Време е за любимите занимания - дойде лятото в Испания

  • 88 767
  • 745
  •   1
Отговори
# 360
  • ES
  • Мнения: 2 172
Ами не обичат да учат испанците, не обичат да им е трудно, за това изпитват "глад" за лекари и инженери. При нас, поне по наше време сега и аз нямам наблюдения, беше точно обратното, девиза беше учи мама да не работиш и сега всеки е с вишУ и реве, че не може да си намери работа, ама и да я намери не може да я работи. В Испания карерата (висшето образование) е свързана и с пари, които не всяко средностатистическо семейство може да си позволи. За това пък има много курсове и дистанцирани форми на обучение, които позволяват студентът да адаптира обучението си с начина си на живот и работа.
До преди година две, моя син изпреварваше по знания връстниците си в Бг, може да от детето, не от обучението, но от хора в Бг чувам, че вече от културата на българина нищо не е останала, само простотия, лицемерие и чалга.

# 361
  • Мнения: 7 325
За чалга модата е ясно, но като че ли хората там имат повече амбиции децата им да влязат в елитно училище, да изкарат добра оценка, да научат поне един език, да имат някакъв шанс.... Преди няколко месеца бях на родителска среща в училището на малката и като слушах с каква гордост се обесняваше че училището изкарвало деца билингви защото научавали кастеляно и местния диалект ...  ooooh!, за езици като английски, френски, немски изобщо не се говори. Учат английски, ама колко го научават при положение че две приказки не могат да вържат. Тази година, за първи път откакто е тук синът ми остави поправка за септември. Оревах света, а народа ме гледа така  #Crazy какво съм била искала от детето, толкова бил труден този курс а той само едно оставил и то с алто суспенсо ( 4 ). И като им обеснявам че за мен това е недопустимо и че дъщерята на мъжът ми е завършила с пълна шестица годината ( поредната ), ми викат че чак толкова било пресилено и ненужно.

# 362
  • ES
  • Мнения: 2 172
Може би българчетата са по-амбициозни, защото от малки им се набива, че трябва излязат извън Бг, че в Бг няма смисъл да остават, а да търсят реализацията си навън. И ако преди току що завършили университетите, хукваха в чужбина, сега след гимназията излизат в чужбина. Аз само се чудя дето все реват в Бг, че нямат пари, а вспко 3то дете учи висшето си образование в Англия, Германия, Холандия, Дания. Че това са много пари. Снощи даже го коментираха по бг телевизия, споменаха и за студентски кредити, но отпускат ли ги наистина и на кой.
А тук нямат тази амбиция да учат, защото лесно (беше) да си намерят работа тук. От моите колеги има такива дето извън селото си не са живели никога.

# 363
  • Мнения: 11
"Групичките" и "Компаниите"са навсякъде по света, важно какво е възпитанието. Не е нужно единият родител да се преквалифицира на "Милиционер" детето му да не влезе в някоя "групичка". Аз лично в София се дразнех, на почти деца на 13-14 години които пиеха бира и пушеха по пейките в парка. Един приятел дойде от Австралия, й беше шокиран че деца пият и пушат в парка. Laughing

Понеже наблюдението ми е повече над българските училища и образование,  до сега мога само да хваля испанските. Искам да ви кажа, че образованието в България е супер зле и спомените ви са отдавана не са това което е било образованието в БГ.  Родителите искат децата им да влязат в така наречените "елитни" училища, защото там все още има дисциплина и подбор при кандидатсване (отбрана среда), по кадърни учители. В кварталните училища нивото е много ниско. В България трябва да си плащаш по два пъти за всичко .... детето ти учи английски, ти го записваш в Британика на английски. От 4-ти клас искаш да кандидатства с математика, тръгва на уроци и школи.
Дъщеря ми ходи за 1-ви клас на уроци при педагог, за да кандидатсва в 5 от по "елитните" училища в София!!! Ето, това ми се вижда ненормално!? Laughing
Българчетата не са амбициозни, родителите им ги ръчкат ... искат най-добрата среда, най-добрите училища ... защото повечето училища са посредствени за това попадат в капана на "елитното"!

Има класация на ТОП500 университети в Света, и в там присъстват много испански университети. А БГ ВУЗ няма!  Laughing Аз имам наблюдения само над испанските програмисти, на много добро техническо ниво са!

P.S. Наверемето аз си завършиш образованието със студенски кредит, моите родители нямаха възможност да ме издържат като студентка! Изтеглих първия студенски кредит и до като учих, плащах само лихвата, след като почнах работа главницата!

# 364
  • La casa de Mickey Mouse
  • Мнения: 1 368
Гери, ако трябва да сме откровени излиза по евтино на едно дете да учи в чужбина отколкото в Бг (говоря за случаите, в които Унито не е в родния град). Първо се отпускат безвъзмездни студентски кредити, с определени условия, разбира се и един вид образованието ти излиза безплатно. Има студентски общежития, за които можеш да поискаш помощи и най накрая почти всеки студент в чужбина работи, с две думи на родителите им излиза безплатно или много по евтино ако например трябва да учи в София или Варна и го казвам от личен опит, бях студентка в София и въпреки, че работих на родителите ми им излезе безбожно скъпо, бях студентка в Испания и сега съм тук в Холандия, ами на последните две места ми е кажи речи безплатно и си се справям без проблеми сама

Относно амбициите, не зависи само от родителите, но зависи и много от самата среда, съгласете се, че ако детето попадне в среда, в която никой не иска да продължи обучението си, то няма как да е по различно от останалите, но ако е в среда където всички искат да отидат в Уни и само за това говорят, то тогава няма как да се дели от групата

Определено не ми харесва нивото на образование в Испания, това е и една от причините да се махнем от там. Определено съм за частни елитни училища поради простата причина, че това е един начин да "купя" по нормална среда за сина си, колкото и грозно да звучи (определено думата купя не ми допада, но не намирам по точна)

Моето мнение все пак не е от най меродавните, аз смятам, че по ценно от образованието няма и колкото повече толкова по добре, за това и цял живот все нещо уча и надграждам

# 365
  • Мнения: 11
Mini Mouse, напълно съм съгласна с теб всяко време, усилие, старание или пари инвестирани в образование си заслужават. Според мен също цял човек учи и се развива. Peace

# 366
  • някъде под слънцето...
  • Мнения: 7 222
Интересна дискусия се е заформила.
Според моето скромно мнение нивото на образованост в Испания не е от най високите, но причината не трябва да се търси в системата на образование,  а в народопсихологията на испанците.
Моя опит е от  Мадрид.
Около мен има доста образовани хора с високо ниво на английски.Има и такива, на които дори спанглиш им е труден и и ако не получат всичко смляно и адаптирано не могат да се оправят.
Говоря за възможностите на държавните училища, частните са ясни.Само в нашия квартал има 4 CEIP и 2 институто билингуе с английски.В тях на всеки две години имат изпит за ниво, с преподаватели, които идват специално от Лондон. 50%  от дисциплините се изучават на английски.Завършват  примирия със сертификат от Кембридж  ниво B1, a институто с  B2   минимум.Отделно в институто могат да запишат и втори език.С две думи ако детето е добре
 мотивирано и се възползва максимално от възможностите, които му предлага училището, може да върви напред.
Ако,  обаче за родителите най важно е детето само да апруева,  то идва момент в който системата спира да работи.
Процесът за усвояване на знания е сходен с този на строежа на къща, ако няма здрави основи, къщата в даден момент рухва.Ако не е усвоен добре материала за първи клас, няма как да се овладее,  този от втори.А в трети е много трудно да наваксаш пропуските от втори.
За да функционира добре системата, родителите също трябва да поемат своята роля и да работят с децата у дома  да  ги мотивират, помагат и  упражняват контрол в усвояването на учебните дойсциплини.Проблемът на испанците е, че предпочитат да оставят всичко на учителя.
Наистина, понякога е доста трудно след тежък ден да седнеш с детето, с усмивка и търпение да обясняваш неясните неща, да го караш да мисли и да търси решение на проблема, или просто да преведете урока по сайънс от английски на испански и български за да няма пропуски в  терминологията на различните езици.Определено е по лесно да кажеш, нали за това ходи на училище или на учителката за това и плащат.





Последна редакция: вт, 26 авг 2014, 21:15 от sl

# 367
  • Мадрид / София
  • Мнения: 5 987
То зависи и от възрастта на детето. Много е трудно когато половината от образованието го е взело в Бг, а после другата половина в Испания. Въпроса е в различната система на обучение и различния материал. В Бг на сина ми му помагах до 7 клас и ходеше на уроци за да усвои добре базата. Тук като дойдохме въпреки, че се опитвах да му помагам нищо не се получи, защото всичко беше различно. Накрая той се взе в ръце и се справи сам. Образованието в БГ сега е с доста занижено качество. Няма ги изискванията по наше време. Поне във ВУЗ е така. Елементарни неща не се знаят от младежта. Жалко е, но такава тенденция има и тук. Изобщо образованието сега не може да се сравнява с преди. Изглежда сме пред някаква глобална промяна.

# 368
  • някъде под слънцето...
  • Мнения: 7 222
О да аз  говоряза примирия.В институто вече трябва да има изградени навици и да се справя само.
За вузовете в България, може би има такава тенденция.Племенникът ми е асистент в  Свищов и казва, че с всяка изминала година нивото на студентите пада.

# 369
  • Мнения: 7 325
Разликата между примарията и инстута е огромна и когато детето премине от едното ниво в другото го шибва един шамар, който го държи зашеметено поне до средата на второто триместре. Затова смятам че ролята на учителя е огромна. Пример - в 1 де ЕСО, синът ми попадне при един образ, преподавател по кастеляно, който реши, че щом е усвоил чуждия език на такова ниво, въпреки съществените разлики с родният му, трябва да се научи да пише без грешка. Взе му акъла. Всичките му тестова бяха с оценка 4.95 заради липсата на ударения. Пътека направих до училището. Накрая го накара да научи трите учебника от трите срока за тест финал. Аз учех с него след училище, през нощта продължаваше сам. В момента пише без грешка, с което много от съучениците му ( испанци ) не могат да се похвалят. В 2 де ЕСО попадна при една дама, преподавател по математика, която ме привика няколко пъти да се оплаква от поведението му. В момента в който седнах пред нея се почувствах като ученичка. Факт е обаче че последния срок от 3 стигна 6 ( по местната система ). В 3 де ЕСО на мястото на въпросната дама дойде един господин, при който въпреки уроците не можа да го изкара до апробадо. Всички родители с които говорих казваха едно и също - учителя знае много, но не може да обеснява. Хубаво, ама той е там да обеснява не да си изпее каквото има да пее и да си замине, а на теста който изкарал изкарал, който не ... негова си работа. Когато възникне проблем в училище винаги търся вината първо в детето си, аз самата съм учител по професия и имам някаква идея какви са децата и най вече кусурите на собственото ми, но ако няма интерес от страна на учителя да работи и с децата и с родителите им - децата са обречени.

# 370
  • някъде под слънцето...
  • Мнения: 7 222
Нямам личен опит с институто.Но правописа по кастеяно и английски е приоритет в училището на дъщеря ми.На нея също не и се разминава, ако пропусне ударения.Преписване и диктовки много помагат в случая.По принцип за мен е важно нейното ниво на знания и не ме интересува успеха  на съучениците и...Ще бъде в пети клас и до сега освен собресалиенте по всичко с изключение на музика ми е донесла пълен набор от  матрикулас де онор.
Летата  прекарва в Бг, където задължително учи по ваканционни учебници и тетрадки с упражнения и задачи.Отделно се прави реката по учебниците от изминалата година.Процесите контролира от майка ми или сестра ми.Може би съм по взискателна отколкото трябва, вероятно деформация заради педагогическия профил, който имам.
 

Последна редакция: вт, 26 авг 2014, 21:18 от sl

# 371
  • Мнения: 7 325
Искрено ти пожелавам нещата да продължат така. Аз също съм взискателен родител. Синът ми живя при родителите ми в Бг. две години докато аз оправях бакиите с документите му и изкара до трети клас там при супер взискателен педагог със супер взискателна баба ( майка ми ). Такава амбиция му бяха набили в главата да е все на върхЪ, че ме е вдигал постед нощите да пишем забравено домашно. Като дойде тук проговори бързо ( има слух за езици ),а и английския му беше на доста високо ниво. Двете години в примариа вървеше добре, е не беше като твоето дете, защото пропуснатите години си дадоха отражение, но беше над средното ниво. Всичко отиде по дяволите когато влезе в ЕСО. Прие за нормално това че се повтаря, че се оставят поправки, че не е нужно да се полагат чак толкова усилия, при положение че на никой не му пука какви успехи ще покажеш на тестовете. В 1 де ЕСО имаше една по пластика, която го суспендира първото триместре. Учеха геометрия и той не я разбираше. Амбицира се второто и изкара 9. Тя обаче пак го суспендира. Като я попитах защо, ми обесни, че при нея било така - изкараш ли суспенсо в началото, суспендираш цялата година. На края се явяваш на поправка. Видя ми се много глупаво, как ще ги накара тези деца да учат след като дори и да изкарат 10 пак са суспендирани. Не било точно така, на края нямало да се явяват на целия материал а само на това по което не са изкарали на теста. И пак не можа да ме убеди че това е правилния начин.
Синът ми е на 15 +. Не върви да се карам, да го натискам, да го наказвам. Не че не го правя, но му е все тая. Надявам се един ден да му уври главата, че без образование и професия е загубен.

# 372
  • Мнения: 1
Аз съм на 42 години и живея в Мадрид.  Много на кратко искам да споделя какво ми се случва. Преди две седмици останах без работата, а  съпругата ми и детето, което е на 10 години ,  са в България и се нуждаят от това,което изкарвах. Поддържах къщата и градината на един богаташ и наглеждах животните.Нещата тъкмо бяха почнали да се подреждат ,а сега съм в пълна безизходица. Сигурно ще се хвана да чистя някъде, или работа по строежите ,но най-страшното е ,че не мога да се грижа за семейството си ,както преди.Жена ми е безработна ,а момчето е 4ти клас . Щяхме да го записваме на курсове по език -  и това пропада сега.
Още нещо : не ползвам банки – запори на сметки и други гадости ,за които не ми се приказва ,та  досега се връщах  начесто в България и използвах случаите да  оставям парите за съпругата си. Нядавам се ,че и сега ще мога да отделям минимални суми ,обаче  не ми е ясно как ще ги пращам. Ако някой има идеи ,нека да сподели, нищо не ми идва наум.
Разказвам всичко това с надеждата ,че споделеното нещастие е половин нещастие. Е, ще видим.

# 373
  • Мадрид / София
  • Мнения: 5 987
С Уесърн Юнион или Мони Грам. Но не знам дали има наблизо където е жена ти такива офиси (в пощата например) за да ги получи. Става почти веднага. Друго за сега не се сещам.

# 374
  • Мнения: 7 325
И в банка също могат да бъдат получени парите не по сметка а на ръка. Тези компании обаче взимат комисионни, които хич не са малки.

Общи условия

Активация на акаунт