Случва ли се това и в чужбина?

  • 1 235
  • 27
  •   1
Отговори
  Здравейте родители в чужбина,
  Обръщам се към вас със следния въпрос:Случвало ли ви се е там където живеете, лекар да изпише лекарство на дете в противоречие с указаното в листовката.В конкретния случай имам предвид,че лекарката на сина ми,който е на една година и три месеца  му изписа лекарство,в листовката на което е изрично указано на две различни места,че лекарството не бива да се дава на деца под 2 години.Моля споделете как е при вас,може ли това да се случи,ако се случи смята ли се за нещо нормално и изобщо каква е практиката в това отношение в чужбина.Благодаря предварително.

# 1
  • Мнения: 3 098
Да,слу4вало ми се е.Разсеяни или недоу4или лекари навсякъде има. ShockedАз добре,4е съм Тома неверни,тъй като съм имала слу4аи да объркат лекарство,да объркат доза и дори да искат да я ваксинират втори път,а ве4е да е ваксинирана Close
ИзобЩо бъдете бдителни и наЩтрек.

# 2
  • MERIGNAC, FRANCE
  • Мнения: 1 551
Досега не ми се е слу4вало тук това.
На6ият педиатър е и хомеопат и ни дава предимно хомеопати4ни лекарства които могат да се използват от възрастни и деца.
А ина4е в БГ ми изписваха лекарства които са забранени за кърма4ки, като ми казваха 4е не се бъркало, но аз не ги взех.

# 3
  • Мнения: 713
Да, лекарят ни каза и аз се съгласих защото нямаше накъде.

# 4
  • Canada
  • Мнения: 1 773
Случвало ми се е да изпишат 2 пъти по-висока доза от за възрастта, добре, че гледам.

# 5
  • usa
  • Мнения: 2 113
да, случва се. но тук на повечето листовки пише "не се препоръчва за деца до ... години освен по лекарско предписание"

# 6
  • Мнения: 49
По принцип не, тук са изключително внимателни в това отношение. Но пък при нас проблема е, че за щяло и нещяло изписват антибиотици. Веднъж имах разговор за това с педиатърката ни и проблема е решен, вече ни ги изписват само в краен случай. Колкото до твоя случай - възможно е да ти е дала лекарство за дете над 2г ако твоето дете е по-едричко и отговаря по килограми на 2 годишно. Поне при нас лекарствата се дават според теглото, не според възрастта, но доколкото знам в БГ лекарите не си "хабят" думите да обясняват на родителите как, какво и защо (дано при вас случая не е такъв). Наскоро ми се случи да дам на сина си (2г2м) лекарство, което купих без рецепта, и пишеше че е за деца над 6г, но му дадох половината доза и лекарката каза че е ОК. Според мен се обади на въпросната докторка и я попитай, така поне ще знаеш дали е аргументирано решение или просто грешка.

# 7
  • Германия
  • Мнения: 8 099
На мен лично не (т.е. на синчето), но една мама от германския ни форум се беше притеснила, че на нейното бебче така и изписали лекарство, което не било подходящо за възрастта, та ходила отново до педиатърката им, да се разправя.

Затова най-добре да се пита и аптекаря, когато ес купува и да се прочете листовката и ако има съмнение - пак да се пита лекар.

# 8
  • Мнения: 7 430
НЕ ми се е случвало, но за сега само веднъж са му давали рецепта, те тук въобще почти нищо не предписват Confused

# 9
   Веднага след като прочетох листовката се обадих и попитах лекарката.Тя ми отвърна,цитирам:"1.Ама много четете бееее.2.Няма да ви отровя детето.3.Защо не ми гласувате доверие?4.Нали ако се случи нещо аз нося после отговорност.5.Ами щом не искате не му го давайте."За мен това звучи така:"1.Не бива да четете листовките на лекарствата!2.Накара ме да се почувствам сякаш съм я обвинила ,че иска да ми отрови детето.3.Изисква от мен сляпо доверие като че ли съм неграмотна/аз такова доверие и на майка си не бих гласувала ако в листовката пише друго/.4.Това за отговорността беше най-наглото.Истината е ,че в Бг каквото и да се случи с пациента,лекарят НИКОГА не носи отговорност.5.Измива си ръцете,че ако все пак се случи нещо....Както виждате,не само че не се аргументира,а ме нахока,като ме накара да се почувствам параноичка и каква ли още не.Но най-лошото всъщност май е ,че пуснах темата и в Здравни и там някой майки смятат за съвсем нормално лекарят да изписва лекарства в противоречие с указанията в листовката.Ей това е страшно!Че в психарската ни държава те карат да се чувстваш ненормален ако реагираш нормално,а се счита за нормално ненормалното.Как се зомбира така народа  не мога да проумея.
  П.П.Моят човечец е с тегло под нормата-на година и 3 месеца е под 10 кг

Последна редакция: пт, 20 яну 2006, 12:37 от Guga

# 10
  • MERIGNAC, FRANCE
  • Мнения: 1 551
   1.Ама много четете бееее.2.Няма да ви отровя детето.3.Защо не ми гласувате доверие?4.Нали ако се случи нещо аз нося после отговорност.5.Ами щом не искате не му го давайте."

То4ка 5 и на мен ми я издекламираха лятото и то завежда6тият отделение; като уто4ни 4е и да ги вземам и да не ги вземам антибиотиците било все тая  #Cussing out

# 11
  • Мнения: 3 394
моето си е направо майтап Whistling ooooh!

имах проблеми с кърменето, много ме болеше Cry
след разни опити с мазила, мазажи, топли води и прочие ми изписаха поредния крем за мазане на зърната със свръх действие............, който се оказа,че си прилага при напукани на спортисти пети Mr. Green Mr. Green Mr. Green

така и не го приложих, не можех да си представя,че ще предложа на Стела тази вкусотия..........от мама Twisted Evil Както и да е, нещата се оправиха, а сега чат пат си плескаме петите с него, белкем го изхабим Joy

# 12
  • Германия
  • Мнения: 8 099
@ Guga - ако ти се занимава, винаги можеш да пуснеш едно питане до фирмата производител, за приложение на лекарството при дете и т.н. И (дано ти отговорят) да покажеш отговора им на лекарката (в случай, че предписаното от нея противоречи на указанията) Може пък да и отвориш очите....и да слезе малко на земята, вместо да се държи назидателно с теб.

# 13
  Да,и аз първо за това си помислих и потърсих даже тел.на вносител,но имаше координати само на производителя/унгарска компания/и мислех да пускам запитване,но после като размислих си казах  ,че няма смисъл/поне според мен/,защото хората черно на бяло са написали в листовката веднъж"Не давайте това лекарство на деца под 2 годишна възраст." и втори път "Peritol не трябва да се прилага при деца под 2 годишна възраст.".Утре смятам да отида  при лекарката ,въпреки че все още не съм напълно здрава,и да говоря с нея очи в очи.Защото тук някой явно греши.ако е фирмата производител-да махнат написаното от листовката,за да не се тревожат излишно майките,които четат и вярват на листовките.Ако е в грешка лекарката/това би било много лошо/  да спре да изписва лекарство на деца под определената от производителя възраст.Не може всички да са прави,само майките криви защото четат листовките.

Последна редакция: пт, 20 яну 2006, 13:51 от Guga

# 14
  • Мнения: 7 837
Guga, понякога проблема е и в стари листовки, които се слагат от вносителите. Аз имах подобно притеснение за един сироп, който малкия пи в БГ. На листовката пишеше, 4е не е за деца под 1 г. Когато отидох при педито, тя ми показа същия сироп, но с нова листовка, на която пишеше - за бебета над 3 мес. 

Общи условия

Активация на акаунт