Румъния - близка и непозната

  • 70 182
  • 390
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 525
Отдавна искам да посетя северната ни съседка.
Ще се радвам, ако споделите впечатления от Румъния и предлаганите екскурзии до там.
Както и ако ме насочите към добри оферти Simple Smile

# 1
  • Варна
  • Мнения: 10 551
Ето, една стара тема посветена на Букурещ
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=668377.0;all

За дестинацията Синая-Бран-Брашов и забележителностите има доста изписано в patepis.com

А, това е пътепис за тези градове и забележителностите им - Фагараш – Сибиу – Хунедоара – Сибиел – Питещ

http://patepis.com/?p=18826

# 2
  • Варна
  • Мнения: 10 551
Включвам се с конкретни впечатления от Бран, Синая, Брашов.

Според мен екскурзията до там си заслужава, освен това не е скъпа дестинация. Чисто, интересна архитектура, цени на хотели, в заведения, в хран.магазини, същите като във Варна. Всички знаят английски. Само входните такси за забележителностите са малко високи и кухнята в заведенията е бавна. Сервират, когато всичко поръчано стане готово. Така, мъжът ми чака 30мин. за салатата, при сервирана ракия.
Платени паркинги на всякъде - цената е между 3-5 леи на час. Трудно, почти изключено, се намира място за паркиране, ако искате да си спестите този разход, така че трябва да се има предвид.

На отиване минахме през град Питещи за Бран. Много живописен път, малко завои, нищо страшно, ако сте с деца.

Спахме в Бран в хотел Guesthouse.
http://www.booking.com/hotel/ro/the-guesthouse.bg.html?sid=9635d … 723276a6de1bbbX11

Препоръчвам с две ръце. Чисто, много приятно семейно хотелче, с много любезни домакини. Собственикът се старае да размени по няколко учтиви думи с всеки гост на хотела му. Закуската много хубава и интересна. Не е богата и разнообразна, но останах с впечатление, че я приготвят и аранжират, като вид комплимент, че си техен гост.
Има кухня напълно обзаведена, включително с цитруспреса, миксер, пералня, голям хладилник, кафемашина и кафеварка, всякаква посуда и прибори.
Много хубав двор, с доста детски играчки.
Барбекю.

Втория ден вечеряхме тук.
http://www.booking.com/hotel/ro/casa-din-bran.bg.html?sid=9635d3 … 2013-09-21;inac=1

Изглежда също много добре, в стаите не съм влизала. Много приятен малък ресторант, с вкусна кухня и много хубав домашен сладолед. Навън също е приятно, но масите са твърде близо до улицата, която е много натоварена от коли. Зад хотела има още маси към ресторанта и там е спокойно и тихо, но само с 2 сервитьора, които не смогват, ако седнеш отзад.

Замъкът на Дракула, като цяло не е нищо особено. Разгледахме го за около 1.30ч. На излизане от замъка около 10.30-11ч вече имаше дъъъълга опашка за касата и това беше през седмицата. В понеделник работят от обяд. Има аудиогайд, както и информация, закачена на стените. На Дракула е посветена само една стая, с информация, нищо повече.
http://www.bran-castle.com/admission.html

Бран - малко градче, само в хотелчета и кръчми. Много пчели и оси, може би защото произвеждат мед в този район.

Крепостта Ръшнов - според мен не си заслужава да се отделя време. Разгледахме я за 30мин - някакви руини. Плаща се паркинг, влакче до крепостта, ако не ти се катери пеша и вход. Всичко това за мен, може да се спести като разход. Наблизо има пещера, но не бяхме подготвени с дрехи, за да влезем.

Брашов на мен ми хареса, макар че, бяхме съвсем за малко, защото беше много горещо и се върнахме в хотела. Видяхме, без да влизаме Черната църква. Заради горещините не ни се обикаляше около крепостната стена, да се качим до едната кула. Отказахме се и да се качим с малък лифт до върха на хълма, на който има кафе Панорама. Не търсихме и най-тясната улица в Европа, според румънците, която била там.
Отново пчели и оси.
Скрит текст:
Скрит текст:
]

Последна редакция: нд, 18 авг 2013, 14:22 от missNoir

# 3
  • Варна
  • Мнения: 10 551
Синая - километрични задръствания през седмицата на двата пътя от и за Синая. Този, идващ от Бран, Брашов и другия за Букурещ. Не ми се мисли какво става в петък и почивните дни.

Спахме в Roberto house
http://www.booking.com/hotel/ro/roberto-sinaia.bg.html?sid=9635d … 8cf6b6d0836303X15

Малък хотел. Чист, голями стаи и голяма баня, биде. Аз харесвам, когато банята е обзаведена с биде.
Закуската нищо особено като качество и количество, но достатъчна, за да се нахраниш.

Двореца Пелеш - на мен ми хареса. Заслужава си много повече, сравнение с този на Дракула. Огромни опашки за касата, дори през седмицата. Собственикът на хотела в Бран ни посъветва за този дворец да отидем около 10ч или след 16ч, за да се избегнат тълпите и опашките и многото чакане. В петък и почивните дни било ад. Както и да се наредим на опашката за чужденци.
Почива в понеделник. Тук работното му време и цени
http://visit.peles.ro/

Возихме се на лифт, като с колата се качихме до първата станция и от там до кота 1400м. Това е telegondolasinaia.
Има платен паркинг. За деца под 4г е безплатно. Цена за възрастен, двупосочен билет - 30 леи.
http://www.sinaia-ski.ro/Galerie-Foto.html

Скрит текст:

От кота 1400 се качихме на втори лифт до кота 2000м. Цените, същите. Горе - красиво, страхотна гледка, писти. Доста по-скъпа храна и напитки.

Много късно разбрахме, че от центъра на града тръгва лифт, построен 1970г и се качва до кота 2000 и цените са по-ниски. Минава над града и предполагам, че е доста интересно. Това е telekabinasinaia
Скрит текст:

Последна редакция: нд, 18 авг 2013, 14:23 от missNoir

# 4
  • Мнения: 314
Предстои ми пътуване до Синая следващата седмица. Може ли някой да предложи приятен ресторант с традиционна румънска кухя, в който да вечеряме? Предварително благодаря!  bouquet

# 5
  • Варна
  • Мнения: 10 551
Като цяло в Синая не видях някой ресторант, който да ми привличе вниманието, но ние бяхме там за една нощувка.

В центъра, повечето са тип капанчета, както тук им казваме, поне за мен.

Не мога да препоръчам някое конкретно място от което да сме много доволни. Там, където седнахме, кухнята беше бавна, храната нормална като качество, чакахме да ни донесат сметката близо 30мин, като  напомняхме на всички сервитьори, които се завътаха и накрая, като заплашихме, че ако до 1мин, не ни донесат сметката си тръгваме, се разбързаха.

Румънците имат много хубави гевреци, поръсени със семена или с пълнеж от шоколад. Много са хубави, а аз не си падам по тестени закуски, още по-малко гевреци, но трябва да са пресни.

# 6
  • Мнения: 840
Ще си позволя да постна линка към една стара тема, на втора страница има инфо за работното време на замъците http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=696735.0
За сега само чета и набирам инфо, планувам нещо за около 20 септември Peace

# 7
  • Мнения: 1 525
Благодаря на всички, които се включиха в темата   bouquet
Аз направих резервация за 20.09.
Продължавам да събирам информация Simple Smile

# 8
  • Мнения: 840
Alleisha, супер Hug После ще чакаме нова информация. Радвам се, че и други хора имат интерес към тази "непозната" дестинация, защото реално от Варна с кола, това е най-близкото и лесно достъпно място извън граница newsm78

# 9
  • Мнения: 853
Включвам се с конкретни впечатления от Бран, Синая, Брашов.

Крепостта Ръшнов - според мен не си заслужава да се отделя време. Разгледахме я за 30мин - някакви руини. Плаща се паркинг, влакче до крепостта, ако не ти се катери пеша и вход. Всичко това за мен, може да се спести като разход. Наблизо има пещера, но не бяхме подготвени с дрехи, за да влезем.

Ние бяхме на 21 и 22 август в Румъния.Спахме в Бран и за първи път ми се случи издънка с booking .По време на резервацията  предупредих , че ще пристигнем по- късно, отиваме в града  разглеждаме спокойно замъка и после тръгваме за хотела ......а на посоченият адрес гола поляна....., звъним по телефона - грешка /часа е 18,30-19/ - доста се натоварих. Добре че мъжа ми запази самообладание - повървя 50-60м и спря пред китна вила - пансион. Условията прекрасни - нощувката 100леи /45 лв/за тримата с дъщеря ни / на 14,5год/ - и цялата вила на наше разположение.Препоръчвам с две ръце вилата/пансион M*M- намира се на 20м от моста м/у Бран и Предела. Оказа се че този мост разделя двете градчета/селца - беше ми доста интересно мост с дължина 5-7м в единия му край  табела че Предела свършва , а в другия му край табела че започва Бран..
Относно крепостта Рашнов - категорично не съм съгласна с горното мнение.Крепостта е доста  запазена, има много за разглеждане, а от оръжейната се открива страхотна гледка към града - който де факто ти е в краката  .От Рашнов  към крепостта пътят е  около 1,5км и се отбива към паркинга за крепостта / може би защото отидохме към 8,50ч- работното време е от 9,00ч/ паркинг не сме плащали .Влакчето отива до крепостта  за 5-10 мин и струва 4 леи  -1,80лв  отиване и връщане - сам преценяваш дали да го ползваш - може да се отиде пеша - но е доста стръмно - асфалтираният път се изминава за около 30мин  нищо че е към 1,20 км - но навръщане пък е само надолнище.Ние  нямахме излишно време и ползвахме влакчето и описаните времена ни ги дадоха на касата. Влакчето спира пред касата , която е до  изцяло възстановената кула на замъка  , входните такси бяха 10леи на възрастен и 5 леи на ученик / студент. Повече от 1,5 часа време я разглеждахме и сме очаровани - явно не само ние, имаше доста хора и румънци и чужденци   - дори улучихме някаква фото сесия на булка и зет .За мен още веднъж самобитността на крепостта я направи в пъти по-интересна от замъка в Бран /на Дракула - това е замък изграден от тевтонски рицари около 1350г и почти век по късно управител на същия замък е бил Влад Цепеш  - член на рицарски орден с хералдика дракон - дракул на румънски - от него НЯМА нищо останало /. В една малка стаичка  е дадено дървото на управителите и замъка и естествено с огромни букви името на граф Дракула, + снимка на Брам Стокър -на неговата книга са базирани всички холивудски филми.По принцип замъка в Бран е запазен и основната експозиция е за кралица Мария - същата по чиято заповед е направен двореца в Балчик, но предвид че е доста стар - в него липсва онази пищност на  замъка Пелеш.След като слязохме от замъка Рашнов , понеже сме запалени пещерняци / в България сме посетили всички  благоустроени пещери + още няколко други/ отидохме и до пещерата Валеа, която се намира на 1,5км от паркинга за замъка.От паркинга до пещерата е 500-600м има възможност да се мине по направен чакълиран път , а също и старият път през гората - ползвахме първия на отиване , втория на връщане - определено втория е за предпочитане .Лично мен пещерата ме разочарова- твърде малка е  цялата обиколка е към 100-150м , с два- три скромни сталактита и сталагмита..., цялата може да се разгледа за 10 мин / по принцип обиколката е за 20-25 мин вкл обясненията ,които за съжаление бяха само на румънски - ние бяхме единствените чужденци -един от посетителите се опита да ни обясни нещо на руски но имаше доста термини и не стана. Навсякъде  се оправяхме с английски език .От Бран до Рашнов е 10 км а от там до Брашов още 10км .

# 10
  • Мнения: 853
За замъка Пелеш в Синая няма да коментирам нещо ,освен следното:Първо цените  на 22 .08 - 3 етаж бе затворен , за първи етаж - където са всички представителни помещения -20леи, за 1 и  2 етаж - с наполовина  по малка площ и основно лични помещения  общо 50леи което за мен е нелогично... , но пък можеш да посетиш само един от  етажите  - което аз лично препоръчвам и то да е първия . Та нашата група - основно румънци , трима българи -аз мъжа ми , дъщеря ни , 3 италианци /съпрузи + още една жена/ и 4-5 германци.За гид на английски - само ние тримата - не ни бе осигурен такъв, затова се прехвърлихме към гида на немски - слава богу дъщеря ми учи в немска гимназия - всичко бе ОК. За италианците- явно нямаше  гид  на техния език и хората трябваше да слушат румънския . Още в  предверието групата освен румънския и немския гид бе допълнена с още 2 служители. Влизаме в първото помещение -говори румънския гид , говори немския гид , но италианците явно нищо не разбират , затова наваксват със снимане и един от допълнителните служители след обяснения на висок глас /гидовете  млъкнаха защото стана една говорилня / на румънско-английско-италиански от което се разбира , че италианците явно не са заплатили предварително правото за снимане  и е наложена глоба 30€ . След малко със същия апарат започва да снима съпругата - хоп и на нея същата глоба. В следващото помещение започва да снима и третата италианка - и за нея глоба.По време на целия тур тях тримата ги следва допълнителен човек и само им прави забележки на висок глас . Според мен трябваше да им обяснят, че първо трябва да си заплатят правото на снимане ...и след като ги глобиха да ги оставят да си снимат хората...но явно и тук има доста ориенталщина. Целият тур е около 1 час , ние влязохме в 14,00 групата бе от около 20-25 човека .На мен лично  помпозността на замъка   ми дойде малко в повече, но пък парка  е страхотен. Съжалявам  само че не посетихме Пелешор /нещо като ловен замък/  - на 200-300м от Пелеш,  но просто нямахме време - имахме резервация в България , а вече веднъж ни забави скромно задръстване като идвахме от Брашов към Синая. И добре че сме се отказали защото после попаднахме в едно друго задръстване - по околовръстното на Букурещ...не ми се говори -15км ги минавахме 2,5часа.

# 11
  • Мнения: 1 525
Живот и здраве, ще разказвам.
Надявам се интересни неща и с добро впечатление.
Сега се интересувам дали някой може да ми каже колко пари да си нося?
Входните такси били около 55 леи.
Ама за джобни?
За храна?

# 12
  • Варна
  • Мнения: 10 551
Ние обменихме към 350 евро в леи, като не успяхме да изхарчим всичко и върнахме към 100леи. Сумата, която щяхме да върнем в Бг щеше да е по-голяма, но решихме да заредим в Румъния, за да пробваме техния дизел и в крайна сметка ни останаха тези стотина леи.

В тази сума влизаше всичко - дизел, такси за дунав мост, входни такси за забележителности, билети за лифта, който е скъп, платени паркинги, три нощувки с включени закуски. Обяд и вечери в ресторант за двама възрастни и дете на 5г. Синът ни, обаче е капризен и малко яде - той и аз поръчваме една порция. Поръчвахме нормално количество храна, без да се ограничаваме или разхищаваме. Задължително с десерт.

Цените там почти нямат разлика с тук и можете ориентировъчно да сметнете колко за храна ще харчите.

Сувенири и подаръци не сме купували, тъй като нищо не ни грабна, за да си го купим за спомен.

# 13
  • Мнения: 853
виждам , че има доста желаещи да посетят/или вече са били в Румъния.За мен условно /от еднократното ми посещение до 250км навътре в  страната / може да се раздели като бит и среда на две - до подножието на Карпатите и самите Карпати и след тях  .Първата част за мен  бе по скоро разочароваща с видимата ориенталщина и грандомания,  така че за сега Букурещ не ми е приоритет.За втората част-Карпатите и по навътре в страната ето това ме заинтригува - ако някоя мама може да предложи  места за посещение  или разкаже за местата след Бран и Брашов ще бъда благодарна

# 14
  • Мнения: 494
здравейте момичета,
ние също ще посетим Румъния за един уикенд (следващата седмица).
Дестинацията ни е Букурещ, Брашов, Бран и Синая.
Това ни е първо пътуване с кола извън България, а и на двама ни като двойка  Wink
Ще ви пиша като се върнем : ) ако Дракула не ни е докопал  Laughing

Общи условия

Активация на акаунт