Що за деца възпитаваме???

  • 2 506
  • 47
  •   1
Отговори
  • Пловдив
  • Мнения: 2 141
Първо, моля за извинение, че пускам темата тук. Мисля, че е по-подходяща за "Нашите деца", но там по-малко хора ще я видят, а все пак сайта е за майчинство и отглеждане и възпитание, та затова я пускам тук. Ако модераторите преценят, нека я преместят.

Това прочетох днес в "Стандарт":
Седемгодишни деца млатиха учителката си
ПЛОВДИВ.
Близначките Румяна и Павлина Ангелови, които учат в първи клас на пловдивското СОУ "Никола Вапцаров", набиха класната си. В резултат учителката - г-жа Пенкова, е в болнични.
Екшънът се разиграл в междучасието. Двете седемгодишни сестри се скарали и започнали да се бият. Учителката се опитала да ги разтърве, но те се нахвърлили с юмруци и ритници върху нея.
Според родителите на близначките децата им не са виновни. Класната провокирала побоя, като ги лишила от закуски заради закъснение за час.
Майките и татковците на останалите деца в класа обаче категорично отказали отрочетата им да учат заедно с двете хулиганки. Затова близначките са преместени в друга паралелка. С тях ще работят индивидуално школският психолог и педагогическият съветник.


И не толкова самата случка ме провокира. Времената са такива, че всичко вече е възможно да се случи, а позицията на родителите. Не били виновни седемгодишните им дъщери, учителката ги била провокирала. Господи! Що за родители сме?! Как може някой да оправдае подобна изродщина? Това не е нормално. Не може 7-годишно дете да набие учителка! И родителят да го оправдае. Какво става за бога?

Може би малко драматизирам, но дъщеря ми е в 1-ви клас в централно елитно училище, в което за да учиш, света трябва да обърнеш. Има съученик, който буквално тероризира и деца, и учители, и родители. Това дете е невменяемо и онзи ден бащата идвал в училище и пред детето си, останалите деца и родители е крещял по госпожата, обиждал я, налитал й и е направил страхотен екшън. Гневът му е бил породен от факта, че госпожата написала за 1 ден 5 или 6 забележки на детето. Това дете е ужасно същество. А този ненормалник, вместо да се запита защо и какво става, пред очите на сина си налита на учителката. И на какво го възпитава? Какво му показва, а покрай него и на останалите деца? Накъде за бога вървим?

Аз ли преигравам, или нещо верно не е наред?

# 1
  • Мнения: 5 577
Чак пък млатене - не разбрах такова нещо от статията.
Ами в крайна сметка и аз като малка оскубах много лошо баба си и я забърсах, защото се намеси в дърпане между мен и браточведка ми.

Децата така реагират когато някои се намеси, не бих го нарекла чак бой.

Незнам, може и да не съм права. Съдя по себе си.

# 2
  • Мнения: 698
Дара, не преиграваш. Наистина не е наред. И аз се чудя напоследък защо така старомодни изглеждат ценности като уважение към учители, съседи и т.н., в които са ме възпитавали като дете. Някакси общото ниво падна. На родителите, а съответно и на децата. За съжаление няма как да променим това.

# 3
  • Мнения: 1 835
До голяма степен родителите имат вина за поведението на своите отрочета. Когато ние бяхме деца, ако на родителска среща учителката се оплаче от мен, майка си умираше от срам и ми се караше, че съм я изложила и се почувствала толкова неудобно. Имахме страхотен респект към учителя, а сега положението е много лошо в това отношение и единствените, които губят от тази работа, са нашите деца, в крайна сметка то си е за тях. Смятам, че дисциплината е хубаво нещо. Ако се научат на дисциплина, после в живота ще им бъде по-лесно, защото тогава няма да има кой да ги толерира, родителите са до време. Затова трябва да сме по-строги и такива прояви трябва да се изкореняват навреме, още когато са съвсем малки. Децата не бива да се глезят, не им е от полза, защото после се оказват неподготвени за живота, който е доста суров. Поне това е моето мнение.

# 4
  • София
  • Мнения: 2 819
 Laughing  не съм се смяла така скоро

колко са големи тия седемгодишне деца беееее
като им отпера по един шамар и ще се лепнат на стената

тая жИна да не е била анорексичка 35 кила с мокри дрехи  Mr. Green

п.п. друг е въпроса
кой е изтипосал това заглавие
кой е не е възпитал уважение към училището като институция
друг е въпроса кой е загубил тренинг и си е забравил педагогиките в къщи

# 5
  • Мнения: 1 835
като им отпера по един шамар и ще се лепнат на стената

тая жИна да не е била анорексичка 35 кила с мокри дрехи Mr. Green
Миличка, децата днес имат права. Ако учителката направи нещо такова, най-малко ще остане без работа. Така че единственото, което й остава, е да си изяде боя, за да си запази хляба. Тук е момента да попитаме къде са родителите? Къде е домашното възпитание? Защо очакваме учителите да свършат нашата работа. За 200-250 лева заплата ли да си късат нервите и да си заработва неприятности? (Не съм учителка)

# 6
  • Мнения: 3 777
Мисля че параноята в клубовете става все по голяма.
Направо се плаша от толкова много накуп.

Не знам това диагноза ли е или постоянно състояние на духа на някои хора. Но вече сериозно се притеснявам.

# 7
  • Мнения: 698
Какво параноично има в тази тема само не разбрах...  Thinking

# 8
  • София
  • Мнения: 2 369
В момента учителите нямат никакви права, ама абсолютно никакви - това е истината.
Може да ти се качват на главата , да ти провалят часовете как ли не, но нямаш право да гониш никого, защото ако нещо му се случи по това време, то учителят ще е виновен. И учители и директори са длъжни да търпят всичко, първо, че ръцете им са вързани, второ поради недостиг на ученици.
Ще ви дам пример:
Имаше едни 3-ма хубостници, които 3 години тровиха живота на всички, даже и съучениците им по своя идея бяха пуснали подписка, че не желаят да учат с тях.
На учителския съвет:
Директорът: Можем да ги пратим в друго училище, но това значи, че падаме под минимума и ще станем 1 паралелка по-малко, това значи 3-ма колеги да останат без работа.
И естествено, че всеки си пази хляба. По същия начин е и с тези, които трябва да повтарят класа - ами не повтарят, щото тогава ...същото каквото и горе. Примери има много.
И децата усещат, че каквото и да правят все ще им се размине или че ще минат по-горен клас и стават нагли.
Абе пълна анархия, затова и запада образованието.  

Пък да не говорим и какви нагли родители има - детето им от виновно по-виновно няма накъде, ама оня супер нагъл, не, та не , всички други са виновни, само не и детето му, нищо че със спей беше ослепило своя съученичка!

От друга страна пък учители изнудват родители за частни уроци и оценки.

# 9
  • Мнения: 7 474
В днешно време се случват всякакви неща. Лошо възпитание и образование, феномена "мутри" и богати татковци, които се мислят за всемогъщи. А я си представи тези деца какво поколение ще създадат и накъде отива нацията? Бъркат демокрацията със свободия май! ooooh!

# 10
  • София
  • Мнения: 2 819
като им отпера по един шамар и ще се лепнат на стената
тая жИна да не е била анорексичка 35 кила с мокри дрехи Mr. Green
Миличка, децата днес имат права. Ако учителката направи нещо такова, най-малко ще остане без работа. Така че единственото, което й остава, е да си изяде боя, за да си запази хляба. Тук е момента да попитаме къде са родителите? Къде е домашното възпитание? Защо очакваме учителите да свършат нашата работа. За 200-250 лева заплата ли да си късат нервите и да си заработва неприятности? (Не съм учителка)

друго имах предвид  Laughing  за скъсването от бой ми е мислата - просто продължавам да се хиля на тъповатото заглавие на вестника /ама тва му е работата - сензацияяяяяя /- само на мен ли ми е толкова смешно как две хлапета на по 7 "пребиват" жена в зряла възраст  Laughing - якинко са го написали

сега сериозно:  Thinking далеч съм от мисълта, че това са начините  Crossing Arms да се оправят нещата

/и за протокола - не съм миличка, ама съм учителка Crazy/
ай, Маги ДС, спорен ден  Peace

# 11
  • Мнения: 3 405
Ето ви подобен случай ( без пребиване Laughing )
Свеки е детска учителка. Прави забележка на едно момченце и то реагира като й удря шамар. Когато казва на баща му за случката, той най- невъзмутимо казва: Че той и на нас така ни удря шамари, какво толкова?

Щом има семейства, в които шамарите са нещо нормално, ще има и деца, които ще ги раздават наляво и надясно.
Въпрос на възпитание...

# 12
  • Sofia
  • Мнения: 2 869
 Моето мнение е че децата ни растат в болно време, отвсякъде заобиколени от насилие. Във филмите/дори детските/, на улицата , дори в училище.Много е трудно, знам, защото имам 9 год.син.В класа му всички момчета гледат кеч и си прилагат хватки.Има едно по-якичко момче, което непрекъснато го тормози/той моя малко кльоща си пада/. Та кажете ми как да реагирам на думите на сина си :"Мамо, днес С. ме удари и аз не му отвърнах защото ме е страх, че г-жата ще ми се кара." Казах му да се оплаче на г-жата, защото тя изрично каза на род. среща, ако има проблем да и се казва, а той ми отговори:" Не, няма да и казвам, ама утре като ме удари и аз ще го ударя ,дори да ми се карат.Не искам да си мисли, че ме е страх от него." Та изводите ги оставям на вас.Понякога се плаша какво ни чака, когато децата ни пораснат още малко.Жалкото е ,че наистина има разглеззени деца, на които им е позволено всичко .

# 13
  • Мнения: 1 616
В статията има един положителен момент - дава се ясна представа в какви условия работят българските учители. Описаната случка звучи съвсем достоверно, колкото и невероятно да ви се струва, такива неща се случват в училищата! И не ми говорете за педагогическата подготовка на учителката - и 1000 педагогики да прочетеш, си безсилен срещу деца, към чието възпитание родителите са се отнесли лековато!

# 14
  • Мнения: 2 700
Накъде за бога вървим?
Аз ли преигравам, или нещо верно не е наред?

Ами не е наред. Шаблонно, или не, но аз съм убедена, че липсата у родителите на уважение към институциите (семейство, училище, църква и държава) е в основата на простащината, която ни залива отвсякъде и респективно на агресията сред децата/учениците. Когато родителите се държат невъзпитано, арогантно и агресивно, не можем да очакваме, че децата ще действуват по-различно. Крушата не пада по-далече от дървото. А как ли нещата биха могли да се променят, след като никой не се страхува от нищо ?

Наскоро в друга тема се коментираше, че отношението на децата към бабите и дядовците се обуславя от поведението на самите възрастни. Днешните “родители” се отнасят към институциите съобразно техния авторитет, ерго презрително. Аз лично съм песимист по отношение на бъдещето. Поведението на индивида може да се промени едва когато всичко в нашата нещастна държавица се промени.

Общи условия

Активация на акаунт