Математически турнири - 19

  • 80 227
  • 750
  •   1
Отговори
  • Мнения: 21 455
Математически турнири - 18

Календарен план на състезанията по математика, информатика, информационни
технологии и лингвистика през учебната 2012/2013 година


Математика за всеки

Математическо състезание " Хитър Петър" - Габрово

Задачи от популярни математически състезания

Българският сайт за математика

И още задачи...

Математическият сайт на Божидар

Блог за математика в помощ на средното училище

Математически турнир " Черноризец Храбър"

Математически турнир " Иван Салабашев"

Математически турнир " Академик Кирил Попов" - Шумен

Съвети за състезатели по математика на всякаква възраст:

-Не решавайте трудни задачи в деня преди състезанието;

- Ако задачата ви се стори позната, бъдете особено внимателни, за да не се подведете по повърхностни аналогии;

- Номерата на задачите не винаги съответстват на трудността. Решавайте първо лесните задачи;

- Ако правилата разрешават, задължително излезте в почивка (до тоалетната) поне веднъж, дори да сте готови с всичко. Когато се върнете, прочетете пак условието и решението на всяка задача;

- Стойте до края. Борете се за всяка точка. Записвайте на беловата дори и частични постижения и отговори;

- Някои задачи ще ви се удадат веднага, а може би някои не (тях ще наричаме "трудни"). Именно трудните задачи ще ви помогнат да победите тези, които се отказват, когато не намерят сигурен подход. Упорствайте и намерете решението. По това победителите се отличават от масата.

- Ако дадена задача не ви се удава, прочетете пак условието. Представяйте си нещата образно. Помислете малко дали не сте срещали някъде подобна задача. Не отделяйте повече от 40 минути на дадена задача. Опитайте друга. Хапнете шоколад. Ако дълго време нямате напредък, отидете до тоалетната. Освежете се. Много решения са измислени след разходка до тоалетната (естествено това не значи да стоите в тоалетната в очакване на решение)

Добре дошли, дами и господа!

Ще помоля включването в темата да не става със " запис" или благодарности. Предварително ви благодаря.

Някои резултати от КМС до момента.

Ловеч

Плевен

Русе
Велико Търново

Последна редакция: нд, 09 дек 2012, 00:08 от Дидева

# 1
  • Мнения: 4 877
Meрси, Дидевче! (намалявам го, че прочетох сега последното ти изречение Wink )
А ще включваш ли и информатиката в темата?

# 2
  • Мнения: 21 455
Meрси, Дидевче!
А ще включваш ли и информатиката в темата?
Бях забравила за идеята. Но мисля, че и под това име темата позволява да се пише за информатика в нея. Ако е проблем, ще използваме темата за Телерик.

# 3
  • Мнения: 107
Meрси, Дидевче! (намалявам го, че прочетох сега последното ти изречение Wink )
А ще включваш ли и информатиката в темата?

Дани, не мислиш ли, че тази тема е по- подходяща за bg-tate? Joy

Тъкмо детето решава от група D от състезанието в Шумен , засякъл си е и време. Вика ме да му тествам една от задачите , а  аз не знам как се тества с дадените тестови примери. Били 50 тестови примера. Ще трябва да уча на стари години. Laughing.

# 4
  • Мнения: 21 455
Тъкмо детето решава от група D от състезанието в Шумен , засякъл си е и време. Вика ме да му тествам една от задачите , а  аз не знам как се тества с дадените тестови примери. Били 50 тестови примера. Ще трябва да уча на стари години. Laughing.

От 2009 до 2012 са качени в http://arena.maycamp.com/. Може да ги тества там. Има и други състезания. Изисква се регистрация.

# 5
  • Мнения: 4 877

Дани, не мислиш ли, че тази тема е по- подходяща за bg-tate? Joy


Хихиии, може, може. Но аз го предложих от гл.т. на улеснение - влизам в този форум основно заради тази тема, а и нали стигнахме до извода, че са едни и същи състезателите. Simple Smile

Но сега се замислих, че Дидева е права. В темата на Телерик май ще е по-добър вариант да се пише. А там са и Яшу, и другите ръководители и ще е по-живо. Confused
Иначе тук може да се разводнят нещата с 2 големи теми - математика и информатика.

Последна редакция: нд, 09 дек 2012, 01:00 от Danybon

# 6
  • Мнения: 107
Къде е тази тема на Телерик?

# 7
  • Мнения: 4 877
Къде е тази тема на Телерик?

Заповядай Simple Smile
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=639496.75
Ние писахме и там след Шумен, но може би не си видяла.
Там пише и Яшу.

# 8
  • Мнения: 71
Вика ме да му тествам една от задачите , а  аз не знам как се тества с дадените тестови примери.
Сравнително лесно е:
  • компилира се програмата до изпълним код (напр. първата задача от Шумен трябва да се получи след компилацията като number.exe)
  • копират се всички файлове с тестови данни в папката, където е изпълнимата програма (в нашия примерен случай - където е number.exe)
  • пуска се command-prompt (черния прозорец, който се появява след изписването на командата cmd при натискането бутона Start->Run. Това за WindowsXP, за Win7 е подобно)
  • в command-prompt-a се местите в папката на изпълнимата програма (използвате командата cd и посочвате пълния път за достъп до папката)
  • извиквате програмата с пренасочване на входа не от клавиатурата, а от входен файл с тестови данни, а изхода се пренасочва към файл вместо към екрана. Напр.:
Код:
number.exe < number.01.in > myresult.01.out
    където
number.01.in е някой (в случая първия от файловете с авторовите входни данни, а myresult.01.out е файл с резултатите от работата на програмата с входните данни от авторовия файл. Какво име ще се избере за файла с резултатите е без значение.
  • отварят се файлът с резултатите от работата на програмата и файлът с резултатите на автора и се сравняват. За всеки файл с входни данни авторът посочва в съответен файл, какви трябва да са резултатите. По ученическите състезанията се прилага принципа на файл с входни данни (number.01.in) с даден номер съответства файл с изходни данни със същия номер и разширение .sol (number.01.sol)
Последните две точки по-горе трябва да се повторят за всички авторови файлове с входни и изходни данни.

# 9
  • Мнения: 107
Благодаря ви. Започвам да влизам в час. Вече ги тествам.

# 10
  • Мнения: 11 818
Благодаря за новата тема!

Потвърждавам, че във 2-ро беше нормална обстановката, плачещи малки деца нямаше! Участието на първолаци в състезанията е чудесно, аз също смятам, че проблемът е обаче в задачите! Недопустимо е да се направи грешка в условието! Но факт!

# 11
  • Варна.
  • Мнения: 1 101
Потвърждавам, че съм виждала плачещо момченце на състезание. Майка му беше готова да го изведе,  но детето отказа. Може би предстартовата треска от първото състезание му дойде повече. Когато излязоха резултатите видях, че малкия се е справил доста добре.
Вероятно на следващото си състезание няма да плаче повече. Wink

Дъщеря ми се забавлява вчера, като се прибрахме от училището получи награда за старанието си в подготовката, играчка, която иска отдавна. Бях обещала поощрението, ако има хубав резултат, но в същност реших, че е по-важно да наградя сега отношението към математиката като цяло.

# 12
  • Варна
  • Мнения: 340
И във Варна не видях плачещи деца.
Моят хубостник също ще получи някаква награда за положените усилия, за да има стимул да продължава напред. Въпреки че мен едно време никой не ме е стимулирал.. даже сама се записвах по олимпиадите, нашите само ги уведомявах  Mr. Green

# 13
  • Мнения: 478
Според мен явяването по математическите състезания няма да е толкова масово, и жизнено важно, и въпрос на чест, и въпрос на доказване,... и т.н., ако има варианти децата да се изявяват повече и в други науки. Далеч не всички деца, които се състезават по мат. състезания, са добри математици и толкова обичащи математиката, че да изгарят  в желанието си да ходят там. За всяка възраст има подходящи занимания и начини да поставиш децата в конкурентна (състезателна) среда. Тогава нито математиката ще бъде заклеймявана като комерсиализирана, нито ще има деца, които да се чувстват не на място.
Ясно е, че много родители си казват : "Така или иначе до 7-ми клас ще трябва да наблягаме И на математиката..., защо да не е по този малко по-интересен начин?!". И са прави.
И така - отново стигаме до въпроса за (не)гъвкавостта  и (не)развитието на образователната ни система, според която в момента децата до 7-ми клас трябва да учат само бълг. и математика. С тези два предмета влизат нявсякъде и после се чудим защо половината не са се оказали на правилното за тях място и хаосът става пълен и повсеместен.
Не съм против математическите състезания. Просто, твърде много се истерясва в тази посока не защото 95% от българчетата са гениални математици, а защото няма алтернатива. Peace

# 14
  • София
  • Мнения: 3 610
Да, има нещо такова.
Моят син не е математик по душа,но се справя доста прилично и за това го пускам по състезания за да си поддържа и нивото и да попада в такава състезателна среда.Би искал да участва и в други състезания,но до 4 клас няма такава голяма възможност.Затова тази година се записа за всички възможни олимпиади.
По темата на КМС, отново от недоглеждане, е сбъркал 2 и 4та задача,а последната я е решил до някъде,но нещо  се е заплел и се е отказал.Сигурна съм,че не му е проблем да я реши,но му липсва точно тази тръпка и амбиция която да го накара да я пребори.

Общи условия

Активация на акаунт