изследване на пролактин

  • 3 150
  • 4
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 428
Не кърмя повече от година,а все още имам по малко кърма и затова ми казоха да си изследвам пролактина.Имам няколко въпроса:-Има ли значение по кое време от месеца /преди или след цикъл/ се изследва и въобще какво трябва да спазя преди да ми вземат кръв ?За колко време става резултата?Ще бъде ли готов за един ден?Винаги ли завишените нива на този хормон говорят за заболяване на щитовидната злеза?

# 1
  • Мнения: 957
Не, няма значение  кога се изследва. Повишеният пролактин може да се дължи на доброкачествен аденом,  на хипофизата, който секретира пролактин. Установява се с магнитно резонантна томография. Повишените нива на пролактина може да са и в резултат на нарушена функция на щитовидната жлеза. При мен случаят е такъв, имам понижена функция. Нормално е докато се лекува на щитовидната жлеза и пролактинът да влезе в норма. При мен обаче,  не беше така и се наложи да вземам Достинекс.
Ако не ти са високи нивата на пролактина и нямаш проблеми със щит. жлеза можеш да пробваш и с Агнукастон ( не знам под какво име се продава в България. Лат.му име е Agnus Castus) който е на растителна основа и влияе на нивото на пролактина. Резултати обаче трябва да се очакват в дългосрочен план.
Като начало бих те посъветвала да се консултираш с ендокринолог.

# 2
  • Мнения: 856
Преди вземането на кръв за пролактин, трябва да си се наспала добре. Не трябва да си правила секс и да са ти дразнени гърдите предната вечер. Добре е преди самото вземане на кръв да си починала малко. Едва ли ще има къде да полегнеш, но поне да си поседяла седнала за малко. Зависи къде ще правиш изследването, но би трябвало резултатите ти да са готови за 1 ден.
Пролактина е стресов хормон, така че завишените му нива може да се дължат на стрес. Ако нивата му са 2 пъти над референтните стойности, тогава се смята че може да има проблем с хипофизата. Хормона се изследва поне 2 пъти, преди да се постави диагноза.

# 3
  • Мнения: 1 428
Благодаря ви момичета.Другата седмица ще го изследвам и дано всичко да е наред.

# 4
Аз си правих миналата седмица. Наистина трябва да си в покой при взимане на кръвта. Ако пролактина е завишен ще трябва да отидеш на МЯР. Взимаш бележка от личния доктор (те трудно дават), контрасното вещество е 180 лв. Прегледа трае 25 мин, пускат ти и музика. Стискам палци всичко да е ок.

Общи условия

Активация на акаунт