диабет тип 1-инсулин.помпи

  • 8 253
  • 10
  •   1
Отговори
  • Мнения: 92
здр на всички  издържливи и силни мами имам дъщеричка на 5г със захарен диабет тип 1 разболя се когато беше на 1г.8 месеца,  така че вече 3 години сме на инсулин и диета искам да помоля всички, които знаят нещо по-вече за инсул.помпи да ми напишат благодаря ви и успех

# 1
  • Мнения: 3 743
Здравей, синът ми е с диабет, откриха му го на 1г и 11м, сега е на 9г. От една година е с инсулинова помпа и сме много доволни, преди да я сложим беше с много високи захари, почти всеки ден имаше стойност над 15, сега с помпата също от време на време качва захар, но много рядко. Режимът на хранене е доста по-свободен. И има много предимства...  Помпата работи на принципа на здравия панкреас- 24 часа в денонощието отпуска по малко инсулин т.нар базален.
Базалния инсулин се настройва в зависимост от физиологичните нужди на детето, като целта му е да поддържа захарта, а не да я сваля. По време на хранене (може и след) се слага допълнително инсулин(пак от помпата) т.нар болус - в зависимост от количеството храна се определят и единиците инсулин, които са необходими (помпата може да изчисли, в зависимост от захарта преди хранене и количеството храна - колко инсулин трябва да се сложи, за да бъде захарта нормална).
Помпата е с много малки размери, но трябва да я носи непрекъснато. Сваля я само когато се къпе и в часовете по физкултура. Свързана е с него посредством едно маркуче, в единия му край е резервоара с инсулина (който е в помпата), а в другия край е т. нар. сет, които представлява силиконова игличка и лепенка, и стои на корема.  Този сет се сменя на 3 дни - има специално устройство, чрез което се слага почти безболезнено (но не съвсем Sad).
Но тъй като помпата работи само с бързодействащ инсулин (т.е. няма "депо" в организма) ако случайно се откачи "сета" или се запуши (т.е спре доставката на инсулин)  захарта се качва много бързо.
...ами долу-горе това е  bouquet

# 2
  • София
  • Мнения: 1 677
Силве,
Колко време можеш да ползваш една помпа?А консумативите има ли ги в България?
А случайно да знаеш колко струват: писалките,инсулина,глюкомера,лентичките,игличките,т.е.лечението,което ние ползваме.Имам предвид дали помпата и консумативите,които са необходими са много по-скъпи от писалките?
Дали някой ден здр.каса ще ги поеме тях вместо писалките?!
Извинявай за многото въпроси,но знаеш как е...всеки мисли как да облекчи детето си.
Поздрави на Марти и да се оправя по-бързо! Hug
Теди Laughing

# 3
  • Мнения: 3 743
Силве,
Колко време можеш да ползваш една помпа?А консумативите има ли ги в България?
А случайно да знаеш колко струват: писалките,инсулина,глюкомера,лентичките,игличките,т.е.лечението,което ние ползваме.Имам предвид дали помпата и консумативите,които са необходими са много по-скъпи от писалките?
Дали някой ден здр.каса ще ги поеме тях вместо писалките?!
Извинявай за многото въпроси,но знаеш как е...всеки мисли как да облекчи детето си.
Поздрави на Марти и да се оправя по-бързо! Hug
Теди Laughing

Помпата има "застраховка" и гаранция 4 години, но казват, че може да се ползва 10 години.  Нямам представа за цената на  писалки и игли, но помпата не отменя меренето на захарта т.е разходите за глюкомер и тест лентички си остават (дори в началото е необходимо доста да се мери захарта, за да се нагласи добре базалния инсулин).  Вече и у нас може да се сложи помпа (ако не се лъжа дори другия месец ще слагат в педиатрията, но не съм много сигурна). А за здравната каса,  трябва да се направи нещо...в смисъл да поеме някакви разходи, ако не всички то поне част от тях.
И не ми се извинявай за въпросите Hug, а питай още...  bouquet

# 4
  • Мнения: 417
Здравей Силве,

И нашия рай свърши. Явно бече не сме за двукратен режим и минаваме на трикратен.  Гликирания ни взеда се качва и да не можем да нагласим дозата т.е. всеки ден имаме веднъж над 10.
Хайде да организираме да се видим. Аз сега съм много заета но след две седмици се надявам да ми просветне.

# 5
  • Мнения: 3 743
Здравей Силве,

И нашия рай свърши. Явно бече не сме за двукратен режим и минаваме на трикратен.  Гликирания ни взеда се качва и да не можем да нагласим дозата т.е. всеки ден имаме веднъж над 10.
Хайде да организираме да се видим. Аз сега съм много заета но след две седмици се надявам да ми просветне.
Здравей,
не се притеснявай, нормално е да преминете на трикратен режим,  може би  Зари до сега беше в т.нар. "ремисия".  Аз ти писах и в другата тема, но да пиша и тук - колкото по-често се слага инсулин- толкова по-добре се контролират захарите  bouquet
Ще ти изпратя тел. си на ЛС.

# 6
  • Мнения: 3 743
http://minimed.com/

http://www.myriamdiabetes.homestead.com/mypumpingstory.html

http://www.childrenwithdiabetes.com/pumps/

В тези сайтове има още много информация за инсулиновите помпи.

# 7
мола някой да ми каже от къде се закупуват тези помпи? има ли ги и в провинцията?

# 8
  • Мнения: 49
Моят син е на 4,с диабет от 2 год.Дали могат да се използват и от толкова малки деца?
Моля за координати за връзка!

# 9
  • Мнения: 3 743
Моят син е на 4,с диабет от 2 год.Дали могат да се използват и от толкова малки деца?
Моля за координати за връзка!

Да, могат Peace
За повече информация виж тук http://www.interagro90.com/diabet.html

# 10
  • гр.Варна
  • Мнения: 722
Незнам дали ви е попадала тази информация за диабета: http://svetlen27.blog.bg/
А ето тук има за писалките Създадоха писалка за инсулин с памет
Дано ви е полезна!

Общи условия

Активация на акаунт