Забравена парола?
или
Регистрирай се Активация на акаунт

Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Бъдещи майки
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

у нас

Здравейте мами,
много ви моля, помогнете в разрешаването на  следният проблем (надявам се да го изложа правилно):

Приятелката ми ражда дъщеря си 2-3 месеца след официалният развод с вече бившият си съпруг. Според бълг. законодателство обаче в акта за раждане на детето като баща се записва бившият и съпруг, ако детето се роди до 9 месеца след развода. В последствие, чрез съдебно решение е издаден нов акт за раждане, в който формалностите с имената са оправени, но при издаването на новият акт за раждане в съда прибират първия и сега в соц.подпомагане отказват да изплатят еднократната помащ при раждане, защото приятелката ми не може да представи първият оригинал на акта за раждане.
Как трябва да се постъпи Question  Question  Question
P.S. Извинете ме, но искам да питам още нещо: след като първият акт е в съда, от там могат ли да издадат някакъв документ, в който да бъде записано, че на базата на този акт за раждане НЕ Е ИЗПЛАТЕНА въпросната еднократна помощ ?!?

(Преместих си въпроса тук, защото отзад няма да се види)

Предварително БЛАГОДАРЯ Laughing  Laughing  Laughing
Цитирай

Ами защо в социалното искат първия акт за раждане?

Приятелката ти следва да носи със себи си съдебното решение, в което явно пише, че другият акт за раждане е невалиден, защото вторият не е копие на другия, а е съвсем различен.

Не е логично при отменен акт за раждане - какъвто е случаят, да бъде издаден дубликат, защото това е документ с невярно съдържание, което се потвърждава от съдебното решение и издаденият втори реален акт за раждане!
Цитирай

Пловдив

Не съм юристка, но мисля, че варианта е да отиде до служба ГРАО и от там да й издадат един дубликат на първия акт за раждане на детето, в който е записан и бащата, нека да приложи и едно копие от съдебното решение. Според мен не би трябвало да има проблем с този нов акт за раждане, т.к. тя може да си приложи копие на съдебното решение за развода, но като ги знам какви са "компетентни" в Социални грижи /извинявам се ако от тук присъстващите има работещи в тази сфера/, нищо чудно в последствие да се окаже, че неправомерно са й отказали изплащането на еднократната помощ.

Успех на приятелката ти с "преборването" на държавните служителки.
Цитирай

Аз доколкото разбрах решението от съда е именно за смяна на акта за раждането, тя естествено има и от развода, но не той й е необходим.
Ето тук е молбата за отпускане на еднократна помощ, в която пише, че се изисква оригиналният акт за раждане.

http://www.biberonbg.com/files/ednokratna_pomosht.pdf

В случая се визира първият акт, не дубликатен, но случаят с твоята приятелка е различен. Аз не виждам как може да се издаде отново първият акт за раждане, след като той вече е невалиден!
 Това противоречи с всички закони в България.
Ако си смениш паспорта заради смяна на фамилията поради сключване на граждански брак, после не могат да ти издадат паспорт със старата фамилия, защото е незаконно!
Успех на приятелката ти с непробиваемите /понякога/ бюрократи!
Цитирай

Тук може да намери нещо полезно или дори да попита!

http://lex.bg/phorum/read.php?f=5&i=10474&t=10474
Цитирай

БГ - София

Здравей,
Социалните искат оригинала, защото се притесняват да не би да е взела вече помощта, на гърба му се пише когато е взета.
Нека се разправя с тях би трябвало да има и друг начин да се докаже че не е взела помощ.
Да се обърне към шефката им.
Успех в борбата  Very Happy .
Цитирай

у нас

Благодаря ви момичета. СТРАХОТНИ СТЕ  Very Happy  Very Happy
Цитирай

Цитат на: Ellypr
Здравей,
Социалните искат оригинала, защото се притесняват да не би да е взела вече помощта, на гърба му се пише когато е взета.
Нека се разправя с тях би трябвало да има и друг начин да се докаже че не е взела помощ.
Да се обърне към шефката им.
Успех в борбата  Very Happy .

Много си права!
Цитирай

у нас

Днес се чудихме дали да не вдигнем една врява с децата, защото служителките само тогава си размърдват .........,  ако се наложи и до това ще прибегнем  Laughing  Laughing  Laughing
Цитирай

у нас

Извинете ме, но искам да питам още нещо: след като първият акт е в съда, от там могат ли да издадат някакъв документ, в който да бъде записано, че на базата на този акт за раждане НЕ Е ИЗПЛАТЕНА въпросната еднократна помощ ?!?

Дали някой ще види въпроса ми ???? Neutral
Цитирай

От съда няма да й издадат такъв документ. В службата, където се подава декларацията - социалните, следва да проверят по ЕГН дали не е изплатена сумата.
Ама кой ги знае каква им е базата. Може би трябва малко по-наперено да отиде и да си търси правата, иначе ще я мотат кой знае колко време.
Цитирай

Sofia

Кога е родила твоята приятелка? До края на миналата година еднократната помощ за раждане се изплащаше от работодателя, ако се е водела на трудов договор. Една бележка от работодателя, че не и е теглена и изплатена еднократната помощ може и да помогне. Поне си струва да се опита.
Цитирай

у нас

Цитат на: liana
Кога е родила твоята приятелка? До края на миналата година еднократната помощ за раждане се изплащаше от работодателя, ако се е водела на трудов договор. Една бележка от работодателя, че не и е теглена и изплатена еднократната помощ може и да помогне. Поне си струва да се опита.

Малката е родена на 9 януари 2003г.,
ще опитаме и този вариант. Благодаря  Laughing
Цитирай

Варна

Цитат на: Roshalche
Извинете ме, но искам да питам още нещо: след като първият акт е в съда, от там могат ли да издадат някакъв документ, в който да бъде записано, че на базата на този акт за раждане НЕ Е ИЗПЛАТЕНА въпросната еднократна помощ ?!?

Съдът не може да й издаде такъв документ, но може да и издаде удостоверение, че оригиналния акт се намира в делото и е невалиден. Според мен би трябвало социалните да й признаят и съдебното решение.
Друг вариант, който се сещам, е тя да поиска с молба до съда да й върнат оригиналния акт за раждане, като в молбата поясни защо й е нужен.
Цитирай
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.