Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

Реклама
  • 18 ян. 2006, 02:52 ч.
  • Преглеждания  445  Мнения  4  Онлайн  1
Отговори
  • София
  • Мнения: 1 771
Много ме вълнува как стои въпроса когато се застъпи майчинство. Понеже планираме второ бебе след като Крис навърши 1 годинка. Не знам как се практикува когато майката е в майчинство ни въпроса ми е: как се заплащат 45-те дни преди раждането и тези дни след раждането, ако не съм се връщала на работа и въобще заплащат ли се като болнични ?  И има ли значение когато съм бременна през платената година от раждането и тази третата неплатена?
Надявам се да сте рабрали въпроса ми и ще очаквам отговор от тези които са запознати с това. Благодаря предварително. 

Реклама
# 1
  • Бургас
  • Мнения: 822
незнам, но ще следя темата, че и ние сме на същата вълна

# 2
  • Няма такава държава!
  • Мнения: 834
Вече имаше такава тема:

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=63722.msg1170362#msg1170362
 Ако не съм задала адреса коректно - за 1 път ми е - заглавието на темата беше : Имам ли право на "двойно" майчинство в Майки също.
Ако нещо още не е ясно питайте пак  Grinning

# 3
  • Шумен
  • Мнения: 270
Здравейте, Майчета!

Както можете да видите от лентичките, нашите бебешонки са с 1 г 2 м разлика. Минах вече по този път. Понеже имах проблеми, оказа се, че в работата ми не знаят какво да правят, си направих една онлайн консултация и съм безкрайно благодарна на човека за неговата отзивчивост. Ето кореспонденцията ни:
Уважаеми Господа,

В момента (до 10 февруари, 2006 година) съм в платен отпуск
за отглеждане на малко дете. На 22 май ми е термина за
раждане на второто дете, а болничните за бременност и
раждане за това бебе започват от утре - 7 април, 2005
година.
Работя в държавно учреждение в гр. Шумен, откъдето правиха
справка с местното поделение на НОИ, но така и не стана
ясно как точно трябва да премина от едното майчинство в
другото. Дали е нужно да представям болничните за
бременност и раждане или, след като се роди детето и изтече
първото ми майчинство, мога с удостоверението за раждане на
второто дете да премина в отпуск за отглеждане на това дете
до навършване на 2-годишна възраст?
Моля за Вашето компетентно становище и нормативното
основание за него.
Благодаря Ви за вниманието и отделеното време!

Ето и отговора:
Уважаема г-жо,
1. След издаване на болничния лист за първите 45 дни на временната
неработоспособност поради бременност и раждане следва да го представите в
местоработата си. Самият болничен лист, на основание чл. 163 от КТ,
прекратява отпуска за отглеждане на малко дете, но за всеки случай подайте и
молба за прекъсване на отпуска по чл. 164 от КТ.
2. За целия период на болничните листове за бременност и раждане (сега се
вписва в листовете "майчинство", когато се издават на основание раждането на
детето) следва да Ви се изплаща обезщетението за бременност и раждане - чл.
49 от КСО, и обезщетението при неизползване на платения отпуск за отглеждане
на малко дете - чл. 54 от КСО (в размер на 50 % от сега получаваното от Вас
обезщетение.
3. През м. април трябва да получите, изчислени пропорционално на работните
дни, част от месечния размер на обезщетението за отглеждане на малко дете
(чл. 53 от КСО), част от месечния размер на обезщетението по чл. 54 и
обезщетението за бременност и раждане по чл. 49. В случая очевидно трябва да
се приложи защитения минимален размер по чл. 49, ал. 2 на това обезщетение.
4. След изтичане на отпуска за бременност и раждане по болничните листове,
Вие фактически ще започнете да ползвате отпуск за отглеждане на малко дете
за сега роденото - до навършване от него на 2 годишна възраст (за който
трябва да подадете молба с удостоверението за раждането), и да получавате
обезщетението от ДОО по време на този отпуск. Неизползваната част от отпуска
за предишното дете не поражда никакви допълнителни права.
гл.експерт И.Карабашев

мейла, на който можете да отправяте запитвания, е NOI@nssi.bg

Успех!

# 4
  • София
  • Мнения: 1 771
Много благодаря на Змайли за отговора и на ШоколаДка за линка   bouquet

Реклама


Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Активация на акаунт