Израел

  • 60 148
  • 350
  •   1
Отговори
# 195
  • Мнения: 8
Здравейте, малко информация от мен. Бяхме в Израел с мъжа ми на самостоятелно организирана екскурзия от 11до 14 дек. Никъде не сме имали проблеми от гледна точка на сигурност. Абсолютно навсякъде просто минавахме покрай охраната. Ходихме до Йерихон, Палестина и просто преминахме покрай пункта. Дори не надникнаха в колата. Бяхме с кола под наем и предполагам това им подсказва, че сме туристи...
Не връщане на летището говориха само с мен -питаха какъв ми е този мъж и дали някой ми е подарил нещо. 15 секунди точно. После минахме паспортния контрол на едни машинки и любезна леля ни показа входа към гейтовете.
Исках само да кажа, че на всякъде изглежда спокойно и мирно. Бях много притеснена преди да тръгна, но се оказа, че няма защо.

!!! Паркирането навсякъде е напрактика невъзможно!!! Наехме кола от летището и в Йерусалим намерихме паркинг близо до хотела -25 лева на ден. Но в Тел Авив си беше предизвикателство да се намери дори платен паркинг -накрая срещу 40 лева на ден и още 20 на нощ подслонихме колата.

# 196
  • София
  • Мнения: 1 839
 muleshkova, изключително полезна информация. Голямооо благодаря Hug
Ние ще пътуваме самостоятелно от 28 декември. Резервирали сме кола от Budget. Също като Вас я взимаме от летището и пътуваме до Йерусалим. След това пътуваме до Ейлат, оставяме я  на паркинга на границата за три дни, през които ще сме в Йордания и си я вземаме отново за да пътуваме до Хайфа и Тел Авив. Ние също мислим да държим колата на паркинг в Йерусалим и да пътуваме извън града с нея.
Би ли ми казала къде се намират на летището офисите на рентакарите и от коя фирма Вие наехте кола?
Как се оправяхте? С джипиес от ренаткар фирмата или с Ваш?
Извинявай, че те засипах с въпроси, но най-накрая някой, който е пътувал самостоятелно се появи Simple Smile

# 197
  • Мнения: 8
Фирмата за колата беше Херц. Още не са ми изпратили сметката, между другото. Офисът е по ескалаторите в ляво, на втория етаж. Има табели, лесно се ориентираш.
! Бахайските градини в Хайфа работят до 13.30 часа. Ние ги изпуснахме.!
Джипиеса си беше наш, но май и с колата даваха. Дадоха ни хартиена карта, доста подробна.
Навсякъде има табели, лесно се оправяхме.
Питай колкото искаш, с радост ако мога ще помогна

# 198
  • Мнения: 790
Имайте предвид, че изискват кредитна карта, в която да има повече от сумата (мисля че беше двойно), която ще ви вземат за рентата. Първоначално се блокира една сума, после ви взимат точната сума, след като върнете колата, а блокираната си остава блокирана в рамките на месец-два, зависи от банката. Не помня точно, но в общи линии така ни бяха казали на три различни рента кар-и (не им помня марките)  Peace

# 199
  • София
  • Мнения: 1 839
Благодаря,  БебОле  Grinning, да, блокират депозит по картата. Но можеш да направиш допълнителна застраховка Super CDW с нулева франшиза, т.е. да свалиш самоучастието си до минимални стойности. Излиза малко по-скъпо, но пък каквото и да се случи с колата си си го платил предварително. Само тази застраховка те освобождава от блокировка на голяма сума по кредитната карта. Ние сме се спрели на този вариант по две причини. Първо за спокойствие и второ- тъй като ще наемаме кола и в Йордания ще трябва два депозита да плащаме и не ми се ще да ми блокират 1100-1200 евро... Cry
muleshkova, благодаря за Хайфа. Ще го имаме предвид и ще отидем сутринта, за да можем да хванем и посещението с екскурзовод, което е всеки ден от 11, 30часа.
Интересува ме дали сте летели с Уиз еър и на връщане колко време Ви отне връщането на колата. че нали и без това искат да си три часа по-рано за чекиране / ние нямаме чекиран багаж, но.../. А пък полета за София е в 9,25часа. И като сложиш три часа по-рано става 6,30 и за връщане на колата трябва да предвидим време Sad Та да зная горе долу в колко часа да тръгнем от Тел Авив за летището, за да не изпуснем самолета Simple Smile

# 200
  • София
  • Мнения: 803
И аз относно колите , по скоро за шофьорските книжки да питам. В магеланци прочетох , че 3мес. може да се кара с българска шоф. книжка. Обадих се в СБА да попитам и много несигурно ми отговориха , че е необходима международна шоф. книжка за рентване на кола. Моля за вашето вещо мнение  Blush, че не остана време - на 28.12 летим  Peace

# 201
  • Мнения: 790
Не са ни искали международна книжка.  Peace Peace

Роже нямам спомени колко време отне връщането, съжалявам. Ще питам останалите от групата ако помнят.  Blush

# 202
  • Мнения: 8
Летяхме с Уиз. Тръгнахме от Тел Авив в 7. Връщането на колата отне 5 минути, не повече. От паркинга на рент-а-кара до терминала ни закара шатъл на фирмата за коли. Шофьорът е там и ви чака вас и се съобразява само с вас.
На летището тръгвате най в дясно, има специален коридор за хора без багаж и чекирани онлайн. Пише ВИП, но си е точно за нас. Минахме за 3 минути. На гейта бяхме в 8.00.
Шофирахме с бг шофьорски книжки. Платихме за един шофьор само, но и двамата карахме. И направихме такава застраховка, дето пише Роже.

# 203
  • София
  • Мнения: 803
Много благодаря  Heart EyesСтрахотни сте!!!

# 204
  • София
  • Мнения: 1 839
Летяхме с Уиз. Тръгнахме от Тел Авив в 7. Връщането на колата отне 5 минути, не повече. От паркинга на рент-а-кара до терминала ни закара шатъл на фирмата за коли. Шофьорът е там и ви чака вас и се съобразява само с вас.
На летището тръгвате най в дясно, има специален коридор за хора без багаж и чекирани онлайн. Пише ВИП, но си е точно за нас. Минахме за 3 минути. На гейта бяхме в 8.00.
Шофирахме с бг шофьорски книжки. Платихме за един шофьор само, но и двамата карахме. И направихме такава застраховка, дето пише Роже.
muleshkova, супер !!! Аз се притеснявах, че трябва да сме там към 6часа, за да можем да върнем колата и да минем проверките. Благодаря за упътванията bouquet
pitia , ще летим по едно и също време.
И ние заминаваме на 28, а се прибираме на 4-ти януари.
Колкото до шофьорските книжки, по-добре е да си вземете международна от СБА, става за 5 минутки и струва 20 лв. защото разговарях с ренталкарс /първоначално бях направил резервация през тях/ и те ми казаха, че е необходима международна книжка за Близкия изток. С нашата можело в Европейския съюз.
muleshkova са шофирали с български книжки и е шофирал и втория човек, макар да е платено за един само, не са ги спрели за проверка и всичко е ОК. Но всеки си прави сметка доколко може да рискува.
Ето и линк, за да видиш в кои страни е задължително наличието на международна шофьорска книжка или International Driving Permit :
http://www.theaa.com/motoring_advice/overseas/idp-requirements-by-country.html

Ясно е отбелязано, че за Израел трябва  International Driving Permit за две категории - А, Е
A – Required for car hire. /задължително за кола под наем/
E – IDP recommended. / International Driving Permit се препоръчва/
 

# 205
  • София
  • Мнения: 803
Роже,  и двете дати са същите  Laughing
По въпроса  с книжките се допитах и до приятел българин с еврейски произход, който живее в Израел от 10 години. Провери и каза , че щом книжката е на латиница всичко е ОК, дори за преминаване през Палестинските територии и границата с Египет при Таба , ако колата се остави на паркинг лот в Хилтън до Таба. За столчетата също провери и в случай , че коланът не преминава през врата на детето, дори и повдигаща седалка не е необходима. Най-много ме вълнуваше преминаването през магистрала 1 и магистрала 90 в зоната Йерусалим - Мъртво море - оказа се зона администрирана изцяло от Израел. Т.е. ако се слиза до Ейлат от Тел Авив имаш избор от два атрактивни маршрута през Йерусалим покрай Мъртво море до Червено море и другия през пустинята Негев. Ние ще бъдем на Нова Година в  Хилтън Таба и на следващия ден ще се пуснем до Цветния каньон на бъги сафари (т.е. без колата) затова споделям цялата информация  Hug

# 206
  • Мнения: 149
Здравейте и от мен!Честито Рождество Христово! Бъдете здрави и закриляни! Много се вълнувам заради тези, на които им предстои да изживеят приключението Израел /и Йордания/.
Тъй като нямам много време за подробни разкази гочно сега, а Роже заминава на 28, ще си позволя само да спомена следните неща: в Йордания никъде не се продаваше алкохол, само безалкохолна бира. Така че, ако ще вдигате наздравици по Нова година, подсигурете се от безмитните магазини. Цените бяха горе-долу като в нашите. От Йордания си купеха по-евтина козметика от Мъртво море, но нямам идея какво е качеството. За сравнение един сапун в Израел беше 5$, а в Йордания 2 за 6$.
На Мъртво море бяхме от израелския бряг, слънцето залезе в 16.30 и след това стана много студено.  Брегът беше много хлъзгав, заради глината. Излишно е да споменавам да внимавате да не си напръскате очите със солената вода.
В Йерусалим извървяхме стъпките на Христос по Вия Долороса наобратно. Т.е. започнахме от Божи гроб, Камъкът на помазването, Голкота и т.н. Последните четири стъпки са буквално една до друга и се намират в Божия храм. Това беше идея на екскурзовода и сега като се замисля, добре че така сме направили, б. Бяхме там около 12 .00 и чакахме само половин час, за да влезем. Сутринта посетихме църквата на Рождество във Витлеем, където се намира Витлеемската икона, яслите , в които е роден Иисус и срещу него, мястото, на което е положен веднага след това, а сега има Витлеемска звезда, на която хората също си освещаваха разни предмети. Имайте предвид, че започват да пускат след 10.30ч. Тъй като има служба. Ние бяхме там около 9.45 и се наложи да поизчакаме на опашка, но не голяма.
Навсякъде може да се снима. Дори на Божи гроб, ако ти е изключена светкавицата и звука на телефона например, иначе на Божи гроб не е разрешено, защото не дават да се снима празен гроб. Веднага след излизане от Божи гроб, в дясно, ще видихе къде се паллят свещите, които ще си носите в БЪЛГАРИЯ.
Около Божия храм има много сувенирни сергии, от където можете да си закупите неща за освещаване. Пазаренето е задължително. За сравнение ще посоча цени, които бяха твърди в "евтиния" магазин във Витлеем, в който нас ни набутаха. Наръч от 33 свещи бели-1$, наръч от свещи, ароматизирани, кафяви -10$, 15 бр. Броеници, но не от маслина- 12$, малки дървени кръстчета -1,25$, икони-магнити 3/4см. -4 $, комплектчета със светена вода, миро, тамян и пръст -1$, малко пакетче тамян 3/4см. -5$, икони 10/15 см.-15$. Имам предвид пак икона със сертификат, но не тези, които са рисувани, със сребро и т.н, а по-обикновени.
Забравих да посоча, че Мъртво море посетихме в близост до Кумран, което пък е в близост до мястото където е кръстен Иисус. На р. Йордан има обособено място, където можете да се кръстите символично. От магазинчето си купихме роба за 8$ и сертификат, който подпечатват там на място за 3$.Заслужава си изживяването!
Много близко се намира и Йерихон, но там стигнахме по тъмно и  не видяхме Манастира на изкушенията.
Роже, напиши вие какво ще посетите в Израел и Йордания, ако се сетя още нещо, да драсна. За Йордания, питай на лични, че да не ни се карат администраторите... Хубав ден от мен и ако не си пишем пак, весело и незабравимо преживяване в Средния изток!

# 207
  • София
  • Мнения: 1 839
Алф Лейла Валейла Hug, Честита Коледа на теб и цялото ти семейство с пожелание за Весели празници bouquet Честита Коледа и на всички останали от Бг Мама bouquet
Алф Лейла, страшно много ти благодаря за информацията, която ни даваш през цялото време. Ти си истински пътеводител Simple Smile
Сега последния ти пост направо ще го принтирам, за да не забравя какви цени трява да търсим там на място. Още веднъж много ти благодаря Simple Smile
Благодаря и на Пития за съветите.
Ето и нашата програма, като ще се радвам ако нанесете корекции по нея.
28 декември - понеделник
Пристигане рано сутринта /живот и здраве/ в Израел. Наемаме кола под наем на Бен Гурион и пътуваме за Йерусалим. Настаняване в апартамента, оставяме колата на платен паркинг и ако няма закъснение на полета, голям трафик и губене по пътя Simple Smile към 11-11,30 часа се надявам да сме успели да се качим на автобуса за Витлеем. До към 16 часа сме във Витлеем, след което се връщаме в Йерусалим и влизаме в стария град, където ще останем до към 21 часа, като ще хапнем в някой ресторант.
Примерно за ресторант Abu Shukri почти всички в трипадвайзър твърдят, че е с най-добрия хумус в Йерусалим. Да видим дали  е вярно или не Simple Smile :
Намира се почти в центъра на Стария град, близо до Damascus Gate. На Al Wad Rd. до Виа Долороса и пета станция. Лошото е че работи само до 16,30часа, затова ако не можем да го хванем отворен след връщането ни от Витлеем ще обядваме на следващия ден там.
Другият ресторант, за който има много добри отзиви е Papa Andreas. Разположен е на площад Муристан в Стария град и разполага с прекрасна панорамна тераса.
Тъй като апартамента ни е в центъра, близо до Стария град може да не се налага да ползваме градски транспорт, но ако на някой му е необходима карта на транспорта ще я кача тук в темата.

29 декември вторник
Целият ден ще обикаляме Йерусалим. В ранните сутрешни часове започваме със Стария град с надежда да изпреварим организираните туристи. Ще посетим Божи гроб, ще се отбием до Гръцката патриаршия да вземем по един сертификат за хаджии,  след това продължаваме по Виа Долороса / е няма да  е точно поред на 14 те спирки, а може би в обратен ред, ама.... пък Алф Лейла ме успокои, че и те така са го направили Simple Smile/, продължаваме с Мюсюлманския квартал, Храмовият хълм, Куполът на скалата и джамията Ал Акса, след това обратно към Стената на плача, кулата на Давид, хълма Сион, може ако остане време да се разходим по стената /платена е разходката- 16 шекела на човек/, или на David str. и Habad str. по железните  стълби да се качим и повървим по покривите. Ще се разходим и по улица Кардо. Извън стария град ще отидем до Елеонския хълм и пазара Махане Йехуда.

 30 декември сряда- най-натоварения ни ден Wink
Рано сутринта  отпътуване за река Йордан, и едно от местата, където е бил кръстен Христос- Каср аль-Яхуд,на 10 км. от Йерехон. Точно там, където са били и Алф Лейла.
 След това продължаваме към Мраморно море. Все още не сме решили къде точно ще спираме. Може да е още на плажа Ейн Геди и след това да продължим до Масада. Може да не спираме никъде до Масада, а след това да се отбием до плажа Ейн Бокек, който е само на 18 км. от Масада. А и нали там е най-ниското място на земята. Но като гледам, температурите ще са към 17-18 градуса, затова едва ли ще се окъпем... За крепостта Масада в зависимост от времето с което разполагаме ще решим дали да се качваме с лифта до нея или не. Много ми се иска да я разгледаме, но след това имаме още два часа път до границата, преминаване на границата и дано не окъснеем newsm78
След което продължаваме към Ейлат. Оставяме колата на паркинга до граничния пункт и преминаваме в Йордания.
Добре, че е 30 декември, защото от 1 януари и на този пункт ще се изискват визи за влизане в Йордания.
След границата с такси до Акаба и се настаняваме в хотела.

31 декември четвъртък
Рано сутринта вземаме Йорданската кола под наем и тръгваме за пустинята Уади Рум. Там ще наемем джип за три или четири часова разходка. След това продължаваме за Петра. Настаняваме се в хотела.
Вечерта в 20,15 ч. трябва да бъдем пред входа на Петра за нощното шоу Petra By Night. До 22,30часа ще сме в Петра на нощното шоу, след което се прибираме в хотела да посрещаме новата година.

1 януари петък
от рано сутринта  до вечерта сме в Петра. Надявам се да успеем да видим по-голяма част от 34 - те забележителности, така както са дадени по картата на Петра

2 януари събота
Рано сутринта пътуваме до Акаба. Връщаме колата под наем, хващаме такси до границата и се връщаме в Израел. Взимаме колата си от паркинга на граничния пункт и караме към Тел Авив.
Надявам се до 4-5 часа следобед да сме отишли, за да се настаним в апартамента и да има време за разходка из стария град и да можем да вечеряме в този толкова хвален ресторант в Стария град  The Old Man and the Sea /Старецът и морето/. Май няма турист, който е бил в Тел Авив и който да не го е посещава

3 януари неделя
Рано сутринта пътуваме за Хайфа и градините. Връщане в Тел Авив към 16 часа и разглеждане на града.

4 януари понеделник
В 5 часа тръгване за летището, връщане на колата под наем и полет до София в 9,25 часа.

Това е накратко програмата ни за седемте дни в Израел и Йордания. Сега очаквам Ваши мнения, забележки и корекции по нея. Simple Smile
Ще се радвам ако тя може да бъде от полза и на други пътуващи.
Надявам се да се видим и с pitia. Ние сме четирима Simple Smile

# 208
  • Мнения: 149
Роже, програмата ви е супер! Имай предвид, че и деня в Йерусалим в Стария град ви е доста натоварен. Под Сион е църквата, построена на мястото, където .Петър три пъти се е отрекъл от Христос. Да не пропуснете Гетсиманската градина под Елеоновия хълм и църквата, в която твърдят, че е гробът на Дева Мария /а не в Ефес/. В тази църква се намира и Йерусалимската икона.  Ние не отидохме до първа и втора стъпка, които били далеко по думи на екскурзоводката. Голяма част от другите стъпки са точно в мюсюлманския квартал, така че ще правите хем разходка, хем ще ги видите. То всъчност има по една табела с римски цифри.
 На хълма Сион посетихме само стаята на Тайната вечеря и гроба на Давид.
За Петра времето ще ви стигне. Щом имате цял ден, задължително да отидете до манастира. Има доста стълби, но са полегати и гледката си заслужава. Ние имахме половин ден и не мисля че пропуснахме нещо. На изхода има ресторантчета  с вкусни ястия, а в самия град пихме хубаво арабско кафе.
Ще разказваш за Старецът и морето, ние не успяхме да отидем. Хапнахме на крак в Яфо. Много е красиво!
Хубаво и незабравимо пътешествие ви пожелавам!

# 209
  • София
  • Мнения: 803
За мноого години и от мен  Hug
Влизам да се отчета и корегирам на места , за да не подведа някого.
Беше страхотно - бяхме в този апартамент в Тел Авив https://www.booking.com/hotel/il/ziv-apartments-hayarkon-196.bg. … total;ucfs=1&  ZIV Apartments Ha Yarkon 196. Безплатен парикинг има на Rokach Blvd. 15 оттам се прибирахме за 20 мин с пазаруване за вкъщи.
Много съм впечатлена от самия Тел Авив - плажа и морето в комбинация с уникални залези и модерни сгради-космополитно.
Разгледахме Бахайските градини , с гид първоначално обявен на Иврит , при преброяване на участниците се оказа че повече от половината сме само англоговорящи и групата беше разделена на две, така че имахме гид и на английски. След Хайфа посетихме Кесария там хванахме залеза  Heart Eyes невероятни гледки.
На следващия ден отпътувахме за Йерусалим и там преживяването леко ни се вгорчи от проливните дъждове, които спираха и почваха без предизвестие. Но това , което беше по план ни се получи. Отново църква ни приюти от дъжда - руската църква Александър Невски , откъдето си купихме и кръстчетата , които осветихме впоследствие на Божи гроб.
Най-впечатляващо за нас беше пътуването ни от Тел Авив през Йерусалим до Ейлат - Таба, пътят преминава през пустини , които са с различна структура , характер , изглед и височина - уникално усещане. Спряхме на Мъртво море на паркинга на Crown Plaza и ползвахме техния плаж без зплащане. Невероятно красиво море като цвят и наоколо солени друзи във всякакви размери. Преди години когато обикаляхме Йордания Мъртво море изобщо не ме впечатли. Сега беше лазурно и искреше отвсякъде. Ейн Геди и Масада си ги спестихме , тъй като искахме да пристигнем по светло в Ейлат.
В Ейлат на границата ни върнаха на половината преминаване и твърдо ни помолиха да оставим колата на паркинг извън граничната зона. Много други хора след нас се върнаха с колите ииии напълнихме паркинга. Обяснение не ми дадоха, но след като се върнахме в Тел Авив се оказа , че е имало атентат с убити и ранени и целият град е бил затворен. Може би това е била причината за засилените мерки на границата. Така че влязохме без колата, Хилтън е на една бариера растояние от границата оттам ни взеха с вътрешно бусче. Новата година беше хубава като празненство. Ние алкохол не консумираме , но видях че от Duty Free и арабите, и руснаците се запасяваха с твърд алкохол.
В Ейлат посетихме Аквариума и това е едно от най-хубавите ми преживявания, следващия път ще пътуваме само за гмуркане  Heart Eyes Laughing
Върнахме се през Беер Шева до Тел Авив - отново впечатляващи гледки от Пустинята Негев.
За последно Старо Яфо - арабски рестрант с хубава кухня, мислех да отдадем почит на българския ресторант Витоша , но нашия приятел евреин  ни разубеди препоръчвайки ни да опитаме нещо по-различно.
Последният ден - децата и таткото малко сърф на плажа и аз до Кармел пазара за цвят и аромати  Laughing
С Роже гаранция , че сме се видяли, но не се разпознахме. И ние бяхме 4-ма - двама големи и двама палави малки на 8 години. Един господин ни заговори , мислех че е съпругът на певицата Рени...ако си бил ти  Hug поздрави!!!

Общи условия

Активация на акаунт