като идея за облекчаване на раздялата, както и често говорене по телефона с детенцето.
 Относно поддържането на лактацията и избягването на запушвания и тн. Не знам каква операция ти предстои, колко време ще продължи, колко време ще си под упойка и какви лекарства ще приемаш, но мога да ти предложа (за което вероятно и сама си се сетила) преди да тръгнеш за болницата да накърмиш едно хубаво малкото слънце и после да се изцедиш в болницата възможно най-близко до операцията и после в момента в който си в състояние. Би могла също така ако ви е възможно да ограничиш няколко дни преди постъпването кърменията с идеята млякото да е по-малко за да предотвратиш евентуално препълване и болезнени бучки, а веднага след събуждането, когато ти е възможно да започнеш да цедиш. Зависи каква е операцията и какви упойки и  лекарства приемаш можеш също така да се разберете с човека, който гледа бебчо да го доведе след операцията да си се насуче и да го води по 2-3 пъти, когато са посещенията да си суче, а през останалото време ти можеш да се цедиш. Ако искаш, можеш да говориш с лекаря си какви лекарства и упойки ще използват и да се обадиш на телефона на НАПК да те свържат с консултант по кърмене-фармацевт с който да обсъдите дали и кога можеш да кърмиш съобразно лекарствата които приемаш.
 За по лесно цедене мога да ти препоръчам да пробваш техниката на Мармет (можеш ако искаш да се поупражняваш предварително), а също и няколко неща, които често подпомагат рефлекса на потичане - можеш да си вземеш снимка или клипче на бебето, които да гледаш докато цедиш, да си мислиш за хубави неща свързани с него, например как сладко си суче, как мило се гушкате, да си припомняш приятно моменти по време на кърменето и изобщо всякакви неща, които те карат да се чувстваш добре и предизвикват приятни емоции в теб, можеш също така да пробваш да цедиш докато говориш с него по телефона (ако изобщо иска нещо да каже в слушалката де  Laughing, ама и едно Ааааааа вероятно би било достатъчно) или веднага след това. Изобщо, колкото по-спокойна и добре настроена се чувстваш, толкова по-лесно би било цеденето.
 Хубаво е да знаеш, че понякога след подобни раздели бебето може и да откаже гърдата в знак на протест, което може да продължи известно време, но това не означава, че се е отбило и с малко търпение вероятно отново ще засуче.  Peace

# 3
  • UK
  • Мнения: 4 308
Благодаря ви момичета за отговорите и за пожеланията! Много успокоително ми подействахте.  Hug Не сме се разделяли досега изобщо, нямаме помощ вкъщи и се е случвало най-много за 2-3 часа да го оставя на татко му. Надявам се да не ме забрави изцяло и да ме бута с ръце като посегна да го гушна. Чудя се как биха му подействали едни такива срещи, каквито Не съм предлага, дали няма да се разстройва, като го отделят от мен всеки път. Не вярвам да ми разрешат по-чести посещения от този един час на ден определен за свиждане, колебая се дали въобще да го използвам, страх ме е, че болницата е многопрофилна и е много вероятно да лепне нещо, ако идва при мен.
Операцията е гинекологична, ще махат киста на яйчника, и ще е конвенционална - т.е. разрез върху този от секциото и предполагам най-трудното ще е да стана първия път. Ако някоя е раждала секцио от вас знае, че чувството е че тялото е разделено на две, трудно ставане, лягане, не знам кога ще ми откачат катетрите и системите, за да мога да стана и да се изцедя възможно най-скоро. Упойката ще е пълна. Чудя се дали няма някакви техники за изцеждане в легнало или полулегнало положение на тялото.
Не съм, ще поупражнявам тази техника на ръка, аз правя нещо подобно като цедя, досега съм успявала само на ръка, но пък рядко ми се е налагало. Няма ли да е прекалено изморително според теб, аз съм доизцеждала само след кърмене и един път вместо кърмене - около 100 мл тогава ми откачиха ръката. Ще пробвам  и един - два вида помпи, които мога да намеря, ще пробвам и различни пози.
На доктора си не мога да разчитам за помощ и съвети, тъй като според него трябваше да съм отбила още преди няколко месеца, когато започнах да пия хормонални таблетки напълно несъвместими според него с кърменето  Crazy 
Отлагам операцията от известно време с идеята Бори да порасне поне още малко, но не е много удачно, а и един - два месеца май няма да са от значение за нас, не искам да го отбивам.
Казаха, че престоят ще е една седмица, което ми се струва безумно много на фона на 4-те дни след секциото, но предполагам това е по клинична пътека и надали с молби и циркове ще ме пуснат по-рано, а и все пак по-добре да слушам докторите.
Ако протестира и не иска да суче, когато се прибера, единственото, което ми хрумва е по време на нощното ни съвместно спане много гушкане кожа до кожа, предполагам тогава инстинктите ще надделеят.

# 4
  • Мнения: 16
Здравей,Деже на мен ми се наложи нещо подобно април тази година.Трябваше да вляза с голямото ми момче в болница в София,а ние сме от Г. Оряховица.Малката ми буболечка тогава беше 1г8м сучеше сутрин,вечер преди заспиване 1-2 пъти през нощта(и сега суче така)трябваше да се разделим за около 7 дни,но бяха само 3 защото всичко с баткото беше наред.Бях поискала и аз като тебе съвет тук и ми отговори консултант,който ми даде ценни съвети.Мога да ти кажа само едно,че най-вероятно ще те чака стига ти да успееш бързо да се възстановиш ида можеш да съхраниш лактацията.Пожелавам ти успех и бързо оздравяване,а за бойкот отстрана на бебчо като се върнеш може да очакваш,но трябва да ти кажа,че бързо им минава като подушат"тяхната собственост".Стискам ти палци на 100%.

# 5
  • Мнения: 16
Забравих да напиша,че аз се цедих сутрин и вечер,но не успявах да изцедя много около 50 гр от гърда.

# 6
  • С питане до Цариград, стига се, но с ... отзад!
  • Мнения: 6 406
 Деже, здравей, извинявай, че чак сега ти отговарям, но пътувах вчера и чак сега имам интернет.  Peace

 За цеденето, не е нужно да цедиш до край, можеш да изцеждаш само до облекчаване за предотвратяване на запушвания и препълване. Ако не можеш да седнеш, мисля, че можеш да опиташ да цедиш на една страна като си подложиш някаква хавлийка, където да изтича млякото или в полулегнало положение, добре подпряна. Разбира се, ако успееш да цедиш с помпа и ти е по-лесно можеш и така (особено ако е електрическа). Не се притеснявай, че млякото ще намалее, в момента в който си способна ще можеш да увеличиш цеденето, а после и кърменията и да увеличиш количествата.  Peace Важното е на теб да ти е възможно най-лесно предвид ситуацията след операцията.  Peace
 Препоръчах ти да се консултираш с консултант-фармацевт, тъй като за съжаление много лекари не са съвсем наясно с това какво може да приема кърмещата майка и често карат майките да отбият или прекъснат за известен период кърменето без това да е нужно реално.  Ако искаш би могла да се осведомиш какви упойки и лекарства ще ползват при операцията (лекаря е длъжен да ти каже какво, как и кога ще използва, а ти не е нужно да го уведомяваш за какво всъщност ти трябва тази информация  Wink ) и да се консултираш с фармацевта по въпроса. Така ще знаеш какво може и какво не и ако прецениш ще може да ти водят кърмачето поне по веднъж на ден да си се гушкате. А как ще реагира кърмачето на такива едночасови посещения няма как да разберем докато не пробвате, доста често, ако майката е спокойна и не показва притеснение децата приемат тези кратки посещения добре и дори им се радват.
 Тук мога да споделя и моя опит: когато родих малкото си момиченце Стоян беше на 1г и 6м и се раздели от мен за първи път и аз много се притеснявах как ще го приеме, но държах да ми го водят за да суче. Проблем не сме имали - водеха ми го в болницата, давах му да суче, после го отвеждаха без драми и ревове, но аз бях много спокойна и усмихната, пък и той лесно се лъже с играчка или нещо вкусно и вредно.  Mr. Green Тъй като малката имаше инфекция се наложи да лежим 6 дни, проблем имахме след изписването тъй като бабата беше разлигавила много детето.

 Ще се радвам да разбера как вървят нещата при вас и за кои неща от предложените си преценила, че са удачни за вас.  Hug

# 7
  • UK
  • Мнения: 4 308
Благодаря ви.   bouquet Моят лекар излиза в отпуск и в крайна сметка реших да вляза за операцията без избор на лекар и екип, не знам нищо за упойката. Когато вляза един ден по-рано за изследванията ще се опитам  да разуча и евентуално ще го имам предвид и този вариант за фармацевта и кърменето веднъж на ден. Съмнява ме той дали ще иска да суче, ако го водят, много ни е трудно кърмене навън, той много се разсейва, върти, притеснява се от хората наоколо, страх го е от непознати, не знам, но ще го обмисля. Той по принцип отдавна не суче навън, разсейва се и на иска. Ще се консултирам с докторите там на място. Обмислям и варианта да понамаля кърменето, чудя се дали през деня да не го махна изцяло, и без това той много-много не се сеща, ако аз не му предложа (освен за приспиване), сега тъкмо съм в период на чакане на МЦ и кърмата както обикновено е понамаляла.
За помпа и аз си мисля, че най-добре ще е електрическа, но не познавам никой, който има, ще огледам в Продавалника за нещо на сносна цена, знам че са доста скъпи и няма да ми е по възможностите да купувам нова.
Ще ви държа в течение, имам около 10-на дни още.

# 8
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 822
dejie, има ли вариант да ти водят малкия в болницата 1-2+ пъти на ден, наистина? За много майки това е добър вариант хем да не се отказва бебето, хем да не се цедят нацяло. И разбира се, е по-малък стреса за детето - даже в непозната обстановка и плашеща, каквато е болницата, да се намира до мама, най-обичното и познато същество на света, може да е от голяма помощ. Имай предвид, че поведението му може да се промени, когато не си край него, да иска да се гушка повече, да иска да суче и изобщо да се държи различно, отколкото сега. А може и не, разбира се, децата понякога много ни изненадват с готовността си да се адаптират към нови условия.

На 0888-555-385 можеш да питаш дежурните ЛЛЛ Лидери за съвместимостта на лекарството, когато знаеш какво е, за да можеш после заедно с лекарите да прецениш кое е добре в ситуацията ти.

Пожелавам ти успех с операцията, всичко да мине както трябва!

# 9
  • UK
  • Мнения: 4 308
Благодаря ти и на теб, Бу, за подкрепата! Предполагам, че се притеснявам повече отколкото трябва и ще мине бързо и лесно всичко, обаче като сме се сраснали едни с друг... Не знам кой от двамата е по-пристрастен към другия и към кърменето Simple Smile

# 10
  • UK
  • Мнения: 4 308
Бори е с температура от три дни, според мен е зъбче, според доктора вирусна инфекция, предполагам и двете. Суче постоянно, особено нощем, няма да мине номерът с намалянето на кърменията. Пробвах да кърмя навън, върти се като шило, въобще не иска. В събота бяхме цял ден на Витоша, нито веднъж не сука  ooooh! Не вярвам въобще да се получи нещо в болницата. Забравих да спомена, че ние сме доста мързеливи и се кърмим най-вече легнали, може би е заради жегата, но като опитам седнала и само се дърпа и ме бута, хич не му е удобно.
Сега остава и аз да лепна нещо и направо ще се наложи да отложим цялата работа  Mr. Green
Дано не стане така, че вече всички отпуски са планирани, после няма да има кой да ми помогне с нищо като изляза от болницата.
Не съм, извини ме, че сега видях новата снимка в профила, честито! Да ти е живо и здраво малкото момиченце!  Hug  Hug  Hug

Последна редакция: вт, 10 юли 2012, 21:24 от dejie

# 11
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 822
dejie, сигурно е стряскаща мисълта, че нещо може да се обърка от уж наглед дреболия.
А в болницата ще има ли възможност за контрабанда на деца в стаята Laughing Само питам. Преди известно време бях в болница с малкото дете, във фоайетата за свиждане имаше дивани, на които удобно се кърмеше (не чак да легне човек, но все пак). Не знам как е в тази болница, в която ще си ти, но вероятно има такива места за сядане? Сега не иска да суче, освен легнал, но може би като усети липсата ти, да е иначе и да е съгласен да суче дори така.
Как вървят опитите с изцеждане на ръка/с помпите, които спомена? Все пак ми се струва, че Бори по-лесно от теб ще се нагласи към новата обстановка - ще е тревожен и кисел, може би, но като е сред познати хора, ще се адаптира. А ти трябва да видиш по кой начин ще е най-лесно да се грижиш и за своя комфорт - след операция препълнени гърди няма да са нещо, с което да искаш да се занимаваш...

# 12
  • UK
  • Мнения: 4 308
Никак не вървят опитите за изцеждане, само на ръка, нямам време да извадя помпите и да ги почистя. Имам спринцовка и механична на Авент. Спринцовката никога не съм я пробвала, чувала съм, че е доста болезнено с нея. Електрическите дори и втора ръка не са ми по джоба в момента. Цедих няколко пъти на ръка да сложа в манджите, че всичко се бута с отвратена физиономия, като види лъжица и бяга. Общо взето няма време за нищо - температура вече няма, но сега има кашлица, сополи, не спим, не ядем, само ревем. Надявам се следващите дни да се подобрят нещата, че ако е така не знам дали ще посмея да го оставя на татко и сие, ако не суче не знам какво ще яде, всичко друго отказва. Таткото го е страх как ще се справя с нощните набези, но не смее да си каже, да не ме разколебае в решението ми - засега ще влизам във вторник пък каквото стане, дано не се влоши дотогава.
Трябва ли да си взема Лецитин или там нещо подобно - в случай на препълване ще ми помогне ли нещо? Не ми се е случвало никога да имам втвърдяване или болки, мисля си че едни 12 часа ще изкарам без проблеми, за по-нататък не знам. Колкото по са препълнени гърдите, толкова по-трудно се цеди, нали така?

   

# 13
  • Мнения: 857
Спринцовката е чудесна помпа. Прави добър вакуум и изцеждането с нея е наистина много добро.

# 14
  • UK
  • Мнения: 4 308
Благодаря, ще я пробвам задължително тогава!

Общи условия

Активация на акаунт