Заявление за отписване по давност на ЗОВ

  • 52 431
  • 380
  •   1
Отговори
# 135
  • Linz
  • Мнения: 11 619
И на платежното нареждане все още си фигурира период: от... до...

Фигурира, но не се попълва, т.е. и да го попълниш от банката няма как да подадат тази информация към НАП.
Така е, но някъде прочетох, че вече няма възможност да напишеш периода. Това е без значение така или иначе.
Относно заявлението- не четете. А е описано подробно за какво е. Това заявление е само ако имате други задължения за плащане, извън здравните осигуровки. Но в НАП съобщават, ако излезе такова. Покрива се това, което излезе на справката.
 

# 136
  • Варна
  • Мнения: 6 311
Аз останах с впечатление, че може да се възползваме от правото да подадем заявлението и при стари задължения на здравни осигуровки. Януари подадох такова заявление само заради стари зо.
За задължения мисля, че имат предвид всички, вкл. и зо. Thinking

За да се възстановят права, например, нали се плаща 36 месеца назад. Е, ако лицето има стари задължения, още преди тези 36 месеца, излиза, че ще плати и най-старите(ако още не са изтекли по давност) без това заявление.

# 137
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Ако вие решите да платите здравните си осигуровки към НАП, но имате и други по-стари задължения, първо ще се погасят старите ви задължения и чак тогава ще може да се платите здравните си осигуровки.
Не се има предвид всички задължения, а само тези, извън ЗО.
Пробвай се да им пробуташ заявлението... няма да ти го вземат.

# 138
  • Варна
  • Мнения: 6 311
Сега не знам дали биха го взели, но януари месец го взеха. Нямам никакви други задължения, освен зо.
Знам ли, може и да са го изхвърлили след това.  Laughing

Отивам пак да си тълкувам написаното на страницата на НАП.

# 139
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Явно зависи. Аз въпреки, че прочетох, че това не е моят случай, си разпечатах и попълних заявление. Натиснах им се да го вземат, ама не го щяха и ми обясниха същото, което пише и на сайта. Опитах при 2 служителки, но не мина.

# 140
  • София
  • Мнения: 679
Чл. 2а. (Нов - ДВ, бр. 103 от 2012 г., в сила от 01.01.2013 г.) Самоосигуряващите се лица по чл. 40, ал. 1, т. 2, ал. 5 и чл. 40а, ал. 3 от Закона за здравното осигуряване могат да заявят кои задължения за здравноосигурителни вноски погасяват, като подадат заявление съгласно приложение № 10.

# 141
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Туцка, от това, което цитираш не става ясно, че без заявлението се погасяват най-старите задължения.
Повтарям, че 2 служителки в НАП отказаха да го вземат. Платих си здравните осигуровки, но още не е отразено като си направя справка на сайта на НАП. Когато плащането ми се отрази, ще ви уведомя.

# 142
  • София
  • Мнения: 679
От това става ясно, че ако имате стари задължения за здравни осигуровки и не искате текущите ви плащания да отиват за тях, трябва да подадете заявление кои точни осигуровки погасявате. Това, че някои отказва да ви приеме нещо не означава нищо.

Относно заявлението- не четете. А е описано подробно за какво е. Това заявление е само ако имате други задължения за плащане, извън здравните осигуровки.  

Аз не виждам в наредбата да пише, че се подава, когато имаш други задължения, а че можеш за посочиш кои точно задължения за здравни осигуровки погасяваш.

А иначе с тази разпоредба в ДОПК се въвежда погасяване на най-старото задължение:

чл. 169, ал. 4 "Когато длъжникът има няколко публични задължения, установявани от Националната агенция за приходите, които не е в състояние да погаси едновременно до започване на принудителното им събиране, погасява се задължението, на което срокът за плащане изтича най-рано, освен ако в закон не е предвидено друго. Ако срокът за плащане на две или повече публични задължения изтича на една и съща дата, те се погасяват съразмерно."

Последна редакция: чт, 14 мар 2013, 18:54 от Туцка

# 143
  • Linz
  • Мнения: 11 619
От това става ясно, че ако имате стари задължения за здравни осигуровки и не искате текущите ви плащания да отиват за тях, трябва да подадете заявление кои точни осигуровки погасявате.
От къде става ясно точно това?!

Това, че някои отказва да ви приеме нещо не означава нищо.
Не е "някои", а НАП. Нали там се подава въпросното заявление?

Аз не виждам в наредбата да пише, че се подава, когато имаш други задължения, а че можеш за посочиш кои точно задължения за здравни осигуровки погасяваш.
За какво служи заявлението?
Въпросното заявление ще ви послужи да заявите желанието си пред НАП, здравните ви осигуровки приоритетно да бъдат платени, дори и да имате по-стари задължения към агенцията за приходите.
http://proverka.eu/blog/zaqvlenie-za-plashtane-na-zdravni-vnoski/

Наистина не разбирам защо е това запъване.

# 144
  • София
  • Мнения: 679
Защото избират " кои задължения за здравноосигурителни вноски погасяват" а не, "ако имат и други задължения избират да погасят здравните си осигуровки", по-ясно от това здраве му кажи.
Защо разделяш здравните осигуровки от другите си задължения? Няма да споря повече, който желае може да не подава подобно заявление.
Допълвам се: ако има и други задължения също трябва да подаде, но в тези други се включват и здравните осигуровки.

Последна редакция: чт, 14 мар 2013, 19:05 от Туцка

# 145
  • Мнения: 32
Страшна каша е в НАП . М иналата седмица с мъжът ми ходихме при публичната изпълнителка която ни изпрати поканата за плащане с всички платежни нареждания.Госпожата се насили да бъде учтива провери в компютъра и с изненада ни съобщи че незнайно как задълженията са изчезнали .И злизат само за май и юни 2007 година + януари за тази г . питахме я защо излиза за януари след като имаме платежно за този месец тя взе да ми обеснява че ми били взели част  от вноската за да покрият май 2007ма прати ни до счетоводството на друг етаж. Счетоводителката там страшно учудена не откри никакви нередности в досието му. Хайде обратно при другата която мън-мън ама да си платим текущата вноска + 9 и нещо остатък бръкна в шкафа извади нейното копие на поканата и го скъса .
Та да обобщя: След няколко часа размотаване установих ,че във всеки компюър на различните служители излизат различни неща .
Изненадващо като се прибрахме в справка в сайта на нап ине излиза нищо като с магическа пръчка изчезнаха и двете задължения които действително дължим
Абе голям батак е в НАП  в момента

# 146
  • Мнения: X

Абе голям батак е в НАП  в момента

Ако говориш за Варна, в момента там е особено голям батак. Арести, проверки ...  Whistling

# 147
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Туцка, аз не споря, а цитирам тълкуването на закона. Мисля, че не е нещо сложно за разбиране.
Също споделих как стоят нещата в НАП. Не опира до желание това заявление. Няколко пъти писах, че желание да го подам не ми липсваше, но в НАП не ми го приеха.
Този чл.169, дето го размахваш пак не е на място, не виждаш ли?

# 148
  • Мнения: 341
Значи да обобщя - аз, безработната, с точно определени месеци на безработица, може да се окажа със задължения за ПО и СО точно за тези месеци, понеже в НАП не знаят какво правят.
А за някои единната информационна система била като  Биг Брадър....

# 149
  • София
  • Мнения: 679
Туцка, от това, което цитираш не става ясно, че без заявлението се погасяват най-старите задължения.

Затова ти цитирам чл. 169...

Общи условия

Активация на акаунт