Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

• 16 ян. 2006, 22:56 ч.

Кога чухте първи думички???

• 484
  • 12
  •   1
Отговори
  • с трима мъже в къщи
Вече се притеснявам, че моето момче не говори. Казва само отделни срички като ба, ма- но нищо смислено newsm78. Споделете кога проговориха вашите слънчица, трябва ли да го заведа на преглед? Благодаря Hug.

# 1
krasi, мисля че не трябва да се притесняваш. То и Виктория казва само мама, тати,  ам ам (когато е гладна), баба, бебе, кака. Децата по принцип проговарят след 1г. и 6м. и има такива, които започват да говорят след 2 годишна възраст.

# 2
  • София
Малък е младежът - след 2 годинки няма да можеш да му затвориш устата Grinning!

# 3
  • Стара Загора
Спокойно, децата се развиват различно. Моят син например каза първото си изречение на 1г. и 3 м, но той е едно изключение, в общия случай не става така. Ще ти разкажа една история, дано ти е полезна:

Преди 2 месеца една приятелка се беше шашнала здраво, след като от яслата и казали, че сина и (1г и 10м) не се развива нормално, защото не говори. Беше започнала да чете наляво и надясно, най-накрая стиган до там, че сама постави диагноза на детето - Аутизъм #Crazy
Лошото е, че и педиатърката им ги ошашка допълнително и ги прати по психолози, психиарти и т.н.
А първитя лекар (психолог) при когото са отишли има казал "В кабинета ми не е влизало по-здраво дете от вашето" Wink Приятелката ми разбира се си отдъхна и спря да се занимава с "проблема".
Скоро се чух с нея - детенцето вече казва доста думички и започва да проговаря с пълна сила на 2 години, точно на колкото проговори и първото и дете Wink

Няма страшно, щом с всичко друго си е наред няма от какво да се притесняваш
А и това,че казва срички на тази възраст е предостатъчно.

# 4
  • Пловдив-Сащ
И моят съвет е да не се притесняваш.........Всяко дете е индивидуално, едни започват да говорят по-рано, други по-късно.........Особено за момченцата, те се вълнуват от по-дейни неща, отколкото момиченцата, поне аз така знам.........Но и синът ти е малък, че да очакваш от него да "приказва"...А понякога и лекарите допълнително шашкат родителите, защото детето не се развивало според тяхните таблици и пр.Например нашата педиадърка, постоянно ми втълпяваше, че дъщеря ми била слаба, изоставала от връстниците си на килограми и пр.Аз все се мъчих да я разяждам с какви ли не приумици, но когато детето не му се яде, каквото и да правиш то просто така си е решило.......Но от друга страна пък е много будно и умно дете, аз какво съм виновна, че не влизало в таблици, рамки и други подобни..........Жаде, ти е дала страхотен пример .........Така че не се притеснявай излишно...........А като вземе принца да говори, и да задава непрекъснато въпроси, ще си мечтаеш пак да е малко бебче и да гука само...........!!!

# 5
  • Bath, UK / Варна
Ето едно успокоение от майка на късно-късно проговорил юнак  bowuu
На вашата възраст казваше 4-5 думи, иначе си бърбореше някакви измишльотини. След още няколко месеца много се притесних, като стана на 2 го заведох на логопед, казаха ми, че е въпрос на време - след 2 седмици започна да говори, буквално се "отпуши", сега го молим да млъкне за малко, че да кажем и ние нещо  ooooh!
Така че - рано е да се притесняваш  Grinning

# 6
  • София
  Изчакайте, рано е!!!
  нашият малчуган се "отпуши" след 2-те год.

По повод воденето на лекари от излишно притеснени майки -  да разкажа за една моя позната която си заведе детето на психиатър, защото много се биело с децата на площадката(дете на 2 год.) и лекаря и беше казал, че тя е за лекар не детето hahaha
  Това в рамките на шегата (но случаят е истински).

# 7
  • Варна
Имам две близки деца, които проговориха на 3г. Не се притеснявай. Малко е още детенце, за да се панираш! Grinning

# 8
  • софия гео милев
и аз имам такав проблем моят син е на 2г 10м и казва само няколко думи  бабите непрекаснато ми повтарят да го заведа на лекар че това не е нормално и много ме шашкат.незнам какво да правя даите ми сьвет.

# 9
  • Bath, UK / Варна
и аз имам такав проблем моят син е на 2г 10м и казва само няколко думи  бабите непрекаснато ми повтарят да го заведа на лекар че това не е нормално и много ме шашкат.незнам какво да правя даите ми сьвет.
Не е лошо да идете на логопед за консултация  Grinning  На детето дори ще му е интересно. А ти ще се успокоиш - поне ще знаеш какво трябва да се прави, ако въобще има някакъв проблем.

Може да видиш темата Консултация с логопед

# 10
  • софия гео милев
много ти благодаря  Simple Smile

# 11
Моята дъщеря също казва само няколко думи и си говори на някакъв странен език, прилича много на японски по звучене. При нас таткото е французин и се говори на български и френски в къщи, но тя май реши да си говори на някакъв друг, нещо не й харесват нашите варианти. На мен детето все не ми е в нормите : ядяло малко, много слабо било, не се обръщаше когато трябва, не лазеше ами се тътреше, сега и на гърне не сяда...Ами какво да правим, не можем всички да сме гении...

Не се притеснявай, има деца проговарят след 3 години и нищо им няма.

# 12
  • С питане до Цариград, стига се, но с ... отзад!
Моя още не казва нищо смислено. Говори си на неговия си език и само от дъжд на вятър повтаря някои думички, но без да разбира смисъла им. Не се притеснявам мисля, че има време.

Редакция на ключовите думи на тема

Общи условия

Активация на акаунт