Къде да отседнем в Родопите и какво трябва да се види непременно! - 2

  • 100 842
  • 740
  •   1
Отговори
  • Варна
  • Мнения: 1 840
Не видях някой да е пуснал нова тема, а старата е заключена, затова си позволих да го направя аз.  Връщам от там смаяна от красотата на природата и добротата на хората, но малко по-късно ще ви разкажа цялото си преживяване  Simple Smile
Ако искате в първия пост да има някаква по-специална информация кажете, ще я систематизирам и ще помолим модератор да допълни поста, ако сме изпуснали срока Simple Smile

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=564736.0 - Първата тема Simple Smile

Последна редакция: пн, 13 авг 2012, 15:05 от mari6a

# 1
  • в света на илюзиите
  • Мнения: 636
mari6a, сложи линк към първата тема, за да се открива по-лесно   Hands Thumbsup

# 2
  • Варна
  • Мнения: 1 840
Готово Simple Smile
Така: Бях си набелязала село Орехово като дестинация още преди 2-3 години, разглеждайки снимки в един автомобилен, ако не се лъжа, форум. Дойде му реда за посещение миналата седмица. Избрах кажи-речи първата срещната къща в нета, която да побере 12-14 човека и направих резервация. Къщата също се казва "Орехово". Намира се във високата част на селото, над нея е "Вила на върха". Хареса ни къщата, домакините - също. Няма този старовремски дух в нея, но е чисто и си има всички удобства.
Селото - страхотно българско село, вече моя мечта. След като се настанихме се спуснахме по баира за да отидем в центъра. Трябваше да напазаруваме някои неща. Всеки човек, който срещнахме по пътя ни поздравяваше и ни пожелаваше здраве. Още по пътя ни стана ясно, че атмосферата тук е много приятелска и гостоприемна.  Това се потвърждаваше и с всеки изминал час и ден. Няколко човека се ангажираха да ни угодят да снимаме мъжка и женска родопска носия. Упътиха ни към библиотеката, тям жената каза, че ги е раздала и ни каза на кого, та да идем там да ги видим. Отидохме при един човек, който дори ни даде неговата, за да може ММ да се облече в нея. Женска носия пък взехме от съседната къща "Дима" /невероятна къща със страхотна хазяйка, горещо препоръчвам/. Облече ни жената и като видя, че сме хора, които разбираме и оценяваме това, което облекли /носиите бяха над сто годишни/, реши да ни разкаже за ритуалите, които са се правели едно време. Въпреки, че беше в траур /загубила е мъжа си преди десетина дни/ ни попя малко родопски песни. Сълзи ми потекоха от очите. Ние пък ги изненадахме с малко родопски хорА Wink Още нещо: толкова ни се зарадва тази жена, че ни направи пататник,  без да сме й гости в къщата, ходи да ни търси домашен кашкавал и кисело мляко. Намери ни и ни го донесе. Трогна ме цялата тази доброта и човечност, не само в нея, а във всички там.
Атмосферата сутрин в селцето е много жизнерадостна. Има си мини-пазарче за зеленчуци и разни други дреболии като клещи, отвертки, болтчета и др. Масите пред магазините са пълни с хора, пийващи сутрешното си кафе, децата щъкат около тях. Посетихме и кафе-аперитив "Персенк" - заведението с прекрасната гледка. Там пихме нектар в бирена бутилка, като едно време Simple Smile
За посещенията си в Чудните мостове, Дяволското гърло и Ягодинска пещера няма да разказвам, защото вероятно знаете какво може да се види там. В близост до селото е Челевешката дупка /Човешката пещера/, там, където при помохамеданчването на българите са били запалени всички онези, които са се скрили там. По пътя за нея срещнахме съпругата на човекът, който е написал книга за селото /много интересни факти има в нея, във всяка къща може да се намери/. Пасеше козичките до една чешма, режеше си праскова с джобно ножче и си хапваше. Разказа ни, че точно от това място турците са викали към пещерата на скритите хора в нея да излязат, да се покажат и че всичко е отминало. След като българите се показали, турците са се уверили, че са там и са ги запалили.
Водопадите Дуплево и Скакало са почти сухи. Единият е напълно пресъхнал, но не си спомням кой точно.
Очарована съм от това място!
Ако се сетя още нещо ще пиша Simple Smile

# 3
  • Мнения: 276
Благодаря за новата тема, следя я винаги с интерес   bouquet

# 4
  • Мнения: 3 269
Много положителни обиколки в Родопите.  bouquet

# 5
  • София
  • Мнения: 5 361
Здравейте!
Мариша,много ме впечатли твоя разказ.
Следях всяко мнение от предишната тема,с цел да се разходя малко из родопския край.
Мариша това ли е къща "Дима",която сте посетили?
http://kushta-dima.hit.bg/galeria.html

# 6
  • Мнения: 790
Много останахме доволни от хотел Ягодина в село Ягодина. Бяхме взели ваучери. Наблизо са Дяволското гърло, пещера Ягодина, Орлово око. Еко пътеките са много поносими и приятни. Изкарахме много хубаво.

# 7
  • Мнения: 4 324
От много гледане, вече станах разногледа .... Ще съм благодарна, ако някой може поне да ме насочи Wink
Търся си къща за 3 - 4 семейства и по възможност без хазаи Simple Smile Не ми се ще да е много далеч, че сме с много деца. Ще ми се да е на около 100 км от Пловдив, най-много Wink Гледах в Стойките и не успях да си намеря. Попаднах и на язовир Въча и ми хареса, ама не успявам да открия подходяща къщичка ....
Помагайте .....  Praynig

# 8
  • Варна
  • Мнения: 1 840
Здравейте!
Мариша,много ме впечатли твоя разказ.
Следях всяко мнение от предишната тема,с цел да се разходя малко из родопския край.
Мариша това ли е къща "Дима",която сте посетили?
http://kushta-dima.hit.bg/galeria.html
Ние отседнахме в къща "Орехово", но "Дима" ни хареса повече, много повече. Няма да сбъркате ако отидете там Simple Smile
Тани, това село е на 60 км от Пловдив, но не знам дали ще намериш къща без хазяи, а и да ти кажа с хазяите няма проблем, те са като невидими Simple Smile

# 9
  • Варна
  • Мнения: 10 523
Здравейте !
Ще бъдем на почивка в Смолян и на връщане към Варна искаме да разделим пътя и да преспим на някое интересно и заслужаващо да се види място.
Мислим пътя да е по АМ Тракия.
Разглеждах картата, но нищо не ми хрумна. Южна България не ми е много позната откъм забележителности.
Ще съм много благодарна на всички, които се включат със съвет!

# 10
  • в света на илюзиите
  • Мнения: 636
O, missNoir, от Смолян докато излезете на магистралата ............. то са от прекрасни, по-прекрасни места там, освен ако не искате да спирате някъде по средата на пътя, но така ще трябва да се ориентирате май към преспиване в град и мисля, че в средата е Стара Загора. Дай ни повече инфо за намеренията ви и какво искате да видите - музей, природна забележителност, язовир  newsm78 newsm78 newsm78, за да те ориентираме по-добре.
Аз бих останала в Родопите, въпреки че не ми е по-средата на пътя, но там е пълно с неща заслужаващи се да бъдат видяни, при това нееднократно  Peace

# 11
  • Мнения: 856
missNoir, оставам с впечатление, че търсиш място не в Родопите, затова мога да ти предложа Казанлък или Жеравна.

# 12
  • Варна
  • Мнения: 10 523
Да, идеята ни е да спим някъде по средата на пътя.
Най-лесно е в Пловдив или Ст.Загора, но не искаме да сме в град.
Препоръчаха ми комплекс Яев / малко отклонение от пътя не пречи / , но сега прочетох ужасни впечатления от там.
В Жеравна е страхотно, но сме били 2 пъти там.
Няма да имаме възможност за разглеждане на забележителности например или музеи, така че, се сещам за вариант някой комплекс извън града или интересно селце с възрожденски къщи...нещо такова.
Ако пътят минаваше през Копривщица или Ловеч без колебание спираме веднага.
Ако беше Северна България изобщо нямаше да ми е трудно, но сега дори изпитвам затруднение да обесня какво точно търся.
Mur за самия град  Казанлък ли имаш предвид?Напиши ми нещо по-конкретно.

# 13
  • в света на илюзиите
  • Мнения: 636
Не съм Мур, но да си кажа  Embarassed. Препоръчвам ти ето това http://www.zlatna-kotva.com/ . Намира се на язовир Копринка, има и къде да се разходите и добро обслужване в ресторанта, наблизо е долината на тракийските царе с гробниците, струва си да се разгледа, поне Голямата косматка. И храм паметника Шипка е бализо  Peace
Сетих се и за друго много добро място с развъдник на пъстърви http://www.bulgariainside.com/bg/articles/%D0%95%D0%BD%D0%B8%D0% … 0/1326/index.html - много добро обслужване също в ресторанта. Изброените по-горе забележителности и от тук могат да се посетят. Двете места са по на 3,4 км от К-к, просто в различни посоки.
Ако имаш въпроси, насреща съм.

# 14
  • Варна
  • Мнения: 10 523
Много ти благодаря !
И двете места ми допаднаха и ще ги обсъдим на семейния съвет.
В "Пъстървата " има ли климатик, защото не е споменат в описанието на стаите?

Общи условия

Активация на акаунт