Време е за любимите занимания - дойде лятото в Испания

  • 88 760
  • 745
  •   1
Отговори
# 660
  • Spain
  • Мнения: 3 750
http://www.cece.gva.es/ocd/areacd/es/complem.htm
 нали си комунидад Валенсиана?

# 661
  • ES
  • Мнения: 2 172
Hada добре е обяснила, само да кажа, че има помощи за са от две места, първото е от Консейерията (Conselleria comunidad Valenciana). Много вероятно е да не ви одобрят, защото от там дават помощи само за крайно бедни и социално слаби семейства. Молбата за тази помощ се подава в края на предходната учебна година, някъде до началото на юли. Другата помощ за учебници и комедор е от кметството и пак се прави класация по социални показатели: многочленно семейство, доходи и т.н. Това се подава през октомври и до края на декември става ясно на кой колко помощ му е отпусната. За учебници е около 50-60 € за комедора пак според акумулираните точки около 40-50€. Обикновено ги събират парите за всичките месеци накуп и така детето ходи безплатно на но мед от 2-3 месеца.

# 662
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 204
Благодаря! А за помощта от кметството къде се подават документите, там ли? И там към какъв отдел да се насоча?

# 663
  • ES
  • Мнения: 2 172
Още е рано, мисля. Следи в страницата на кметството, там публикуват кога ще започне процеса. Също така публикуват и формулярите за попълване. Мисля, че за помощите за учебници и комедия отговарят социалните, но като питаш за аюда либрос и комедор те ще ти кажат.

# 664
  • Испания
  • Мнения: 37 503
Тарталета, не съм във Валенсия, но потърсих в интернет:

Once. Solicitudes. Plazos de presentación
1. Plazo ordinario. La solicitud de concesión de ayuda asistencial
de comedor se presentará, con la pertinente documentación justificativa,
en el centro educativo, desde el día de publicación de esta resolución
hasta el 6 de julio de 2015 para el alumnado de Educación Infantil y
Primaria, prolongándose este plazo hasta el 21 de julio para el alumnado
de Educación Secundaria Obligatoria.
2. Plazo extraordinario. En el mes de septiembre se abrirá un plazo
extraordinario que concluirá el día 4, en el que se admitirán las solicitudes
que se deriven de nuevas matriculaciones.
3. Plazo excepcional. Las solicitudes que se presenten fuera de los
plazos ordinario y extraordinario se admitirán, siempre y cuando se trate
de alumnos que se incorporan al sistema educativo con posterioridad a
dichos plazos y siempre con anterioridad al 30 de septiembre. A partir
de esta fecha no se admitirá la presentación de más solicitudes.


Целият документ: http://www.docv.gva.es/datos/2015/06/19/pdf/2015_5843.pdf

В него има всички изисквания + молбата.

# 665
  • Spain
  • Мнения: 3 750
В страницата която съм дала е написано всичко , включително са ти дадени документите които тр да попълниш.страницата е официалната за комунидад валенсиана , само тр дс се прочете и ще се информираш за всичко Wink

# 666
  • ES
  • Мнения: 2 172
Помощта, за която са дали информация Ада и Смайли, е за тази от Консейерията. Но от това, което Смайли е сложила, виждам, че за новоматрикулираните деца може да се подаде молбата до 4 септември. Попитай в училището. Тази от кметството излиза по-късно, следи сайта на кметството на вашия град.

# 667
  • Мнения: 344
Здравейте!
Търсих група в Португалия, но не открих и реших тук да си задам въпроса.
Живея в София, имам детенце на година и три месеца и наскоро прекъснах майчинство за да се върна на работа.
По професия съм научен работник и си търся работа в ЕС.
Пускам СВ-та където има подходяща позиция за мен и дано стане някъде.
В момента има отворена възможност за Лисабон, но не знам дали заплащането си заслужава да кандидатствам - 1495 евро чисто на месец.
Някой тук има ли представа дали тези пари ще са достатъчни за скромна, но прилична квартира за мен и детенце, за ясла или детска градина, за скромен живот без лишения, и да успявам да спестявам поне 500 евро месечно?

# 668
  • Euskal Herria
  • Мнения: 28 815
Има португалска тема, но не е много активна. Би могла и там да попиташ:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=663555.75;topicrefid=20

Аз не мога да ти помогна с информация, може би други момичета ще знаят.

# 669
  • Мнения: 7 325
Да спестяваш 500 евро - едва ли. С тези пари може би ще можеш да живееш ти и детето и да си посрещаш разходите. Бях в Португалия на почивка миналата седмица и ми направи впечатление че е по евтино от Испания. Потърси сайтове за наеми, това ще ти е най голямото перо разход - мисля.

# 670
  • Ispania
  • Мнения: 4 483
Nephrite , много ниска ми се струва тази заплата за твоята дльжност Confused. Ако имаш вьзможност да кандидатсваш в друга дьржава, дано имаш пове4е кьсмет.
Мисля 4е в Португалия е по-евтино от Испания(само като турист мога да говоря, така 4е моято информация не е достать4но достоверна), но ми се струва невьзможно да спестяваш 500 евро от сумата която ти предлагат.

# 671
  • Мнения: 344
Момичета, благодаря ви Simple Smile
И на мен парите ми се струват твърде малко - водят се стипендия.
Исках да си сверя часовника, както се казва Simple Smile

# 672
  • Мнения: 1 735
Благодаря на всички ви за отговорите, за помощите.
Аз съм в провинция Лас Палмас и дочух, че тук няма никакви помощи, което ме поотчая малко.
Все пак , утре ще отида до училището, защото от утре отварят секретариати и администрации и ще задам въпроса ребром.
Успех на всички ви!

# 673
  • Мнения: 7 325
Вчера ми изпратиха съобщение, че разходите за учебници и учебни материали могат да се включат в данъчната декларация. Има ли нещо вярно в това и за цяла Испания ли важи?

# 674
  • Испания
  • Мнения: 37 503
Вчера ми изпратиха съобщение, че разходите за учебници и учебни материали могат да се включат в данъчната декларация. Има ли нещо вярно в това и за цяла Испания ли важи?

Зависи. Виж тук:

http://www.abc.es/economia/20150409/abci-declaracion-renta-deduc … 201504081740.html

и тук:

Actualmente son varias las comunidades autónomas que permiten desgravar los gastos escolares aunque no se trata de una deducción ni mucho general.  ¡Vamos a verlas!

http://impuestosrenta.com/en-que-comunidades-se-pueden-desgravar … gastos-escolares/

Общи условия

Активация на акаунт