Нощното напикаване при деца над 3 години

  • 2 387
  • 15
  •   1
Отговори
  • Мнения: 458
Здравейте .Имам дъщеричка на 3год. и 6 месеца и се напикава нощем.Ако не я вдигна през ноща поне 2 пъти ще се напикае и през деня на градината е същото .Ако отиде 5 дни в седмицата/на градина/то поне 4 пъти ще си донесе пижамата мокра .Вначалото мислех че ще го израсте и че спи дълбоко но вече взех и да се притеснявам.Дали пък да не я заведа на доктор/още не съм я водила/и към кого да се обърна ?Незнам ,моля някоя мама ако се е сблъсквала с подобен проблем да ми даде съвет.Предварително ви благодаря.

# 1
  • Мнения: 704
.Ако отиде на градина ... ще си донесе пижамата мокра

Здравей valkanova,
в заглавието на темата си написала "нощно напикаване", но става ясно, че  детенцето и по време на дневния сън се напишква.
Конкретен съвет няма да мога да ти дам, само ще напиша за собствената си дъщеричка, която е на 3години и 2 месеца. Ползването на гърнето по предназначение го усвои около 2-та година; памперса за дневния сън го махнахме няколко месеца по-късно. Нямало е никакви притеснения, детето си казва - и навън на разходка, на гости, у дома. За нощния памперс - още си го ползва, Но аз не считам, че това е проблем; не подхождаме на принципа на принудата за каквото и да е Sunglasses, включително и за това да остава суха. Мисля, че четох в статия по тази тема, че до около 4-ри годишна възраст е нормално да се ползва памперс през нощта, при положение, че през деня детето има изградени навици. Поне за моето детенце съм решила, че ще изчакам още; мисля си, че има дълбок сън, защото не се буди през нощта.
Моето дете не посещава детска градина; но при вас учителките на какво мнение са по въпроса?

# 2
  • Мнения: 3 161
Ами никога не бих си вдигала детето през ноща, за да се изпишка - има си памперси за децата, които още не са готови. Не е чак толкова голямо детето, защо се шашкаш, че и на доктори ще го водиш. По-добре я остави малко на мира (с памперс докато спи) и не я травмирай - предполагам, че си си навила, че е проблем, и вероятно я напъваш да се сдържа, а на нея й е рано.

# 3
  • Мнения: 1 493
Според мен, детето има някакъв стрес. По-добре е, да не го вдигаш през нощта - има си памперси.
По-лошото е, че го прави и в градината. От кога ходи на градина ?
Да не е стрес от градината ?

# 4
  • Мнения: 458
На градина ходи вече от 9 месеца,а колкото до памперсите ние ги махнахме от доста време и нощния и дневния.А за навиците да има си ги като е в къщи си казва кога и се шурка или ака .Като се замисля май като е в къщи по рядко ми се нашурква през деня отколкото в градинката .Данеби там да не и обръщат достатъчно внимание?незнам вече какво да си мисля но ви благодаря за отговорите и съветите.

# 5
  • Мнения: 5 531
Здравеи ,моята дъщеря е на 3,5г и  от известно време имаме същият проблем.Аз ,въпреки  всичко бих ти  препоръчала да се посъветвате с детски невролог.Обикновено изготвят специален режим при които детето свиква с определени навици-нас ни посъветваха в никакъв случаи да не слагаме на ново памперс, да пие вода до 18-18,3 и след това да се спрът течностите и течните храни,след това време да се намали и яденето на сладки неща.Детето да не се буди нощем ,а да се изпишка точно преди да си легне.Направете си календар на сухите и мокрите дни и нощи,в които я караи сама да рисува слънчица когато е суха,тоест активно да участва в правенето му.Моята дъщеря е много горда когато сутрин рисува слънчице.Миналата седмица ходихме при невроложката която я следи и получи голяма похвала,че има само 4 мокри дни-малката беше много горда и вече сама внимава какво яде вечер и колко вода пие.За нас това е много голям напредък,защото махнахме памперса на 1,5г и до 2,5 г не се е напишквала,започна след това и до миналият месец в календара имахме и доста облачета..Е пожелавам ти успех и знаи че това се израства,но спазването на определен режим доста помага. JoyУспех.

# 6
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Понякога причина за възобновяване на напишкването денем и нощем може да е било твърде ранното приучване на детето към гърне.На вашата възраст има деца,които изобщо не са стигнали до махане на памперса дори през деня - така че не виждам от какво се притесняваш.Има време да се оправят нещата.
Със сина ми нощния памперс махнахме чак на 4г (дневния - на 2г и 3-4 месеца)- дотогава не даваше никакви признаци,че е готов за такава стъпка (всеки памперс му беше мокър и подгизнал,явно не се стискаше нощем) и го изчаках сам да поиска.Инциденти сме имали докъм 5-тата година (покрай стреса от раждането на сестричката му).Не съм правила нищо специално - изчаках просто детето да го израсте.
Колкото повече се вторачваш в цялата работа,толкова по-трудно е за теб и за детето - засега нямаш никакъв повод да се притесняваш.На твое място просто бих попитала детето дали иска нощем да си е с памперси и бих му го оставила,докато не покаже готовност за махане.В градината помоли госпожите да следят задължително дали детето пишка преди следобедния сън - те ги пращат да се изпишкат,но не им стоят на главата да видят кой го прави и кой не.

# 7
  • Мнения: 2 556
Със сигурност на тази възраст не може да се говори за проблем.

Аз съм  в такава ситуация, но синът ми е вече на 5. Между другото не е учен отрано на гърне, дневния памперс махнахме на 2 годинки и 3 месеца, нощния малко по-късно, но той и досега ако не го изпишкаме веднъж около час след като е заспал, ще се напишка. Спи страшно дълбоко. Правили сме му изследвания, не е от бъбреците, просто не виждам какво да се прави освен да чакаме да го израсте. Мисля пролетта да го заведа пак на специалист за консултация, защото нашата лекарка има идеи за лечение, които няма как да му приложим. Да не говорим, че не мога да го спра да пие вода вечер  Confused

С градината нямам проблеми, защото съм помолила  лелките да го следят специално да се е изпишкал преди съня.

emem, ти казваш, че никога не би си изпишкала детето през нощта, но при нас алтернативата е - ако не го изпишкаме - трябва да сменяме посред нощ всички чаршафи, пижамка, бельо и т.н., така че му разваляме съня значително повече, отколкото с изпишкването.

# 8
  • Мнения: 5 531
Tess ,опитаи постепенно да му намалиш течностите,не изведнъж.Пробвали ли сте да направите календар? Похвалата,когато детето само рисува картинката след като не се е напишкало през нощта мисля ,че му деиства много стимулиращо.Децата се гордеят след като са похвалени.Мисля че сте постъпили много добре като сте се посъветвали със специаист и се радвам,че проблема не е здравословен.На нас по едно време ни изписаха да пием Дриптан/за напишкване/,но на малката и се отрази много зле и аз веднага потърсих и друго мнение.Казаха ни веднага да го спрем,защото е за по големи деца, и просто спокоино да обясняваме на детето,ако се е напишкало ,и съответно да го хвалиме и стимулираме ако не е.При нас има ефект.

# 9
  • Мнения: 2 556
мери, иска ми се много да опитам, но се опасявам, че няма да има ефект. Той спи изключително дълбоко и не знам какво ще е това, което ще го провокира да се събуди, за да се изпишка или пък да задържи до сутринта (това пък съвсем не си го представям).

Нищо чудно скоро да опитам и по този начин, дано само и самата аз си повярвам, че ще има полза  Simple Smile

# 10
  • Мнения: 5 531
Tess,това става бавно,но мисля че ще успеете.Просто имаи търпение и му обесняваи внимателно всичко за да не го травмираш.Децата също не се чувстват комфортно от това ,че се напишкват.Моята принцеса се напишква 2-3 дена миналата седмица и на сутринта ме попита защо се е напишкала след като не е пила  вода вечерта.Чесно казано направо не знаех какво да и кажа.Докторката ни каза ,че това се израства,просто при различните деца става по различно време.От все сърце ви пожелавам успех.

# 11
  • Мнения: 2 556
Мерси, дано го преодолеем скоро  наистина. При нас имаше известно разногласие с таткото, според когото "това изобщо не е проблем", "случва се на много деца" и ако решим да предприемем нещо, можело да стресираме детето  newsm78 А аз също мисля, че самото дете се чувства некомфортно от напишкването. Ние затова редовно го изпишкваме, за да си е сух после и на сутринта да е доволен.

Само няма да започвам сега през зимата, а като се позатопли. Въпреки че вкъщи е жега, все пак сега са по-склонни към настинки, вируси и т.н...

Поздрави  Simple Smile

# 12
  • Sofia
  • Мнения: 580
Здравей!Само идея ти подхвърлям!Имах същия проблем със сина ми .Бяхме махнали дневния памперс на 2 год.Нощния-около 3 год.И имаше сух период 2-3 месеца.После-ужас- по 2-3 -4 пъти на вечер #Crazy.Не давахме течности след 18,изпишвах го поне два пъти през ноща....и пак.Проблема се оказа,че е от страничното действие на  хомеопатичните лек. с които лекувахме асмат.бронхит.Отшумя след спирането им.
И сега -вече на 7 год., винаги когато се налага прием на хомеопатични-се започва едно ставане нощем....литри.

# 13
  • Мнения: 3 161
 Tess, а вечер преди лягане пишка ли? Важно е да изгради този навик, така няма да се налага час след лягането да става.

За намаляване на течностите: съветвам те да му даваш много течности през деня. Ако забравяш, нормално е вечер да има нужда да наваксва (и аз го правя понякога, и после ставам нощем). Така че опитай да промениш този режим.

# 14
  • Мнения: 5 531
Пропуснах да кажа-и на нас ни препоръчаха малката да изпива по възможност по 1л вода на ден до 18ч.Дори носиме всеки ден в градината шише от 0,5л и моля госпожите да и напомнят да го изпива докато я взема.

Общи условия

Активация на акаунт