Белгия - 26 тема

  • 114 493
  • 827
  •   1
Отговори
# 180
  • Мнения: 5 539
Относно ЕЗК (европейските здравни карти) да уточня, понеже сега погледнах нашите:
важат 1 година от датата на издаване, а на децата важат 5 години от датата на издаване.
Заявление се подава в Банка ДСК, стават за 2 седмици.


Последна редакция: вт, 27 авг 2013, 14:40 от Ловис

# 181
  • Варна/Белгия
  • Мнения: 310
Аз като прясна да кажа ЕК се издават само в банка ДСК и стават за 15 работни дни.Един съвет като отидете да си вадете никога недей те избира опцията издаване на европейска карта защото ще чакате поне час.Аз така направих избрах опция теглене и внасяне и за 10 мин. бях готова.

# 182
  • Мнения: 240
Блонди говореше за карти, които се вадят в Белгия  Crazy Но за хора, които се осигуряват в Бг тези ЕК биха свършили работа също.
Блонди, от мютуалитет ли се вадят или на друго място?

# 183
  • Benelux / Varna
  • Мнения: 1 524
Нашите карти са от CM - то, не е необходимо да ходиш до там, направо на сайта им си ги поръчваш онлайн и до 4-5 дни ти я изпращат на адреса. Както е посочила Блонди за съответната календарна година са.

Аз по тоя повод да ви попитам нещо друго: Фактурите от спешната помощ осребряват ли ви ги? В смисъл връщат ли пари за тях от СМ - то? Миналия месец ходих до спешното за една ваксина и сега си получих платежно да платя 30 евро, платих си ги, но трябва ли да изпратя на СМ със стикер фактурата или от спешното не възстановяват нищо. Знам, че от личен лекар възстановяват винаги, но от спешно фактури не съм пращала.

# 184
  • Мнения: 27 524
Блонди говореше за карти, които се вадят в Белгия  Crazy

Блонди, от мютуалитет ли се вадят или на друго място?

Да и на двете  Simple Smile

# 185
  • Мнения: 5 539
Някой може ли да ми обясни каква е схемата с тези dienst cheques?

# 186
  • Мнения: 240
Някой може ли да ми обясни каква е схемата с тези dienst cheques?

Какво те интересува точно? Ти ли искаш да ги купуваш или да работиш в тази сфера?

# 187
  • Мнения: 5 539
Купуват ли се? Аз мислех, че се раздават на нуждаещи се.
Търся работа и гледам, че на много места търсят дом. помощници, като се споменава за тези чекове.

Използвам да се похваля, че от понеделник почвам курс по нидерландски Grinning Много съм щастлива!

# 188
  • Мнения: 4 755
Купуват ли се? Аз мислех, че се раздават на нуждаещи се.
Търся работа и гледам, че на много места търсят дом. помощници, като се споменава за тези чекове.

Използвам да се похваля, че от понеделник почвам курс по нидерландски Grinning Много съм щастлива!

Аз ползвам такива за помощ в домакинството - чистене и гладене. Фирмата, от която ги купувам, се казва sodexo. Погледни на техния сайт, може би има информация.

Успех с курса! Аз два пъти започнах, два пъти забременявах и два пъти не успях да го изкарам докрай  Laughing

Блонди, ако има по-нуждаещи се момичета за талоните, дай ги на тях. Ние утре отиваме за три седмици и половина в БГ - кеф!

Успешно откриване на учебната година за всички деца и до скоро!

# 189
  • Мнения: 240
Ловис, това е сравнително нова система, която цели намаляване на работата на черно точно в тази сфера - помощ в домакинството. Тук в Белгия това е мода - всеки си има чистачка, дори учителките, които работят на 20 часа  Joy Тези, които ги купуват плащат 8,60 евро за един чек, който е за 1 астрономически час, а тези, които им вършат работата получават тези 8,60 евро+ това, което им плаща работодателя. Да кажем 10-11 евро на час. 

# 190
  • Мнения: 5 539
Благодаря за отговорите. Поразрових се из линка и схванах идеята. Ползват се данъчни облекчения при употребата на чекове, за разлика от плащането на ръка.
А кой доплаща разликата до 10-11 евро и защо?


Последна редакция: ср, 28 авг 2013, 00:33 от Ловис

# 191
  • Мнения: 5
Привет мами , ние пак сме , тука бяхме 1 месец в бг, пиша неграмотно, обаче Габи седи ..в мене и ми е малко трудно.  Вече навършихме 6 месеца и имаме едно зъбче . За сега яде само пюре от картоф и морков, постепенно ще слагам и други зеленчуци, исках да започна някъква без глутенова каша , обаче тука просто такава не открих. Кажете Вие какви каши давате , в карфур и кора избора е доста ограничен от към каши, има обаче с глутен а педито каза без и се чудя какво да й давам. Кажете някой сайт за он лайн пазаруване за детски стоки и храни, искаме да й купим кошарка за игра обаче и такова нещо не видях  Sad Мами я кажете събирате ли се от време на време , ще се радвам да се запознаем, на живо,  Wink

# 192
  • Мнения: 5 539
Искам да ви питам, дете на 10 години, набор 2003, кой клас трябва да бъде по белгийската система?
Днес ми сервираха, че дъщеря ми ще бъде в 3 клас, което по моите сметки е връщане с две години назад? Confused

# 193
  • Мнения: 27 524
5-ти трябва да е, да. Ако е на и над 12г минава една година само изучаване на език. Под тази възраст ги зпаисват директно в класа, в който трябва да бъдат според годините си. Евентуално, ако е родено след септември, могат да уважат молбата ти и за една година назад, все едно да е тръгнало от 7. Но две да го връщат... много странно. Попита ли защо?  Thinking Да не би да нямат места нагоре и така да се измъкват?

vesuky, има чисти оризови каши. На Нестле и на Олварит. За съжаление, и двете са отврат  Rolling Eyes Аз си купувам кашите от Германия, не е далече и изборът е голям. За началото на нея й правех, сега редувам, домашни каши - ориз, просо, елда...

# 194
  • Мнения: 5 539
Благодаря, Блонди.
За Ванко директно казаха, че имало закон детето да трябва да е било поне 1 година в kleuterschool.
Затова вместо в първи клас го записаха в 3-ти на кльойтер, въпреки че след 2 седмици става на 6 г.
За него се съгласихме.
Но за Ева просто не знам... Досега говорихме, че ще е в 4-ти клас, а днес когато отидох ми сервираха, че са взели решение да е в трети.
Предполагам, че се бъркат, понеже им донесох отпускното свидетелство от БГ, където пише, че е завършила трети клас. Но според мен трябва да гледат възрастта, а тя през декември прави 10.
Няма да допусна да учи с 8-годишните!
Моля ви, кажете ми някаква служба или организация, която мога да помоля за съдействие, ако от училището се окажат неотзивчиви и настояват да е в трети клас.
Утре отивам да се разправям! Twisted Evil

Общи условия

Активация на акаунт