Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

Реклама
  • 23 ян. 2006, 19:40 ч.
  • Преглеждания  2 055  Мнения  19  Онлайн  1
Отговори
  • Мнения: 383
Здравейте!
Изчетох доста по темата тук във форума, но реших пак да ви питам, момичета! Имаме излязло решение на ТЕЛК (60% призната инвалидност) за малкия! Искам да попитам, миналите по този път от вас,

* На какво точно имаме право!

В социалното ни казаха, че нямало смисъл да подаваме молба за Социална оценка,тъй като на нас не ни се полагало... и още един въпрос:

* От коя дата се изплаща добавката за социална интеграция по чл. 42 от ЗИХУ? От датата на подаване на молбата, датата на излизането на решението или датата на инвалидизация?

В нашето социално по район ни казаха да си провериме как било в закона   #Crazy че и тя не била сигурна! Аз да ви каша честно цял следобед се ровичках из закона и правилника, не съм сигурна какво съм разбрала  newsm78

Реклама
# 1
  • в края на града
  • Мнения: 4 300
От датата на подаването на молбата. А иначе не знам точно при 60% какво се полагаше... Прегледай в библиотеката има една тема, в нея доста поробно пише.

# 2
  • София
  • Мнения: 1 710
Здравей Снежинке,
Снощи и аз бая до късно се ровичках из законите та да се опитам да ти помогна. Все си мисля, че 60% когато се касае за дете са достатъчни за 105 лв. дето вземаме всеки месец по чл.43. За добавките е малко по сложно, защото за някои от тях, дори и що се отнася до децата искат 71%. Пиши ако искаш едно лично съобщение на Кати V. Жената много ни е помагала и ако има възможност ще ти даде повече информация. Стискам палци да намерите каквото е необходимо.

# 3
  • Враца
  • Мнения: 867
Здравей Снежинке
И ние скоро минахме на ТЕЛК затова проучих,че независимо от процентите, на всяко дете с инвалидност си се полага 105,00лв сега по новото 112 за другите добавки не зная ,но затова съм сигурна!

# 4
  • Мнения: 383
Благодаря ви момичета за отговорите!
Maia Stoitseva, благодаря за съвета...май така ще постъпя! Ще пиша на Кати.


Аз се  колебая само за това от кога се изплащат... newsm78?

Тъпа работа! Хвани един закон и непременно ще те заболи главата, някои неща така са дадени та...

# 5
  • Столицата-Разсадника
  • Мнения: 644
* От коя дата се изплаща добавката за социална интеграция по чл. 42 от ЗИХУ? От датата на подаване на молбата, датата на излизането на решението или датата на инвалидизация?

.........значи и на мение ми бяха казали,че се изплащат от датата на подаване,Но не е точно така.След като я подадеш,те ти изплащат тези 105лв.със задна дата.Т.е.от раждането на детето.
На мене така ми ги изплатиха.Аз я подадох Ноември 2005г.и чак този месец ми ги преведоха........имали някакъв проблем newsm78
Здравей Снежинке
И ние скоро минахме на ТЕЛК затова проучих,че независимо от процентите, на всяко дете с инвалидност си се полага 105,00лв сега по новото 112 за другите добавки не зная ,но затова съм сигурна!
Ивета е родена на 29.11 2004г.  Heart Eyes за да си направиш сметка #Crazy





# 6
  • София
  • Мнения: 1 710
Връщат тези дето са по чл.43 от датата на раждането на детето, ако в епикризата, а съответно и в ТЕЛК-а пише, че заболяването на детето е от раждането, а не от по-късно. Така че би следвало да ви ги изплатят.

# 7
  • в края на града
  • Мнения: 4 300
Аз пък доколкото знам, от началото на 2005, от както станаха 105лв ги изплащат от датата на подаването на молбата, преди това, когато са били 28лв (или нещо подобно) са ги изплащали със задна дата от раждането или от момента на заболяването. Поне нещо такова по законите съм чела, ама не знам. На Яни ги изплатиха от подаването на молбата.

# 8
  • Sofia
  • Мнения: 3 743
Връщат тези дето са по чл.43 от датата на раждането на детето, ако в епикризата, а съответно и в ТЕЛК-а пише, че заболяването на детето е от раждането, а не от по-късно. Така че би следвало да ви ги изплатят.
Вече не е така, а от месеца, в който е подадена молбата.

# 9
  • София
  • Мнения: 1 710
Стига бе, верно ли не ги изплащат със задна дата. Това е гадно. Все едно до сега парите не са ти трябвали - съжалявам, че съм те подвела и аз сега го чувам това.

# 10
  • под звездите
  • Мнения: 480
Парите се изплащат от датата на инвалидизация.При нас тя е от датата на раждането/Айда е с генетично заболяване/ но ми ги изплатиха от януари миналата година защото тогава бил приет такъв закон.Смешно е уж една България а да е различно!
Ако детето е инвалидизирано до 2 г. възраст се полага и еднократна помощ от 100лв.
Това е което зная.

# 11
  • Мнения: 383
Парите се изплащат от датата на инвалидизация.При нас тя е от датата на раждането/Айда е с генетично заболяване/ но ми ги изплатиха от януари миналата година защото тогава бил приет такъв закон.Смешно е уж една България а да е различно!
Ако детето е инвалидизирано до 2 г. възраст се полага и еднократна помощ от 100лв.
Това е което зная.

и аз така си мислих, но от социалното ми казаха да съм им покажела текста на закона където го пишело това, а аз не успях да го открия Sad явно не съм била права!

# 12
  • Sofia
  • Мнения: 3 743
(6) Месечната добавка за дете с трайно увреждане се отпуска от 1-во число на месеца на подаване на молбата.

това е от чл.35 от Правилника за прилагане на закона за интеграция.
http://asp.mlsp.government.bg/PPZIHU.htm

# 13
  • Sofia
  • Мнения: 3 743
А за чл.43 - (4) Правото на месечна добавка по ал. 1 се погасява в срок три години считано от края на месеца, за който се отнася.
и от социалните ми обясниха, че не става въпрос за три години назад, а три напред Shocked, т.е подала съм веднъж молба и поради някакви причини в следващите три години не съм подавала нова (съответно парите не са ми превеждани), но в този случай ще ми изплатят парите със задна дата (до датата на предишната ми молба, но не по-късно от 3 години)...ох, как го обясних  Rolling Eyes

# 14
  • в края на града
  • Мнения: 4 300
Точно така е svasseva , много добре си го обяснила, парите се изплащат от месеца на подаването на молбата. Да кажем, ако подадеш молбата и след 3 месеца ти излезе решението ,че молбата е одобрена ти ги изплащат със задна дата за 3 месеца. Това е в сила от 2005г., преди това парите са се изплащали със задна дата, в зависимост от кога е иввалидизацията, но са били и по-малка сума.

Реклама


Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Активация на акаунт