Безсъние

  • 7 722
  • 27
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
  • Мнения: 6 314
Ей ме на - вампирясах съвсем.  Crazy
Въртях се до 5.30 ч. и станах - сън не ме лови.
В резултат на 2-3 годишно тотално разбиване на съня, неспане и работа до 3-4-5 часа сутринта, нееднократно превъртане на 1-2-3 денонощия с кратко придремване на дивана за по час-два, съвсем си съсипах съня.  ooooh!

От седмица-десетина дни съвсем не мога да заспя - независимо колко съм спала или недоспала, независимо кога съм си легнала - не мога и не мога да заспя.
Пуля се, прозявам се, сълзи ми текат, но не заспивам.
И като не заспя до към 5.30 - 6 часа, се надигам, защото вече няма за кога да спя.
После цял ден съм като парцал.  Tired
Проблемите и лошите мисли ги отхвърлям, ама и с добрите не заспивам, цялата флора и фауна изброих - пак не става, с мъж, без мъж - пак не се заспива. В чудо съм се видяла вече.  ooooh!

Дайте някакви идеи - какво да правя?
Ароматерапия, чайчета, билки, илачи, доФтор?
Към какво да се насоча?

Почивката я изключвам като вариант - знам, че ще помогне, ама ще е чак през лятото, а до тогава?

# 1
  • Canada
  • Мнения: 1 773
На мен приспивно ми действа четенето на книжка в леглото, а на мъжът ми телевизора. Мамма, при теб обаче проблема ми се струва сериозен. Пробвай вечер - 2-3 часа преди лягане 1-2 валерианчета с болков чай + топъл душ за отпускане. Дано намериш вярната рецепта!

# 2
  • Мнения: 5 790
Аз имах този проблем преди време и го реших с глог-валериан-мента преди лягане. След това лягам по корем, с ръцете нагоре /като бебе/ и главата настрани. Много отпускащо ми действаше.
Успех и дано бързо да се оправиш!

# 3
  • Мнения: 6 314
Пробвай вечер - 2-3 часа преди лягане 1-2 валерианчета с болков чай + топъл душ за отпускане.

Знаех си аз, че ще трябва да спирам колата и кафето след 16-17 ч. и че само с душа няма да стане.

Аз имах този проблем преди време и го реших с глог-валериан-мента преди лягане. След това лягам по корем, с ръцете нагоре /като бебе/ и главата настрани.

Явно ще пробвам това с мента-глог и валериан. И майка ми ми го препоръча, ама реших да питам все пак и за други мнения. Вече два гласа за тази комбинация.
Със спането по корем няма да се справя, ама се надявам ментата, глогът и валерианът да действат и в поза "охлювче".

Благодаря ви, момичета!   bouquet
Ще тествам и ще споделя резултата.

Ако някой има и други идеи - моля да ги сподели!

# 4
  • Мнения: 666
 Пробвай с ароматерапия има специална за безсъние отди в някой козметичен салон където ги предлагат , ако не помогне има и други рецепти топло мляко преди лягане , 1- 2 валерианчета, пък може да попиташ и за по- силни приспивателни,лично аз съм пробвала ароматерапията направо заспиваш докато трае процедурата

# 5
  • Мнения: 3 927
Нямям друга идея, но да подкрепя глога + ментата + валерианата. Дори се продава като готова комбинация.
Преди няколко години се луднах от работа едно лято и аз катотеб е можех да спя - цяла нощ лежа, уж задрямвам, а съм будна. Отгоре на всичкото съм булнувала разни служебни реплики....бях като в кошмар.
Но тези капки действат прекрасно....

# 6
  • Мнения: 1 655
Аз бих те посъветвала да посетиш класически хомеопат. Ако решиш, мога да ти дам координати.

# 7
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Мamma - разбирам те прекрасно  Hug.

Лягам около 22.00ч. и почти веднага заспивам. Събуждам се, с чувство, че съм спала 100г. и е време да ставам, а часът е само 00.10 или 01. и нещо... И до сутринта се въртя като шиш в леглото. Заспивам едва към 05.00 - 05.30ч.( след като си пусна ТВ-то, че то така ми действа), но в 06.50ч. трябва да стана да оправя дъщерята за школо.
И понеже и кафе не обичам, цял ден съм не парцал, ми нещо повече... Tired

Да речем, че аз се примирих вече, защото и моите родители са "сомнамбули", ама е много гадно  ooooh!.

На чуждо легло пък въобще не ме търси. По 48 и повече часа не мога да се нагодя, както и на чужда възглавница. Затова като бебетата си нося една малка възглавница навсякъде с мен Crazy. Бе ужас и трагедия, но това е...

Дано не бъркам, но май Мелатонин се казваше препарата за сън. Една мама от тук ми го препоръча, но така и не съм го пробвала.
Реланиум-а ме зашеменява още повече сутрин, та и него не пия вече.

Айде и аз се наоплаквах...сори   bouquet

# 8
  • Мнения: 3 211
Ще ти кажа как реших проблема аз:
1.След 13ч.никакво кафе, колата не ми действа така, но кафето направо... Ако имам нужда от ободряване, пия зелен чай;
2.Вечер към 19-20ч., пия 2 табл."Глог, мента и валериан" на фирма "Панацея", най-ефикасни от всички видове, които се продават. Не го пия всяка вечер, ако преценя, че съм преуморена. Ти като начало можрш да го пиеш по 3 пъти на ден.
3.Хомеопатия. Ако не ти се ходи на хомеопат, има хомеопатични табл."Седатиф", те макар и комбиниран хомеоп.препарат при теб може да действат добре.

# 9
  • Мнения: 5 299
Освен билки и разни илачи, за които са ти казали момичетата - може да пробваш и гореща вана преди лягане(ако имате). На мен лично ми действа много преспивателно Peace Има и разни соли за вана, които действат по всякакви начини.

# 10
  • Мнения: 8 505
Торбичка,пълна с цвят от лоавандула под/до възглавницата-също действа успокояващо.И чай от маточина-мнооого чай,с един не става (или един,но концентриран-2-3 пакетчета в една доза вода).

# 11
  • Мнения: 3 164
И аз се сещам за топла вана и след нея чай от маточина-за тази билка знам, че действа успокояващо на нервната система и друго -някъде съм чела,че е хубаво да си създадеш режим на лягане, т.е. дори и да не ти се спи пробвай да си лягаш всяка вечер по едно и също време-да речем към 22.30(след като си взела вана, чай и т.н.) успех Praynig

# 12
  • Пловдив
  • Мнения: 2 491
И аз мисля, че е добре да вземаш някакви хомеопатични лекарства или билки, за предпочитане пред успокоителни, но все пак допитай се до лекар. Не съм много съгласна, че гледането на ТВ помага срещу безсъние, даже съм чувала обратното. А от психолозите съм чувала, че безсънието може да се корени в подсъзнателното притеснение относно следващия ден, ако мислиш какво и колко трябва да свършиш-тези мисли напрягат. Един съвет от мен- наистина, откажи се от кафетата следобед и със сигурност ще почувстваш ефекта върху безсънието. Успех:-)

# 13
  • Мнения: 3 164
А сега ще ти напиша какво пише в книгата на Ванга за безсъние-

1.да се спи на възглавница напълнена с изсушено горско сено

2.да се спи на възглавница напълнена с изсушен хмел

3. да се взима вечер по 1с.л. мед преди лягане

# 14
  • София
  • Мнения: 166
Мамма, съчувствам ти!
Виж темата за водораслите - аз бих ти препоръчала, ако чайчетата не ти помогнат, Зелената енергия на Аквасорс. Ако я пиеш вечер преди заспиване, сънят е по-пълноценен и се възстановяваш по-добре, а на другия ден настроението ти е спокойно  и добро:)
П.П. Имам чувството, че звучи кретенски, но на мен така ми действа:)

# 15
  • Мнения: 717
Дано не бъркам, но май Мелатонин се казваше препарата за сън. Една мама от тук ми го препоръча, но така и не съм го пробвала.

От личен опит и след консултация с доктор за същия проблем - не взимайте Мелатонин - канцерогенен е. Аз също подкрепям комбинацията мента-глог и вал.

# 16
  • България-Швейцария
  • Мнения: 2 535
Мдам, позната история това с разбишкването на съня Confused. При мене обаче се комбинира с тотална умора и чак до безсъние не стигнах, обаче пък колко е пълноценен тоя сън дето го спя, само аз си знам Close - имам чувството, че колкото и да спя, никога не се наспивам. С кола се наливам в промишлени количества, 'щото съм и с ниско кръвно, но ако включа на вълна спане тя изобщо не ми влияе Crazy. Друг е въпросът, как се събуждам - не си ли включа биологичния часовник, че трябва да стана в еди-колко-си часа нито будилници, нито GSM-и помагат. Имам периоди, в които спя що-годе нормално, други - в които се будя на всеки кръгъл час Shocked и пак заспивам, а най- се плаша от т.нар. 'мъртвешки сън', когато могат спокойно да ме изнесат с все леглото от къщи и нямам събуждане.

Май не ти помагам много, и аз само се оплаквам Rolling Eyes, но не съм пила никакви лекарства, нещо го недолюбвам тоя момент. И на мене ми се е случвало да вампирясвам - това когато след серия напрегнати дни се случи някой 'празен', т.е. няма нещо със срок вчера; уж трябва да съм уморена и да наваксам малко сън - ами не се получава, организмът се е настроил на един режим и си го иска него Twisted Evil. В тези случаи и аз така кисна пред компютъра - или чета/пиша нещо из форумите, докато ми се доспи или ако има следваща задачка я подхващам и според зависи колко е досадна пак се ориентирам по някое време към леглото. Ако съвсем не мога да заспя прибягвам до телевизора - приспиващи глупости бол, обикновено сутрин ме събужда нещо също толкова дразнещо, защото нямам навика да го слагам на таймер Embarassed. Скъпият спи малко по-нормално от мене, но не е като да няма проблеми и той - буди се посред нощите и гледа телевизия Crazy. Казва, че има моменти в които почвал насън да нарежда програмата за деня... и се събужда. От преумора и пренапрежение е всичко, до такъв извод съм стигнала, лошото е, че по-добре няма как да стане, поне на тоя етап Confused.

# 17
  • Мнения: 948
Само да подвърдя казаното по-горе за ползата от режима и "ритуала" всяка вечер, по едно и също време.

Имам познат с подобен проблем, който обиколи много лекари, и това беше една от препоръките: лягането по едно и също време е закон: няма интересен филм, голям купон, още 2 емайла...Тялото ти трябва да се "научи" отново, че е време за сън.

Всичко хубаво! И леки сънища!

# 18
  • Мнения: 948
И само още едно нещо: спортуването помага (но по-раничко през деня; да са минали повече от два часа преди лягане), защото иначе ще те превъзбуди.

# 19
  • Мнения: 2 257
Напълно разбирам....Един от най-големите ми страхове е да не ме хванат пак онези патологични безсънни нощи, които  имах на 20 години....Ужасно беше, чаршафите чак имах чувстото, че ме дерат - до таква степен се въртях и откачах в леглото....Тогава се научих и да пия биричка Embarassed, супер приспивателно е....
Но не бирата ти препоръчвам, не Naughty! Първо - стреса ти е огромен и безсънието е нормална последица, но не бива дълго да оставаш така, защото ще се разболее тялото ти! Спирай кафетата, ако можеш, след 5 вечерта. Мента-глог-валериан! Като намеря по-късно, ще ти пратя координатите на един шеметен, но много добър доктор точно по тази част!

# 20
  • София
  • Мнения: 3 421
Мamma - разбирам те прекрасно  Hug.

Лягам около 22.00ч. и почти веднага заспивам. Събуждам се, с чувство, че съм спала 100г. и е време да ставам, а часът е само 00.10 или 01. и нещо... И до сутринта се въртя като шиш в леглото. Заспивам едва към 05.00 - 05.30ч.( след като си пусна ТВ-то, че то така ми действа), но в 06.50ч. трябва да стана да оправя дъщерята за школо.
............................................................................................
Айде и аз се наоплаквах...сори   bouquet

Аз имам този проблем от първата бременност. Не можех да спя и това е. После с бебета и ставане по няколко пъти нощем съвсем си разбих и съществуващият сън. Сега съм на работа и спейки си преговарям какво съм свършила или какво трябва да свърша на другият ден - то един сън това, страшна работа. Или спя два-три часа и после като се ококоря и край. Започнах през нощта да простирам, да гладя и после гледам телевизия докато събудя и мъжа ми.
 Установих, че не трябва да пия повече от едно кафе на ден(никога след 14 часа). И много почивка и спокойствие. Когато имаме няколко почивни дни - успявам да се наспя. Или като сме в отпуска - спя като бебе.
За лекарствата - майка ми се опитваше да ми даде някакви приспивателни, успокоителни, но аз съм от тези които се притесняват от пристрастяване и не бих препоръчала.

# 21
  • Мнения: 1 383
Днес в предаването "Защо не" на Канал 1 дискутираха проблемите на съня и препоръчваха консултация със специалист във фондация Сън и здраве - безплатно.

# 22
  • Мнения: 3 927
Днес в предаването "Защо не" на Канал 1 дискутираха проблемите на съня и препоръчваха консултация със специалист във фондация Сън и здраве - безплатно.

Тъкмо исках да напиша същото.
Един д-р Славчев май се казваше, не го хванах отначало, разказваше ужасно интересни неща за безсънието.
Сподели и за ритуал, свързан със заспиването, за осигуряване всяка нощ на едно и също време сън, лягане по едно и също време, ставане по едно и също време и т.н.
Дискусията беше много интересна.

Как никой, освен Swetla1, не препоръча на Mamma консултация с лекар! При такъв режим на работа и сън, освен съветите тук, определено някакъв консулт няма да навреди Wink

Потърсете тази фондация "Сън и здраве", поне софиянки сте облаготеделствани Simple Smile

# 23
  • Мнения: 6 314
Имам чувството, че съм безнадежден случай.
Как да имам ритуал за заспиване, като никога не знам дали и колко ще ми се наложи да работя  Rolling Eyes
Ей го на - тази нощ изкарах пред компютъра. Очаква се да се наложи следващата седмица поне 2-3 денонощия нон-стоп да съм така.  Tired

Вчера пробвах с мента-валериана-глог, но нямаше особен ефект - пак заспах на сутринта. Ясно е, че от веднъж не става, ама как и да си въведа режим, като е абсолютно невъзможно?  ooooh!

Може би наистина е добре да се консултирам със специалист, но... почти съм сигурна и той какво ще ми каже. И аз знам, че като сме на почивка, след 3-тия ден започвам да спя като бебе, ама... почивка няма.

Благодаря на всички за съветите и съпричастността и ви пожелавам здрав и спокоен сън!

# 24
  • Мнения: 1 113
Mamma, не си безнадежден случай, просто си много преуморена. Има два начина за излизане от положението:
1. Момичетата са го описали много добре - почивка, без кафе и кола, билков чай, режим на заспиване, топла вана и др. малки удоволствия. Явно при теб, на този етап неизпълними.
2. Някакъв препарат - най-добре изписан от специалист. Аз съм ползвала един (не е Мелатонин), който ми действаше много добре. Е, не спях по 8-10 часа, но ми осигуряваше около 5 часа спокоен сън. Ако се интересуваш, пиши ми на лични.

# 25
 HugПробвай с bellergamin -едно хапче вечер преди сън . Произвидство е на Софарма и е бзвреден не води до привикване.В сайта на Софарма мойеш да прочетеш за него. Peace

# 26
  • Мнения: 312
... не взимайте Мелатонин - канцерогенен е...


няма такъв филм!!! мелатонинът е хормон, синтезиран нормално в човешкия организъм. по точно от хипофизата. това е хормонът, който регулира цикъла бодрост - сън.

по въпроса за хаповете, съдържащи мелатонин (виватонин на борола и мелатонин на чайкафарм, ако не се лъжа) - смея да твърдя, че са с много добър ефект. взимат се обикновено 30-40 мин. преди желаното време за сън. обикновено 2 т. или капсули. няма проблем да се взимат и дълго време. хубавото е, че не се получава зависимост, не се натрупват в организма и сутрин човек е бодър.
и още нещо - препоръчва се включително при дълги полети на летци и стюардеси за по-лесно справяне с часовата разлика.

# 27
  • Мнения: 918
... не взимайте Мелатонин - канцерогенен е...


няма такъв филм!!! мелатонинът е хормон, синтезиран нормално в човешкия организъм. по точно от хипофизата. това е хормонът, който регулира цикъла бодрост - сън.

по въпроса за хаповете, съдържащи мелатонин (виватонин на борола и мелатонин на чайкафарм, ако не се лъжа) - смея да твърдя, че са с много добър ефект. взимат се обикновено 30-40 мин. преди желаното време за сън. обикновено 2 т. или капсули. няма проблем да се взимат и дълго време. хубавото е, че не се получава зависимост, не се натрупват в организма и сутрин човек е бодър.
и още нещо - препоръчва се включително при дълги полети на летци и стюардеси за по-лесно справяне с часовата разлика.


Ха сега кажете, кыде е истината newsm78

Мамм, според мен ти трябва малко Физическо Натоварване, щом като не можеш да си позволиш пылноценна почивка. Прекопай градинката пред блока, засади малко марулки, после ще спиш като къпана Mr. Green
Майтапа на страна, но на мен малко тичане и упражнения много ми помагат. И аз съм с подобни наклонности, но при мен си мисля, че проблема е в това, че съм доста тревожен тип. Много често, вместо да спя се градя някви въздушни кули и решавам сложни проблеми Crazy,

Общи условия

Активация на акаунт