Д-р Оги е отново сред вас :-)

  • 228 631
  • 1 618
  •   1
Отговори
# 1 605
  • София
  • Мнения: 3 188
Струва ми се, че вече отговорих на този въпрос на друго място. Засега се придържайте към назначеното лечение, няма данни за болестни прояви на гастро-езофагеален рефлукс. Възможно е тези оплаквания да са остатъчна проява на общото заболяване. Не давайте вечерно време много течности.

# 1 606
  • Мнения: 19
Струва ми се, че вече отговорих на този въпрос на друго място. Засега се придържайте към назначеното лечение, няма данни за болестни прояви на гастро-езофагеален рефлукс. Възможно е тези оплаквания да са остатъчна проява на общото заболяване. Не давайте вечерно време много течности.
Благодаря ви за отговора,преди повече от 10 дни беше приема на лекарства,от една седмица обаче се получава това състояние ,минахме на диета, течности давам само през деня ,снощи пак се случи 3 пъти през нощта,през деня ако плаче отново се задавя ,за колко време отминава това състояние?

Последна редакция: ср, 15 апр 2020, 14:39 от AnMary

# 1 607
  • София
  • Мнения: 3 188
Смятам, че заболяването е обострило стомашния проблем, но това би трябвало скоро да отмине. Не давахте ли фамотидин на детето? Опитахте ли с гастротус? Ние обменяме информация малко разпокъсано, явно вашият проблем изисква по-подробен личен разговор. Препоръчвам Ви да потърсите детски гастроентеролог. Аз лично съм в продължителна отпуска.

# 1 608
  • Мнения: 19
Отговарям ви в другата тема за рефлукс ,за да не се получава объркване

# 1 609
  • София
  • Мнения: 1 253
Проф.Бранков, здравейте отново. Бях се свързвала с вас по повод на двете ми дечица със съмнения, в последствие оперирани от пилорна стеноза. За радост, това е отдавна зад гърба ни!

Пиша ви по повод на проблем, който получи от седмица-две малката ми дъщеря на 11 м. - появи се леко подуване на перинеума (ивичката изглежда удебелена) Към момента е утихнало и прилича на малка брадавичка до ануса. Не я боли при допир, не виждам дискомфорт, гной или нещо подобно. Детето ходи редовно по голяма нужда с различна консистенция, т.е не бих казала, че има запек, който да дава отражение. Как бихте препоръчали да го третираме (получих съвет от колега-хирург, работещ в спешна хирургия, да го туширам по няколко пъти на ден с марличка с капка йод и спирт, но аз се въздържам от това към момента, защото че е страх, че мога да изгоря кожата) Мога да го оприлича по снимки на perineal pyramidal protrusion (майка ми е лекар, но с друга насоченост и не може да ми помогне, но се порових по медицинските и учебници)

Ще съм благодарна да чуя мнението ви (знам, че в момента ситуацията не е много подходяща да водя децата на консултация в болнични условия и затова си позволявам да отправя запитване по описание)

Последна редакция: сб, 11 апр 2020, 08:57 от Velina25

# 1 610
  • София
  • Мнения: 3 188
Здравейте, ако това което описвате е подобно - https://dermnetnz.org/topics/perineal-pyramidal-protrusion/, то там е обяснено всичко. Ние го наричаме skin tag и най-често е свързано със затруднено изхождане. Не се извършва интервенция, стремежът е да се регулират изхожданията.
Ако мястото е само леко издуто, без зачервяване или с бяло (гнойно) връхче, просто не му обръщайте внимание. По принцип на това място към перинеума не се образуват перианални абсцеси.

Последна редакция: сб, 11 апр 2020, 15:37 от доктор Оги

# 1 611
  • София
  • Мнения: 1 253
Благодаря ви, проф.Бранков. Да, напълно е като на снимките в линка, който сте приложили. Единствено явно като е по-твърда консистенцията, се зачервява ивичката между ануса и вулвата, но след това се успокоява. От две седмици е така, преди всичко си беше нормално.

Веднага сте усетили моето притеснение накъде клони - точно да не е зараждащ се перианален абсцес, но там следим и за болка като показател.

Бъдете здрав и светли празници Ви пожелавам🍀

# 1 612
  • Мнения: 24
Здравейте проф Бранков.Синът ми е със запек.Ака всеки ден но изпражненията са мн твърди и голями,понякога на топчета.Цепи му се дупето от тях и има кръв когато са по голями.Бяхме при доктор Лазарова изписа ефекол,пробиотик и диета.Няма фисура.Въпроса ми е с какво да го мажа за да не се цепи дупето.На 3 год е .

# 1 613
  • София
  • Мнения: 3 188
Изхождането на твърди изпражнения, както и запекът, водят до раздразване на лигавицата на ануса и от там - кървене. Външно може да няма фисура (цепване), но навътре може да се открие. Това не значи, че трябва да се направи ректоскопия - ние просто си го знаем. За това се препоръчва намазване на ануса с Проктогливенол (без да се използва мундщука) - веднаж сутрин и веднаж след изхождане. Вечерно време препоръчвам да му поставяте една свещичка цикатридина - тъй като няма детски супозитории, може да разполовявате една свещичка. Тя заздравява лигавицата.
Относно запека, освен това, което Ви е дала д-р Лазарова, трябва задължително да приучите детето да се изхожда сутрин. Това означава ранно ставане, раздвижване, изхождане. Трябва да създадете такъв режим, че да затвърдите този условен рефлекс при детето. Иначе няма да постигнете резултат.
Този разговор е много дълъг, като се успокоят нещата елате да говорим. Дадох Ви общи насоки.

# 1 614
  • Мнения: 24
Благодаря ви!Детето се изхожда задължително сутрин.Но когато е на ясла и става рано понякога не успява а там не ака и стиска.

# 1 615
  • Мнения: 3
Здравейте, проф. Бранков! Имам бебе на 4 месеца. На 2 месеца за първи път направи бронхиолит, приеха ни в болница за лечение. След това на два пъти се стигна до лечение с Вентолин в домашни условия заради шум в гърдите. С педиатърката стигнахме до заключение, че това може да се случва заради тих рефлукс. В действителност след хранене в много от случаите е неспокоен, извива се назад, оригва се силно шесто хълца. Започнахме да даваме Гастротус от една седмица, не мога да кажа дали има или не подобрение, мисля, че даже става по-зле. Бебето ми се храни страшно лакомо, понякога едва преглъща (само на кърма е), което още повече го дразни.
Имам следните въпроси:
1. Възможно ли е тихия рефлукс да е в следствие на алергия към белтъка на прясното мляко и ако аз спра да консумирам месо и мляко, мога ли да очаквам подобрение? На доста места майки споделят това мнение.
2. Първото ми дете е оперирано от пилорна стеноза. И двете ми деца са момчета. Възможно ли е да се предава наследствено тази слабост, да го нарека, в стомашните органи?

# 1 616
  • София
  • Мнения: 3 188
Здравейте, разбира се че на тази възраст (2 месеца) детето ще има рефлукс, който е функционален и се наблюдава при всички бебета - понякога по-слабо, понякога по-силно изразен. Изключвам пилорна стеноза. По отношение алергия към белтъка на кравето мляко - би могло да се допусне и нищо не пречи да въведете този режим. Мислили ли сте за евентуални алергени в жилището - мухъл, домашни животни, някои растения, много книги? Питам, защото проявите на "бронхиолит" може да са на алергична база.
При Вашето бебе лечението с Гастротус не може да е водещо. Както сама казвате: "Бебето ми се храни страшно лакомо, понякога едва преглъща (само на кърма е), което още повече го дразни." Това според мен е основната причина и трябва да се концентрирате върху нея. Тук вече трудно мога да Ви дам съвет - в повечето случаи майките сами налучкват начина и техниката на хранене.

# 1 617
  • Мнения: 3
Очаква се скоро да се преместим от жилището ни в София в друго, в доста по-малко населен град и близо до морето. Притеснява ме многото прах, който постоянно се натрупва от множеството строежи покрай нас в момента. С нашата педиатърка също коментирахме възможността за алергия, затова ще следим и това.
Благодаря Ви много за изчерпателния отговор!

# 1 618
  • Мнения: 35 961
За да не се разкъсват консултациите на доктор Оги в две теми, давам линк към актуалната:
Виртуални консултации с проф. Огнян Бранков

Общи условия

Активация на акаунт