Пости 2013

  • 80 574
  • 752
  •   1
Отговори
# 195
  • Бургас / UK
  • Мнения: 1 592
katelinka,повредата не е във вашия телевизор  Mr. Green смисъл,че познавам много хора,които даже не искат и да го пробват,хумуса де,а аз веднага си признавам,че преди малко опуках половин кутийка от това прекрасно(за мен) нещо наречено хумус.Би ли споделила как я правиш тази гъбена супа.Снощи споменах,че ще правя булгур+киноа с гъби.Готово е и е много вкусно CrazyНарязах  на ситно една глава стар лук и го запържих в олио,после прибавих булгура(1ч.ч.),който предварително бях накиснала в топла вода за около 15-20 мин.Завъртях ги още малко да се позапържат и налях топла вода и добавих и гъбите.Оставих да врат на тих огън до пълното омекване на булгура и гъбите.Накрая добавих и малко замразен грах,черен пипер и сол на вкус.Искам да кажа,че всички съставки са на око и според желанията,колко булгур и гъби да се сложи.Сега се сещам,че може и малко морков да се настърже.Булгура е много вкусен и полезен без мазнини с много високо съдържание на фибри,много е подходящ и за диети.Аз лично го открих като храна лятото,но от тогава не съм спряла да го консумирам.Обикновенно го правя с пилешко месо,днешната рецепта ми е сефте,но се получи точно като за предстояшите пости.

# 196
  • София
  • Мнения: 7 869
По принцип първо ги минавам на чопър и после ги обработвам с пасатора. Бадемовия стана хит у нас и се прави редовно.

Значи няма проблем да се минат с пасатора, след като са смелени на по-ситно от фууд процесора с S нож  newsm78  Питам пак, понеже точно онзи ден се чудих дали да не пробвам, но се опасих да не си повредя пасатора  Embarassed

Говорим за сурови бадеми - нали ? И аз като ги попаря с вряла вода за да ги обеля - те в тая буквално вряла вода стоят известно време и това е кисненето при мен, освен ако не съм решил да ги отложа за следващия ден (тогава ги оставам във вряла вода).

Чета ви за хумуса... аз веднъж съм опитвала купен и веднъж се опитах да направя домашен, ама бях разочарована и от двете. Но сега като се замисля, явно хумуса е нещо много вкусно просто аз не съм попаднала на подходящия.
...

За някои членове на моето семейство оригиналния хумус е доста остричък на вкус. Затова аз импровизирам и го „омекотявам“ с различни добавки. Смесвал съм го с картофено пюре, с пюре от моркови, с пасирани печени тиквички и т.н. Същата е ситуацията и с фалафелите. В оригинал те се приготвят само от нахут със съответните подправки. Да де ама на мен самият ми стоят някак си сухи така. Всъщност у нас фалафелите в оригинал ги обича само синът ми, останалите очакват от мен прословутите импровизации и така се появиха:

Фалафели обогатени със сварени моркови и картофи. Хумуса, който виждате е във вариации: класически, с картоф и моркови и с печени пиперки.

Тези са правени с готово нахутено брашно и с добавка на бакпулвер и може би затова бухнаха много.

Тези са обогатени само със сварени картофи, но ... са изпържени в актифрай.

Тука смело ги направих на ястие с кисело зеле на фурна. Фалафелите прибавих почти накрая.

Още една версия за сервиране. Тука соса беше убийствен - от моркови, картофи и ... боровинки.

Ами това е !. Сигурно разбрахте че всичко е въпрос на импровизация. Мдааа ... нещо като супа топчета, ама топчетата всъщност бяха овесени кюфтенца. Малииии какво мръщене беше в къщиии ... товааааа няма да го ядем ... амаааа ако искате бееее ... обачееее послееее ....може би защото все пак супата (която всъщност си беше най обикновена картофена супа) много им приличаше на кюфтенца по чирпански. Е то я и тази хубавица:

# 197
  • Мнения: 508
Чефи-to гъбената супа я правя съвсем обикновена без да пържа нищо. Варя гъбите с лук, морков, зърна черен пипер, малко червен пипер, олио и домати, които слагам накрая. преди да сложа доматите слагам ориза (а този път го замени с фиде). Накрая понякога разтварям малко сурово брашно и го прибавям, а понякога оставям супата по-бистричка. Съвсем накрая поръсвам с магданоз. Това е една от любимите ми супи.
При толкова идеи за обогатяване на хумуса, може пак да пробвам някой ден. Сега съм на вълна пастет от маслини. Правя го като към маслините добавям сурови слънчогледови белени семки, зехтин и лимон. Пасирам го, става чудесно.

# 198
  • Мнения: 2 545
О, тъкмо за маслиновата паста исках да питам.
Имам зелени маслини без костилка, а не знам какво да добавя, за да стане вкусна паста - подобна на тази, която продават в готова форма. Дайте ми съвет. Между другото маслинките са леко соленички и с нещо трябва да убия соления вкус.

# 199
  • София
  • Мнения: 1 456
simpatikonia, така правя маслиновата паста аз  Wink

300 гр. маслини/ може да са няколко вида/
 4-5 с.л. зехтин
 3-4 с.л. доматена паста
 чесън на прах/ по принцип го пропускам/
 розмарин
 мащерка

 Дядо Хаджия,   bouquet

 

# 200
  • Бургас / UK
  • Мнения: 1 592
Чефи-to гъбената супа я правя съвсем обикновена без да пържа нищо. Варя гъбите с лук, морков, зърна черен пипер, малко червен пипер, олио и домати, които слагам накрая. преди да сложа доматите слагам ориза (а този път го замени с фиде). Накрая понякога разтварям малко сурово брашно и го прибавям, а понякога оставям супата по-бистричка. Съвсем накрая поръсвам с магданоз. Това е една от любимите ми супи.
При толкова идеи за обогатяване на хумуса, може пак да пробвам някой ден. Сега съм на вълна пастет от маслини. Правя го като към маслините добавям сурови слънчогледови белени семки, зехтин и лимон. Пасирам го, става чудесно.
katelinka, благодарско за рецептата  bouquet
Дядо хаджия, а въъ(както казваме у Бургас Mr. Green) страшни идеи за страхотни фалафели newsm10 Дай една рецепта,моля, за нормални,а ние като теб после ще експериментираме и импровизираме Crazy Crazy

# 201
  • В царството на игрите:)
  • Мнения: 4 002
Дядо Хаджия, кажи как правиш фалафелите? Аз на дюнер много ги обичам, макар, че си го позволявам сигурно 2 пъти годишно:)

# 202
  • София
  • Мнения: 7 869
Значи първата особеност при мен е, че аз фалафели не пържа. Правя ги на фурна или ги приготвям на актифрая (той не пържи, той обработва с горещ въздух). В нета има достатъчно рецепти за фалафели и може би ще забележите, че те почти си съвпадат (разликата е в подправките), така че вижте ги първо тях.

# 203
  • Бургас / UK
  • Мнения: 1 592
Ето аз открих доста рецепти,но тази най ми допадна и я споделям.
http://vkuhniata.wordpress.com/2009/07/04/falafel_with_tahini_sauce/

# 204
  • The point of no return
  • Мнения: 822
Говорим за сурови бадеми - нали ? И аз като ги попаря с вряла вода за да ги обеля - те в тая буквално вряла вода стоят известно време и това е кисненето при мен, освен ако не съм решил да ги отложа за следващия ден (тогава ги оставам във вряла вода).

Да, за сурови бадеми говорим Peace  Колко време ги киснеш във врялата вода, за да се белят лесно  newsm78  Аз тъкмо се чудих как ги белиш, че аз веднъж белих нахут и меко казано тази процедура не смятам втори път да я повторя  Rolling Eyes

# 205
  • Мнения: 508
Чефи-то благодаря за рецептата за фалафели, май най-накрая ще вема и аз да ги направя. Толкова теми за постите сме минали, а аз още не съм ги пробвала Embarassed

# 206
  • София
  • Мнения: 7 869
Говорим за сурови бадеми - нали ? И аз като ги попаря с вряла вода за да ги обеля - те в тая буквално вряла вода стоят известно време и това е кисненето при мен, освен ако не съм решил да ги отложа за следващия ден (тогава ги оставам във вряла вода).

Да, за сурови бадеми говорим Peace  Колко време ги киснеш във врялата вода, за да се белят лесно  newsm78  Аз тъкмо се чудих как ги белиш, че аз веднъж белих нахут и меко казано тази процедура не смятам втори път да я повторя  Rolling Eyes

Ми ако ти кажа, че не съм засичал време. То пробвам от време на време и като видя че почват да се белят лесно ги обелвам.

За нахута - киснеш едва ли не цяла нощ и като го претъркаш между ръцете или пръстите и ти остане люспата значи са готови. Ама то да ти кажа и тук си зависи и от сорт и от реколта. Щото бях купил от арабските магазини един едър и жълт и той тоя само що не се белеше още преди да го накисна. После от халите пък взех един ситен и дребен - е те тоя ми създаде направо нервна криза.

# 207
  • Мнения: 2 545
А аз досега никога не съм белила нахута. Вие с каква цел го белите? Не мисля, че на хумуса това се отразява кой знае колко newsm78

Аз купувам гръцки нахут. Едър е, бял и се уварява много лесно.
Обикновено като го сваря и го опитам ми е толкова вкусен, че го ям предимно на салата - с много червен лук и с печени червени чушки. Вече започвам да се притеснявам, че с този ми навик едва ли ще съумея да сготвя нещо с нахут.  hahaha

# 208
  • The point of no return
  • Мнения: 822
А аз досега никога не съм белила нахута. Вие с каква цел го белите? Не мисля, че на хумуса това се отразява кой знае колко newsm78

Първия път като правих хумус, обвивките на нахута ме подразниха много и при втория опит реших да си играя да ги махам...Има разлика определено, но наистина е много пипкава и изнервяща процедура.

# 209
  • София
  • Мнения: 864
О Боже!
И аз правих снощи хумус. Ама не съм белила люспите. Стана пИрфектен.
Останало ми е още малко нахут, ама сварен и днес мисля да го направя на фарафел.
Та почерпих доста идейки.
И друго имам кафяв ориз накиснат от вчера. Мисля с лукче, тиквичка и гъбки да го направя.може и малко шафранче да му сложа.
Отлитам да готвяяяяяя Hug

Общи условия

Активация на акаунт