приключване на трудов договор след 2год. майчинство

  • 3 306
  • 27
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
  • Мнения: 90
Здравейте имам следното питане.На 17.08.2012г. детето ми навърши 2 години,но аз няма да се връщам на работа и искам да прекратя договора си с фирмата без те да ми дължат нищо,нито платен отпуск,нито нищо.А не искам и да бъдат санкционирани за това,защото аз трябва да си платя осигуровките,които са на заплата 1200лв сещате се колко са ,а аз нямам тази възможност.Ако някой знае как да стане и мога ли да напусна без никакви обещетения ще съм благодарна.

# 1
  • Мнения: 820
Ами няма как - ще си платиш осигуровките - това се знае като започва човек на фиктивен договор. Хората са ти направили услуга и сега ти трябва да си платиш осигуровките, за да не ги гонят от Инспекцията по труда.

# 2
  • Мнения: 22
Здравейте незнам дали е правилната тема,но един въпрос ме мъчи?Въпроса ми е следния:ако след назначение на работа  фирмата се закрие,има ли причина за спиране на майчинството ми?Благодаря  и се извинявам,че не съм в правилната тема.

# 3
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Здравейте незнам дали е правилната тема,но един въпрос ме мъчи?Въпроса ми е следния:ако след назначение на работа  фирмата се закрие,има ли причина за спиране на майчинството ми?Благодаря  и се извинявам,че не съм в правилната тема.

Няма осигуровки,няма майчинство.С изключение на периода 135-410 дни.Кога мислиш,че ще закрият фирмата?


sunnymoney
,без обезщетение за пл отпуск не може да ти прекратят трудовия договор.Подай молба по взаимно съгласие.Не е коректно да не искаш да плащаш-те са ти свършили услуга все пак

# 4
  • Мнения: 90
Сега ме пуснаха в неплатен за 6 месеца,колко ще трябва да платя ако е 200-300лева добре,ама ако е повече просто няма да мога и затова.

# 5
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Сега ме пуснаха в неплатен за 6 месеца,колко ще трябва да платя ако е 200-300лева добре,ама ако е повече просто няма да мога и затова.

За тези 6 м също ти дължат платен отпуск 10 дни.

Най-евтино ще ти излезе да ти платят отпуската при напускането ти.Около 300-350 лв ще е и все пак зависи колко отпуска ще ти се натрупа до тогава

# 6
  • Мнения: 22
Здравейте незнам дали е правилната тема,но един въпрос ме мъчи?Въпроса ми е следния:ако след назначение на работа  фирмата се закрие,има ли причина за спиране на майчинството ми?Благодаря  и се извинявам,че не съм в правилната тема.

Няма осигуровки,няма майчинство.С изключение на периода 135-410 дни.Кога мислиш,че ще закрият фирмата?


sunnymoney
,без обезщетение за пл отпуск не може да ти прекратят трудовия договор.Подай молба по взаимно съгласие.Не е коректно да не искаш да плащаш-те са ти свършили услуга все пак
[/quoteНезнам дали ще я закрият,а се интересувам при евентоално закриване,че каквито са времената нчма нищо сигурно.Sad

# 7
  • Мнения: 397
Здравейте.
На 19август ми изтече платеното майчинство. Оттогава до след няколко дни съм в платен отпуск. Няма възможност да се върна на работа в същата фирма, поради това, че няма какво да правя, т.е позицията вече не е необходима.Поисках да ме съкратят, но понеже съм "защитена" от закона, не им се занимава, за да не си предизвикат проверки и т.н. Споменаха, че е възможно съкращение по т.12.
Въпросът ми е дали това ще донесе някакви негативи за мен, освен очевидното оставане без работа? Другата възможност е да ме освободят по взаимно съгласие.

# 8
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Золка,каква е тази точка 12.Да ти кажат член,алинея
Ако е по взаимно съгласие,обезщетението от борсата ще е 4 м по 120 лв.Ако си съкратена,имаш възможност за по-дълго обезщетение и повече като сума.Колко ти е общия стаж през живота ти?

Другото е,че те нямат място за теб не е твой проблем.Като нямат да инициират съкращение.Ти защо ще им влизаш в положение?

# 9
  • Мнения: 397
Золка,каква е тази точка 12.Да ти кажат член,алинея
Ако е по взаимно съгласие,обезщетението от борсата ще е 4 м по 120 лв.Ако си съкратена,имаш възможност за по-дълго обезщетение и повече като сума.Колко ти е общия стаж през живота ти?

Другото е,че те нямат място за теб не е твой проблем.Като нямат да инициират съкращение.Ти защо ще им влизаш в положение?


Малко над осем години ми е официалния трудовия стаж.
Предполагам, че въпросната точка 12 е от чл.328, ал.1 "Поради обективна невъзможност за изпълнение на трудовия договор". Основното е, че така по някакъв начин се избягва Инспекцията по труда.Не съм наясно как.Просто не мога да си го разтълкувам-какво значи това изречение, че аз нямам нужните качества да изпълнявам длъжността или че предприятието няма възможност да ми осигури това. Защото ако е първото, намирисва на уволнение заради некадърност, та по-добре да си напусна.
А и ако управителя не е съгласен / а като му обяснят от счетоводството няма да е/ на съкращение, какво мога да направя, освен да ги съдя. Не ми се стига дотам, а и не виждам смисъл в конкретния случай.
Пък и искрено се надявам да си намеря бързо нова работа и да не ми се налага да разчитам на средствата от Бюрото по труда.

# 10
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Не знам защо са решили,че по т 12 не им трябва разрешение.Според мен отново трябва,защото е съкращение,а майка като теб се съкращава само с разрешение на инспекцията по труда.
Какво значи шефът няма да е съгласен?Теб някой пита ли те дали си съгласна.И той,и ти имате задължения.Ти се явяваш на работа в определения ден след края на отпуската ти,а шефът да си му мисли.Като няма работа за теб да те съкрати по надлежния ред

# 11
  • София
  • Мнения: 1 193
За съжаление и аз съм в същата ситуация като Золка ,но никак не им влизам в положение и не ги жаля !На всичко отгоре не са ми и платили отпуските  Naughty .В момента се намирам в неплатен ,тъй като аз доброволно не мисля да напускам.
Интересува ме къде ,какви жалби мога да подам за да си потърся правата.

# 12
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
За съжаление и аз съм в същата ситуация като Золка ,но никак не им влизам в положение и не ги жаля !На всичко отгоре не са ми и платили отпуските  Naughty .В момента се намирам в неплатен ,тъй като аз доброволно не мисля да напускам.
Интересува ме къде ,какви жалби мога да подам за да си потърся правата.

за неплатените отпуска пускаш жалба в инспекцията по труда

# 13
  • София
  • Мнения: 1 193
За съжаление и аз съм в същата ситуация като Золка ,но никак не им влизам в положение и не ги жаля !На всичко отгоре не са ми и платили отпуските  Naughty .В момента се намирам в неплатен ,тъй като аз доброволно не мисля да напускам.
Интересува ме къде ,какви жалби мога да подам за да си потърся правата.

за неплатените отпуска пускаш жалба в инспекцията по труда
А имали някакъв начин да ги накарам да ме съкратят?Те си измиват ръцете ,че уж не са взели разрешение от ИТ (не им вярвам ,че изобщо са питали ,много бързо се сдобиха с това становище има няма 2-3 часа ) и ми казват да си подам молбата за напускане.

# 14
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386

А имали някакъв начин да ги накарам да ме съкратят?Те си измиват ръцете ,че уж не са взели разрешение от ИТ (не им вярвам ,че изобщо са питали ,много бързо се сдобиха с това становище има няма 2-3 часа ) и ми казват да си подам молбата за напускане.

Да ги накараш не можеш.Просто като ти свърши отпуската се явяваш на работа.Като нямат работа ще те съкратят.Или да те пратят вкъщи да си стоиш и да ти превеждат заплатата

И какво значи не са взели решение.Ще вземат до 1 седмица мисля,че излиза.Това,че не е излезнало решението не означава,че трябва ти да напуснеш.Явно изобщо не са питал в ИТ

# 15
  • Мнения: 2 196
Здравейте
Ще използвам тази тема за въпроса си,понеже ми се струва най-близко до моята питанка.Знам,че има време до тогава но:На 4.06.2013г. синът ми ще навърши 2 годинки....Още докато бях бременна ме назначиха фиктивно в една фирма,аз си плащам осигуровките и малко за услугата всеки месец...Предполагам,че при навършването на 2год. на детето ще ме съкратят,за да мога да си вземам парички и от Борсата...Въпроса ми е осигуровки за един месец ли ще платя,ако ме съкратят по чл.328 и после вече да си се запиша на борсата или има особености за отпуските?
При стаж около 5 год. през живота ми дали ще взимам платена Борса поне 6-7 месеца?

# 16
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Здравейте
Ще използвам тази тема за въпроса си,понеже ми се струва най-близко до моята питанка.Знам,че има време до тогава но:На 4.06.2013г. синът ми ще навърши 2 годинки....Още докато бях бременна ме назначиха фиктивно в една фирма,аз си плащам осигуровките и малко за услугата всеки месец...Предполагам,че при навършването на 2год. на детето ще ме съкратят,за да мога да си вземам парички и от Борсата...Въпроса ми е осигуровки за един месец ли ще платя,ако ме съкратят по чл.328 и после вече да си се запиша на борсата или има особености за отпуските?
При стаж около 5 год. през живота ми дали ще взимам платена Борса поне 6-7 месеца?

както си прочела майка с дете под 3 г се съкращава само с разрешение на Инспекцията по труда

ако не дадат такова разрешение,напускаш по взаимно съгласие.това може да стане още на 5 ти юни,за да не плащаш осигуровки на отработено време.но ще трябва да си платиш разходите по натрупаните платени годишни отпуски.по-изгодно ще ти е да не ги ползваш ефективно,а да ти ги "изплатят" при напускането ти

# 17
  • Мнения: 588
При мен ситуацията е подобна, но за да не иска разрешение от Инспекцията работодателят ми предлага следния вариант: да направим договорът ми от безсрочен в срочен и така ще мога да се регистрирам на борсата и съответно да взема по високото обезсщетение.
 Моля бихте ли ми казали дали това може да се случи? Според мен не, но да попитам

# 18
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
При мен ситуацията е подобна, но за да не иска разрешение от Инспекцията работодателят ми предлага следния вариант: да направим договорът ми от безсрочен в срочен и така ще мога да се регистрирам на борсата и съответно да взема по високото обезсщетение.
 Моля бихте ли ми казали дали това може да се случи? Според мен не, но да попитам

да,може така-правите срочен договор за извършване на определена работа и като изтече срокът отиваш на борсата и би трябвало обезщетението да ти е като на съкратена

# 19
  • Мнения: 588
Благодаря, дано да е така.
Другия вариант, по който ми казаха, че може да се постъпи е да ме Преназначат на друга длъжност, със срок за изпитване и след известно време, да ме освободят по чл.71 от Кодекса на труда.
Друг вариант дали има?

# 20
  • София
  • Мнения: 1 193
Искам да подам жалба срещу работодателя си в ИТ ,поради не изплатени отпуски ,какъв е реда ,има ли някакви бланки за попълване ,които от нета мога да сваля ?

# 21
  • София
  • Мнения: 18
Здравейте! Рових ,рових из темите и попаднах на тази..видях,че сте засегнали въпрос ,който ме интересува и мене.на 23.06.2013 дъщеря ми навърши 2 г,бях платено майчинство до тогава. След това си ползвах полагащите дни платен отпуск.от 20.08 ме съкратиха по член 328 ал.1 т.3 с разрешение на инспекцията на труда.Снощи се регистрирах в бюрото и ми казаха,че ще вземам обезщетение 8м,но не ми изчислиха сумата.Щя;а съм да получа писмо.За 2 година разбрах ,че вземат предвид 240 лв майчинство,а за 1 някой знае ли,дали се взема сумата която съм получавала от НОИ като майчинство,или тази на която са ме осигурявали преди това,или пак 240??? Има ли някой който би могъл да ми даде малко яснота по въпрса? Ще съм много благодарна.

# 22
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Здравейте! Рових ,рових из темите и попаднах на тази..видях,че сте засегнали въпрос ,който ме интересува и мене.на 23.06.2013 дъщеря ми навърши 2 г,бях платено майчинство до тогава. След това си ползвах полагащите дни платен отпуск.от 20.08 ме съкратиха по член 328 ал.1 т.3 с разрешение на инспекцията на труда.Снощи се регистрирах в бюрото и ми казаха,че ще вземам обезщетение 8м,но не ми изчислиха сумата.Щя;а съм да получа писмо.За 2 година разбрах ,че вземат предвид 240 лв майчинство,а за 1 някой знае ли,дали се взема сумата която съм получавала от НОИ като майчинство,или тази на която са ме осигурявали преди това,или пак 240??? Има ли някой който би могъл да ми даде малко яснота по въпрса? Ще съм много благодарна.

за първата година ще ти вземат това,което си получава,а не 240 лв
ще ти дадат разпореждане за изчислената дневна сума,но първо трябва да се регистрираш и в НОИ
Бт нямат отношение към сумата,която ще ти се изплаща

# 23
  • София
  • Мнения: 18
Регистрирах се в НОИ. Казаха ми ,че ще получавам 8м обезщетения,но за размера на сумата ще ми пратят писмо у дома,тъй като на момента не могат да ми кажат.Просто за себе си исках да си направя горе-долу някакво изчисление ,докато получа въпросното писмо ,и не знаех за 1 година дали се взема под внимание сумата която съм получавала като майчинство от НОИ??? Или сумата на която са ме осигурявали работодателите преди майчинството? приятелка ми беше казала,че из а 1 се смятало 240?

# 24
  • Мнения: 1 127
КСО
чл.54 б Размер на паричното обезщетение за безработица:

(7) (Нова - ДВ, бр. 105 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г., изм. - ДВ, бр. 109 от 2008 г., в сила от 01.01.2009 г.) Когато в периода по ал. 1, от който се определя среднодневното възнаграждение или среднодневният осигурителен доход, се включва време, което се зачита за осигурителен стаж, без да се дължат осигурителни вноски, или през което лицето не е осигурено за безработица, при определяне на осигурителния доход се вземат съответно:
1. (изм. - ДВ, бр. 109 от 2008 г., в сила от 01.01.2009 г.) за времето на платен и неплатен отпуск за отглеждане на дете, на неплатен отпуск за временна неработоспособност и за бременност и раждане и на неплатен отпуск до 30 работни дни през една календарна година - среднодневната минимална работна заплата, установена за страната за съответния период;
2. за времето на платен отпуск за временна неработоспособност и за бременност и раждане - доходът, от който е определено паричното обезщетение;

# 25
  • Мнения: 6
Привет, моля за съвет.
Ако искам да напусна след втората година майчинство и ползван платен отпуск въвфирмата, по кой член трябва да напусна (КАЗАХА МИ ОТ НОИ само да не е по зваимно съгласие.
Не могат да ме съкратят. Благодаря предварително на всички.

# 26
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386

Или това,или по взаимно съгласие

# 27
  • Мнения: 6
Привет на всички. Проверих може да те освободят от работа по още два начина
- не отговаря на длъжностната характеристика
- не справяне със задълженията
това е като вариант

Общи условия

Активация на акаунт