Проговорихте ли?

  • 2 470
  • 50
  •   1
Отговори
  • Мнения: 90
до каде стигнахте с проговарянето? ние на 1г и 7 мес. говорим на китайски- "дан-дян-тон-дон", само някое "тао" (чао) хващам понякога или "бо" (боц). чете й се,говори се, не е това проблема. иначе разбира всичко,изпълнява сложни инструкции. да не говорим,че бабите ни тормозят "хайде бабче,кога ще проговаряш,кажи нещо"  #2gunfire

# 1
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
Габи казва мама, тати, деде, баба /мамба, бамба/, и всичко останало е кака.

# 2
  • София
  • Мнения: 4 866
Цитат
до каде стигнахте с проговарянето?

аз май се справям доста добре. Laughing

# 3
  • Мнения: 90
очаква се от теб  Wink
aa мама,тати,баба-да,казва,но друго не. бавачката твърди,че казва виж (иж),но аз не съм чула

# 4
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
Борянка е на1г7м и не спира да дърдори,забавляваме цялата ясла.Госпожите казват,че нямат друго,което да говори толкова много на тази възраст.Най-новото ни постижение е,че вече казваме "Има пиш" и вършим тези важни неща на гърнето.Някои неща само мама ги разбира,но повечето се разбират и от околните.На баба по телефона казваме-"Как си бабо,аш шам добе,шушкам,папкам.Изхкам додеш пи Болянка".Баба е много щастлива и се хвали на всички съседи,абе приказливи сме,но все пак сме жени,това ни е в природата. Grinning

Последна редакция: пт, 20 яну 2006, 13:12 от Ellypr

# 5
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Eden - все още не. Или по-скоро китайско-монголски. На 2г.4м. и нещо е вече... Flutter

# 6
  • Мнения: 90
браво на "болианка"  Grinning
Шани,значи ще си почакаме с теб още..какво да се прави,казват,че пък после нямало да млъкват. пък и това не е гаранция за интелект...

# 7
  • Мнения: 698
Не им обръщай внимание на бабите... Те самите кога са проговорили, а...

Борис е на 2г.3м. и едва напоследък започва да му се разбират отделни думи. Не се притеснявам. Разбира се, че не е гаранция за интелект.

# 8
  • София
  • Мнения: 39 745
Всяко дете е различно. Дияна на 1.8г започна да сглобява изречения, но аз играех ролята на преводач. Отиваме в магазина и тя казва "икам бабуче" (което значи "искам вафла") и магазинерките в шах. Записах я на 2.8г на ясла и имах чувството, че не израства, а се връща в развитието си. Започна да говори на бебешки, понеже имаше доста малки деца в групата им. След 20тина дена става на 5... аз искам да има копче "он"/"офф", ама няма... туй дете не млъква, говори денонощно.

# 9
  • София
  • Мнения: 6 999
И Дариа не е проговорила още Sad

Казва "мама, няма /звучат еднакво/, кока-кола и баба" Това е. Ама сигурно от месец не е научила нова дума. Иначе всичко показва, има доста богат пасивен речник и дори знае коя реклама за какво е и съответно показва действието, но.... Не говори. Вече чак се изнервям, защото тя се оправя много добре със специфичен жест или мучене, но аз искам човешка реч.  Praynig

# 10
  • Мнения: 8 505
Не.Само 15-20 думи засега,от които едва 6-7 изговаря съвсем правилно ConfusedИначе води безкрайни монолози на език,който не разбирам.

Последна редакция: пт, 20 яну 2006, 15:05 от reflex

# 11
  • На небето
  • Мнения: 5 530
Момичетата по принцип по бързо усвояват умението за говорене, докато момчетата те както обикновено се развиват по бавно. Няма повод за притеснение всяко дете с времето си.
И ние сме по същия начин казва мама, тата, баба, дада, не, да, кака, дай и т.н., но повечето думички са неразбираеми. И никога конкретно не те поглежда и да ти каже мамо или нещо подобно, казва само да и не, смислено и с повод. Като не иска да му пречиш ни каза, "не, не". Или като му се карам за нещо, ми казва, "не" с което иска да ми каже или да го оставим или да не му се караме и т.н. Същото е с "да", като му кажа кажи „да” и той казва. Разбира какво му говоря, но още е малък за да говори. Като го питам обичаш ли мама и ми казва "да".  Hug
Както каза и  Адел това не е критерий за интелект.   bouquet

# 12
  • Мнения: 2 755
И моят е от групата на "китайчетата". Wink Често започва някаква тирада от абсолютно неразбираеми думи, бърбори и не спира. Laughing Все пак има и някои разбираеми думички. Ето част от тях : тао ( чао ), ми ( мие ), пейе ( пере ), дай-дай, тете ( цвете ), мон ( камион ), нИе ( не ), да, нама ( няма ), куи ( коли ), куки ( купи ), кой, альо ( ало ), пампа ( има предвид лампа, а не памперс ) и т.н. , както и мама, тати и всички роднини и приятели, по име. Много са смешни дечковците в тази възраст.  Wink Joy

# 13
  • Мнения: 2 596
Ами казва мама, баба, тати предимно, дядо, няма, дай, кака, няг (сняг), там, падна. Но иначе много имитира действия, направо жив театър си имаме.

# 14
  • Варна
  • Мнения: 4 969
Знае около 30-40 думи, от който едва 10 изговаря правилно.За изречения и такива работи не си и помисля ConfusedВсичко останало е на китайски, а сме на 2 години и 3 месеца вече Rolling Eyes

# 15
  • Мнения: 90
Isa, и дъщеря ми е същата,понякога изреждам цялата тоалетка с козметика,докато налучкам точно кое ми со4и.с жестовете сме на ти. Laughing а какви танци праскамееее....и на различните песни,различни Hug
също така казва не по европейски-настрани Simple Smile
Тinka79,а твоето момче направо ме шокира  Shocked той няма годинка! браво!  bouquet и аз съм проговорила много рано,но явно не се предава по наследство! Wink

Последна редакция: пт, 20 яну 2006, 15:41 от Eden

# 16
  • София
  • Мнения: 6 999
Eden, Дариа се е специализирала в жестовете - добре че съм сигурна че чува, иначе щях да се притесня - тя е като глухоняма: За червило показва все едно го слага на усните, за четката за руж прави съответното движение, за парфюм или някакъв спрей си сляга ръката до шията и казва "Пъст-пъст". За 'очила" си сочи очите  за  'виж" пак си сочи очите, но после прави жест напред - и ей такива неща.

Иначе сме луди фенове на музиката - танцува и сама сменя програмите докато попадне на подходяща музика.

# 17
  • Мнения: 90
много се радвам  Simple Smile Peace на такива дечица! иам някои-никакви жестове,никакви движения,никакви реакции.аз искам тя да бъде по-кротка,но какво щях да правя,ако беше такава? newsm78 Shocked
вече съм решила,че ще се занимава с гимнастика или танци! Sunglasses

# 18
  • На небето
  • Мнения: 5 530
Isa, и дъщеря ми е същата,понякога изреждам цялата тоалетка с козметика,докато налучкам точно кое ми со4и.с жестовете сме на ти. Laughing а какви танци праскамееее....и на различните песни,различни Hug
също така казва не по европейски-настрани Simple Smile
Тinka79,а твоето момче направо ме шокира  Shocked той няма годинка! браво!  bouquet и аз съм проговорила много рано,но явно не се предава по наследство! Wink
Аз си мислих, че изостава с приказването.  newsm78
Очаквам късно да проговори. Но пък на етърва ми сина и е на 6г. и нещо и още трудно му се разбира като говори. Той проговори на 4г. и половина.  Shocked Така, че не се бой твоя ще го мине.  Wink
И аз съм проговорила рано, на 1г. вече съм казвала като ми се пиша и ака, но пък съм момиче, мъжете са по бавни. За сметка на момичетата, пък при момчетата се развива треизмерното виждане и логиката.

# 19
  • Мнения: 4 965
Нашите госпожици са основно на вълна посочване и говорене на "китайски", но има и доста неща, които казват: мама, тата, баба, деде, Нани (Ванеса), Кики (Криси), ам-ам или папо, дай, няма, (в)иж, пипи (птица), бууу (кола), мими (биберона), муму (вода), (къ)де, как(во), там, пам (падна), нъ-нъ (спя), меме (мече), да, не, буй (обуй ме), бубу (обувка), паф (пантофка), папи (панталон), ко (кофа), иша (книжка), дай, ало, (л)ампа, бой-бой (когато знаят, че са направили беля), чао, уни (гушни или целуни, когато идват да се гушкат, но не знам още какво точно значи), гаги (гащи/памперси), шшшт, Гого или Шоло (на татито), бои (боли) и разни още неразгадани от мен думички. През цялото време обаче плямпат нещо.
Иначе на жестовете са царици - особено Еската. Даже преди малко ми показа първо себе си, после вратата на хола и после почна да танцува - демек, иска да я пусна в хола да слуша музика и сега яко денси.  Laughing
Сетих се още думички: Гоооол и топа (и двете значат топка или спорт по тв-то), къпи (къпя се), мау и коти (котка), ау-ау (куче), иудка (трябва да значи пеперудка, защото имат една музикална такава и така я наричат), ипка (рибка),... Crazy

Последна редакция: сб, 21 яну 2006, 11:43 от azaf

# 20
  • Резерват "Северозапад"
  • Мнения: 2 366
Явно всички сме в период на говорене на китайски Wink. Рони също си нарежда непрекъснато нещо, неразбираемо за мен...засичам обаче и някои смислени думи - мама, тати, баба, деди, леля, уко(вуйчо), кака, бати, има - няма, дай (със заповеден тон Twisted Evil), оти(още), мома(моля), пампа...и май още доста, сега като се замисля, но не ги изговаря правилно.

# 21
  • Мнения: 2 000
Вашите поне китайски говорят  Mr. Green Митко казва само мама, тати, баба, не, айде, ам-ам, бебе, на дядо вика рьорьо, а на вода а-а. Отскоро казва и да, но по-често казва аха вместо да. Всичко останало е жестове и мимики.

# 22
  • София
  • Мнения: 1 621
Да! Laughing Проговори и говори толкова много, задава ми непрекъснато въпроси, чак да се чудиш как 2 годишно дете говори толкова много.

# 23
  • Мнения: 2 910
До този момент изгледи за проговаряне и при нас няма. Опитва се детето, ама засега нещо не се получава. Знае отделни думи като куче, коте, добре, айде, ела, ало, а, а така и не така са последния хит. През останалото време е едно постоянно дърдорене на някой несъществуващ език.

# 24
Дъщеря ми е на 1 г. и 8 м. и говори почти всичко - естествено с единични думи се изразява, най-много две свързва в изречение. Леко съм изненадана, защото сме двуезично семейство и очаквах това да я обърква и да забави проговарянето. Говори, обаче на български, не на езика на баща си, макар че всъщност повтаря като папагал всичко.
Има и думи, които само аз ги разбирам - след неколкодневни усилия. Ако на вас ви кажат "бълиджин", ще се сетите ли, че става въпрос за чорапогащник  newsm78

# 25
  • Мнения: 7 430
Моят Викторио почти нищо не казва, но аз и не бързам.
Племеникът ми бе така и изведнъж започна така да говори, че не можахме да му запушим устата с нищо Mr. Green Тогава беше на около 2 г и нещо

За това, че не се притеснявай - всичко запаметяват и после като се отпушат - няма спиране Wink

# 26
  • Мнения: 2 534
И ние сме на ти с китайския
Доста думи и разбирам .
Буй - обуй се , даже ми носи чехлите
бони - много съществената дума бонбони
дааай и не`икам - е т`ва са думите  дето ме изкарват извън нерви

# 27
  • Пловдив
  • Мнения: 1 428
Ами и ние не говорим още. Почти - само мама (когато плаче обаче), татау - за татко, айде (хайде), ака - за разходка. Обаче всичко разбира - днес баба му му казала - затвори вратата - и той се върнал, затворил вратата и бил страшно щастлив и доволен, че го е направил - дори си ръкопляскал сам. Laughing

# 28
  • Мнения: 1 370
До никъде Thinking
Казва мама, тати, кака, ма(банан), паки(пика), маня(няма) и пака(къпя). Говори, адски много, но на неговия си език #Crazy

# 29
  • Мнения: 2 125
Моя разбойник се разбърбори много откакто сме в яслата. Прави си сам изречения, научил е 3 песнички Party, всеки ден научава нови думички и не МЛЪКВА. В яслите (поне при нас), се занимават с джуджетата, а и в къщи ме тормози да четем книжки, вестници, абе нещо да се чете.. Crossing Arms и повтаря като папагал и то правилно newsm78
Все пак, всяко дете си се развива строго индивидуално и не може да се правят такива сравнения.
Ще ни бръмнат главите - има време... #CrazyПосле ще ги молим да мълчат...  nnnuu

# 30
  • София
  • Мнения: 15 216
Докато невърши 2г. Иво само изреждаше роднините-мама, тати, баба, деди, ляла (леля), тито (чичо)...... Беше на 2г. и 1м. когато започна всеки ден да казва по 2-3-4 нови думи-на някакъв супер бебешки език, но все пак ставаше ясно за какво говори. На 2г.  и 3м. бебешкият му речник вече беше доста богат и започна да сглобява изречения. Вече членува и използва тук-там някой предлог. Но много от думите му са още много смешни.

# 31
  • С питане до Цариград, стига се, но с ... отзад!
  • Мнения: 6 406
Георги все още говори на патагоно-китайо-японски. От време на време казва тао-чао, жас-ужас, заси-здрасти, ади-хайде и това е. Така като гледам скоро няма да проговори.

# 32
  • Мнения: 515
Да, макар че за мен проговарянето е да може да каже две- три думи в изречение. Знае доста думички и обича да повтаря тези дето са й интересни. Стигнали сме до: "Татко - абота". Конина е Дядо Коледа, какакоан е шоколад и т.н. смешки. Добре, че си ги записвам. Laughing

Не  е малко, но и аз се престаравам с това говорене, дори когато бутам количката говоря разни работи. Понякога се случва да ме заглеждат странно Crazy , но целта оправдава средствата Laughing. Искам да е бъбриво детето, да е контактно...

# 33
  • Мнения: 396
Виви ми каза МА-МА на 8м и половина,на бебешки говори от 7 си месец,а сега когато наближава ме годинка казва:мама,баба,кака,бебе,айде,тао(чао),диди,тати,да(вода),пате(па-па,имаме си книжка само с патета и тя като я види почва да папосва),пее като казва ля-ля,ало-ало,пе-пе(пет-пет),чиш(неосъзнато все още, но като види гърнето почва),бау-бау.НЕ СПИРА ДА БЪРБОРИИИИ Grinning Grinning Grinning.

# 34
  • Мнения: 1 428
Дъщеричката ми е на 1г.и 7м. и доста напредна с изговарянето на думичките.Повтаря всичко като папагал и дори прави прости изречения.Онзи ден направо ме шашна.Както си седяхме телефона звънна докато си слушахме песнички.Тя се затича към мен и ми каза-МАМО СПИРАЙ МУЗИКА ТАТИ БАДИ НА ТЕДИ.Е такова голямо изречение до тогава не беше правила.Останах като гръмната и естествено много щастлива.Е имаме и много смешни ситуации.Онзи ден и купих чоропогащник ,на който има три пеперудки.Казох и какво е това ,а тя отишла да се хвали на дядо й какво си има и му казала:-ТЕДИ ИМА  ТРИ П.ТКИ.  И после цял ден вървеше из стаята и повтаряше-ИМА П....И  НА КРАЧЕНЦЕТО  .Освен всичко моята мома го раздава и певица.Знае до половината текстовете на "Зайченцето бяло"и "Аз съм сънчо"и често пее напоследък.Пък и мелодиите ги издокарва същите-направо ме очудва някой път като попивателна е.

# 35
  • Мнения: 146
Ели каза МА - МА ,на 6 месеца. после БА - БА. Сега скоро каза ДА-дя или ДЯ-ДА. Но ТАТА, още не иска.  Hug а сме вече на 8 и нещооооо.
 

# 36
  • София
  • Мнения: 11 114
Цитат
до каде стигнахте с проговарянето?

аз май се справям доста добре. Laughing

И аз така.  Mr. Green

# 37
  • Мнения: 1 403
Емили вече почна много да дърдори,не и се разбира много-много ама....
Казва мама,тати,баба, алат-халат, дай, ам-ам, сок, ап-казва на ябълка,портокал и хляб  newsm62 бал-бал, мац , цици  newsm62
ку-ку и си върти ръката, друго не се сещам

# 38
            Моя сладур утре навършва 2 год., но още не говори... Тези обикновените отдавна ги знае - мама , баба, кака, леля, кике /чиче/ , аба /ябълка/ , айде, е тоа / е това/ и като започне да сочи с пръст и да издава звуци - ъ-ъ-ъъъъъ, ходи , че го разбери... Whistling

# 39
  • Мнения: 420
Казва тата,мама,баба,дада и лала.Но от тях схваща само тата и мама какво означават

# 40
  • Мнения: 10 758
Моя нищо не знае, освен КАКА и ТАТА.Иначе говори на арабски Mr. Green.Кака му на година и половина говореше като възрастен човек.А тоя братче нищо не знае.Даже и МАМА не казва, ама иначе ако го питаш:"Къде ти е пишата?", веднага ще ти покаже Mr. Green.Мъжка му работа.

# 41
  • Мнения: 1 181
Павел казва тИте - на баща си, баба - на баба си, деди - на дядо си, ДИДЕ - на мен. Това са най-често използваните. Иначе вика и дай-дай-дай...., не-не-не-не-не....., да-да-да...., нени - когато му се спи. Преди казваше мам-ам когато е гладен, но скоро не го е употребявал, може и да го е забравил. Иначе на всичко, което иска или което му е интересно казва "Ъ!"

# 42
  • София
  • Мнения: 6 477
Ох, успокоявате ме, значи....Дребната беше на година и половина и нищо не искаше да изкара - само жестове и китайски звуци....Консултация с логопед чак направих...Около 2-рия рожден ден започна да ползва повечко думи, макар и в бебешки вариянт. Сега вече си прави изречения, ама с бебешки думи, та понякога ме затруднява в превода. Но логопеда рече, че било нормално. Наистина сега не млъква, макар че не й се разбира доста от това дет плещи непрестанно...особено ако аз се опитвам да говоря с някой друг в къщи ooooh! Wink

# 43
  • Мнения: 6 315
На година и 7 месеца ми е детето. Знае доста думи, повечето си ги казва по бебешки. Мисля си, че скоро ще започне да сглабя прости изречения, защото чат-пат вече го прави. Изреченията са от сорта на "Тати абота", т.е. тати работи или "баба нани". През повечето време ни нарежда на неговия си език и е много смешен.

# 44
  • Sofia
  • Мнения: 2 869
Е, да ви успокоя и аз.На 2.4 год. само - мама,баба, тате, деде, леля, баа/на батко си/.В яслата сестрите ме карат да го водя на логопед. #Crazy

# 45
  • София
  • Мнения: 6 999
Да се похваля:

В събота Дариа най-сетне каза "тати". Посочи го на една снимка, където сме тримата и каза "мама" - сочейки мен, а после и 'тати' сочейки баща си. Възторга ми беше голям. Но от тогава пак упорито вика на баща си "мама" каквото и да й казвам аз  Crossing Arms

Може ли да не говори на инат? Защото вече започвам така да си мисля.

# 46
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Е, да ви успокоя и аз.На 2.4 год. само - мама,баба, тате, деде, леля, баа/на батко си/.В яслата сестрите ме карат да го водя на логопед. #Crazy

а нашите - да го удрям с лъжица по главата ooooh!

Инак сме от вашия отбор, на 2г.5м.  Laughing

# 47
  • Вече в моята си приказка...
  • Мнения: 4 371
Ние проговорихме в яслата. Дадох го на две години когато стана, тогава знаеше малко думички, повече си общувахме със знаци и различни звукове. Напоследък всичко си говори. Дори снощи решихме със съпруга ми да го "изпитаме" - ние задаваме думичка, а той я повтаря. Всичко си каза, е, вярно че по бебешки някои думи казва, ама все пак му се разбира. Най ми е смешно, че на пеперудка казва п....ка. Някои буквички не може да произнася - "б", "Р" /естествено!/, "з" и др.
Сега Ивайло е на две години и четири месеца.

# 48
  • Мнения: 2 609
Яна казва доста думички-мама, тати, баба, деди, бати, кака, леля,Яна, пасьта, бана-баня, кука-кукла, заба, муна, еми ма-вземи ме, да-вода,лю-лю, маач, гол, панна, па-па, казва как правят доста животни, как се казват мама и тати, и още неща ,но не се сещам.
От няколко дни се опитва да свързва 2-3 думички

# 49
  • София
  • Мнения: 291
Ако под проговаряне се има предвид думички - да, но изречения още не могат да вържат  Wink. Казват - мама, тата, баба, дядя, лала /леля/, буу/кола/, гол /топка и гола/, бабу /биба, биберон/, нана /сънчо, спя/ и др. подобни както и повечето житотни имитират със звуци. Иначе с жестове доста добре се справят. Показват как се решат, чистят ушите, къпят и т.н.

# 50
Моят Лазар е на 1г., 8м. Казва обичайните мама, тате /като тате се повтаря непрестанно/ и топче. Това е изборът за дума, където види топче - обявява. Иначе мяука, лае, кукурига и разни подобни. Аз също се притеснявах, особено откакто едно момиченце на неговата възраст му каза "хелоу, бейби" /английският му е майчин език на детенцето:), не че е напреднало и с чуждите езици, но все пак.../ А Лазар хич го няма. Това не ме притеснява толкова, де. По-скоро напоследък се чудя не му ли е скучно, как да му помагам да се развива, някакви забавачници или повече срещи с деца ли, не знам. Понякога обикаля къщата и си мисля, че му е скучно с нас...големите. И се чудя какво да правя, но това е друга тема ooooh!

Общи условия

Активация на акаунт