Аблация на сърцето - 2

  • 100 307
  • 739
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 54 059
галаSad Hug

# 76
  • Мнения: 817
Гала, много съжалявам...  Sad
Мислила си за вариант за консултация в чужбина? Стрес тест - с натоварване или медикаментозно обременяване, или натоварване с въглехидрати и захари, правила ли си? Сама се запитай - кога става така, че получаваш пристъпи - какво е еднаквото, което се случва преди това? Лекарства допълнителни преди това взимала ли си?... Анемия, хипертония, диабет? Хормонално лечение някакво провеждала ли си? Аспирин, нитроглицерин? Нифедипин пила ли си? Всъщност, всички тези въпроси би трябвало да са ти ги задали вече...
Ендодел-зависимата кръвоток-медиирана вазодилатация на брахиалната артерия е метод за оценка на засягане на ендодетелната функция на коронарните артерии и Стрес тестовете - дали при при теб тези иследавия няма да покажат защо се получават тези спазматични пристъпи?  Rolling Eyes

# 77
  • Мнения: 2 860
Гала, много съжалявам...  Sad
Мислила си за вариант за консултация в чужбина? Стрес тест - с натоварване или медикаментозно обременяване, или натоварване с въглехидрати и захари, правила ли си? Сама се запитай - кога става така, че получаваш пристъпи - какво е еднаквото, което се случва преди това? Лекарства допълнителни преди това взимала ли си?... Анемия, хипертония, диабет? Хормонално лечение някакво провеждала ли си? Аспирин, нитроглицерин? Нифедипин пила ли си? Всъщност, всички тези въпроси би трябвало да са ти ги задали вече...
Ендодел-зависимата кръвоток-медиирана вазодилатация на брахиалната артерия е метод за оценка на засягане на ендодетелната функция на коронарните артерии и Стрес тестовете - дали при при теб тези иследавия няма да покажат защо се получават тези спазматични пристъпи?  Rolling Eyes

Пуснах документите си в 4 клиники в Германия и ми отговориха, че не могат да ми помогнат повече. Стрес тест съм правила само натоварване на колело, който беше отрицателен за исхемия но провокира камерни екстрасистули. Никаква зависимост не мога да открия преди пристъпите, 70% от тях се случват през нощта. така се събуждам. В началото ми ставаше след дискотека, естествено спрях с дискотеките алкохола и цигарите, но те не спряха. Нямам никакви заболявания и рискови фактори. Нитрат, не точно нитроглицерин пия при болки и се повлиява. Нифидипин бях почнала да пия преди последната кризи, не се чувствах добре от него и казаха, че не е за мен и пак ме върнаха на норваск, не че от него са спрели. "Ендодел-зависимата кръвоток-медиирана вазодилатация на брахиалната артерия е метод за оценка на засягане на ендодетелната функция" - това за първи път го чувам, къде се прави, не можах да намеря инфо в нета. Най - голяма полза съм видяла от корлентора, и няма никаква логика защото той само намалява пулса, макар че има данни, че действа и на съдовете, но те са при животни.
Ако някой има някаква информация за добра клиника в чужбина където да си изпратя документите да я сподели. Всякаква информация ще ми е от помощ.

# 78
  • Мнения: 817
Ето тук може да видиш какво представлява изследването, къде се провежда и лекарите, които го водят: http://www.medinfo-bg.com/admin/upload/113-1190274694-a1b3aaac1e … 80bd01621e840.pdf

"Сигнификантно значима разлика в стойностите на КМВД (кръвоток-медиирана вазодилатация) е налице единствено при пациентите без сигнификантни коронарни стенози, показващи по-изразена ендодетелна дисфункция" "Различията в ендодетелната функция са най-силно изразени при тази част от пациентите, при които не се установяват сигнификантни стеснения на коронарните артерии."
Изследването все ще покаже отсъствието или наличието на проблем с ендодетелната функция, а и ще ти погледнат пак изследванията... Според мен - на един лист напиши в таблица какви изследвания си правила и какво са показали. Примерно:
изследване (вид на изследването);   положително заключение (какво е показало); отрицателно заключение (какво е отрекло)
стрес-тест (Велоергометър); при стойности ... на кръвното налягане и ..... пулса-камерни екстрасистули; без исхемия;
и т.н.
Когато ходиш на консултация, показвай този лист. Също и стойности на кръвното налягане и пулса измерени за една седмица по три пъти на ден (ден/час/стойност:кръвно,пулс). Холтер ЕКГ-24 часа мониторинг... Как са щитовидната ти жлеза и хормоните?

Бетаблокерите са доста добри. Това е просто общ поглед над медикаментите за лечение: http://www.bg-cardio-fondation.com/pdf/sb1/283-289.pdf  Всичко е изключително сложно и затова винаги медикаментът трябва да бъде изписан  от кардиолог...

Виж и това, нищо че е от фрамар: http://medpedia.framar.bg/%D0%B7%D0%B0%D0%B1%D0%BE%D0%BB%D1%8F%D … D0%B4%D0%B8%D1%8F

"антиисхемична терапия – нейната цел е увеличаване на коронарния кръвоток и намаляване на кислородните нужди на миокарда. Основни медикаменти тук са нитратите, в частност нитроглицерина. Той се прилага при ангинозен пристъп по една таблета през 5 мин. до общо три таблети. Ако ангинозния пристъп не премине се започва интравенозно приложение на нитроглицерин до прекратяване на ангинозната симптоматика. Бета – блокерите са подходящи за пациенти с нестабилна стенокардия, тъй като те намаляват честотата на стенокардните пристъпи. Прилагат се при липса на противопоказания като: бронхиална астма, ХОББ, брадикардия, хипотония, левокамерна дисфункция и др. При наличие на противопоказания за приложение на бета – блокери, се започва терапия с калциеви антагонисти. Подходящи са верапамил и дилтиазем. Нифедипин не трябва да се прилага при пациенти с нестабилна стенокардия, тъй като оказва неблагоприятен ефект върху сърцето и може да причини смъртта на пациента.
Профилактика на нестабилната стенокардия може да се направи чрез спиране на тютюнопушенето, понижаване на холестерола, контрол на телесното тегло и артериалната хипертония."

Д-р Протич какво каза за ЕФИ-то? Ще ти правят ли? То, знае ли човек - може да има някъде връзки, които да утежняват положението...

Последна редакция: чт, 22 авг 2013, 16:15 от rosefromstars

# 79
  • Мнения: 0
гала;Пробвай тук,бях на преглед там и съм убеден че това са едни от най добрите професионалисти в Европаhttp://www.dhm.mhn.de/ww/de/pub/home.htm.

# 80
  • Мнения: 51
Гала, пожелавам ти от все сърце да се намери лек и за твоето заболяване Praynig  Praynig  Praynig Сигурна съм, че ще се разбере от какво се провокира, просто трябва да продължаваш да търсиш "точния" лекар.

Всички сме с теб  Hug   

# 81
  • Мнения: 2 860
Благодаря на всички за подкрепата. Вие ми вдъхвате сили да продължа да търся лечение, защото аз се сривам психически и съм готова да се предам.
rosefromstars, с моя късмет линка с ендотелната дисфункция не може да се отвори, но четох за това изследване и според мен имам такава и искам да направя изследването. Ако не те затруднява би ли ми казал кои лекари го правят и къде, благодаря.
Щитовидната жлеза и тя е с проблеми, имам Хашимото, това също влошава нещата, но не се дължат на това, поддържам горе долу хормоните в норма.
Не знаех, че нифидипин не трябва да се използа при нестабилна ангина и не знам с какъв акъл ми го предписаха, факт е, че с него се чувствах много зле.
При д-р Протич не съм ходила, правих едно изследване късни потенциали и там излезе, че нямам никакъв риск от аритмии, електрическата проводимост на сърцето е нормална, макар на скоро да бях в спешното заради аритмия продължила 3 часа.
В момента съм на тройна терапия от бетаблокер, калциев антагонист и корлентор. Това е стабилна антиисхемична терапия и на фона на нея пак получавам кризи.

# 82
  • Мнения: 817
Няма да се предаваш, Гала! Щом има реакция, значи има и причина! Просто трябва да се открие първопричината...
Хм, в МБАЛ ”Александровска” в кардиологичната клиника правят това изследване. проф. Кътова в НКБ работи вече с д-р Я. Симова, която е участвала в общото публикувано изследване в Александровска.  Сега не знам, кой го прави, трябва да питаш там. Казваш, че 70% от случаите получавш пристъпи нощем - в Александровска мисля, че правеха и полисомнографии (мисля, че и в Токуда правят)... За ЕФИ-то трябва да чуеш какво ще ти каже д-р Шалганов или д-р Протич, след като ти видят холтера и кардиограмите на записаните аритмии...
Изследванията все ще покажат нещо - дори и отрицанието пак е нещо...
Попълвай таблицата, която ти казах да си направиш. Включи в нея и останалите си заболявания и техните изследвания като добавиш графа медикаменти. Примерно:
изследване (вид на изследването);   положително заключение (какво е показало); отрицателно заключение (какво е отрекло); медикаменти (лекарства)
Хашимото-дата; ТСХ - стойности положителни; Т3/Т4 - отрицателни; първоначален прием на елтироксин 50 мг. на ден
Хашимото-дата; -; ТСХ, Т3, Т4 - нормални, коригиран прием елтироксин 25 мг. на ден
Хашимото-дата;-; норма на показателите; елтироксин 25 мг. на ден

и т.н. за всичко...

Така информацията ще е синтезирана и групирана. Ще се виждат ясно и групите медикаменти, които си пила и пиеш. Когато ходиш на консултации показвай тези таблици, дано на някого от лекарите му подскажат защо се случва това при теб... А и ти самата ще имаш по-ясен поглед на това кога и какво се е случвало с теб...
Клиниката в Мюнхен е на Световно ниво и наистина ще е добре, ако може да пуснеш документи за консултация и там.

п.п. Когато получиш пристъп ще е добре да запишеш датата, приетите медикаменти, дължина на пристъпа и да имаш ЕКГ-то от пристъпа.

Последна редакция: пт, 23 авг 2013, 23:52 от rosefromstars

# 83
  • Мнения: 2 860
И най-странното е, то всичко е странно де, че получавам едни червени петна по кожата в областта на сърцето. Това всекидневно. Изпитвам лек дискомфорт и хоп петното избие, поседи 10, 20 30 минути и изчезне. Това никой не знае какво е, показвала съм ги на кардиолози и нищо.

Още веднъж благодаря за съветите. Ако не се открие причината /защото според мен е нещо, което не е известно засега или нещо което само аз имам/, то се моля да намерят адекватно лечение, по скоро да нацелят. Ще пратя документите в клиниката в Мюнхен.

# 84
  • Мнения: 817
Супер, че си се решила за Мюнхен - там са отлични специалисти!

Хм, да се позамислим и просто да предположим, че червените петна по кажата в областта на сърцето са вследствие на сърдечната дейност (според твоите показания за появата им след пристъп и отминаването им) провокирана от нестабилната стенокардия, която е следствие на спазми на ендодетела... получават се тези червенини - някакво временно възпаление на вените в района около сърцето в резултат на спазмите на ендодетела... възпаление, кръстосана реактивност... прилича ми на автоимунна атака... имунологични изследвания - изследвания за антитела правила ли си?

п.п. приемаш ли хормонални препарати като естрогени? виж това:
 Още 1999 г. се публикуваха резултатите от проучването HERS – The Heart and Estrogen/progestin Replacement Study, разглеждащо влиянието на ХЗТ (хормонозаместителна терапия) върху сърдечния мускул за вторична профилактика на ССЗ (сърдечносъдови заболявания). Това проучване показа, че ХЗТ не само не профилактира, но и се наблюдава 50% увеличаване на съдовите инциденти още до края на първата година.

Гала, намерих и този материал http://medicine-bg.net/index.php?option=com_content&task=view&id=1234 - не мога да го пейстна и този, който мога да пейстна:

Микроваскуларна ангина – гръдна болка при нормална коронарна ангиография

[md]
01/06/2010

Първите съобщения за пациенти с ангинозна гръдна болка, при които ангиографията е без данни за стеноза на коронарните артерии и които нямат структурно сърдечно заболяване, са отпреди повече от четири десетилетия но зачестяват през последните години (1).

Характерни черти на тази болни:

- преобладава женският пол

- начало на симптомите между 40 и 50-годишна възраст

- болка, която е силна и инвалидизираща

- непостоянен отговор към конвенционалната антиисхемична терапия

От 60-те години на миналия век, откакто широко се използва коронарната ангиография, се оказва, че не всички пациенти с клинично съмнение за коронарна артериална болест (КАБ) имат обструкция на епикардните коронарни артерии.

Резултатите от поредица изследвания показват, че почти половината от тези болни, подложени на коронарна ангиография, са с нормални коронарни артерии.

През 1967 година Likoff и сътр. съобщават за 15 жени на възраст от 30 до 53 години с гръдна болка въпреки нормални коронарни ангиограми, но с електрокардиографски (EКГ) нарушения в покой – депресия на ST-сегмента или негативни T-вълни, които се задълбочават при физическо натоварване.

Въпреки EКГ промените при физическо натоварване, хемодинамичният отговор, оценен чрез пулмоналното артериално налягане, сърдечния дебит и кислородната консумация, са били нормални при осем от пациентите, при които са извършени тези измервания. Авторите отбелязват, че обичайнaта терапия на КАБ е неефективна при тези случаи.

Kemp и сътр. съобщават за серия от 50 пациенти (62% жени) с гръдна болка и нормална коронарна ангиография. 41 са подложени на метаболитно изследване по време на тест с isoproterenol, като при 11 е установена миокардна продукция на лактат, която е в подкрепа на миокардна исхемия.

От тези 11 болни, при четири е имало исхемични промени в EКГ при физическо натоварване, но такива изменения са наблюдавани и при други пет пациенти, при които не са отчетени повишени нива на лактат по време на инфузията с изопротеренол. Kemp е използвал наименованието “синдром X” поради неясната етиология на гръдната болка при тези случаи.

По-късно от Epstein и Cannon е предложено наименованието микроваскуларна ангина за този синдром, тъй като нарушенията в коронарния кръвоток и метаболитният отговор при стрес съответстват на микросъдова етиология. Но все още има редица противоречия по отношение на патофизиологията, диагнозата и лечението на това заболяване.

Повечето проучвания установяват, че пациентите със CPNCA (chest pain despite normal coronary angiograms, гръдна болка въпреки нормалната коронарна ангиография) и структурно нормални сърца имат по-добра прогноза по отношение на значими сърдечносъдови събития (миокарден инфаркт, сърдечносъдова смърт) в сравнение с пациентите с установена коронарна артериална болест.

В отговор на метаболитните и кислородни потребности на заобикалящия миокард, се осъществява констрикция или дилатация на артериолите, за да се достави кръвоток, адекватен на миокарните кислородни потребности. При болните с микроваскуларна ангина този механизъм е нарушен.

Предполага се, че няколко състояния са отговорни за коронарната микросъдова дисфункция – променен тонус на вегетативната нервна система, инсулинова резистентност, увеличен йонен транспорт през клетъчните мембрани, повишено освобождаване на ендотелин-1, дефицит на естрогени, ендотелна дисфункция.

Магнитно резонансното изобразяване (MRI, МРИ) на сърцето се използва все по-често за демонстриране на микроваскуларната динамика при пациенти с предполагаема КАБ, като разделителната способност е достатъчна, за да се визуализират субендокардна исхемия или инфаркт.

Panting и сътр. са извършили MRI при 20 пациенти (16 жени) със CPNCA и исхемичен тип EКГ промени при физическо натоварване и при 10 контроли, съответстващи по възраст и пол. При нито един от случаите не са установени характерните за индуцируемата сърдечна исхемия обратими нарушения на перфузията след стрес.

Образите са получени в началото на изследването и по време на инфузия с adenosine, за да се дилатира коронарната микроциркулация и максимално да се увеличи коронарният кръвоток. По време на инфузията с adenosine, 19 от 20 пациенти са имали силна болка, за разлика от четири от 10 контроли, които са съобщили за лека болка.

Изводът на изследователите е, че коронарната микросъдова дисфункция вероятно ограничава увеличението на ендокардния кръвоток. Няма обяснение на факта, че исхемичната гръдна болка възниква по време на инфузията с adenosine.

Други изследвания, обаче, не откриват връзка между симптоматиката при мирковаскуларна ангина и исхемията.

Nihoyannopoulos и сътр. съобщават за нормална систолна функция на лявата камера, изследвана ехокардиографски непосредствено след физическо натоварване и по време на бързо предсърдно пейсиране при 18 пациенти с CPNCA, въпреки че в този момент те са изпитвали гръдна болка и са имали характерна за исхемия депресия на ST-сегмента.

Този резултат е против предположението, че индуцируемата исхемия е отговорна за симптоматиката. Сходни са и данните от други проучвания – болните с микроваскуларна ангина нямат метаболитни данни за миокардна исхемия въпреки гръдната болка при стрес.

Наблюдението, че пациентите със CPNCA често изпитват характерната за тях гръдна болка по време на извършване на диагностична сърдечна катетеризация дава основание на някои изследователи да предположат, че основното отклонение е променената сърдечна перцепция за болка.

Предполага се, че пациентите с този синдром имат променен механизъм на кортикална активация от висцералните аферентни сигнали, които биха могли да допринесат за абнормно възприемане на болката при сърдечен стрес, дори и при липса на исхемия.

Болката може да се провокира и само от инжектирането на контрастна материя в лявата коронарна артерия. Други потенциални стимули за провокиране на болка при пациентите със CPNCA са dipyridamole и инфузия с adenosine.

Основен проблем при синдрома на CPNCA е овладяването на гръдната болка. Данните от клинични проучвания върху ограничен брой пациенти сочат като ефективно повлияващи болката: нитрати, бета-блокери, блокери на калциевите канали, инхибитори на ангиотензин-конвертиращия ензим, трициклични антидепресанти, aminophylline, заместителна терапия с естрогени, L-arginine.

Понастоящем се провеждат рандомизирани клинични проучвания с quinapril и ranolazine. Клиничният опит показва, че при медикаментозно повлияване на болката ефектът не е дълготраен и често при пациентите се изписват прекалено голям брой медикаменти.

Преди започване на лечение е удачно да се проведе изследване за гастроезофагеален рефлукс, което може да покаже гастроезофагеална рефлуксна болест или мотилитетни нарушения на хранопровода. Предлагат се и немедикаментозни методи на лечение, като поведенческа терапия, транскутанна електрическа стимулация или стимулация на гръбначния мозък.

Препоръчва се да се проведе MRI на сърцето след прилагането на вазодилататор (инфузия на adenosine): ако има убедителни данни за субендокардна исхемия, то тогава е показана антиисхемична терапия. Ако няма исхемия, се прилага комбинация от бета-блокер и imipramine, като се насърчава провеждането на аеробни упражнения. Този подход се подкрепя от данните, получени от няколко рандомизирани клинични проучвания. (ЗВ)

За допълнителна информация:

Механизъм на ангина пекторис при кардиален синдром Х. МД, май 2007 http://mbd.protos.bg

Микроваскуларна коронарна дисфункция и кардиален синдром Х. МД, май 2007

Използван източник:

1.Cannon R. Microvascular angina and the continuing dilemma of chest pain with normal coronary angiograms. J Am Coll Cardiol. 2009;54(10):877-885 http://content.onlinejacc.org и http://www.medscape.com/viewarticle/708342_print

Последна редакция: пн, 02 сеп 2013, 05:37 от Botten Mary

# 85
  • Мнения: 0
Някой може ли да ми каже дали е проблем, ако два дена след аблацията ти дойде месечният цикъл, че майка ми се притеснява да не и подрани.  newsm78

# 86
  • Мнения: 51
Някой може ли да ми каже дали е проблем, ако два дена след аблацията ти дойде месечният цикъл, че майка ми се притеснява да не и подрани.  newsm78

Според мен най-добре питайте лекарите  Peace На мен ми казаха, че не трябва да е нито преди , нито след месечния цикъл.
П.П Обадиха ми се за 25.09 , само, че не знам все още дали ще е тогава или малко по-късно, именно поради тази причина.

И да споделя... понякога ми се случва - като стана рязко от стола или като се стресна от нещо , да получа брадикардия- т.е значително понижение на пулса- и след 10-15секунди - се оправям. От какво може да е това? До сега тахикардия, изведнъж обратното  newsm78  .... странна работа.........

# 87
  • Мнения: 3
Цитат
И да споделя... понякога ми се случва - като стана рязко от стола или като се стресна от нещо , да получа брадикардия- т.е значително понижение на пулса- и след 10-15секунди - се оправям. От какво може да е това?.....

Тежки и бавни удари ? Все едно сърцето ти изпомпва литър кръв на удар, така ли го усещаш ?
Това мисля, че е нормално и на мен винаги ми става така, като лежа повечко и то това от кръвното, рязко се променя позицията на тялото и кръвното откача Grinning Споко Simple Smile)
Така и така пиша, да споделя, че се чувствам прекрасно, все още няма екстрасистули ! ДАНО и да няма занапред  Praynig

# 88
  • Мнения: 51
Цитат
И да споделя... понякога ми се случва - като стана рязко от стола или като се стресна от нещо , да получа брадикардия- т.е значително понижение на пулса- и след 10-15секунди - се оправям. От какво може да е това?.....

Тежки и бавни удари ? Все едно сърцето ти изпомпва литър кръв на удар, така ли го усещаш ?
Това мисля, че е нормално и на мен винаги ми става така, като лежа повечко и то това от кръвното, рязко се променя позицията на тялото и кръвното откача Grinning Споко Simple Smile)
Така и така пиша, да споделя, че се чувствам прекрасно, все още няма екстрасистули ! ДАНО и да няма занапред  Praynig

Да , точно тежки и бавни удари, даже ми става едно такова замаяно.....може би трябва да го кажа преди аблацията. Васко, ако знаеш как се радвам, че всичко е ОК с теб (да чукнем на дърво) Да знаеш заради теб ще се подложа и аз на аблация  Laughing  Hug 

# 89
  • Мнения: 3
Цитат
Да , точно тежки и бавни удари, даже ми става едно такова замаяно.....може би трябва да го кажа преди аблацията.
Нормално е и аз се замайвам, ако си с ниско кръвно още повече.
Цитат
Васко, ако знаеш как се радвам, че всичко е ОК с теб (да чукнем на дърво) Да знаеш заради теб ще се подложа и аз на аблация  Laughing  Hug 
ЕЕ, радвам се, че ви вдъхвам капка позитивизъм ! Simple Smile))))

Общи условия

Активация на акаунт