Горещо лято с морски дъх отмина, порасна ГРЪЦКАТА дружина! 28-ма тема

  • 42 083
  • 743
  •   1
Отговори
# 690
  • Мнения: 367
Здравейте и от мен, с малко закъснанени Христос Воскресе! Ние за Великден бяхме на о. Крит, Ираклио и околностите. Кръстника ни е от тук. Добре си прекарахме.
Преди да се роди малката всяка година бяхме за Пасха на Парос. Тма имаме много близък приятел на мъжа ми, собственик на хотел. Моят мъж преди години е работил там, и има доста добри приятели. Виждам, че Зорница живее там. Доста ме заинтригува, ще те намеря във Фейс-а, ако искаш???

Относно декларация от името на бащата, да дам и аз малко инфо. Нашето дете е родено в България и пътува с бг-паспорт. Винаги на бг летище трябва да представям такава декларация - копие и оригинал! Включително и акт за раждане на детето (защото фамилното име не съвпада с моето). НО, този път, пътувайки от Гърция за БГ (за 1-ви път) поискаха и на гр летище такава декларация. След бързо словесно пререкание с мъжа ми, служителката се отказа да настоява....  newsm78
Но мисля, че ако детето е родено в Гр, при напускане на страната, задължително ще трябва!

Късмет на всички!

# 691
  • Мнения: 12
Здравейте отново на всички от гръцката темичка!
Поздрави за всички празинци църковни и лични! Да сте живи и здрави вие и вашите семейства! Също не искам да пропусна да благодаря на всички, които ми отговориха на предният пост и ми писаха на лични Party  Hug  Heart Eyes С езика и сайтове, които ми дадохте напредвам малко по малко също си изтеглих един курс по начален гръцки от замунда. Полезен е вчера сама се оправих в магазините  Peace  Е, да не забравя, че и любимият има заслуга за това защото той е завършил университет в БГ и говори почти перфектен български - късметлийка съм аз Party
Аз отново съм в Солун. Имам доста свободно време докато любимият е на работа и за сега само и единствено се средоточавам в търсене на подходяща детска градина на синчето ми. Ако ме помните от преди месец имам 4 годишно момченце, което е родено в бг и няма нищо общо с Гърция. Приятелят ми вече говори с кмета по район казаха му коя детска градина е най-близка за кандидатстване -  оказа се на нашата улица, също от там директорката му каза, че необходимите офицалини документи са преведен и легализиран акт за ражадне на детето. Другото, което той намери в гръцките сайтове за детските градини е, че искат здравният лекарски и зъболекарски картон от България на детето (естествено преведени), но директорката казала, че не е нужно да се легализират. Имам три въпроса към вас мами, ако имате инфо помагайте Hug
Нужно ли е аз или детето да сме регистрирани на адреса, на който живее моят приятел или той само с неговата регистрация може да помогне - имайте предвид той не е баща на сина ми?
И вторият ми въпрос е може ли да кандидатстваме в повече от една детска градина за да увеличим шанса за прием на детето?
И тритият най-важен - смятате ли, че изобщо имаме някакви шансове, след като нямам и един ден трудов стаж тук, не съм на борсата и тепърва пристигам в страната?
Благодаря ви предварително!  bouquet

П.П. Изчетох всичко от последният ми пост до сега и мами браво - поразписали сте се доста  Grinning Та четох някъде две от мамите да обсъждат частните детски градини Джули Муун и мисля Лео, но не съм сигурна мног. Моля, помагайте с още информация!  bouquet

# 692
  • Мнения: 5 776
moromy, за деца на 4г предучилищната е задължителна в Гърция. На мен ми отказаха да ми приемат документи в друго нипио, защото се записвало в най-близкото. Но пък навсякъде в Гърция нещата са различни. За да се запишеш на адреса (или да запишеш детето) най-добре да попиташ в полицейското управление  Peace

# 693
  • загубено
  • Мнения: 6 483
Пронипиото не е задължително,нипиото е.

# 694
  • Мнения: 5 776
Не знаех, на мен така ми обясниха, че като навърши 4г трябва да тръгне. Даже ми пратиха документите вкъщи миналата година  newsm78. Не че нямаше да го запиша, но не знаех, че изобщо имам право на избор.

# 695
  • Мнения: 2 149
Пронипиото не е задължително,нипиото е.
Peace

# 696
  • Мнения: 1 372
Зорита, не си единствената по отношение на узото и на мен ми прилошава от миризмата и така и не съм го опитвала.


Ако сте на пронипио което не е задължително може и да не ви приемат, но се кандидатства само в най-близкото. За нипио е задължително и там също е по район, не е като в бг. Ако е на детска градина тогава нещата са различни. След като мъжът с когото живееш не е баща на детето би трябвало да сте регистрирани и вие или поне ти, защото искат бележка от тока за доказване на адрес или някаква подобна или пък данъчна декларация / но ти в случая нямаш такава / и ще е доста сложничко. Според мен отиди в полицията и ги питай какво искат за да те регистрират / те вероятно ще искат документи за адиа парамони, която пък се вади или ако си омъжена за грък или си плащаш осигоровки тук демек работиш/. Според мен може да минете на преглед тук в Гърция и да ти издадат медицинско уверение за зъбките, а здравния картон го искат преведен и легализиран. За работа е трудно но не е невъзможно и все пак.................

# 697
  • Мнения: 2
Здравейте момичета,

Моля, препоръчайте ми на лични, добър адвокат по семейно право за Атина.

# 698
  • Мнения: 158
moromy , предполагам, че първо ти ще трябва да си узакониш престоя тук, за да може детето да тръгне на градина. Поне адресна регистрация, АФМ и АМКА. Иначе си туристка с право на пребиваване 3 месеца в страната.

Ако някой е сключвал брак с грък в Бг, би ли ме осведомил точно какъв формуляр да искаме от кметството тук в Парос, да издадат на моята половинка, за да можем да се бракосъчетаем в Бг.
От гражданското във Варна ми поискаха следното :

От кметството документ с пълни данни за жениха - имена, дата и място на раждане, семейно положение, гражданство.
Отделно разрешение за брак с мен ( с моите имена вътре)
Всичко това с апостил, превод в Бг.

Понеже тук са много заспали, или май българките се женят тук и идват с готови документи, обратното не е познато като случай, та ми казаха да си уточня какво точно искам и пак да дойда, пуснаха ме по тъча, понеже явно не знаеха какво да ми издадат.

Добавка: от август миналата година има промяна в изискванията за брак на български гражданин с чужденец в България. С цел намаляване на спекулации се изисква от чужденеца този документ, с имената на българския гражданин, с който ще се бракува.
Приятелката ми е в Германия и по същият начин ѝ искат немски документ, с имената на бъдещия зет вътре.

Влизам в кметството, всички врати и прозорци разтворени, климатиците бичат на макс.....вънка 45 градуса. Ефект - никакъв , при разчекнати порти. Служителката звъни по телефона на друга, която е в съседната стая, за да ѝ каже какво видяла като била на гости в кръстниците. Затваря и  набира детето си, за да го пита изяло ли си е тостакито, не е ли уморено и да внимава да не падне докато играе футбол. Сетне поръча фрапе да се донесе..........и благоволи да ни попита какво искаме и защо чакаме.Не знаела за такъв документ, най-добре да сме отидели до Сиро, то тука на острова нямало издаван до сега ......И пак награби тела да говори с дъщеря си от Атина какво са яли, какво ще готви, доволна ли е от слугинята дет чисти или да вземат друга.Малко са им съкращенията на държавни служители.

Последна редакция: вт, 14 май 2013, 20:13 от zorita

# 699
  • Мнения: 1 825
На моя мъж, в Пловдив, искаха само една декларация издадена от гръцкото ликсархио, че няма друг брак в Гърция - за многоженство, и нищо друго. Само преведена и то в България, без апостили без нищо.

# 700
  • Мнения: 2 149
Искат и документ от църквата, че няма друг брак Laughing

# 701
  • Мнения: 158
Че в Бг не се признава официално църковния брак. Не са ни искали такова нещо, ама за всеки случай ще изкара. Ходя екипирана с папка, пълна с копия на всички възможни документи дет ги имаме, защото  най- им харесва да те връщат с думите   “ идете да направите копие и се върнете“ и ти бъхтиш като идиот половината остров, защото копирни услуги има само в офиса на Водафон.

# 702
  • Мнения: 2 924
zorita,
документа с данните на жениха съществува във вид на формуляр ли?

# 703
  • Мнения: 158
Идея нямам, от гражданското във Варна ми казаха, като се снабдя с документа, да им  пратя копие по някой близък, да го одобрят, за да не ни връщат после евентуално. Затова питам тук, барем има някоя препатила прясно омъжена.

За Апостил нп, даваш в КЕП, те го пращат служебно в Сиро и го взимаш сетне, плаща се само куриера 3Е. Преводът се прави сетне във Външно в София.
Да конфискуват наред коли, аман от тези тарикати, знаещи само сиеста и сиртаки. После германците им черни и виновни.

Последна редакция: вт, 14 май 2013, 21:25 от zorita

# 704
  • Мнения: 2 924
защото тук може наистина да нямат подобен формуляр и съответно да не могат да ти издадат подобно уверение.
Ако има формуляр можеш да го вземеш, преведеш на гръцки и тук в кметството да го заверят. И апостила би трябвало пак там да се сложи.
Всъщност за Паро не знам, тук се ходи в периферията за апостил на подобни документи/Добре ,че си имаме периферия:))/.
В съда се слага апостил на нотариални актове и съдебни решения.

Тъкмо чух по скай , че конфискували 7 луксозни коли с българска регистрация.
Собствениците доколкото чух са гърци

Общи условия

Активация на акаунт