Все още не сте се регистрирали? Направете го сега напълно безплатно!!!

запомни ме Забравена парола Активация на акаунт

Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

1 Гост преглежда(т) тази тема.
90-104 от 380 отговора
Чл. 110 от ЗЗД: С изтичане на петгодишна давност се погасяват всички вземания, за които законът не предвижда друг срок.
Или накратко: Давността не анулира автоматично задълженията ви - те продължават да съществуват. Просто се отнема възможността на кредитора /в случая НАП/ да си ги претендира.

Не съм юрист, но не видях член който да третира този проблем  в Закона за здравното осигуряване newsm78

Давността за вземания на държавата (каквито са данъчните и осигурителните задължения) е уредена в ДОПК, а не в ЗЗД и ЗЗО.
5 години е давността за публичните вземания, а абсолютната давност - 10 години, независимо от от спирането или прекъсването на давността...

ДАНЪЧНО-ОСИГУРИТЕЛЕН ПРОЦЕСУАЛЕН КОДЕКС
Давност
Чл. 171. (1) Публичните вземания се погасяват с изтичането на 5-годишен давностен срок, считано от 1 януари на годината, следваща годината, през която е следвало да се плати публичното задължение, освен ако в закон е предвиден по-кратък срок.
(2) С изтичането на 10-годишен давностен срок, считано от 1 януари на годината, следваща годината, през която е следвало да се плати публичното задължение, се погасяват всички публични вземания независимо от спирането или прекъсването на давността освен в случаите, когато задължението е отсрочено или разсрочено.

Спиране и прекъсване на давността
Чл. 172...

Отписване на вземанията
Чл. 173. Вземанията се отписват, когато са погасени по давност, както и в случаите, предвидени със закон.
Цитирай

Ако мога да използвам темата да попитам нещо  Embarassed
Бях в майчинство 2 г.След като изтече майчинството ме съкратиха от фирмата и бях на борсата 4 месеца.След което просто си гледам детето и се водя безработна.
Но искам да си внасям осигуровките и да бъда здравноосигурена.
Бихте ли ми казали какъв е реда и как да го направя.
Защото счетоводителката на баща ми нищо не можа конкретно да ми каже.
Цитирай

В НАП биха ти обяснили,макар понякога и те да са затруднени с новите изисквания и разпоредби...

С прекъснати здравни осигуровки ли си
Цитирай

Карамел, отиваш на гише в НАП и подаваш декларация7. След това, ако имаш стари задължения, попълваш заявление за кои точно месеци ще платиш. После си плащаш осигуровките.

Единственият кофти момент е, ако си закъсняла с подаването на декларация7. Срокът на подаване е до 25 число на месеца, следващ месеца, през който вече ще се самоосигуряваш. Преди да подадеш-питай дали ще има глоба(500-1000лв).
Цитирай

Цитат
quote author=Карамел` link=topic=699673.msg24473579#msg24473579 date=1361913512]
Ако мога да използвам темата да попитам нещо  Embarassed
Бях в майчинство 2 г.След като изтече майчинството ме съкратиха от фирмата и бях на борсата 4 месеца.След което просто си гледам детето и се водя безработна.

[/quote
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=544636.msg24471671;topicseen#new , попитай в тази тема как да избегнеш глобата, това което аз знам е че има една год давностен срок, тоест ако е минала една год от месеца в който е трябвало да подадеш декларация 7 не подлежиш на глоба.
« Последна редакция: Ср., 27 Февр. 2013, 01:22 от Polaana »
Цитирай

Ако мога да използвам темата да попитам нещо  Embarassed

Кога ти изтече борсата?
Цитирай

8 месец 2012- от тогава дължа осигуровки.
Направих справка по егн.
Цитирай

8 месец 2012- от тогава дължа осигуровки.
Направих справка по егн.

Значи, ако предположим, че юли ти е свършила борсата е следвало да подадеш декларация 7 от август. Сега е малко патово, защото за 3 осигуровки се налага акт за 500 лв. (обаче пък на теб не ти висят защото нямаш декларация...) и загуба на правата  ooooh! То и не можеш да ги подадеш, защото нямаш декларация, а тя е с акт между 500 и 1000 лв. Тя ти е най-належаща - давността й ще изтече след 1 година. Може или да намериш близък в НАП да я подадеш със задна дата, и тогава да се направиш на хахава и да преведеш всички осигуровки накуп или... нямам друг вариант. Чакаш август 2013 (до тогава си без права) - подаваш декларацията, плащаш със задна дата и ти ги възстановяват. Но тогава не знам какво ще стане с акта за 3 неплатени... Tired
Цитирай

Шани, излязоха му задълженията след 2008 или преди 2008?

oт 2008мa, дo 2013та.

А той още от 2000та не е плащал и лев за здр. осигуряване.
Цитирай

Аха, ясно!
Цитирай

Шани, излязоха му задълженията след 2008 или преди 2008?

oт 2008мa, дo 2013та.

А той още от 2000та не е плащал и лев за здр. осигуряване.

Те са отпаднали по давност, предполагам.
А тези след 2008 си стоят.
Цитирай

Да явно всичко до 31.12.2007 са атписали по давност.Аз пуснах искане и се върна без проблеми за 15 дни с липса на задължения, но явно за да не им създаваме работа са ги отписали служебно на всички. Peace
Цитирай

Ако може някой да ми разясни ,че стаа една....Мъжът ми си подаде декларация номер 7 през юни 2010 година ,досега си е плащал без прекъсване , всъщност е плащал от 2007 година до днешен ден .Има пропуснати само от 2000 г до 2007 г .Болен е на инсулиново лечение . Оня ден му връчиха покана от Нап за доброволно плащане в седем дневен срок на 581 лв заедно с лихвите дължими здравни осигуровки като се цитира номера и датата на подадената декларация .Обаче той от 2007 всичко си е плащал .На страницата на НАП за справки не излизат пропуснати месеци , имам и вносни бележки всичко си пазя .Първо си помислих да не са за старите от 2000 година но сумите са по 16 .80 колкота са от две години , но нямат дата за кой месец са ,само са изредени по суми и номер на декларацията .Посъветвайте ме моля ви какво да правя!!!
Между другото той на 9 април ще се явява на ТЕЛК ако това има някакво значение в случая.
Цитирай

Пазите ли си платежните нареждания? Трябва да отидете в НАП и да изясните с тях, но ако не излизате в системата със задължения няма да ви бъде отказано лечение по ЗОК.
Цитирай

Ако може някой да ми разясни ,че стаа една....Мъжът ми си подаде декларация номер 7 през юни 2010 година ,досега си е плащал без прекъсване , всъщност е плащал от 2007 година до днешен ден .Има пропуснати само от 2000 г до 2007 г .Болен е на инсулиново лечение . Оня ден му връчиха покана от Нап за доброволно плащане в седем дневен срок на 581 лв заедно с лихвите дължими здравни осигуровки като се цитира номера и датата на подадената декларация .Обаче той от 2007 всичко си е плащал .На страницата на НАП за справки не излизат пропуснати месеци , имам и вносни бележки всичко си пазя .Първо си помислих да не са за старите от 2000 година но сумите са по 16 .80 колкота са от две години , но нямат дата за кой месец са ,само са изредени по суми и номер на декларацията .Посъветвайте ме моля ви какво да правя!!!
Между другото той на 9 април ще се явява на ТЕЛК ако това има някакво значение в случая.

В НАП в момента е една каша, на нас всички фирми ни висят с едни задължения ум да ти зайде  Tired А не е така. Значи тези от 2000 до 2007 изобщо не ги мисли - не могат да ти ги търсят. Предстои да се разбере до края на годината ще трябва ли да подаваме молби да ги заличат или сами ще си ги заличат - но не подлежат за плащане. За другите - пазите ли платежните? Отидете на място в НАП ще ги оправят, не се притеснявай, просто нещо им е сбъркано в системата  ooooh!
Цитирай

90-104 от 380 отговора