РАЖДАНЕ В ЧУЖБИНА? мнения и критики:)

  • 14 395
  • 70
  •   1
Отговори
  • Мнения: 8
Здравейте дами и господа!

С жена ми ще ставаме млади, млади родители през Април идната година. И двамата сме български граждани, но ни хрумна да родим бебето в чужбина, защото познати ни споменаха, че детските надбавки и прочие (примерно във Франция) са много по-големи, дори да не си френски гражданин, а в някои държави детето може да получи и двойно гражданство.
Аз се разрових в интернет, но статиите и мненията по въпроса са съвсем непълни. Това, което разбрах със сигурност, е че за не- здравно осигурени дами, раждането в повечето европейски страни варира между 4000 - 10,000 Евро, но че също така някои международни здравни застраховки покриват раждането заедно с бременноста където и да отидеш. Никъде не открих някаква цена на такава застраховка. Та някой може ли да ме ориентира и по този въпрос - това стандартната застраховка, която се прави за избирателен брой дни, когато излизаш в чужбина ли е, или нещо по-различно?
Благодаря за вниманието и пардон за невежеството, ще трябва да се образоваме както можем, да се надяваме, че вие ще можете да ни помогнете Rolling Eyes

Поздрави

Кирил

Последна редакция: вт, 04 сеп 2012, 18:14 от kiril.zaharieff

# 1
  • Мнения: 10
http://www.ezok.bg/rights.html

Не знам със сигурност дали покрива раждането, но пък си заслужава да се провери по-обстойно  Peace

# 2
  • Мнения: 8
О, да, мерси за линка - сега го чета! Аз също вчера попаднах и на тази доста логична алтернатива, но без точен линк. Като цяло се оказа, че може да се направи и застраховка, защото за една година е средно 60лв, а покрива абсолютно всичко в рамките на някаква сума от рода на от 10,000 до 60,000 евро. Аз гледах в Allianz България и ги запитах за подробности, но се надявам тук да срещна родители, които вече са имали случай с раждане в чужда държава, така че споделяйте.
Днес ще запитам и лекарката ни, която следи бременността, така че ще споделям опит.

# 3
  • Мнения: 6 992
Аз се чудя - не трябва ли да сте работили в дадена държава, за да имате право да получите там детски надбавки, ако бебето се роди там? Че и да живеете там в последствие, за да си ги получавате?
Само за едно раждане да дават надбавки...не ми се струва възможно Thinking

# 4
  • Мнения: X
кирчо, много неща дават
чакат те с червеното килимче пред самолета,после с лимузината в новата ти вила и ти само береш пачки от дърветата
 Joy


НЯМА държава, която само да дава, а да не взима
вие сте си измислили един рай, дето още го няма на Земята

съжалявам че ви разпердушинвам мечтите, ама това е реалността

леко раждане и не правете глупости

# 5
  • Мнения: 1 959
В Англия детето не получава автоматично двойно гражданство при раждане.При навършване на 18 има право да избере дали да е Български гражданин или Английски.
Аз не мога да повярвам че има още Българи които вярват на такива неща че всичко ще им се даде на готово само защото са родили.В тая криза дето е тук всички помощи се спират в момента.

# 6
  • София
  • Мнения: 7 990
Авторът наистина трябва да е много, много млад, за да вярва в подобни приказки под шипковия храст.

# 7
  • Мнения: 8
Ами, Еовин:), това вероятно е по-реалната картинка. Учене или работа. А иначе, че трябва да сме си там е ясно. То това се очертава и като най-приятна алтернатива, да имаш кинти, да се развиваш в чужда държава, учене и пр. Но нали носим български ген - все пак ми се ще да знам какви са "далаверите". Така де, искам да се информирам малко по-дълбоко и някакъв личен опит да чуя Sunglasses

П.П. Сега ще звъня по посолства и уикенда ще говоря с една девойка която е живяла дълго във Франция, та ще пиша. Все пак и аз да съм полезен на тая тема - няма да чакам на готово я! Wink Simple Smile

# 8
  • Мнения: 8
Милинка и W'A'S'P' авторът е наистина много много млад и замечтан, но (това е само предложение, разбира се - всички са свободни да коментират каквото си искат) нека споделяме неща, които ще са полезни и на другите, които след време могат да попаднат на тази тема, а личните коментари да ги запазим примерно за личните съобщения. Те са за това  Wink. С цялото ми уважение!  Wink Благодаря!  Simple Smile

Та, мили хора, ако имате някакво любопитно мнение по въпроса  - пишете. Ако не - приемам всякакви морални критики, словестни двубои (та дори и нецензурни излияния на гняв и мъка #2gunfire) на ЛС. Отново Благодаря!  bowuu Rolling Eyes

# 9
  • Мнения: 8
В Англия детето не получава автоматично двойно гражданство при раждане.При навършване на 18 има право да избере дали да е Български гражданин или Английски.

А това при какви условия се случва, Мама? Двамата родители са чужденци или единия е Английски гражданин?

# 10
  • Мнения: 8
Ново инфо относно раждането в чужбина (аз разбира се, работя по най-сигурния, но и най-неясния ми 4-ти вариант):

1. Ако си здравно застрахован примерно в Allianz, и ти се "случи" да си във Франция по време на термина, това значи, че ти покриват от 10,000 до 60,000Евро за всички необходими процедури от раждането до пълно възстановяване, престой в болница, престой за мъжа в хотел, самолетни билети при положение, че е отложен полет и всякакви други такива. Нещата са обвързани със срок на престой от 30 дни в дадената държава, но ако си примерно месец и половина преди това нагости на някого, имаш си пари, работиш от вкъщи и прочие - след две три седмици - излизаш от държавата и влизаш пак - така започват да текат нови 30 дни.

2. Като граждани на ЕС, във всяка държава-членка, ако имаш ЕЗОК и съответния документ за пътуване в чужбина с тази здравна застраховка, би трябвало да ти покрият всякакви разноски като на здравно застрахован гражданин на съюза (колко комунистически звучи;)). Т.е. осигуряваш се в България, но си пътуващ търговец/артист/турист и пр. - щом си редовен гражданин на Република България, си осигурен навсякъде в ЕС.

3. Франция, Швейцария и Германия (в низходящ ред) са най-добри откъм медицинско обслужване и обурудване.

4. Учене и работа в ЕС (това по все още непроверени мнения на познати студенти) - в мноооого университети, за бременни и майки се дават огромни стипендии, предоставят се много по-добри условия и прочие. Относно работа - нещата стоят по същия начин.

# 11
  • Мнения: 6 992
Как ще летиш до Франция или където и да е, като компаниите не те пускат на борда след дадена седмица? Не помня коя, но доста далеч от термин...Което значи, че в тая държава трябва да можете да се издържате 3-4 месеца, примерно. А и не можете без работа да останете повече от 90 дни в дадена европейска държава. Легална работа с договор.
Да се запишеш да учиш само, за да родиш някъде, ми звучи безумно. Не е лесно да се учи на чужд език. Rolling Eyes

# 12
  • Мнения: 1 959
Да се запишеш да учиш само, за да родиш някъде, ми звучи безумно. Не е лесно да се учи на чужд език. Rolling Eyes
Пък и да работи легално тук за Англия дават само около 20 часа на седмица мисля че беше е колко ще изкарваш на месец.Никой не дава стипендии щото си бреммена за да си живееш живота.Университет тук за година е около 9000 паунда отделно квартира отделно храна и други консумативи.Стипендиите се дават за добро образование за да те стимулират да се изявиш.
В Англия детето не получава автоматично двойно гражданство при раждане.При навършване на 18 има право да избере дали да е Български гражданин или Английски.
А това при какви условия се случва, Мама? Двамата родители са чужденци или единия е Английски гражданин?
Двамата са българи но пак казвам това е при положение че сега бебето порасне и стане на 18г и то само реши с каква националност иска да бъде.
Не виждам как застрахователна компания ще ти направи застраховка за раждане при положение че вече приятелката ти е бременна.Как я виждате тази работа само ми обясни ще платите 5-6 месеца по 60-70лв и изведнъж ще се бръкнат да платят 10000-30000 евро или там каквато и да е валута.не виждам коя застрахователна компания ще ти направи такава застраховка.
Не знам кой ти пълни главата с тези глупости но не им се вързвай.

# 13
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
аз лични съобщения пиша само на хора, които малко, или много познавам, било и само виртуално.
личните си мнения пък, ги пиша точно във форума, в темата, която ги е породила.
искрено се надявам да не прочета "полезни" далавери, щото заради разни такива "хрумки" като вашата социалните услуги из Европа са на дереджето, на което са, и все повече хора не желаят да плащат за такива  ooooh!
и пак заради такива се леят обвинения за липсата на взаимопомощ при българите в чужбина.
аман! после к'ви били циганите в България. ми те такива, същите.

# 14
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Малко офф, че не е за раждане, но срещам тази година моят бивш, който няколко години изкара в Германия и той ми разправя как пак щял да ходи и след време да се опита да уреди по-добри документи. И аз си викам:"Ей, най-сетне малко да помисли за бъдещото. Порастнал е." И селд това чувам:"Ами, за помощи и далавери да е по-добре."  Sick Алоооооо, омръзнало ми е да плащам към 40% данъци за подобни тарикати..... Close

# 15
  • Мнения: 1 298
Аз не виждам проблем "случайно" да родите в др. държава.
Ще си платите и готово, защото пари ще ви вземат - няма как.
Но вашите здр. застраховки може да покрият сумата.

Детски, поне в Холандия, няма как да получавате,
защото все пак има условия и едно от най-важните е, да живеете тук.

Поданство също няма да получи детето, при положение, че нито един от родителите
не е холандски поданик.

С две думи, далавера няма. Единствено, ако много искате бебето,
да е родено в определен град/държава. newsm78

# 16
  • Boston, MA
  • Мнения: 3 105
В Щатите бебето автоматично става гражданин. Познавам хора, вече няколко двойки, които специално идват тук да раждат за целта. Само че няма застраховки, няма детски, няма майчинство. Т.е. тук има далавера, но ако извадите 20-30,000$ за да си посрещнете разходите.

# 17
  • Мнения: 2 563
В Щатите бебето автоматично става гражданин. Познавам хора, вече няколко двойки, които специално идват тук да раждат за целта. Само че няма застраховки, няма детски, няма майчинство. Т.е. тук има далавера, но ако извадите 20-30,000$ за да си посрещнете разходите.

Аз имам съученичка, която е родена в САЩ съвсем нарочно. Семейството й се връща в България след няколко месеца и си живеят мирно и кротко в България без претенции. Когато й дошло време за гимназия, я приели в Американския колеж в София. След завършването отиде направо в американски университет и нямаше никакъв проблем с визи, стипендии и т.н., за разлика от всички останали от випуска ни. Много чисто я бяха уредили да има избор къде да живее и работи. Даже мисля, че й бяха дали и американско второ име, вместо бащино, но не съм сигурна.

Ако живеех в България, може би щях да се замисля над такава инвестиция за детето си. Особено след като четох темата за мъжа, когото го пребили в центъра на София с метална бухалка и свидетели не могат да се намерят...

# 18
  • Бостън
  • Мнения: 13 484
Бубе, Хиър, поправете ме ако греша, но човекът се интересува къде дават, а не къде да даде...

Към авторът - надявам се, един ден от личен опит да разберете, че никъде по света държавата не дава толкова щедро и толкова лесно като в БГ. Тоз комунизъм, дето още го има там го няма другаде, но вие така или иначе няма да ни повярвате...

ПС Редактирам! Доколкото знам, тоз комунизъм го има в някои богати на петрол и емири държави, но само за местните. По богатата на петрол Скандинавия също имало заченки на социална система по непотвърдени слухове... в Америка най-скъпото, което получава една майка е помпа за кърма, за да може да бачка и да помпи (гледаш снимка на новороденото, ревеш и помпиш едновременно и 2те цици и се връщаш на нивата)

Последна редакция: чт, 06 сеп 2012, 04:49 от Agent Provocateur

# 19
  • Boston, MA
  • Мнения: 3 105
Ами аз въпроса го разбрах в две части - едната е къде дават, и това със сигурност не е тук, но втората е къде има гражданство, което в дълъг план може да има предимства, затова така отговорих.

# 20
  • Бостън
  • Мнения: 13 484
... гражданство, което в дълъг план може да има предимства, затова така отговорих.

 Grinning абсолютно права си!

# 21
  • Мнения: 2 980
в мноооого университети, за бременни и майки се дават огромни стипендии, предоставят се много по-добри условия и прочие. Относно работа - нещата стоят по същия начин.

Стана ми любопитно - в кои страни освен България се дават стипендии за майчинство? А за работата - да не дават по-високи заплати, ако си бременна/майка? Тц, тц...  newsm78

Вариантът с ученето, щом приятелката вече е бременна, можете да го забравите - за тази учебна година вече кандидатстването приключи навсякъде в ЕС. А иначе точно как го виждате този вариант - приятелката хем да бременее и ражда, хем да учи в чужда страна или да работи? Бебето кой ще го кърми и гледа? Или те във Вълшебното Кралство яслите и памперсите са безплатни?

Честно, като видя такива теми, все се моля да успеете някъде да се наредите и това детенце поне на месторождение да случи, като с родителите не е...  ooooh!

# 22
  • Мнения: 2 563
Бубе, Хиър, поправете ме ако греша, но човекът се интересува къде дават, а не къде да даде...

Към авторът - надявам се, един ден от личен опит да разберете, че никъде по света държавата не дава толкова щедро и толкова лесно като в БГ. Тоз комунизъм, дето още го има там го няма другаде, но вие така или иначе няма да ни повярвате...


Много добре казано. И накрая всичко, което получават в помощи, надбавки, добавки, отпуски, болнични, празници и ваканции им излиза прескъпо в липса на икономически растеж.

# 23
  • Мнения: X
Благодаря на автора, че с темата си ме върна 20год назад  и ми припомни колко наивни бяхме и ние тогава на по 18
ние поне освен младостта си имахме и друго извинения - липсата на информация
сега е друго

сега насериозно:
бих препоръчала на младежите да не се уповават на инфо от "приятелчета"
видяхме колко разбират

ЕЗОК важи само за спешни случаи
не за раждане или планирано лечение 


НЯМА такива унита с огрооомни стипендии и още по-големи помощи за майки и бременни

сроковете също така сте изтървали
кандидатства се напролет за да се почне наесен


да не говорим, че едно заминаване поради нова работа отнема като организация поне година
а ако се насочите към емигрантски програми, може и повече

жилищната криза също е сериозна
няма начин ей така да кацнете и веднага да ви предложат мезонет
трябва си стабилен и постоянен доход, както и препоръки даже и за най-забутания квартал

изобщо сядайте си на ... и почвайте да учите и работите
съберете дост. проф. опит, за да сте атрактивни на пазара на труда и да си намерите после работа навън или да получите виза за Канада напр

една докторска степен напр отваря доста врати
а може и да се "докторува" на място - тогава човек се води като на работа, с договор и заплата

но всичко това иска планиране за години напред
а не "бебето е на път и трябва да се действа веднага"
няма такъв филм

да не говорим пък как ще преместиш жена в напреднала бременност в нова обстановка, да ражда на чужд език

още повече, че май сте още втори месец и нищо не е ясно как ще се развие до края


бъдете разумни и не действайте импулсивно

# 24
  • Мнения: 3 241
Определено във Франция не се дава гражданство само защото детето е родено тук.
Ако остане да живее тук, 18г може да избере дали да вземе такова.

Може българската застраховка да ти покрие някои (всички) разходи, ама първо ще трябва сам да извадиш парите и после да ти ги върнат.

За да получаваш помощи ти трябва постоянно жителство тук. Респективно да имаш някакъв легален статус. И разбира се да си плащаш данъците (поне декларираш доходите) тук. Иначе след 90 дни могат заедно с други твои сънародници да те изпроводят по живо по здраво Simple Smile

# 25
  • Мнения: 8
Добре, това явно трябва да се превърне в интервю, за да стане работата по-нормална. Преди това искам да поясня отново:

ИСКАМ ДА РОДИМ ВЪВ ФРАНЦИЯ, ЗАЩОТО ТАМ УСЛОВИЯТА В БОЛНИЦАТА СА ПО-ДОБРИ, АКО НЕ И НАЙ-ДОБРИ. ТОВА Е ПЪРВАТА ПРИЧИНА. Всичко останало - нужда от застраховки, езок, учене и работа, са само следствие от националната ни беднотия. Защото приятели и роднини в Германия, просто си заделят два месеца от заплатите и отиват да си родят като пичове където решат. Което е НОРМАЛНО. Манталитета на някои българи, от преди 20 години е съвсем нормален също - просто условията на живот в БГ ни принуждават да ставаме апатични към всякакви алтернативи, защото УЖ неможем да си ги позволим - което е НЕНОРМАЛНО. Аз вярвам и ще усигуря най-доброто раждане за моята жена, ще намеря начините (а вече ги намирам, благодарение и на някои от вас), не ме плашат особено трудностите, които съпътстват това, нито рисковете. Какво ще излезе от цялата работа - ще пиша при всички положения.

А сега отговорите на основните "проблеми" които ми поставихте.

1. Относно предварително търсене на работа:
Аз работя дистанционна работа, за БГ и чужди продуцентски къщи Това ми осигурява спокойно пътуване навсякъде. В същото време съм модел и дали ще отида в Лондон, Париш или Берлин, все ще ме "букнат" някъде, така че да имам допълнителни доходи и някакъв трудов договор. Относно образованието, както ще отбележа в следващата точка, има възможности да запишем извънсеместриални курсове, каквито предлагат доста университети, които курсове също ти дават статут на учащ. Повечето от тези програми са разработени именно за работещи хора или за майки. Аз лично исках да запиша такъв курс в FZD school of design, като по-улеснен откъм кандидатстване, но се оказа, че не мога, тъй като се оказа, че не съм майка:)

2. Отностно престой, квартири, и др. подобни:
Имаме роднини в няколко от европейските градове, в други имаме много приятели и познати, които на драго сърце биха ни приели, както ние бихме направили за тях в подобен случай. Има и други алтернативи за престой (или поне за временен престой в случай на необходимост) и това са а) хипарски комуни (които са предимно "скуотнати" стари красиви сгради, които са идеално електрифицирани, хигиенизирани и пр, където се медитира, правят се масажи, йога, здравословно хранене и пр. и пр. т.е. не си представяйте мазе с въшлясали наркомани, моля). и б) http://www.wwoof.org/ , едни прекрасни екоферми, където винаги можеш да отидеш като доброволец и срещу прекрасни домашна храна и подслон. Пак казвам - временна алтернатива.

3. Относно как ще ни пуснат в самолета:
Явно никой тук не е чувал, че освен самолети съществува и друг вид транспорт. Както и че бременните не са длъжни да носят във влака или личния си автомобил - примерно - нашивка с жълта шестолъчка или нещо такова. Смисъл, ако някой ни каже нещо на границата, окей, но да ви кажа ми се струва и абсурдно да не можеш да пътуваш дори и в самолет, освен от гледна точка на прилошаване, удобство и пр. Та - ние сме с кола, а аз съм отличен шофьор.

4. За застраховка в Allianz:
Оказа се, че и тук няма правило да не си правиш застраховка ако си бременна (при все, че никой не ти иска картон от GP, когато ходиш да си правиш застраховка за пътуване в чужбина). Освен това, здравната застраховка (особено при положение, че си дългогодишен клиент, каквито ние сме), е по-скоро формална услуга и не те одобряват, все едно ще взимаш жилищен кредит. Предимството пред ЕЗОК е, че фирмата, с която Allianz имат договор, работи с най-добрите клиники в цял свят. Така че, аз не виждам нищо нелегално в това, че в Allianz ми казаха, че няма грижи, при положение, че дори им казах, че жена ми е бременна и може даже да роди докато сме в друга държава.

5. ЕЗОК също не дискриминират бременните. Всяка жена има право да си пътува, в който месец пожелае, където иска. Въпроса е пак с гранична полиция (малко вероятен проблем, мисля че бременноста и там не се нарежда наред с наркотиците, проституцията и тероризма) и не говорим за САЩ, макар че, както разбрах и там се случва, не чак толкова трудно да родиш. Ето и конкретния цитат от закона за ЕЗОК: "При възникване на неотложна необходимост от медицинска помощ българските граждани следва да представят своята ЕЗОК на лекуващия ги лекар и ще бъдат равно третирани с местните здравноосигурени лица. " В "неотложна необходимост" не знам какво влиза, но не мислите ли, че всяка бременна жена с оплакване, болки и пр, се нарежда поне  заедно с един изкълчен глезен или счупен пръст?

И в крайна сметка, не аз съм измислил ЕС, където всички могат да пътуват наравно, да получават здравни услуги наравно, да работят наравно, че да ми говорите за някакъв комунизъм. Аз лично съм до голяма степен антиглобалист, но си се адаптирам отлично в съвременните условия. И честно казано не съм усетил никаква материална криза. Усетил съм криза на духовността, ососбено в България.

# 26
  • Мнения: 1 959
Ето ти извадкаот Уиз еър:
Бременна съм. Мога ли да летя? Бременни жени няма да пътуват с полети на Wizz Air след 34-та седмица на бременността. Жени, които са преминали 28-ма семица на своята бременност, могат да пътуват с полети на Wizz Air само при условие, че се сдобият с медицинско удостоверение, одобряващо тяхната готовност да пътуват по въздух. Wizz Air ще носи отговорност само в съответствие с тези Общи условия за превоз за здравни проблеми при бременни жени и/или техния плод, за които е възможно да са възникнали по време на или в резултат от превоз по въздух.

http://wizzair.com/bg-BG/useful_information/faq#3
това е и линк към страницата им

# 27
  • Мнения: 2 980
И двамата сме български граждани, но ни хрумна да родим бебето в чужбина, защото познати ни споменаха, че детските надбавки и прочие (примерно във Франция) са много по-големи, дори да не си френски гражданин, а в някои държави детето може да получи и двойно гражданство.

Тъй. Нека се върнем на първия ти пост. В него няма споменаване, че в ЕС са по-добри медицинските услуги, а наблягаш на помощите и гражданството като мотивация. В страните от ЕС детето няма да вземе автоматично гражданство. Помощи, ако не сте законно дългосрочно пребиваващи - тоест, не само за два месеца покрай раждането - също няма как да вземете.

Ако идеята е да отидете там, където медицинските услуги ще са на най-високо ниво - ами просто си изберете страна. Аз за първи път чувам, че във Франция били по-добри от Германия, ама както кажете. Ще се наложи, обаче, да си платите за раждането, вече ви го казаха - дали веднага или по-късно, едно раждане на термин без усложнения няма как да се третира като спешен случай и да се покрие от ЕЗОК. Не че ще ви върнат, разбира се, но българската Здравна каса няма да им покрие разходите и ще се наложи да ги платите по-късно. Същото се отнася до застраховките от Алианц и сие - те ще ви застраховат, няма проблем, просто в полицата ще си е записано, че тя става невалидна в случай на усложнения при пътуване в напреднала бременност и не покрива раждане извън страната, примерно. Така че хубаво си прочетете всички условия на полицата, да няма после изненади. Освен това, не знам колко си пътувал с такива застраховки, но те действат на принципа - първо ти плащаш, после ти връщат парите. Така че трябва да сте си осигурили пари за раждането и престоя около него. После, ако евентуално полицата ви действително покрива раждане в чужбина, ще ви върнат парите, платени за медицински разходи. Това за пари за хотел на бащата и прочие го забрави.

Като раждала два пъти, бих искала да натъртя - пътуването при напреднала бременност, особено съвсем в края на бременността, е тежко. Не за теб, за майката. Ти може всякакъв шофьор да си, но тя ще трябва да се сгъне в колата с огромния корем и подутите крака и да се друса по шосетата от България до Франция, нали? Как си я представяш тая работа? Ами ако, не дай Боже, нещо стане по пътя? Ако тръгне раждането преждевременно на магистралата? Ти ли ще я изродиш? Надявам се бъдещата майка да е по-здравомислещата половинка в семейството ви, че иначе много екшън го чака това бебе.

В самолет няма да ви пуснат, ако коремът е много голям - компанията има право да поиска документация от следящия лекар за това в коя седмица е бременността и дали за майката не е противопоказно да пътува. Ако е много слабичка мацката и много малко коремчето - ще минете метър, ама отсега това няма как де го знаете със сигурност, та чак да разчитате на такъв късмет.

А това за хипарските комуни - това за жена в напреднала бременност и после за новородено? Сериозно? Ти май не си виждал новородено, да? Предлагам ти да изкарате първо с бъдещата майка един курс за родители, да погледате малко филмчета поне що е то новородено бебе и какви нужди има, и после да решите как ще се съчетае с медитацията на скуотърите и с лайфстайла на щедрите ви приятели... ooooh!

Последна редакция: чт, 06 сеп 2012, 14:27 от ianajar

# 28
  • Мнения: 513
Пътуването с кола на дълги разстояния изобщо не е препоръчително за бременни жени. Авторът нали беше много загрижен за жена си?

А момичето има ли някакъв трудов и осигурителен стаж в България?

Дано момчето да взима висока заплата, че не ми се мисли какво ще правят, като се изтърсят в държава с много по - висок стандарт на живот, без разрешителни да работят на пълен работен ден и с момиче, което и без това не е в състояние да работи. Че и да учат искат.

# 29
  • Мнения: 1 298
Ако бременността протича нормално, не виждам защо пътуването с кола да е проблем,
дори и дългото. Казвам го от личен опит. Пътувала съм с кола на дълги разстояния и с двете бременности, с редовни спирания и почивки си е ок.

Така че, това е най-малкият им проблем.

# 30
  • Мнения: 2 980
Ако бременността протича нормално, не виждам защо пътуването с кола да е проблем,
дори и дългото.

Аз също, в седми-осми месец, затова казвам, че е сериозно изпитание. Да не говорим за това, че бременността е още съвсем в началото - изобщо не се знае как ще се развие и протече.

Аз малки проблеми в списъка им не виждам - ако могат да тръгнат с много пари и добра мрежа от контакти, проблеми няма да имат изобщо. Но ако тръгват наникъде, разчитайки да си покрият разходите с каквото намажат от местната социална система после - тежко им и горко.

Последна редакция: чт, 06 сеп 2012, 14:43 от ianajar

# 31
  • Мнения: 3 241
Ти май ни се подиграваш, не знаех, че и в Родители в чужбина има вече пързалки.  ooooh!

Но да обобщим:
-като българин (а не немец) във Франция ти трябва разрешително за работа.
-ще пътувате с кола (крайно неуместно, в който и да е момент от бременността)
-ще живеете в комуна, в скуатирана сграда (което е хотел според теб, та- кой казваш плаща тока и водата на тези луксозни местообиталища, държавата ?)

Между другото френското и немското здравеопазване са доста сходни като ниво.
Но ако си мислиш, че една раждаща без допълнителна застраховка жена,ще я пратят в луксозна частна клиника си се объркал доста (там се резервират местата доста от рано и струват доста пари). 


# 32
  • Мнения: 2 980
И да не е пързалка, авторът явно е много, ама много млад и си представя цялата работа малко като хипарско летуване по Черноморието - на стоп дотам, после спят където ги приютят или на плажа...  Laughing

Но предполагам, че бъдещата майка все пак има собствени родители и те няма да си пуснат момичето в напреднала бременност да работи по ферми срещу хляб и подслон ( ooooh!) или да живее в незаконни комуни ( ooooh!  ooooh!) и да ражда Бог знае къде, с финансовата гаранция на мъжа ѝ  модел...  Joy Между другото, за първи път чувам, че един български модел може да разчита на гарантиран работен договор в която и да е западна страна - кеф му Франция, кеф му Германия, все някъде ще го "букнат". Много търсени явно, да им завидиш на работната сигурност.  Laughing

# 33
  • Мнения: 1 567

И в крайна сметка, не аз съм измислил ЕС, където всички могат да пътуват наравно, да получават здравни услуги наравно, да работят наравно, че да ми говорите за някакъв комунизъм.

Европейската здравна карта е само за спешни случаи. и някой друг го беше споменал. и мисля,че е за държавните болници.

# 34
  • Мнения: 292
Раждаща жена на входа на спешна помощ не е ли спешен случай? В САЩ раждане се класира за федерална програма за спешни случаи без оглед легалния статут на родителите. Има милиони anchor babies, които родителите използват за помощи и евентуално получаване на легален статут. Но такъв живот не пожелавам на никого. Иначе и в този форум съм срещала теми за раждане по щатски и федерални програми или чрез дарителски фондове. Сигурна съм, че един безумно смел човек може да изпълни плана на автора на темата (ключова дума- безумно  Laughing ). Предлагам да отидете още сега да букнете няколко кампании във Франция и да намерите квартира. Щом е толкова лесно, това изглежда като много разумен вариант.  Wink

# 35
  • Мнения: 1
Аз лично знам за много случаи, в които родителите избират мястото за раждане на детето си, дори за хора от някои националности това е правило - хората с възможности от бивши африкански и азиатски колонии на Англия и Франция масово идват да раждат в Америка, Англия и Франция. Имам няколко приятелки от Ливан - при тях е същото положението. Идва майката с придружител някаде към 7-8 месец, ражда си детенцето, стоят месец да се закрепи и да му сложат първите имунизации и си тръгват. Мисля обаче, че всичко си плащат хората, не съм чувала (поне в Америка) нещо да им е безплатно, но може би си има начини. Примерно, ако си плащащ застраховка и тя покрива медицински услуги в чужбина. Моята, поради естеството на работата ми е такава  - където и да пътувам, застраховката ме следва.

Колкото до пътуване на бременни жени - аз пътувах, пак заради работата ми до 8 месец. Имах бележка от лекарката ми, но не са ми я искали, коремът ми не беше голям. Ако е нормална бременност, поне щатските лекари, винаги дават бележка. Ако може да си позволиш по-висока класа в самолета, за да легне спокойно жена ти - не виждам никакъв прблем. С кола  - ако е голяма и удобна, и жена ти може да легне - пак би трябвало да сте наред. Може да правите почивки, и т.н. на мен наистина не ми беше никакъв проблем да пътувам с каквото и да е, бях качила 12 кг и нямаше голяма разлика с една понапълняла жена:))

Но това е моят опит, от жена до жена има разлика.

Късмет, каквото и да решите, и да ви се роди здраво бебче!

# 36
  • Мнения: 2 093
интересно дали жената на автора е запозната с тези планове или той ще и ги обясни на място.

# 37
  • Мнения: X
кире, виждала съм хипарски комуни в Дания
ми ... не смятам, че ароматът на хаш е за бременни и новородени

а щом сте токова добре осигурени финансово, нямате проблеми
1 месец излиза около 2000 евро за трима за най-основното - с вкл. наем
(ако сте на хотел, то сумата е 100 евро на вечер, т.е поне 4000 евро на месец с другите разходи)

ето тук пише, че раждането без да си в системата е само 9000 евро
http://answers.yahoo.com/question/index?qid=20090819122738AAwuZWH

2 месеца престой преди и 1 месец след + раждане=15 000 евро

ето ти и цени на необходимостите:
http://www.babyland.se/
http://www.babyroom.se/sv/artiklar/babyklader/index.html

на детски, гражданство и др. щуротии без перманент резидънс не разчитай в Скандинавието

а, и информирайте приятелите си навреме, че ще им се тропнете за няколко месеца

# 38
  • Мнения: X

2. Отностно престой, квартири, и др. подобни:
Имаме роднини в няколко от европейските градове, в други имаме много приятели и познати, които на драго сърце биха ни приели, както ние бихме направили за тях в подобен случай.


Не искам да прозвучи грубо, но косата ми настръхва.
Представяш ли си да ти се изтърсят двама млади, а после и бебе в къщата, за неопределен период от време.
Да са ви живи и здрави роднините и приятелите, но аз не бих се съгласила на такъв вариант.

# 39
  • Мнения: X
Е, лъки, простено им е   Mr. Green
Хвъркат още из облаците и морето им е до колене
Дано се приземят навреме и безболезнено
И дано не открият кой е най-прекият път за разваляне на приятелства и роднински взаимоотношения

Последна редакция: сб, 08 сеп 2012, 12:19 от Анонимен

# 40
  • Мнения: X
И дано не открият кой е най-прекият път за разваляне на приятелства и роднински взаимоотношения

Аааа, пътя непременно ще го открият. Като гледам, мадежът не се дава лесно ooooh!

# 41
  • Ispania
  • Мнения: 4 483
Каква тема Thinking. Все още сьм склонна да повярвам, 4е има бьлгари които мислят, 4е "на вьн" вси4ко е лесно и не е толкова 4ерно както го показват дори в бьлгарските новини.

За пьтуването сьс самолет на бременна - За да се пьтува с Бьлгария Еьр след 33 седмица, единствено трябва да се подпише документ, с който бременната заявява 4е ако трьгне да ражда, авиокомпанията не отговаря за нея. Тази информация я имам от преди то4но 4 дни.
Познавам жена която прелетя 12 4аса сьс самолет (с друга авиокомпания), нея сьщо я накараха да подпише сьщият документ.

В Испания няма на4ин по който детето да вземе гражданство още при раждането, ако и двамата родители са бьлгари.
За бременните жени все още вси4ко е безплатно, в смисьл прегледи, раждане и прегледите на бебето(които влизат в  медицинският календар).
Но както стоят нещата, сьс сигурност не бих раз4итала на това.
4астна застраховка е най-добрият вариянт, но трябва компания да се наеме(тоест да поеме риска) да я направи пьрво.
Сумите на месец са разли4ни, зависи от компанията. Но кьм 35 евро е горе-долу сьс вси4ко вклУ4ено. Ако оба4е бременна си я направи(и това даже не е за вси4ки компании), то тя не и покрива самото раждане. В пове4ето слу4аи, ще и покрие прегледите преди раждането.

Вариянт автора и половинката му да отидат да живеят в роднини или приятели ми се струва абсурден. Тези роднини (приятели) или трябва да са (като) брат и сестра или просто да го забравят този вариянт.

# 42
  • пак на Рив Гош
  • Мнения: 2 630
Искрено се надявам темата да е пързалка, или поне да е пусната от много млад човек... newsm78

Iventse е обяснила вече някои неща за Франция (понеже това май се очертава като една от предпочитаните дестинации), аз само да допълня, че според сега действащия закон, роденото във Франция дете наистина може да кандидатства за гражданство при навършване на 18 години, както Iventse спомена, но при условие, че при кандидатстването я избере за държава за постоянно местожителство и има доказан престой от 5 години след 11тата си година. Тоест, раждането не дава автоматично право да поиска гражданство по-късно

Освен това поразгледах малко колко би струвало едно раждане тук без осигуровка. Без усложнения, секцио и т.н. - пригответе поне 4000 -5000 евро, без това непременно да покрива и престоя в болница след раждането (при това не в частна клиника - там местата са заети месеци напред и сметката е още по-солена).
Помощи преди и след раждане, след като не сте осигурени и не сте работили тук - просто забравете. В момента се чудят как да намалят помощите за тукашните, какво остава за дошли "на гости".

За записване за учене - поне за тази година записванията са приключили. Освен ако не учите вече и си уредите преместването от български университет в тукашен, не виждам как ще стане (а самата процедура по преместването, поне от това, което съм видяла от тукашните университети, сигурно ще е дълга и напоителна).

Иначе идеята за "ууфинг" (фермите от WWOOF), спомената на предните страници, не ми се вижда никак добра за жена в напреднала бременност или с новородено. Прекрасните екоферми, където можеш да отидеш като доброволец срещу подслон и храна, са обикновено на километри от близкия град и, понякога на още повече километри от болница (понеже тук не всеки град си има болница). Освен това, от един репортаж, който гледах наскоро по телевизията, не останах с впечатлението, че е един безкраен купон. Ти хубаво си там, но от теб се очаква да участваш наравно с фермерите в работата (изкарване на животните на паша, доене, събиране на реколтата) и домакинския труд (напр. при приготвяне на храната). На ден имаш само няколко часа свободни. Предполагам, че никой здравомислещ фермер няма да ви приеме месец-два преди раждането, или с пеленаче на ръце.

Последна редакция: нд, 09 сеп 2012, 11:32 от Роца

# 43
  • Мнения: 25 737
Ау този автор, на тази тема живее в някакъв паралелен свят.
Казаха му хората, че няма да му се случат нещата, той държи здраво сценария на филма. Ужас! И си избрал точно Франция, дето си оправиха проблемите с техните емигранти, от техните бивши колонии и сега чакат Бай Ганьо и жена му, пардон Хитър Петър ,да търкулнат червения килим да ги настанят в най добрата клиника в Париж и после да им изплащат детски надбавки.  smile3538
Кирчо, мислиш че откриваш топлата вода ли? Ами то ако беше тъй лесно последните 10 години всички щяха да раждат в чужбина бе мойто момче.
Както и да е, ти си модел от световна величина, като искаш най доброто за дамата на сърцето ти, вадиш кеша и плащат като пич и си ти човекът! Ама недей се излага тука с въпроси от сорта как да лапнем нещо на далавера, няма как да стане.
И не обиждай Алианц, едва ли доматите ги ядат с колците.
Лека бременност и щастлив финал
  bouquet

# 44
  • Мнения: 3 098
Тази тема ако не е пързалка, моля авторът й да се замисли какво иска да причини на жена си и бебето.
Раждането където и да е ще мине за спешен случай по принцип, но заслужава ли си? Да оставиш жена в ръцете на непознати? Първо, ще я третират като поредната измет дошла да ражда без осигуровка, ще я разкарат нея и бебето на две-натри. Никакви изследвания няма да вършат работа, които има тя до момента. ще я надупчат цялата, после ще я натъпчат с лекарства...
Помислил ли си, застраховал ли си ги тия хора твоите, ако не дай си Боже стане нещо непредвидено? Знаеш ли, че при усложнения или най- лошото ако не си подготвен какво следва?
Раждане на дете в чужда страна не гарантира никакво гражданство. Вие сте жители на ЕС и като такива вашето дете ще получи като вашето гражданство.
И най- накрая, да се натресете на роднини и приятели...  ooooh! и то с новородено. Ако си ги уважаваш тези хора, не им причинявай това.

# 45
  • Мнения: 22
Здравейте момичета,

Имам такъв въпрос: предстои ми да замина са САЩ с годеническа виза и бих искала да се информирам предварително как мога да си направя здравна застраховка?
Знам ,че с тази виза нямам право да работа ,така че застраховките ще трябва да си ги поема сама най-вероятно. Приятелят ми работи там, но незнам дали може да осигурява здравно и мен.

Благодаря на притеклите се на помощ предварително!:)

# 46
  • Мнения: 2 563
Здравейте момичета,

Имам такъв въпрос: предстои ми да замина са САЩ с годеническа виза и бих искала да се информирам предварително как мога да си направя здравна застраховка?
Знам ,че с тази виза нямам право да работа ,така че застраховките ще трябва да си ги поема сама най-вероятно. Приятелят ми работи там, но незнам дали може да осигурява здравно и мен.

Благодаря на притеклите се на помощ предварително!:)

Приятелят ти има ли здравна осигуровка от работата си? Ако да, да провери дали може да те прибави. Това е един стандартен сценарий и е най-лесният.

Ако не, можеш да си купиш застраховка като частно лице, но ще те разпитват и ще те доят за колкото могат. От 2014 година се предполага закупуването на застраховка по този начин да стане много по-лесно, като ще има и субсидии.

# 47
  • Мнения: 22
А има ли някакви пакети примерно, които да ти покриват основните неща?

# 48
  • Мнения: 2 563
А има ли някакви пакети примерно, които да ти покриват основните неща?

Има всякакви застрахователни продукти, като обикновено няма 100% покритие. Винаги се налага да доплащаш нещо, примерно $20 за всяко посещение при лекаря или пък 20% от всяка сметка и т.н., според плана. Имай предвид, че цените на медицинските услуги са баснословни и непрозрачни. Първо отиваш на лекар, след това идва сметката и така разбираш колко трябва да платиш. Затова и няма как основните неща да са по-евтин вариант.

# 49
  • Мнения: 18
Здравеи kiril.zaharieff аз неиамам време да изчета всичко написано и всички коментари но,
аз родих в Швеицариа за здравните се информираи отново штото не ти триабва ништо специално,
с наи обикновенна БГ застраховка може да роди и плаштате обаче 10% от сумата,за патуваниата ниамате проблеми,да има компании които не качват след 6-7 мес но като цяло няма проблем,на мен мисе наложи в 8 мес и патувах до БГ с разрешително подписано от лекар в двете посоки естествено,друго незнам какво да ви кажа освен че пари НИКОИ няма да ви даде освен БГ и чЕСТИТО ЗА БЕБчО УСПЕХ И УМНАТА Simple Smile

А оште на бебето сашто триабва застраховка,наи вероиатно от БГ штото без разрешителни за вас в другата страна на него ниама да му направиат и всичко ше триабва да плаштате а не даи боже има проблем.......Sad
тук ни поискаха да направим преди дори да знаем какав пол е и как ше се казва.
мислете добре

Последна редакция: ср, 12 сеп 2012, 14:39 от Eli-i-Djodji

# 50
  • Мнения: 22
А има ли някакви пакети примерно, които да ти покриват основните неща?

Има всякакви застрахователни продукти, като обикновено няма 100% покритие. Винаги се налага да доплащаш нещо, примерно $20 за всяко посещение при лекаря или пък 20% от всяка сметка и т.н., според плана. Имай предвид, че цените на медицинските услуги са баснословни и непрозрачни. Първо отиваш на лекар, след това идва сметката и така разбираш колко трябва да платиш. Затова и няма как основните неща да са по-евтин вариант.



Благодаря ти за инфото Hear Again!

# 51
  • Мнения: 616
Здравейте момичета,

Имам такъв въпрос: предстои ми да замина са САЩ с годеническа виза и бих искала да се информирам предварително как мога да си направя здравна застраховка?
Знам ,че с тази виза нямам право да работа ,така че застраховките ще трябва да си ги поема сама най-вероятно. Приятелят ми работи там, но незнам дали може да осигурява здравно и мен.

Благодаря на притеклите се на помощ предварително!:)

С годеническа виза (К1) може да подадеш документи за разрешително за работа след като пристигнеш, имаш право. Разрешителното ще е за дължината на визата, като ако се ожените с подаване на другите документи ще си подадеш и за удължаването му. Негатива е, че според това колко се забави може и да дойде след изтичане на визата.

От моето проучване, застраховка като частно лице, за нещо с прилично покритие се плаща толкова, че освен ако нямам сериозни вече налице здравословни проблеми които те притесняват и знаеш, че ще има много посещения в болница, не бих се наела, сумите са значителни. Както Хиър е казала, най-добре приятеля да види дали може да те добави към неговата. Каквото и да решиш за застраховката, мини контролен преглед и оправи ако има нещо по зъбите в България, че е мама миа тук,застраховка или не.

# 52
  • Мнения: 292
Happydoksi, и аз не бих си направила застраховка сама. Годеникът ти би трябвало да може да те добави към неговата само с копие от сертификата за брак. Може да не е много изгодна, но след като си смениш статута и започнеш работа, можеш да преминеш към застраховката, предлагана от твоя работодател. Пък и общата застраховка е добро доказателство за легитимна връзка пред USCIS.  Crazy EAD се издава в срок от 90 дни. В много случаи зелената карта се получава много скоро след това. При мен имаше точно три седмици между получаването на разрешителното за работа и картата.

# 53
  • Мнения: 35
Happydoksi, В повечето щати няма нужда и от свидетелство за брак, за да си добавен в застраховката на "domestic partner".  Условията за доказване на съжителстване сигурно са различни при различните застр. компании/работодатели, но си струва да се провери -- за периода преди да се ожените.  Преди години в един момент ползвахме това улеснение и трябваше да се представи обща банкова сметка и сметка за тел. или ток от един и същи адрес и т.н. 
Както момичетата са споменали по-горе, самостоятелното застраховане е трудно и скъпо...
Успех!

# 54
  • Мнения: 22
Благодаря ви за съветите момичета!

Дано всичко да е наред и да се получат нещата със застраховката.

Ще докладвам като имам резултати.  Wink

# 55
  • Мнения: 4
Здравейте, наскоро разбрах че съм бременна   Simple Smile В момента се намирам в Германия близо до Магдебург.Не съм ходила на лекар понеже не съм мн добре с немския все още,но особено медицинския им език е невъзможен за разбиране  newsm78 . Много съм объркана и ще ви помоля за съвет.Можели да ми кажете гинеколози говорещи бългърски език някъде около Магдебург или поне в Берлин Praynig ??? Имам странни болки в корема и постоянно гадене което мн ме тревожи и ме е страх че не приемам никакви медикаменти от незнание какво трябва да пия,трябва ми незабавен лекарска консултация  Cry
Благодаря Ви  Hug

# 56
  • Мнения: 46
Здравей, успокой се, надявам се ,че не е нещо сериозно. Гаденето е съвсем нормално за първия триместър. Защо не пишеш в немската тема  http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=674432.0
Нямаш ли приятел или познат с добър немски ,който да те придружи при лекар и да ти превежда?

# 57
  • Мнения: 4
здравей благодаря ти че се опита да ме успокоиш  Hug не тук сме само от 2 месеца в този район и нямаме никакви познати. Благодаря и за линка съвсем нова съм в форума и незнаех къде да пиша  Rolling Eyes

# 58
  • Мнения: 22
Здравейте отново на всички!
Имам следното питане:с приятелят ми сме сгодени, той е американски гражданин и в момента чакаме да излезе годеническата виза, въпросът ми е следния: какво се случва ако аз забременея докато излезе въпросната виза и ще бъде ли това пречка да ме включи към неговата здравна застраховка, след като пристигнем в щатите ?

# 59
  • Мнения: 25 737
Здравейте отново на всички!
Имам следното питане:с приятелят ми сме сгодени, той е американски гражданин и в момента чакаме да излезе годеническата виза, въпросът ми е следния: какво се случва ако аз забременея докато излезе въпросната виза и ще бъде ли това пречка да ме включи към неговата здравна застраховка, след като пристигнем в щатите ?
Колко време излиза  една годеническа виза? newsm78
Не виждам смисъл за притеснение. След като пристигнете там, ще те добави към неговата здравна застраховка. Peace

# 60
  • Мнения: 22
Казват, че излизала от 3 до 6 месеца, ние чакаме вече 5-ти месец. Четох някъде, че някои застрахователни компании не са съгласни за добавяне на жената към застраховката на мъжа ако тя вече е бременна. За това попитах и аз, ако някой има повече информация или се е сблъсквал с подобен проблем.

# 61
  • Мнения: 2 980
Има такива случаи, зависи от застраховката. Обикновено в големите компании застраховката покрива всички членове на семейството, независимо от съществуващи вече проблеми. Вие не проверихте ли в застрахователната компания на бъдещия съпруг? Просто им звъннете и питайте във вашия случай може ли да бъдеш добавена и какво става при евентуална бременност.

Годеническа виза ще почакате - от 2009 насам се вадят много бавно. Може да отнеме и повече от шест месеца.

# 62
  • Мнения: 616
Може и повече време да отнеме, 1.5г-2.... средно 6-8м, така че преди 6 м не се надявайте.
Годеника защо не пита директно неговата компания?

П.п. писали сме едновременно с янажар.

# 63
  • Мнения: 22
Благодаря ви момичета!
Пита ли сме неговата компания и от там ни отговориха ,че няма проблем да ме включи към неговата застраховка. Просто сега решихме да нечакаме да отидем в щатите за да си имаме дете и възникна въпросът, дали ако заминем примерно към 6-я месец от бременността, дали компанията ще се съгласи да поемем разходите по раждането.

Благодаря ви още веднъж за инфото!

Пс: дано все пак визата стане по-бързо

# 64
  • Мнения: 616
happydoksi щом планирате дете, обмислете и варианта, че визата може да дойде след като си родила, не съм запозната какво е положението с детето в такъв случай и дали се усложнява процеса ако не е родено в Щатите, така че проучете си и това най-добре.

# 65
  • Мнения: 292
Ако детето се роди извън САЩ, процесът не се усложнява. Американският гражданин подава CRBA формуляри в посолството  и в рамките на 15 дни го получавате заедно с паспорта. Ние получихме RFE и процесът отне цяла година. Ако застраховката не поеме разходите при съществуваща вече бременност, няма да може да използвате федерални и щатски програми освен за самото раждане евентуално, заради подписания AOS.

# 66
  • Мнения: 616
Лена, а после на място как стоят нещата след брака? Детето с какъв статут е, трябва ли и за него да се вадят и подновяват зелени карти, или?

# 67
  • Мнения: 292
С раждането си детето има право на гражданство, дори родителите да нямат сключен брак. Паспортът и актът за раждане са само доказателсвто за гражданство. Подават се формулярите, заедно с местния акт за раждане в посолсвтото и детето получава своите американски документи. То не се включва в процеса за зелена карта на майката/ бащата. Дори е противозакнонно да влезе в САЩ с друг паспорт.

# 68
  • Мнения: 616
Мерси за отговора. Много се панирам аз (излишно) покрай бумащината тук.

# 69
  • USA
  • Мнения: 7 292
За К1 и с уговорката,че всички документи са изрядни и не са препращани отново,чакането е в порядъка на 6-7месеца.Доколкото разбирам,бъдещият хъби е с теб в България вмомомента,откъдето 'дългото' чакане не е чак толкова неприятно.

# 70
  • Мнения: 22
За К1 и с уговорката,че всички документи са изрядни и не са препращани отново,чакането е в порядъка на 6-7месеца.Доколкото разбирам,бъдещият хъби е с теб в България вмомомента,откъдето 'дългото' чакане не е чак толкова неприятно.



Simple SmileДа така е  Beautyholic, слава богу ,че сме зaедно тука , иначе ако всеки чакаше по отделно да минат тези 6-7 месеца за визата щеше да е доста неприятно Simple Smile.

Общи условия

Активация на акаунт