Проблеми след лазерна корекция на зрението...

  • 219 229
  • 374
  •   1
Отговори
# 150
  • Мнения: 49
Vesssrusss, моля те, направи консулт с проф. Групчева или някой друг специалист от друга клиника или болница. Това не е шега работа... връщане назад няма. При мен вече 9 месеца само проблеми.

# 151
  • Мнения: 86
Хораа, здравейте! За много години, живи и здрави и край на мъките Ви пожелавам!  Hug
Годината за мен започва с хубава новина - надявам се и за Вас да бъде така!
Година и 4месеца от LASEK на двата комбала, с лявтоо всичко било наред Grinning
3 месеца след cross-linking на дясното око + LASEK = 30%видимост от очаквани 5% до 10% Simple Smile Хем ми е радостно, хем не смея.., че то и преди crosslinkinga уж всичко беше наред ама...  Confused

Докторката се изрази така - cross-linkinga все още действа? Как така все още т.е очаква се, че може да се подобри зрението или че за сега е добре, но.. нищо не се знае.. Уф нямах възможност да питам  пък и в първия момент много не ми дойде на ум Grinning Някой нещо по въпроса ?
И тия сухи очиииии, направооо  newsm78

# 152
  • Мнения: 5
Здравейте! За много години!

Изчетох темата понеже преди 3 седмици се подложих на лазерна корекция и имам замъгляване на лявото око. Lasik процедура с допълнителна нова техника за оправяне на фокуса, диоптри -2,75 на двете очи. Операцията беше в клиника в гр. Пловдив. Прегледът ми беше направен, докторът ми обясни всичко, което сметна за необходимо. Операцията беше на следващия ден. Всъщност никой никъде не обяснява или поне аз не намерих какво точно се случва през тези 15 мин. операция на 2-те очи - от А до Я. Докторът ми обясни че ще има лек натиск върху очите докато направят вакуум за изрязване на капачето. Изобщо не беше лек натиска. После никой не ми каза, че ще усещам разреза. Болка не се усеща, но се уплаших страшно много, когато усетих силния натиск, после двата разреза. Психически не бях подготвена за това и никой не ми го каза. Сърцето ми започна да прескача, паникьосах се. Още повече се панирах, когато си помислих, че при неочаквани манипулации и усещания има голяма вероятност да мръдна инстинктивно по време на операцията и нещо да се обърка. Натискът на лявото око беше осезаемо по-силен, направо си ме заболя, после имах кръвоизливчета в окото.

Както и да е. Всичко мина за 15 мин. Заведоха ме обратно в стаята, сложиха ме да легна. След около 1 час ми сложиха обезболяващи капки, за да могат да ми направят следоперативния преглед. Още като ставах от масата ми показаха часовника в стаята и ме попитаха дали го виждам. Казах: "Да, но лявото е по-мътно". На прегледа веднага след операцията докторът ми каза, че всичко е идеално. Използвали са нова техника за отстраняване на дефекти при фокусирането, за което по принцип се заплащало допълнително, но на мен демек бонус ми иде... Това ми го казват чак след операцията... Отново казах, че лявото е по-замъглено. Докторът каза, че с капките трябва да се проясни. Продължавам да капя Тобрадекс и сълзи. Промяна няма. Вечерно време светлините много ме дразнят и не смея да шофирам още, с лявото виждам замъглено. Иначе фокусирам и с двете. Вчера направихме преглед: ляво: 0,00 диоптъра, дясно: -0,25. Трудно ми е да стоя на компютър, защото ситните букви ми се размиват, ако гледам с двете очи. С всяко едно око поотделно иначе се справям. Shocked

На следващия ден сутринта нов преглед. Отново същото. Всичко е перфектно според неговите думи.

Най-странното от всичко беше, че докторът няма представа какво се случва и защо имам такива симптоми. Засега чакаме. Ясно ми е, че зрението се изостря в продължение на 1 до 3 месеца, но щеше да е малко по-успокоително, ако знаеха какво причинява замъгляването и да ми кажат, че е нормално.

Някой имал ли е подобни симптоми? Отшумяха ли с времето? Възможно ли е да се коригират с очила. И кое по-точно може да се коригира, като нямам диоптри? Все едно ми е опушено окото. Така виждам. Фокус имам.  Cry

# 153
  • Мнения: 30
Ето това вече е парадокс и от една страна, то е ясно какво е нивото на медицината в България и при всичко това всеки пациент е длъжен много много добре да разучи преди да отиде на лекар, за да направи възможно най добрият избор.

Тъй като повечето лекари си спестяват да обясняват подробно на пациентите за заболяването, лечението, интервенциите и т.н. и това също е много важен показател за това колко е кадърен един специалист и неговият професионализъм. Ако лекарят не обяснява подробно, то ние трябва да не си мълчим, а да го накараме да ни обясни всичко което ни интересува и за това е добре да се ровим в нета и да се образоваме, защото такова ни е нивото на медицината у нас и просто нямаме избор.

Ти обаче нямаш вина в случая, защото си мислила, че те са ти обяснили достатъчно, но явно нищо не са ти обяснили, а доколкото знам това едно от най важните неща които трябва да се обясни на пациента до най малката подробност какво ще изпита по време на операцията и след нея. Това което ни сподели определено говори за ниско ниво на професионализъм.

Това за което питаш всъщност е парадокс, защото именно лекарят трябва да ти обясни за какво става на въпрос и ние от форума няма как да знаем. Още от сега горещо ти препоръчвам да отидеш незабавно и при други специалисти в други клиники на преглед, защото имаше точно такъв случаи в който лекарите не са знаели какво става и само повтарят имай търпение ще мине, а то си е имало проблем който ако е бил установен навреме и адекватно лекуван е нямало да се стигне до тези усложнения.

Не мога да ти кажа къде точно да отидеш на преглед, най добре ще е във друга конкурентна клиника, където правят лазерни корекции. Добре е дори на няколко места да отидеш, може и в очната клиника Вижън, но трябва да се разровиш и дано някой да пише и да даде съвет къде да отидеш на преглед.

Искрено ти желая всичко да се оправи и да нямаш проблеми за в бъдеще !

# 154
  • Мнения: 86
Здравей Simple Smile
Хмм, не съм сигруна дали разбирам за какво говориш.. аз преди съм носила лещи и определям усещането като изсъхнала леща, някак си много странно, хем виждаш, ама.. не точно някак си е замазно все едно и страанно.
И при мен беше така.. всеки ден - нов ден и нов поглед, единия ден живдаш всичко през другия не особено, но всичко отшумя, когато напълно ми зарастна разреза и така.. дано всичко и при теб да е наред! Simple Smile

ПП: Каква е тая нова технология за фокус ?  Rolling Eyes  Също искам да отбележа, че нивото, не е чак толкова лошо, даже никак, просто неизвестността за пациента и липсата на обяснение от страна на медицинския персонал са плашещи Simple Smile

# 155
  • Част от тайното общество на К.О.Т.К.И.-те
  • Мнения: 2 579
perliczka, четейки поста ти просто ми спря сърцето и ми се сгъсти въздуха  Confused Както описваш нещата, и както се бях засилила за подобна операция, така и май се отказах. Хвана ме шубето, казано направо.  Confused

# 156
  • Мнения: 1 336
perliczka искрено ти съчуствам и се надявам да се оправиш. Много хора са писали, че са имали замъгляване първите месеци, дано мине.
Аз вече категорично се отказах, възхищавам ви се на смелостта с -1, -2 диоптри да си правите операции, аз с моите -7 не можах да се реша, за мен всякаква външна намеса в организма трябва да се извършва само ако е наложително, защото всеки организъм реагира по-различен начин и колкото и да са напреднали технологиите има малка вероятност нещо да се обърка и аз няма да го понеса (голяма съм паника). Купих си нови очила, навън нося само лещи, понякога и цветни, диоптърът ми не се е качвал от 4-5 години (дано да не се качва  Praynig). Ако се качи много някога мисля да се подложа на другия метод, където слагат постоянна леща в окото.

# 157
  • Мнения: 5
Аз откъде да знам какво да ги питам? Да му се не види...

Нямам представа каква е тази процедура, която са извършили. Спомена веднъж абревиатура от 3 букви, които съответно забравих на секундата. Как така обаче сами взимат решение дали да я извършат или не??? Това ми е интересно. Ако ме бяха питали и ми бяха обяснили какво представлява, сигурно щях да кажа - ОК. Но да взимат сами решение...

Обяснението на доктора за замъгляването е, че едното око винаги е водещо. С едното виждаме по-добре, по-лесно се възстановява и т.н. Най-вероятно и затова лявото по-бавно се възстановява.

Усещането е точно такова - ако сте носили меки лещи в задимени заведения, лещата в един момент започва да попива дима и се замъглява. Ей такова е. Само че не се измива при мен  Sad

Ще изчакам още една седмица, за да стане 1 месец от операцията и ще потърся и друго мнение.
Признавам, че подцених безкрайно тази корекция и защо по дяволите не намерих този форум по-рано. Търсих, рових, четох доста неща, но никъде не намерих оплаквания или несполучливи операции. Явно в еуфорията от мисълта, че ще махна очилата си съм пропуснала доста...

Не се обезкуражавайте да си направите операцията. Просто си направете проучването и задавайте 1 милион въпроси преди това. Всички рискове и възможни изходи трябва да се обсъдят. Тогава вземете решението.

Между другото има нова технология IntraLasik, с която не се реже капачето, а се правят някакви мехурчета... или поне толкова помня от статията. По-малко инвазивна е и по-модерна. Не знам дали я правят в България, но си струва да се провери и пита.

# 158
  • Мнения: 5
perliczka, четейки поста ти просто ми спря сърцето и ми се сгъсти въздуха  Confused Както описваш нещата, и както се бях засилила за подобна операция, така и май се отказах. Хвана ме шубето, казано направо.  Confused

Не е страшна операцията, ако ти кажат какво точно се усеща. Защото се очаква да не мърдаш. Ако мръднеш по време на работата с лазера, няма страшно. Лазерът си намира окото и продължава работа. Ако много мръднеш вече и лазерът не намира окото, той спира автоматично и после продължава работа там откъдето е спрял. Само че не е това явно най-страшното от операцията.
Гледахте ли това клипче? http://vbox7.com/play:0bdbf622 Точно това е. Само че мен много ме заболя като натиснаха това металното, което създава някакъв вакуум. Най-много подскочих като ми сипваха водата в окото, защото е инстинктивна реакция. Явно от по-отвисоко я сипваха и не можах да се контролирам. Всъщност обезчувствяват само повърхността на очната ябълка. Клепачите, основата на миглите, всичко си се чувства. Когато правят разреза се усеща все едно с нокът си прокарваш пръста по кожата, т.е. не боли но го усещаш. И когато е в окото ти и не го очакваш, малко си е шубе. Аз лично много се панирах и ги помолих да изчакат с второто око 1-2 мин. Изчакаха 10 сек. точно и айдее. Ако знаех какво да очаквам щеше да е по-леко. Преди операцията ми дадоха един лексотан за успокоение. Трябваше да ми дадат 5-6...  Crazy

# 159
  • Мнения: 6 548
А като връщат този горния слой обратно и с нещо като четчица го притискат надолу, само това ли е? И само си зараства след разреза?  Rolling Eyes

# 160
  • Мнения: 86
А като връщат този горния слой обратно и с нещо като четчица го притискат надолу, само това ли е? И само си зараства след разреза?  Rolling Eyes

Да : ) Слагат се капки, кортикосероиди и изкувствени сълзи и така.. При Lasek и crosslinking - лещи, които не се свалят за една седмица.

# 161
  • София
  • Мнения: 1 269
Преживях всичко наново с това клипче  Embarassed На мен би бяха обяснили всичко съпка по стъпка и ми го показаха на един макет на око. Но така като го види човек е доста стряскащо.
perliczka, аз също не понасях светлините в началото, особело лед светлините. След време отшумя. Замъгляване ми се е случвало да имам в началото, но не непрекъснато. Казаха ми да капя по-често изкуствени сълзи. Пожелавам ти бързо да се оправиш и да се раздваш на добро зрение  Hug

# 162
  • Мнения: 30
Аз предният коментар като го писах се сетих за предишните случаи на пострадали момичета и как лекарите не могат да разберат какъв е проблема и за това бях длъжен да спомена за консултации и при други специалисти, а и ти като каза, че лекарите не ти казват защо така виждаш и това още повече ми повлия. Ако е нормално, те пак са дължи още преди операцията да ти кажат, че след нея може да има период в началото в който да виждаш така замъглено и тогава нямаше да имаш такива притеснения.

Определено тези лекари показват слаб професионализъм и аз никога не бих се оперирал при такива ! При теб може да е нормално това, особено ако и други хора са имали подобен проблем и скоро да ти се оправи и това око. Аз също ти пожелавам скоро да се похвалиш, че всичко се е оправило и за в бъдеще да нямаш никакви проблеми !  newsm10

# 163
  • Част от тайното общество на К.О.Т.К.И.-те
  • Мнения: 2 579
perliczka, четейки поста ти просто ми спря сърцето и ми се сгъсти въздуха  Confused Както описваш нещата, и както се бях засилила за подобна операция, така и май се отказах. Хвана ме шубето, казано направо.  Confused

Не е страшна операцията, ако ти кажат какво точно се усеща. Защото се очаква да не мърдаш. Ако мръднеш по време на работата с лазера, няма страшно. Лазерът си намира окото и продължава работа. Ако много мръднеш вече и лазерът не намира окото, той спира автоматично и после продължава работа там откъдето е спрял. Само че не е това явно най-страшното от операцията.
Гледахте ли това клипче? http://vbox7.com/play:0bdbf622 Точно това е. Само че мен много ме заболя като натиснаха това металното, което създава някакъв вакуум. Най-много подскочих като ми сипваха водата в окото, защото е инстинктивна реакция. Явно от по-отвисоко я сипваха и не можах да се контролирам. Всъщност обезчувствяват само повърхността на очната ябълка. Клепачите, основата на миглите, всичко си се чувства. Когато правят разреза се усеща все едно с нокът си прокарваш пръста по кожата, т.е. не боли но го усещаш. И когато е в окото ти и не го очакваш, малко си е шубе. Аз лично много се панирах и ги помолих да изчакат с второто око 1-2 мин. Изчакаха 10 сек. точно и айдее. Ако знаех какво да очаквам щеше да е по-леко. Преди операцията ми дадоха един лексотан за успокоение. Трябваше да ми дадат 5-6...  Crazy


 Confused Confused Confused Изглежда ми много страшно. Особено как безмилостно разтягат кожата с тея железата, и тая вода дето не можеш да мигнеш и изобщо много безмилостно  Sad Sad Sad Sad
Едно време като гледах Пълна промяна тая корекция беше най-рутинната и въобще не й обръщаха внимание, та бях останала с впечатление, че е доста по-елементарна ищадяща пациента.

# 164
  • Мнения: 5
Дано да се оправим по-скоро всички Simple Smile Благодаря ви за положителната енергия Simple Smile

За съжаление наистина всички хора остават с такова впечатление, че е лесна работа да ти срежат очите. Потърсих информация на английски и се оказа, че много хора имат проблеми след операцията и фактически отнема от 6 до 12 месеца на очите и мозъка да се приспособят към травмата. Ние гледаме с очите си, но фактически виждаме с мозъка си. Така че не е толкова лесно.
Започнах да чета тук: http://www.healthboards.com/boards/lasik-eye-surgery/731500-post … urred-vision.html Не сме единствени с проблеми. Също споделят, че и на тях докторите не са им казали всичко какво могат да очакват след операцията. Явно е световна практика...

Това капаче, което се изрязва, после само се обръща и това е. При изрязването се създава някакво обратно налягане точно там и фактически няма нужда да се зашива, лепи или нещо. На мен ми казаха силно да си стисна очите и това беше. Съответно не се мандахерца докато зарастне Crazy нали, стои си залепено. Не се търкат очите. Не се мият 1 ден до първия преглед. Само пак да уточня, че говоря от личен опит за Lasik. Другите процедури не ги познавам.

Да ви питам за сълзите, какви ползвате? Моите са Hyabak и са много скъпи ooooh! Просто ме е яд да давам повече пари за тия очи...

Общи условия

Активация на акаунт