Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

  • 3 фев. 2006, 14:06 ч.

относно фамилията на бебчето

  • 2 421
  • 48
  •   1
Отговори
  • софия
  • Мнения: 3 423
моля ви кажете ми дали мога да запиша бебчето и с моята и с фамилията на мъжа ми с тире посредата.
много си държа на моята и се чудя дали е възможно и къде да попитам newsm78
някоя от вас записала ли си е бебенцето така?

мерси предварително  bouquet

# 1
  • Sofia
  • Мнения: 2 950
Мисля, че може, но не съм сигурна. Най-добре попитай в общината - нали от там ще взимаш акта за раждане! Wink

# 2
  • Мнения: 2 657
Не, не може.
Законът не го позволява - в случая Закона за гражданската регистрация, според чийто чл.14 ал.1
"Фамилното име на всяко лице е фамилното или бащиното име на бащата с наставка -ов или -ев и окончание съобразно пола на детето, освен ако семейните, етническите или религиозните традиции на родителите налагат друго."
Детето би могло да носи фамилното име на майка си, ако бащата не е установен, което очевидно не те касае Laughing

# 3
  • софия
  • Мнения: 3 423
Не, не може.
Законът не го позволява - в случая Закона за гражданската регистрация, според чийто чл.14 ал.1
"Фамилното име на всяко лице е фамилното или бащиното име на бащата с наставка -ов или -ев и окончание съобразно пола на детето, освен ако семейните, етническите или религиозните традиции на родителите налагат друго."
Детето би могло да носи фамилното име на майка си, ако бащата не е установен, което очевидно не те касае Laughing

доста сексиски закон Cryжалко
мерси и на двечките за отговорите  bouquet

# 4
  • Мнения: 13 445
Така е.Аз исках да запиша сина си без наставката "-ов" в презимето, защото името на съпруга ми е по-особено и хич не звучи добре, но регистраторката ми каза, че не можело.Разрешено е само за деца от смесени бракове с чужденец.

# 5
  • Варна
  • Мнения: 1 237
Не е вярно, че не може без наставка, познавам много такива деца.

# 6
  • София
  • Мнения: 2 639
Така е.Аз исках да запиша сина си без наставката "-ов" в презимето, защото името на съпруга ми е по-особено и хич не звучи добре, но регистраторката ми каза, че не можело.Разрешено е само за деца от смесени бракове с чужденец.
Подвела те е - съпругът на моя приятелка се казва Валентин и понеже на нея не й хареса презимето на сина и да е Валентинов, хлапето е записано Марк Валентин Петров (или както там беше фамилията)

# 7
  • Мнения: 696
Meн ме питаха в родилния дом. Можех да избирам фамилното му име.

# 8
  • София
  • Мнения: 2 251
Не е вярно, че не може без наставка, познавам много такива деца.

На моите двама сина второто-бащино име е само Юлиан без наставка  Wink

# 9
  • Мнения: 2 657
E, вие съвсем изместихте темата Joy
prasentze пита може ли да запише бебчето и с нейната фамилия освен с тази на бащата... Не става въпрос за -ов или -ев/макар че написаното ме убеждава как чиновниците не спазват законите и си карат през просото Sick Добър -лош - такъв е законът и трябва да се спазва/. Да, може без наставка, но в посочените случаи, а не защото на някой просто така му се иска...

# 10
  • София
  • Мнения: 313
Дъщеря ми е без наставка -ов на през името, никакви проблеми.

# 11
  • София
  • Мнения: 3 741
Щом при брак можеш да си с 2-те фамилии с тире, вероятно ще може и в случая на прасенце. Май без питане на чиновници няма да се мине...

# 12
  • Мнения: 13 445
Явно чиновничката в русенския АГ-комплекс не е наясно със законите.Да ми е жив и здрав малкият палавник това е по-важно.

# 13
  • Мнения: 2 657
Щом при брак можеш да си с 2-те фамилии с тире, вероятно ще може и в случая на прасенце. Май без питане на чиновници няма да се мине...

Не се обиждай, но какво общо има това дали при брака можеш да приемеш само фамилното име на съпруга си или да го добавиш към своето с това какво ще е фамилното име на детето? #Crazy
Питам те и сама си отговарям - няма нищо общо!
По-нагоре съм цитирала дословно закона относно фамилното име на детето.

# 14
  • Мнения: 4 395
Може без наставката овІев,но тогава се слага тире между соственото име на бащата и фамилията на детето.Имам познати,които са поплатили тук,там в общината и са го направили.В БГ всичко може!Но става вьпрос за бащата!Примерно бащата се казва Юлиян кирилов,а детето Мира Юлиан/Кирилова.Накл.чертичка е тирето. WinkКлавиатурата ми е скапана



Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Активация на акаунт