най-добро училище за първокласник

  • 8 665
  • 69
  •   1
Отговори
 обръщам се към мамите които имат първокласници. на нас ни предстои на есен да сме в първи клас, какво ще кажете кои са най-добрите училища, знам че за повечето трябват връзки за да се разбере кога е записването, разбира се ако тогава вече не е късно.
какво ще кажетв за 22 или 133

# 1
  • София
  • Мнения: 1 751
Има подобни теми из форума - разрови се там. Моята приятелка, а и мами от форума с а много доволни от 7-мо. То е и базово на университета и от край време е с добра репутация. За 22-ро понеже е прехвалено, знам, че е супер гърч - по 30 деца в клас. Като дете на педагог,а и преподавала на хлапета, макар и в частна школа, знам колко е важно да може да се обръща индивидуално внимание на всяко дете. И Димчо Дебелянов (еврейското училище) се води по-по-най-, ама миналата година, като видях как дивеят 26 първокласника се успокоих, че моето съкровище надали ще успея да го запиша там. Затова сме в 48-о и съм доволна. Класът е от 15 деца и нямам забележки. Ама то с моя дивак какви ли претенции мога да имам Simple Smile

# 2
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
22 си е 22 СОУ
там са децата на братовчедка ми и щом 73 и 104 са и под муцуната, а децата й са в 22-ро явно има защо Wink

Последна редакция: вт, 17 яну 2006, 16:44 от Шани

# 3
  • Мнения: 834
 newsm10  18-то на Пиротска.
От тази учебна год. имат японски от 1-ви клас. Досега беше само от 8-ми. Езика се учи по специална програма и вещото наблюдение на незнам си кой японски университет.

# 4
  • София
  • Мнения: 281
аз търсих с търсачката и намерих инфо само за еврейското училище! така, че мами пишете - темата е доста актуална!  Grinning

# 5
  • Мнения: 2 792
 Да това за 18 е вярно, има открита паралелка по японски, под егидата на Японското посолство, от миналата година. Вече е идвал и японския посланик, 4 деца от групата на Димана са там, аз много късно разбрах за тази паралелка, вече я бях записала в 32-ро, а и самото записване вече беше приключило. От родителите знам, че са страшно доволни, записването е без проблем.

 За момента аз съм доволна от 32-ро и от учителката на Димана, то всъщност учителката е важна, мисля че имахме късмет. Аз съм я записала без висене на опашки, ако ми се налагаше, да чакам, хич нямае да я запиша там.

 

# 6
  • София
  • Мнения: 3 662
Кое е най-доброто училище за първокласник, зависи от детето. Ако не му се учи, никое училище няма да е добро.

И какво значение има началното училище, все едно ще му го пише в автобиографията.

# 7
  • София
  • Мнения: 1 751
asa, не мога да се съглася с теб, защото за работещите родители, чиито деца прекарват почти цял ден в училище не е без значение каква е средата и отношението към хлапето през 8-9 часа от деня, пет дни в седмицата. Де факто, децата са много повече време в училище, отколкото вкъщи в крехка възраст, когато се формират много представи, възприятия и знания. Права си, че много зависи от детето, но не опира само до ученето. А и ако хлапето е много умно, но буйно, свръхактивно или нещо от сорта е недопустимо за него да се каже "ми не му се учи и зат'ва не се справя в училище". Затова за едни мами е важно да е "22-ро", за други - учителката (това е и моето мнение, много е добре, ако може предварително да се получи информация за преподавателите), за трети - да е близо, ако възможностите и работното време ги ограничава и т.н.
Мами, които избирате училище за бъдещите си първолаци, успех и дано останете доволни от избора си!  bouquet

# 8
  • Мнения: 55
Здравейте всички,
Моят въпрос е свързан с избора на училище за децата, на които им предстои да са първокласници. Това е много вълнуващ момент както за нас  родителите, така и за тях - учениците. Имам две деца - дъщеря на 7г. и син на 5г и 3м. Тази есен голямата ще тръгне на училище и пред мен стои трудния избор.   newsm78
Може ли някой да ми каже от какво точно е необходимо да се ръководя при избора си- местонахождение, репутация, материална база, учители и т.н.
Благодаря предварително на всички, които биха могли да ми дадат отговор! Simple Smile

# 9
  • Мнения: 168
По принцип добре е всички тези фактори да се вземат под внимание.Тази есен и ние бяхме пред този избор,защото сина ни тръгваше на предучилищна.Колебаехме се между две у-ща в квартала-едното е по- старо,но много близо до нас,а другото по-ново и модерно оборудвано,но е на няколко спирки с тролей.В крайна сметка избрахме по-близкото ,защото особено през зимния период не е много приятно малките да мръзнат по спирките.Доволни сме.

# 10
# 11
  • София
  • Мнения: 3 662
Миленита, аз не искам да се съгласяваш с мен. За това е форума за да можем да се изкажем.

Можеш ли да ми обясниш какво значение има къде ще учи детето

А и ако хлапето е много умно, но буйно, свръхактивно или нещо от сорта е недопустимо за него да се каже "ми не му се учи и зат'ва не се справя в училище". Затова за едни мами е важно да е "22-ро", за други - учителката (това е и моето мнение, много е добре, ако може предварително да се получи информация за преподавателите), за трети - да е близо, ако възможностите и работното време ги ограничава и т.н.

дали в 22-ро или в кварталното? Каква е средата в така наречените училища? Факт е, че всяка година има добри училелки, те не свършват с един випуск newsm78. Незнам, аз ли нещо не разбирам Thinking. Сбърках ли, че моя умник го записах в основно училище newsm78? Незнам, не се заяждам, просто ми е много интересно?

Между другото аз съм завършила 22-ра гимназия, обаче с нещо да ми е помогнала, не бих казала. После другото образование има значение.

# 12
  • София
  • Мнения: 1 751
Всеки споделя мнение на база собствен опит. Аз смятам, че при мен основна роля е изиграла точно гимназията и ни най-малко университета. Но то си е комплекс от обстоятелства - характер, семейна среда, податливост към външни влияния и много други такива. За моя хубостник сметнах, че е важно да е в малко училище - в смисъл с по-малко деца в клас. От неприятния опит с градината, след като се преместихме, се убедих, че е от съществено значение и какви са учителките. Смятам, че свестни даскали (в смисъл отговорни) са останали твърде малко, заради плачевния хал на образователната ни система.
Но както казваш, asa, нали за това е форумът - всяка да сподели, а търсещите мнения да си помогнат с информация.

# 13
  • Мнения: 55
Thanks, Solaris. От посочените линкове получих дооста информация за част от интересувашите ме въпроси. И все пак някой дали не миже да ми каже нещо повече за 104 и 126 у  bouquet-ща

# 14
  • София
  • Мнения: 1 654
Ние сме в първи клас HugМного сме доволни от нашето учичилище- 38-мо, на ул. "Шипка". Пътуваме 20-30 мин. до там, но дъщеря ми ходи с огромно желание защото всичко е на ниво- атмосферата, преподавателите, сградата. Още преди 2 години си го заплюхме минавайки от там и бяхме   Grinning че ни записаха.

# 15
  • София
  • Мнения: 1 751
маме, за 126-о знам само, че е с профил изобразително изкуство. Там се записаха повечето деца от предучилищната група на моя калпазанин, което за мен бе лична причина да го отхвърля като вариант.

малко офф, за който моля да ме извините: Laleto, искаш инфо за 48-о на лични, но ти е пълна кутията ooooh!

# 16
  • Мнения: 245
Офф пак - мерси, почистих кутията от излишните съобщения:)

# 17
 За мен  най - добро е частното училище. Опита  го доказва. Не мога да разбера какво го хвалите това 22 .То навремето беше добро. Сега е само стар спомен от миналото.
Частното училище излиза много по евтино от държавното!

# 18
  • София
  • Мнения: 1 751
Като човек обиколил (макар и служебно) повечето частни училища в София, смятам, че доста от тях са далеч от идеята за училище и за собствениците им е важно само да приберат парите на родителите, но най-добре да оставя мама с печален опит от частни школа да сподели опит. Имам приятели, които преместиха децата си от частни в държавни училища, и то не по финансови причини.

# 19
  • София
  • Мнения: 11 698
За мен  най - добро е частното училище. Опита  го доказва. Не мога да разбера какво го хвалите това 22 .То навремето беше добро. Сега е само стар спомен от миналото.
Частното училище излиза много по евтино от държавното!
Ако мога да си кажа мнението-не съм съгласна,че частното училище е най-доброто!Сигурно сред частните училища има и добри,но далеч не всички са такива.Съгласна съм с Миленита,че целта на занятието е да ти приберат парите.А какво предлагат срещу това?Повече знания?Не,не на този етап от образователната система!Може би по-добра материална база и транспорт.

# 20
В подкрепа на мнението ми за  това, че според мен частното училище за първокласник е по-добро, ще споделя и защо мисля така: Според мен е много важно през първите години да се отдели повече време на едно дете. Как една учителка ще успее да обърне внимание на 30 деца. Не е възможно.малката е група е по-ефективна. Ако сте ходили на курс по език- ако групата беше от 30 души, дали ще успеете да разберете нещо трудно в рамките на един час?
Децата са значително по спокойни в приятна и  не- стресираща атмосфера./подчертавам малките 6-7 годишни деца/ според мен.
Ползите са много. Началното образование помага да се проявят и много способности, таланти, а по нанататък всеки родител е доста наясно- Всичко зависи от самото дете.Никой няма да му влее акъл и знания  с фуния в главата.
Аз съм се доверила на едно частно училище с английски език   и  съм много доволна засега.
Миленита ти сама казваш- , че свестни даскали (в смисъл отговорни) са останали твърде малко, заради плачевния хал на образователната ни система.
Не съм съгласна. Знаеш ли, че едно дете завършило 1 клас в частно езиково училище вече може да говори и пише  свободно на езика, който учи само 9 месеца, а не само на български?Това е факт. В кое държавно училище децата учат да пишат и четат  на чужд език паралелно с  българския, който е и много труден всъщност??Къде?

# 21
  • София
  • Мнения: 11 698
Имам познати,които преди години преместиха детето си в 3 клас от частно училище в държавно и то с име в смисъл известно,защото в 3 клас все още сричаше.Мога да дам и други примери,но не ми се влиза в спор,колкото хора толкова и мнения!
А за езика в държавното училище...има и държавни училища,в които се учи усилено език-13 часа седмично,което прави по 2-3 часа всеки ден и смея да кажа,че им остава нещо в малките главички.

# 22
  • София
  • Мнения: 1 751
Знаеш ли, че едно дете завършило 1 клас в частно езиково училище вече може да говори и пише  свободно на езика, който учи само 9 месеца, а не само на български?Това е факт.

Ами, с риск да прозвуча като Тома Неверни, не го вярвам това. За писането конкретно. Заради скромният ми 4-годишен опит преподаване английски на малчугани не го вярвам. А, да, и заради наученото от майка ми - учител по немски. Вероятно и заради английската гимназия, която завърших.
Признавам, че изпаднах във възторг, когато чух как на малчовците в подготвителна група в Ерих Кестнер говорят на немски, но да пишат еднакво добре на български и чужд език в първи клас - ми, хич не ми се вярва. Crossing Arms

# 23
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
В подкрепа на мнението ми за  това, че според мен частното училище за първокласник е по-добро, ще споделя и защо мисля така: Според мен е много важно през първите години да се отдели повече време на едно дете. Как една учителка ще успее да обърне внимание на 30 деца. Не е възможно.малката е група е по-ефективна. Ако сте ходили на курс по език- ако групата беше от 30 души, дали ще успеете да разберете нещо трудно в рамките на един час?
Децата са значително по спокойни в приятна и  не- стресираща атмосфера./подчертавам малките 6-7 годишни деца/ според мен.
Ползите са много. Началното образование помага да се проявят и много способности, таланти, а по нанататък всеки родител е доста наясно- Всичко зависи от самото дете....Знаеш ли, че едно дете завършило 1 клас в частно езиково училище вече може да говори и пише  свободно на езика, който учи само 9 месеца, а не само на български?Това е факт. В кое държавно училище децата учат да пишат и четат  на чужд език паралелно с  българския, който е и много труден всъщност??Къде?

Мелл, не знам до кога ще продължиш да се самозаблуждаваш, но ти е време вече да откриеш замисъла на частното школо, както у нас, така и по чужбинско. Ако навреме се осъзнаеш, ще бъде "спасено" и детето ти, инак горко му.

1. Щерката е в държавно у-ще и са 18 деца в клас! (не знам да има класове от по 30 деца вече?)
2. В у-ще по изкуства е, демек не сме й занемарили интереса.
3. Сина на брат ми учеше 3г. в Дойче шуле и уверявам те, в края на 1-вата година не говореше перфектно езика, нито пък го пишеше...
4. Познавам 2 майки в квартала, които са преподавателки в супер реномирани часни училища в София. Пикантериите няма да ги споменавам, само техния съвет: "Не си записвай детето в частно школо!"
5. -----
6. Доста заможни семейства със солидни финансови възможности предпочетоха Държавното обучение, пред частното такова.

# 24
  • София
  • Мнения: 1 751
Подкрепям Шани с поне още два пъти по толкова примери, но няма да ги изброявам, за да спестя залитането в подробности и детайли. За чужбина не знам, но у нас частното образование не е добре регламентирано и като повечето неща в държавата ни е безконтролно.

# 25
  • sofia
  • Мнения: 16
Здравейте!Аз съм начален учител.Според мен във възпитанието и образованието участват 3 обекта-ученик,учител и родител.Ако родителите не контролират децата си,не изискват от тях и не ги учат на уважение към учителите и пр.,то ефектът от работата на учителя намалява.Важна е  и индивидуалността на детето.Вече не живея с илюзията,че от всяко дете става музикант,математик....Децата са различни и всяко има своята дарба,независимо дали това се харесва на родителите.Мнооого важна фигура е учителят.За всеки учител ще чуете и добро и лошо. И те са хора все пак.Но сами си изяснете какво очаквате от този човек.Говорете с всеки учител,който ще води 1 клас.Питайте и  си правете изводи.Много пъти съм ставала свидетел как се пълнят паралелките на прехвалени колеги,а на истински работещите остават празни.Но нали знаете какви сме ние родителите....Търсете строг учител.Дисциплината в клас е предпоставка за бързото разбиране и усвояване на урока.Ако учитлят си затваря очите,не изисква от учениците и гледа всичко да е игра ,забава,то сами знаете какъв е резултата.Надявам се да съм ви помогнала с нещо.

# 26
  • Мнения: 2 013
маме, за 126-о знам само, че е с профил изобразително изкуство. Там се записаха повечето деца от предучилищната група на моя калпазанин, което за мен бе лична причина да го отхвърля като вариант.

малко офф, за който моля да ме извините: Laleto, искаш инфо за 48-о на лични, но ти е пълна кутията ooooh!

Ох, а на мен това 126-о ми е много удобно - 1 минута пеша! Ако някой знае нещо повече, ще съм благодарна, много ме изкушава близостта му, а и факта, че е основно - тоест няма да има големи каки  и батковци.
И още един въпрос - има ли мами с впечатления от частното "Слънчево зайче" - в квартал Витоша е, май Овъргаз му е собственик?

# 27
  • София
  • Мнения: 1 751
Диви, ама аз нищо негативно не съм казала за училището newsm78 Само обясних личните си съображения да не запиша моя син там.  Доколкото знам Овергаз е собственик на  Българско школо(което наистина е в кв.Витоша) и покрай работата си чух само суперлативи за него, а и четох подобно мнение на мама от форума, но не помня точно къде Embarassed

# 28
А какво ще кажете за училищата в Пловдив?Синът ми тази есен ще е първокласник, а още не сме решили, къде да го запишем.

# 29
Аз съм бивша възпитаничка на 18то. Училището има своите плюсове и минуси, но  мога да гарантирам, че преподавателите там са на много високо ниво. Ако ви е близичко записвайте ги без да се притеснявате  Flutter Peace

# 30
  • Мнения: 2 013
Диви, ама аз нищо негативно не съм казала за училището newsm78 Само обясних личните си съображения да не запиша моя син там.  Доколкото знам Овергаз е собственик на  Българско школо(което наистина е в кв.Витоша) и покрай работата си чух само суперлативи за него, а и четох подобно мнение на мама от форума, но не помня точно къде Embarassed

Нямах предвид, че си казала нещо лошо, просто се хванах за теб. Общо взето при мен нещата стоят така - или да ги запиша в 126-о, което е наистина толкова близо, че ще могат сами да ходят и да се прибират - ако не в първи, то поне от втори клас, или ми е безразлично къде - ще трябва да се водят и взимат с кола или градски транспорт.
Не знам какво да правя!

# 31
  • Мнения: 1 413
Напълно подкрепям мнението на пепс-аз самата имам педагогическа правоспособност, въпреки че след стажовете не съм преподавала на деца. Смятам, че е много важно като родители да подходим с идеята, че трябва да научим децата си да учат - как да разбират поставените задачи, да бъдат последователни, да отделят всеки ден по едно и също време за подготовка - както е важно и да поддържаме връзка с учителя. Затова аз избрах училище, в което споделиха моя подход.
Важно е да е възможно най-близко, защото всичко се случва - детето да се намокри, да се удари, да си загуби паричките и да няма какво да яде и ако е близо до дома може да се прибере и успокои.
Важно е и училището да е основно-големите гимназии означават много шум, блъсканица и опасности от наркотици и цигари, в основното като че ли е по-спокойно. А и елитните гимназии правят свой вътрешен подбор след основното ниво, доколкото се ориентирах.
Аз записах дъщеря ми в 16 ОУ - с разширено изучаване на изобразително изкуство.

# 32
  • София
  • Мнения: 6 999
Признавам, че изпаднах във възторг, когато чух как на малчовците в подготвителна група в Ерих Кестнер говорят на немски, но да пишат еднакво добре на български и чужд език в първи клас - ми, хич не ми се вярва. Crossing Arms

И въпреки всичко не смяташ, че частното училище е по-добро? Аз бих останала доволна и на добро говорене на езика "само"  Thinking Защо не споделиш повече от опита си - след като ходиш по различни училища. Би било полезно на всички тук.

# 33
  • sofia
  • Мнения: 8 935
Важно е да е възможно най-близко, защото всичко се случва - детето да се намокри, да се удари, да си загуби паричките и да няма какво да яде и ако е близо до дома може да се прибере и успокои.
Да, много е гадно да се пътува, аз от 5 клас, та докрая все пътувах и то не с кола.

# 34
  • София
  • Мнения: 1 751
Исе, наблюденията ми са от посещения в частните училища, но не свързани с образованието. С изришната уговорка, че това е моето субективно мнение, ето:

Училищата с преподаване на немски, дали заради пословичната немска дисциплина, се отличават с изключителна дисциплина, организираност и се усеща, че има отговорност у учителите към децата, изобщо към всичко, което едно училище включва. За мен фаворит е Ерих Кестнер, но май Веда не му отстъпва. В Увекинд децата са много наблъскани в малките стаички на една къща и това не създава комфорт, но май е единственото негативно нещо, за което се сещам от впечатленията ми там. Сега трябва да бягам, но ако те интересува още, ще споделя и за останалите, в които съм била.

# 35
  • София
  • Мнения: 13 204
А за 133-то "Пушкин" нищо не казвате? Дали е запазило доброто си име. Мъжът ми е учил там и бихме искали и дъщеря ни да е там. Макар да е далеч в годините се замисляме, по-точно мечтаем си  Wink. То кога беше мръвчица, а ето вече ще е "ученичка" в градината.... Та реших да надникна в тази тема, обаче не виждам отзиви. Ще пусна и търсачката...

# 36
  • София
  • Мнения: 4 866
е, Ваче, днес все имам какво да ти отговоря Wink
детенцето на мои приятели учи в 133-то, мисля, че е в шести клас в момента. доволни са, а са от хората, които имат възможност и за частно училище, а и са много взискателни по отношение на образованието.

като наближи времето, мога пак да проверя как е въпросното училище. Laughing

# 37
  • София
  • Мнения: 13 204
е, Ваче, днес все имам какво да ти отговоря Wink
детенцето на мои приятели учи в 133-то, мисля, че е в шести клас в момента. доволни са, а са от хората, които имат възможност и за частно училище, а и са много взискателни по отношение на образованието.

като наближи времето, мога пак да проверя как е въпросното училище. Laughing


Еееее, Янита, страшна си.... Hug

Дисциплина му е майката.... там навремето е било доста стабилно образованието! Дано и сега да е така. Освен това дано все оше да е руско училище, това ни е един от мотивите за него  Grinning

# 38
  • София
  • Мнения: 4 866
да, все още е руско.

# 39
  • Sofia
  • Мнения: 2 869
 Като майка на второкласник/няма да хваля училището/ мога да кажа, че най-важното е учителката. Може детето да е в най-реномираното училище, дори и да е частно, и да му се падне някоя младичка и неопитна госпожа.Е, кажете ми тогава какво ще ви помогне училището? Следващото важно е то да е близо, както са казали някои от вас. Така че,може би е най-добре да се провери в най-близкото училище, за наистина добра госпожа, която ще поема 1-ви клас.Успех на всички първокласници , и не бива да забравяме че и нашата намеса играе огромна роля в обучението на децата ни.

# 40
  • Мнения: 3 743
Като майка на второкласник/няма да хваля училището/ мога да кажа, че най-важното е учителката. Може детето да е в най-реномираното училище, дори и да е частно, и да му се падне някоя младичка и неопитна госпожа.Е, кажете ми тогава какво ще ви помогне училището? Следващото важно е то да е близо, както са казали някои от вас. Така че,може би е най-добре да се провери в най-близкото училище, за наистина добра госпожа, която ще поема 1-ви клас.Успех на всички първокласници , и не бива да забравяме че и нашата намеса играе огромна роля в обучението на децата ни.
Не съм съгласна с теб, синът ми също е второкласник и сме при "младичка госпожа", от която съм безкрайно доволна. Това, че е млада не означава, че е лоша, напротив според мен това   е  предимство, защото е много амбициозна и  старателна, и с огромно желание за работа.

# 41
В частното училище се конкурират не възможностите на учителите или познанията на децата а само и единствено финансовите възможностите на техните родители. Смятам че е така защото там не преподават добрите учители, защото са не по-добре платени, напротив заплащането е същото само, че там не може да се направи елементарна забележка на детето, защото баща му си е платил за добро отношение. Затова тези добри учители предпочитат да си стоят в държавното училище, където са по-малко натоварени и все пак са хора, а си помагат с частни уроци или гледане на деца-индивидуално. Освен това вече няма паралелки с по 30 деца, защото както знаете прираста е отрицтелен, а Слава Богу поне в София има много училища и все още не чак толкова деца. Моето момиченце е първи клас в 41 у-ще, в центъра и са по 16-18 деца в клас, и в общи линии сме доволни.

# 42
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
svasseva - понякога едното голо желание, без опит нищо не значи, но като цяло си е добре да е на нашата възраст учителя.

Класната на дъщеря ми е също млада, но така се случи, че отсъствува 3м. в началото на годината. Заместваше я една г-жа, за която по-късно начуих, че е на 67-68г. Ами повечето деца не искаха да ходят на у-ще заради нея. Искаха си тяхната г-жа.

Ali_sun - е права. Много е важен началния учител. Може би дори - най-важен е той като критерии и след това всичко останало.

# 43
  • Мнения: 5 713
Много сме доволни от нашето учичилище- 38-мо, на ул. "Шипка".
newsm10
Това е моето училище, имам хубави спомени от там, у4ителите бяха супер, а директора, който мисля, 4е е и сега- г-н Господинов, е железен 4овек, държи на дисциплината и е страхотен историк.

# 44
Може ли да кажете къде се намират 22 и 32 у-ще и какво им е по-специалното

# 45
  • Мнения: 380
22- ро е срещу малкото НДК, а 32- ро е на бул. Тодор Александров и бул. Хр. Ботев. на ъгъла. Просто имат добра дисциплина и добре квалифицирани учители.

# 46
Здравейте, без да искам попаднах на форума ви и само ще вметна нещо - преди 4 год.завърших 18-то. Бях в паралелка с китайски! Ужас за 5 год. нищо не научихме, но вижте японците излезнаха с перфектен японски, ходиха на разменни начала в япония - въобще наистина се грижат децата да го научат! Точно обаче последната година дойде нова учителка по китайски - супер добра и отговорна - тези след нас ги научи за 2 год.добре - е ние си останахме пройдохи за което съжалявам много - но китайския много си заслужава, защото тея дръпнати завладяват света! Е тва е от мен!

# 47
  • Мнения: 1 258
Я да попитам и аз( да не отварям нова тема).
Някой да знае нещо повече за 51-во училище и някой добър начален учител там?

# 48
  • Мнения: 99
И аз като майка на скорошен първокласник, се вълнувам от тази тема. Въпреки, че това е толкова субективно, всеки държи на нещо различно,как преценявате мнение на човек чийто приоритети не знаете?? Хубаво е да се чуе мнение за някое у-ще,но добре е и да се каже,защо това у-ще е добро??? Аз лично се интересувам от тази тема от както синът ми беше на 4 год. тоест от 2 години вече, говорила съм сигурно с родителите на деца представители на всяко едно по-известно софийско училище.Колебанията ми бяха м/у 20-то и 73-то, но мисля да е 73-то.Единственият недостатък според мен е,че не е основно. Това е изводът ми от дългосрочно проучване.. Tired

# 49
Има ли родители, чиито деца учат в 8 СОУ "Ал. Пушкин"? Какво ще кажете за него? Струва ли си истерията по приема? Голямо ли е натоварването на децата? Необходимо ли е наистина детето ми да посещава частни занимални и да ходи на специфично обучение за да бъде прието? Дайте съвет?

# 50
  • Мнения: 22
Ех, и аз да попитам за 6 годишният ми син, след най прекрасната градина "Брезичка"дали ще му е добре в 139 "Захарий Круша"?
моля дайте отзиви , мили Мами?

# 51
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Помахайте за сбогом на японските паралелки в 18 училище. От другата година ги премахват, по заповед на министъра. Така ми каза една начална учителка от 18.
И ние бяхме хвърлили око на паралелката, защото... Самуил иска да става нинджа.   Laughing

Последна редакция: пн, 27 фев 2006, 18:36 от Vasilisa Umnica

# 52
  • Sofia
  • Мнения: 288
В частното училище се конкурират не възможностите на учителите или познанията на децата а само и единствено финансовите възможностите на техните родители. Смятам че е така защото там не преподават добрите учители, защото са не по-добре платени, напротив заплащането е същото само, че там не може да се направи елементарна забележка на детето, защото баща му си е платил за добро отношение.

Не съм съгласна. Миналата седмица синът ми получи първа забележка за лошо поведение в час по англ - и естествено беше поговорено с него. На родителските срещи гледаме едно табло с черни и червени точки за категориите справяне с материала и дисциплина и определено не ги галят с перце както относно дисциплината, така и относно нивото им.

На учителките не им пука да ни кажат какво мислят - получаваме резюмета в които описват какво от материала не се знае добре. Така и ние следиме развитието. Аз се опитвам и да помагам със занимания в къщи, но не мисля, че допринасям с нещо особено.

Две от учителките на сина ми четат книги по детска психология в свободното време /освен, това което са учили/ - препитвала съм ги.

Не всички частни училища са еднакви

# 53
  • гр. София
  • Мнения: 4 766
Димана, не си заслужава да тормозиш детето  в училище със специален прием. Ако не успее да влезе много деца после изживяват този момент тежко. Важното е госпожата да има подход към децата и училището да е наблизо, защото в 1 клас родителите са задължени да водят и взимат децата си.
Мами, не избирайте големи училища, но не се нахвърляйте и на малките. Защото в малките все не може да се сформира група по някой спорт или нещо друго, все деца не стигат. Казвам го от горчив опит!!! Намерете например основно училище, но в по-оживен, населен квартал.

# 54
ние сме първокласници в 134 у-ще/еврейското/.Училището е добро според мен-държат на дисциплината /колкото могат/, защото все пак това са седемгодишни деца и са доста палави.Доста учат но предполагам че на всякъде програмата е еднаква, с изкл.на иврита.

# 55
  • Мнения: 10 758
За мен е по-важно педагога да е добър.Дъщеря ми тази есен ще е първи клас и я записах в най-близкото у-ще.поразучих и разбрах, че преподавателката им е доста добра.не виждам смисъл да тормозя толкова малко дете и да преминавам през цяла София, за да я закарам в някое елитно училище.До 4-ти клас едва ли има значение къде ще учи.

# 56
  • Мнения: 45
ние сме в старата част на овча купел и наблизо няма училище което да ми хареса, затова предпочитам някое в центъра на софия, където и работиме
наистина е далече, но си заслужава надявам се

# 57
  • Мнения: 510
За мен е по-важно педагога да е добър.Дъщеря ми тази есен ще е първи клас и я записах в най-близкото у-ще.поразучих и разбрах, че преподавателката им е доста добра.не виждам смисъл да тормозя толкова малко дете и да преминавам през цяла София, за да я закарам в някое елитно училище.До 4-ти клас едва ли има значение къде ще учи.

magi99, пиши дали е Симеоновското, основното и малко повече подробности за базата и учителката, ние сме до Симеоновско шосе и проблемът с училището ,наистина  е тежък,защото  най-близките общински училища са на 4-5 автобусни спирки от вкъщи...

Последна редакция: вт, 28 фев 2006, 19:14 от March

# 58
  • Мнения: 1 608
Можете ли да препоръчате училище в района на Подуяне.

Последна редакция: вт, 28 фев 2006, 23:27 от =^._.^= Billy

# 59
  • София
  • Мнения: 4 272
Можете ли да препоръчате училеще в района на Подуяне.
Аз подадох молба в 23-то СОУ Фр. Жолио Кюри. Разгледах го, хареса ми, даже в Гугъла му намерих и сайта. Препоръчаха ми г-жа Божилова. Ако те интересува повече информация, питай! Може и на лични.

# 60
  • Мнения: 2 274
133-то отдавна не е това, което беше...  Cry
Още, когато бях в 9-ти клас (завършила съм 95-та) нещата започнаха да се развалят.
Системата беше друга, всичко се учеше на руски.
След това сестра ми учи там - повярайте ми - развалиха хубавото училище.
Руският отдавна не е основния език там, а за нивото да не говорим.
Имам познат, който преди 2 години записа дъщеря си там и е много разочарован.

# 61
  • Мнения: 639
 Не виждам никой да пише за 35 училище и за 112 ОУ Стоян Заимов? За моята бъдеща първокласничка засега сме се спрели на 35-то, 22 или 112 ОУ newsm78, честно казано дилемата ми е голяма...

# 62
  • Sofia
  • Мнения: 310
  С риск да изместя малко темата (за което предварително се извинявам), искам да попитам от къде мога да намеря тестовете за лицея в Горна баня?Дали могат да се намерят някъде  в нет-а или поне подобни?
   Ние вече записахме бъдещия първокласник в кварталното училище, но след прочетеното тук, във форума, нещо ми "прищрака" за "еврейското" училище newsm78. Изпита в него бил по тези тестове, та дано някой ми помогне с идеи!

# 63
  • София
  • Мнения: 11 698
  С риск да изместя малко темата (за което предварително се извинявам), искам да попитам от къде мога да намеря тестовете за лицея в Горна баня?Дали могат да се намерят някъде  в нет-а или поне подобни?
   Ние вече записахме бъдещия първокласник в кварталното училище, но след прочетеното тук, във форума, нещо ми "прищрака" за "еврейското" училище newsm78. Изпита в него бил по тези тестове, та дано някой ми помогне с идеи!
Самите тестове като такива надали ще ги намериш.Иначе в самия лицей продават учебниците върху,които се държи изпита.Но те не са съставени от примерни тестове,а от типови задачи с увеличаваща се сложност!

# 64
  • Sofia
  • Мнения: 310
Ali97, благодаря за отговора! Аз за това питам за "нещо подобно". Пуснах в Гугъл-а да търся, но за сега нищо не открих.

# 65
Аз бих изказала мнение по тази тема! Племеника ми ще бъде 1ви клас и го записахме в 22СОУ! аз уча вече 9 години в 22СОУ(от 1 клас уча ...сега завърших 9ти клас и ще ми е 10тата година която ще уча) искам да кажа че 22ро е доста добро училище за начален и гимназиален етап ! Някой беше казал че било гъчканица по класовете ... аз от 1-7 клас сме били 36 ученици в клас ...бяхме най-буйния клас,но за разлика от другите класове нашия успех беше най-висок!!! Бяхме вс за един...един за всички!! Преподавателите и екипа на 22СОУ са в час! Детето в първи клас в 22СОУ минава прекрасна мечта е просто за едно дете...хем учи и хем се забавлява...занималнята предоставя учениците винаги да са потговени с написани домашни и т.н. те ходят на басейн на всякакви спортове! Учат Английски Език докато са на компютрите!!! Детето се развива много по.бързо с новите технологии и винаги ще е в час с всичко!!!

# 66
  • Мнения: 1 258
Факт е,че всеки си обича училището,в което е учил или учи в момента...(това е като синдромът на похитения  Joy)
И аз така имам много мили спомени за 19 ЕСПУ,но не бих записала там детето си специално,освен ако не живея в някоя от съседните къщи.

Та кое се оказа най-доброто училище за първокласник?

# 67
  • Мнения: 66
Миналата година дъщеря ми завърши 1-ви клас в 151-о (до НБУ в Овча купел). Знам колко е  сложно да избереш училище, когато трябва да се съобразяваш с много неща. Обиколих над 15 училища. Избрах това и засега нямам оплаквания, защото първо имат организиран транспорт (плаща се по 4.50 на ден), но ние засега живеем на квартира и не искам, когато се преместим детето да сменя училището, второ освен в 7-мо, където занималнята е до 18 часа, навсякъде е най-късно до 17. В 20-о например е до 16.30 и когато ги попитах, а какво става ако идвам да го взимам в 17-17.30, ми отговориха, че това е показател колко безотговорна майка съм. В 151-о започват извозването в 17.20 и докато ти го докарат става 18.30. Ако все още не си се прибрал и не ги чакаш на входа (вземането и воденето от училище е от врата до врата), те чакат докато си дойдеш, а когато прецениш, че детето вече може да остава за известно време само вкъщи, ти го качват до апартамента. В това училище имат така наречените Дейности по интереси - това са екология, конструиране, компютри, английски, спорт, актьорско майсторство. До 17 ч децата имат занятия, като редуват стандартните предмети, с тези. Тези дейности струват 200 лв. на година. Имат 1 или 2 часа за самоподготовка, като пак са с учителка. Това, което ме притесни в организацията на занималните в другите училища е, че цял следобед играят, т.е беснеят (разбира се имат контрол да си напишат домаашните), но са само в една стая или на двора лятото. Освен гореспоменатите дейности по интереси, в училището има читалище, където ако детето желае може да се запише на танци, фокуси и т.н. За да ги посещава, пропуска някой час. Имат и много добра логопетка, която провежда часовете си с едно или две деца, и моето много я обича. Учителките на всеки клас са по две и отделно по допълнителните предмети имат други учители, като така децата са готови за по-горните класове. Стола за хранене не е добър - или поне моето дете не харесва храната, затова си носим сандвичи.
Това е основно, за което се сещам да напиша. Ако някой иска да пита нещо, ще помагам.

# 68
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Записах голямото си дете далеч на училище с надеждата майка ми да ми помага при воденето и взимането, защото училището е близко до нейната къща, но уви сериялите съвпадаха с това и това не ми помогна.

Сега записах детето си в най-близкото 19 училище.
Голямото ми дете има много награди от математически турнири и забелязах, че 19 имат много участия и награди с тяхните ученици.
На родителската среща, която проведоха разбрах, че от тази година те са асоциирани към Кембридж. И понеже за мен това няма значение, споделих с мои приятели на майтап, че дето е записано от малко в такова училище. И те ме попитаха ама в това до Румънското посолство ли си го записала. И там имало такова, което било асоциирано.
Та за мен децата много се изнервят, като пътуват и затова грешката от първото смятам да не я
повтарям.
Софийското движение е вече ужасно за по-голями разстояния.

# 69
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Записах голямото си дете далеч на училище с надеждата майка ми да ми помага при воденето и взимането, защото училището е близко до нейната къща, но уви сериялите съвпадаха с това и това не ми помогна.

Сега записах детето си в най-близкото 19 училище.
Голямото ми дете има много награди от математически турнири и забелязах, че 19 имат много участия и награди с тяхните ученици.
На родителската среща, която проведоха разбрах, че от тази година те са асоциирани към Кембридж. И понеже за мен това няма значение, споделих с мои приятели на майтап, че дето е записано от малко в такова училище. И те ме попитаха ама в това до Румънското посолство ли си го записала. И там имало такова, което било асоциирано.
Та за мен децата много се изнервят, като пътуват и затова грешката от първото смятам да не я
повтарям.
Софийското движение е вече ужасно за по-голями разстояния.

А ето намерих и сайт за училището на второто ми дете  http://19sou.hit.bg/

Общи условия

Активация на акаунт