Отговори
  • Мнения: 3 810
След като се поуспокои шума около Девин с розов етикет, да подпаля пак малко страстите.
Като ще е гарга да е рошава!
Щом като не трябва да се дава на кърмачетата нищо друго освен кърма до 6м,
защо на етикетите на пюретата и кашите пише след 3м., след 4м., след 5м.? Дори в зеленчуковите пюрета има съставки, които според статиите не се препоръчват, защото са алергени.
Например домати, овесени ядки, грах, червено цвекло и др.- след 4м.
кайсии, праскови- след 3м.
Да не говорим, че съдържат сухо мляко, модифицирано нишесте (което бог знае какво е)
Ако етикетът на Девин бъде сменен,
редно е и етикетите на всички пюрета да бъде сменен или поне да се добави рекламия текст: "Кърмата е най- добрата храна за вашето бебе!"
Говоря за "Ганчев", "АМ-АМ", "Hello".
Ако някой има информация за Nestle, Hipp- нека я напише.
Но всички плодови пюрета съдържат и захар.
Между впрочем, нали купешките пюрета са за предпочитане, ако нямаме домашни продукти?
Та имаме ли избор?

# 1
  • Мнения: 2 271
Би било хубаво да има надпис,че кърмата е най-подходяща за бебето до 6м,НО...Нали се сещаш колко ще загубят тези фирми!Това са 3м по-малко доходи от всяка майка с бебе на тази възраст!
Между другото и аз кърмя и съм захранила точно с тези пюрета!Надявам се алергиите да не ни застигнат!

Последна редакция: пт, 27 яну 2006, 13:50 от petia47

# 2
  • Мнения: 6 472
Би било прекрасно, но нали се сещаш, че първо трябва да се промени българската схема на захранване. Според нея първото пюре се дава на 3 месеца и както се сеща производителите са се съобразили с нея. Колкото и да е тъпо и жалко, но 99% от педиатрите в българия препоръчват точно този начин на хранене и всъщност повечето майки захранват точно така.
Другото, което ми направи впечетление, че часто то вносните пюрета се внасят с оригиналните етикети, които са съобразени с техните схеми на късно захранване (говоря за Гербер и Семпер). Върху тях вносителите лепят етикети с инфо на бългалрки, където са променени месеците, през които може да се въведат тези храни. Разбира се корекцията е направена според българската схема #Cussing out На оригиналния етикет на част от плодовите пюрета на Гербер пише след 6м, а тогоре се мъдри български вариант - след 4 месец. Същото е и положението при Семпер.

# 3
  • Мнения: 773
 Днес пратих мъжа ми да купи пюрета, с наставлението да купува само тези на които пише над 3 или 4 месеца. по принцип купуваме на Ганчев, но той решил да вземе и две на Hello за проба.  Та значи на Ганчев ябълката е над три месеца, а на Hello е над 4 месеца.  newsm78  Та мисълта ми е, че поне схемата да им беше еднаква или поне на пюретата да има инфо по коя точно система предлагат захранване.

# 4
  • Мнения: 2 220
Може би наистина купените са за предпочитане, но не и българските! Ето защо аз си правя домашни, или купувам на Хип. Дори педиатърката (която също настоява за хранене с купени, български) ми каза, че според последните изследвания нитратите не са толкова отровни, колкото се смята. Не че това е кой знае какво успокоение, но изобщо не ми се вярва, че тези нитрати ги няма в българските. Така че поне избягвам лимоновата киселина, нишестето и купа буклуци, които се съдържат в тях.

# 5
  • Мнения: 3 810
А домашните не са ли с купени от пазара продукти? А те не са ли много по- опасни?
Не се знае от кой край на Балканите са. Не се знае как са третирани, за да издържат зимата.
Какво всъщност е съдържанието на вносните пюрета?
За Hello проверих, че също съдържат модифицирано нишесте. А другите?

# 6
  • София
  • Мнения: 164
Неща за които и аз се чудя много, даже пуснах тема купено или домашно, чудих се чудих се и най накрая реших нямам дом. плодове и зеленчуци, но зап. с домашна оризова каша (ако успея да я приготвя) и ще слагам по лъжичка ябълка -дано поне те са български-така ще отложа дилемата за още малко по нататъка пък пак ще мислим...Днес педиатърката ми каза: Тя вече е на 5 м. вие нали там от интернет четете и се ръководите, ама захранвайте...Ние препоръчваме захранване след 3 м. , ако има дадености(каквото  и да значи това, защото до сега на консултациите до сега дете без тези дадености не съм виждала да има)А за етикетите, какво ли трябва да се случи, че да зап. да писат истинския състав не знам. Ще следя темата с интерес.

# 7
  • Мнения: 2 220
А домашните не са ли с купени от пазара продукти? А те не са ли много по- опасни?


Това въпрос към мен ли е? Ако да, ще обясня позицията си, защото може да не съм се изразила достатъчно ясно. Смятам, че готовите български пюрета не са правени с много по-различни плодове и зеленчуци от тези, които си купуваме от пазара. Така че приготвяйки си само пюретата, избягваме разните добавки, неподоходящи за бебета, като риска от нитрати не е много по-висок. Пюретата, които до сега съм му давала на Хип са само такива, в които процента на зеленчуците/плодовете е 100!

# 8
  • Мнения: 3 810
toninna, донякъде си права, но все пак във фирмите има някакъв контрол, докато на пазара съвсем липсва!

# 9
  • Мнения: 6 472
А домашните не са ли с купени от пазара продукти? А те не са ли много по- опасни?
Не се знае от кой край на Балканите са. Не се знае как са третирани, за да издържат зимата.
Какво всъщност е съдържанието на вносните пюрета?
За Hello проверих, че също съдържат модифицирано нишесте. А другите?
Аз си направих пюрете с домашно отгледани плодове и зеленчуци. Въпре ки че са домашни и знам как са гледани си ги занесох на Женския пазар, където направиха тест за нитрати.  Освен нитрати  в моите пюрета отсъстват нишесте, грис, захар и каквото там друго си е сложил производителя. Като асортимент разбира се не мога да го докарам чак толкова разнообразно и по тази причина ще купувам и готови. Чета съдържанието и си избирам пюрето според него. Примерно мога да ти кажа, че ябълковото пюре на Хипп е с 58% съдържание на плод (останалото е нишесте, захар и вода), а това на Гербен е 100% плод (надявам се).

# 10
  • Мнения: 7 837
Няма такъв надпис и на тукашните пюрета и според мен не е и необходим.

Струвами се, че прекалено много издребнявате  newsm78

# 11
  • Германия
  • Мнения: 8 085
Зависи от гледната точка. Германските имат. Точно това дискутирахме с половинката днес, защото има едни, на които пише от 12-ти месец и една от съставките е краве мляко, а навсякъде се казва, че краве мляко преди навършена година, не се препоръчва. Накратко речено: това, че пише след/от еди-кой-си-месец не те задължава да го даваш от тогава, а когато прецениш, че е време да захранваш със съответното нещо.

Това с надписа за кърмата по пюретата не е логично да го има. Друго е, когато става въпрос за АМ.

# 12
  • Мнения: 3 550
Не вярвам да има особен контрол и при готовите пюрета. Изобщо не вярвам на някой производител (в България) да му пука какво е качеството на продуктите, от които се правят пюретата. Не вярвам, че се проверява съдържанието на каквото и да е в продуктите - нито в плодовете и зеленчуците, нито в месото. За допълнителните екстри вече беше споменато. Да добавя само и съставките със звучните наименования Е..., Е..., Е...
Да не говорим пък за хигиената в заводите. В това отношение мисля, че в моята кухня чистотата е по-добра.

# 13
  • Мнения: 3 810
Steisi, тогава с каво храним? Или си гледаме плодове и зеленчици на терасата? Пробвала съм. Не виреят!
Мисля си, че щом споменаха че в спанаковите пюрета на АМ-АМ имало нитрати, значи все пак има нЯкАкЪв контрол.
А и мъжа ми работи в предприятие от хранителния бранш. Което предпиятие е на ниво си е с безупречна хигиена. През час лаборантките минавали да вземат проби за бактерии и от най- невероятни места. На работниците ежемесечно се правят изследвания.
За съжаление не правят детски пюрета.... newsm78

# 14
  • Мнения: 1 999
Наскоро си купих пюрета на Хип - от ябълка и от ранни моркови с картоф. И на двете пише, че са за над 4 месеца, но аз ще ги дам след 6-ия. Ще давам и домашни и купени.
Незнам колко са коректни етикетите и изобщо какъв контрол има при готовите пюрета, но и да купиш зеленчуците и плодовете от пазара пак не можеш да си сигурен колко нитрати има в тях.

Общи условия

Активация на акаунт