Астмата, информация, странични ефекти от лекарствата - тема 23

  • 61 212
  • 735
  •   1
Отговори
# 525
  • Мнения: 5 234
Нашата лекарка твърди,че флексотидът е по-добър от пулмикорт - така, че мнения разни.
И аз преди бях така - отлагах максимално вентолина и го включвах само след преглед и предписание от лекар; но сега вече разпознавам безпогрешно кога има нужда от него. Ако се падне събота и неделя да почне спазъма, няма как да чакам понеделник, за да го прегледат; по дежурни лекари не ми се ходи /освен ако не се налага/ и им нямам доверие.

# 526
  • Мнения: 5 903
Включвам се и аз с мнение за фликсотида/пулмикорта - във вторник бяхме на пулмолог, имаше спазъм дребната, почти беше овладян до прегледа. Попитах доктора дали не е по-добре да сменим фликсотида с пулмикорт (точно в тази тема съм прочела доста добри отзиви за него  Hug). тя каза, че изписва пулмикорт (и децата много добре се повлиявали) в случаи, в които се приема и монтелукаст (Ефира, Сингулер или друго каквото е). В нашия случай такъв не се приема (забелязахме странични реакции и се взе решение да караме само с фликсотида). Т.е. искам да кажа, че пулмикорта явно е добър, но зависи в каква комбинация с другата съпътстваща терапия  Peace Изписа ми го на рецепта - при евентуален следващ спазъм да пробваме него, без флексотид, + евентуално вентолин.
Аз пък перфектно вече я разбирам дребната когато има спазъм  ooooh! Тя ларингитен никога не е правила (пу-пу, да не ни дойде и това до главата). Само като вземе да похърква и да удължава издишването, много кратко след това следва и просвирване, и картинката ми е ясна. Този път за първи път си позволих да включа вентолина (с инхалатора) преди да сме отишли на док (както вече писах - разболявките при нас се случват най-вече в почивни дни  #Crazy, а на дежурен кабинет и аз вече избягвам да я водя). Мнението на педиатъра беше, че  "спазъм има, но е добре повлиян от това, което сте направили" , така, че смятам, че сме си свършили работата добре.
Този път цялата драма беше 3 дни - на 4-я вече спазъм нямаше. В понеделник, здраве и живот, е на градина.

редактирах си поста, извинявам се, че някъде липсват интервали в мненията ми - от бутона на клавиатурата е, съжалявам   bouquet      

Последна редакция: чт, 17 окт 2013, 15:00 от Rallichka

# 527
  • София,
  • Мнения: 4 267
Момичета Меричери има в предвид това за прегледа при лекаря при условие, че дечицата Ви правят паралелни пристъпи - т.е. понякога са ларингитни, понякога асматични и не сте сигурни кога какво започва - тогава наистина е хубаво първо да се консултирате с лекар. Но примерно когато си познавате детето, има ясно изразени симптоми на асматичен пристъп - като свиркането, тиража и примерно е събота или неделя празник -  по ваша преценка си правите инхалациите!

Мравчица това пък да се изписва бронховаксом за профилактика срещу Мораксела  newsm78 - кой лекар и къде Ви го изписаха това? Трябва да се зачета отново в листовката! Дали може да се дава за придобливане на имунитет и срещу тази бактерия. Ние също често си я завъждахме, както и разни други! И с какво ли не съм се борила - уви зимния период пак си се появяват.

Ампулите с Пулмикорта наистина са уникално тъпо решение на производителя, на всичкото отгоре аз не само се чуда как да ги поставям за да не се разливат ами и всеки път се чудя как да я разделя точно! Да не говорим че понякога ми се е случвало без да искам цялата да я изтискам. Мъчила съм се със малка спринцовка за вентолин с тънка и малка игла да изсмуквам, но став атрудно и бавно. Сега го слагам като капки, т.е. стискам полека ампулката да капе на капки и броя, горе долу по 17- 18 капки съм пресметнала, че е половината от ампулата. Трябва да стоят и на тъмно, абе кошмар.
Атровента какво представлява  - досега си мислех че е някакъв вид инхалаторно лекарство, но за впръскване, подобно на Фликсотида, Вентолина, Симбикорта. Но явно става  и за инхалиране чрез небулизатор, така ли е? Коя е активната му съставка и кое от лекарствата заменя? Да не би и то да е подобно на Вентолина но под друго име на друга фирма? Аз примерно някога си купувах ампули Софафилин, които инхалирах на себе си, защото от Вентолина много ама, много треперя. Това софафилин беше течна форма, по точно форма за небулизатор - капков разтвор, със съставки като нофилина!
Установих че и Вероника се разтреперва, но когато и правя комбинация с Пулмикорт и Вентолин! Май и ние ще почнем да ги инхалираме по отделно! Досега поне само от Вентолина или само от Пулмикорта не съм забелязала такива симптоми!

Лост това е точно Бейбихалера, незнаех че му се казва и по другия начин! Но на другите картинки в по горните постове бяха показали от другия тип - дето му се вика още и Волуматик. Вие почнахте флексотида нали, с бейбихалера ли го инхалираш. Как е първокласника, надявам се да не е пропуснал много от уроците.

# 528
  • Мнения: 5 521
Последното нещо което ще направя е да ви убеждавам кое е по - добро Пулмикорт или Фликсотид. Прочетох за комбинация от двете което ме озадачи, затова и написах това което съм говорила с доста лекари. Това за сингулара в комбинация с Пулмикорт не е така. Няма закономернист между това как влияе Пулмикорта ако детето приема или не Сингулар. Освен това, да имах в предвид, че там където не сте убедени ларингитен ли е спазъма или асматичен, преди да направите инхалацията с вентолин, която е противопоказна при ларингит е по-добре да се консултирате с лекар. Аз не визирах никой конкретно, говоря общо, защото и аз дълго време се чудих ларингит ли е, асматичен ли е спазъма, Вентолин ли да правя или не....
В закючение - аз също си лекувам децата без грешка и сама, знам в кой момент свири, в кой е ларингитен пристъпа, и какво да направя. Но всяко едно лисче, на което пише астма, и е уточнена тежеста на пристъпа и състоянието на детето е документ за ТЕЛК комисия. Доста от вас споделят как нямат лист от прегледите. Ами начина да имате документи е като този лист е издаден от лекар прегледал детето в момента на пристъпа и установил тежестта му.

Последна редакция: чт, 17 окт 2013, 16:31 от marychery

# 529
  • тук и там
  • Мнения: 11 316
Да,Пулмикорт ни е изписан за да пробваме дали ни повлиява по-добре от Фликсотида,аз специално правя инхалации с него за втори път,за сега разлика не виждам но това боледуване ще караме на него.При моята дъщеря ларингиални спазми също не е имало,и никога не е имала свиркане или задух-просто има твърде много секрети и от там и се задръстват бринхите ако не вземем мерки.Както повечето майки и аз я усещам кога е за инхалации с Вентолин,обикновенно започвам само с Атровент,който тук се изписва и на деца без астма-при бронхити и др.За БГ не знам как е ,но тук за да отида при личната лекарка трябва да си взема час от предния ден,ако се случи пък петък-попадаш на телефонен секретар,който те уведомява ако смяташ че е спешно да отидеш до Бърза помощ,ако ли не да се обадиш в понеделник за час.Когато отидеш до Спешния център,първо си чакаш реда,след като те извикат ,  има лекар разпределител който те насочва към отделение и стая и съответно преценява до колко е спешен случая.В тази стая-за всеки пациент е различна, можеш да прекараш около 3-4 часа,като на всеки 30мин идва по един стажант  да ви прегледа-говоря за случаи като нашия когато е преценено че случаят не е спешен-а както казах пристъпите на моята  не са толкова сериозни,пък и за животозасташаващи ситуации има тел.112.Напълно в реда на нещата си е да прекараш 3-4 часа в Бърза помощ,в края на краищата в това време се оказва помощ на някой който е наистина по-серозен случай от нашия.Така е тук,за това преди да отида до спешен център,първо трябва да преценя колко е сериозно състоянието на детето!И пулмолога ни изписва лекарства за 3 месеца,едва ли ако не разчита и на моята преценка би ми дал рецепта,защото тук без рецепта е невъзможно да си купиш Вентолин.Не се заяждам ,просто обяснявам как стоят нещата тук-защото след 2-3ри пъти висене по 3-4 часа в спешното,се налага доста да преценяваш нещата преди да тръгнеш към Спешното.Говоря само и единствено за  нашия случай! Peace

# 530
  • Мнения: 5 903
Меричери, едното не изключва другото - Въпреки, че започвам с лечението преди посещението при доктора, листче си взехме - все пак спазъма е констатиран.
Аз само споделих разсъжденията и наблюденията на нашата пулмоложка относно пулмикорта. Досега не съм имала повод да не й вярвам, както и вие  - на вашите, предполагам  Wink
Съгласна съм обаче, че ако едно детенце е склонно да прави и двата вида пристъпи, най-добре е доктора да каже какъв е точно пристъпа. И все пак си мисля, че всеки много добре си познава детето, и след втория-третия вече доста точно може да се определи какъв е. За мен, ларингитната кашлица много сериозно се различава от другата, въпреки, че само при чужди дечица съм чувала. Не мога да твърдя със сигурност дали ще ги различа при моето, предполагам, че след 2-3 пристъпа има школовка вече  ooooh!

# 531
  • тук и там
  • Мнения: 11 316
Айфел,Атровент има същото действие като Вентолина,но активното вещество не е Салбутамол.По-слабичко е от Вентолина и го изписват обикновенно при бронхити-поне тук масово се изписва.На ампули за инхалиране през небулизатор е,в Бг го няма под тази форма-само на инхалер -търговско наименование Атровент N-предполагам че е същото,но ще е само за възрастни .Ипатропиум бромид монохидрат е активното вещество,ако го разчитам правилно де newsm78

Последна редакция: чт, 17 окт 2013, 18:08 от Kaisia

# 532
  • Мнения: 47 821
<eiffel tower>
в края на статията пише че волуматик е спрян от производство като неефективен
дали е вярно-не знам

# 533
  • Мнения: 11
Здравейте, понатрупала съм някои лекарства, които няма да ни трябват. Някой ако има нужда от нещо да ми пише.
Сингулер 4 мг-гранули
Фликсотид 50 - инхалатор
Фостер 100/6 - инхалатор - съхраняван е в хладилник, според указанията

# 534
  • Мнения: 1 574
Фостер ми го изписаха на мен ,той не е за деца нали? Понеже от тази година и аз май съм асматичка ,защото получавам пристъпи след физическо натоварване ,като бягане например ,и доктора ми го даде това чудо да си пръскам сутрин и вечер по две впръскания ,освен инжекциите за поленовата алергия ,които ще ми бият 4 години . Sad
За вентилина ,моята лекарка ми каза ,че първо се прави инхалация с вентолин ,за да отпуши бронхитите ,и след това с полмикорт ,никога да не ги смесвам ,така ми каза ,и лично аз намирам логика в това ,но мое мнение ,синът ми о той от 3 месеца е асматик и много не му разбирам ,затова съм тук при вас ,да споделяме опит ,и да си помагаме една друига със съвети .
Ние сме по на цяла анпула вечер полмикорт ,и дъвче хапченца Авокадс ,за сега много добри отзиви чувам и за двете ,да видим дано ни помогнат .Пожелавам на всички децица по малко да боледуват ,и здрави нерви за мамите ,че аз много зле ги преживявам тези болести ,все са болни моите дечица и е направо зимата кошмар в къщи . Sadот скоро не ми стига въздуха и на мен ,вече почвам да си мисля ,че е на нервна почва ,и съм за успокоителни .
Хубав ден от нас  Hug

# 535
  • Русе
  • Мнения: 57
Здравейте и от нас,вчера потърсих инфо в сайта и с голямо разочарование установих,колко много сте писали по темата...
Моето момченце е на 4г. и 4м. и преди две седмици ни диспансираха с диагноза "Астма с преобладаващ алергичен компонент".
По рецептурна книжка ни изписват Ефира и Флексотид помпичка.
Купих инхалатор,но в него ми казаха да слагам 1/2 ампула Бромхексин + физ.разтвор.
Незная от къде да започна...кашляме постоянно,2 пъти лежахме в болница докато накрая казаха "АСТМА".
Ние сме от Русе,доста изчетох от темите които сте изписали,но явно съм пропуснала - има ли и други русенчета сред вас?
Извинете ме за хаотичното писане,просто съм много стресирана. Вечно е болен, и в момента преди 5 дни направи ангина,изписаха ни отново АБ,зарадвах се,че поне не кашля...и когато преди 2 вечери заваля дъжда отново се появиха течните сополи и кашлицата.
Днес сме на контролен за ангината,но каква ти ангина може пак да сме с бонхит.
И аз давам Бронхо-Ваксом,но е рано да даде резолтат за сега.
На градина ходи най-много седмица и после 2 е в нас,с тези постоянни боледувания и аз не работя,защото няма кой да го гледа.
Надявах се,че тази година ще е по-здрав вече,а то се оказа свтлина в тунела има,но е доста в далечината.
  bouquet надявам се да ни приемете във вашата темичка и се извинявам за негативния си пост   bouquet

Последна редакция: пт, 18 окт 2013, 14:47 от daesy_des

# 536
  • Мнения: 2 494
  bouquet надявам се да ни приемете във вашата темичка и се извинявам за негативния си пост   bouquet
Добре дошла, много може да научиш от мамите тук, не толкова от мен, но каквото може ще помагам и аз:) Пожелавам ви бързо оздравяване, по-рядко боледуване и израстване на астмата най-вече!!!

Бронховаксома скоро го обсъждахме-аз лично не бих дала.
Най-доброто е профилактиката и резултата след време-сингулера и флексотида, но трябва да се натрупа в организма-откога ги приемате? Ние сме и на Ксизал капки всеки ден-нещо противоалергично приемате ли?

 Hug

# 537
  • Мнения: 80
Здравейте!За съжаление и ние искаме да се запишем във вашата тема!
Докато не отворих темата не знаех колко много майки имат моите проблеми(т.е.нашите с дъщеря ми)
От както се е родила все по доктори обикаляме Sad
Първо имахме шум на сърцето, после на два месеца бяхме с бронхиолит.После проблеми със сливиците.Някои да имаше хрема и ние веднага болни на АБ.Известно време закрепихме положението, но с много пазене, докато не тръгнахме на ДГ-започна още по-големия кошмар-започнаха едни отити, от там се възпали третата сливица и пак сърцето!Извадихме я, направиха ни и парацентеза и си мислих, че само остана да се възстанови, но уви след два месеца пак на ДГ и два бронхита един след друг-резултата беше още по-увредено сърце и белодробна хипертония, забравихме за ДГ, взехме детегледачка(едвам се оправяхме)но въпреки, че жената беше много добра, нито ядеше, нито спеше Sad Напуснах работа и когато си мислих, че всичко е наред и малката беше добре, края на юни за един час ми направи такъв пристъп, че два дена бяхме на кислород и системи и точно когато трябваше да пазим сърцето, то се натоварваше най-много!Казаха ми че е на алергична основа, когато ни изписаха от болницата, малката беше толкова стресирана и наблъскана с кортикостероиди, че търсих начин да я тестувам без да й спирам лекарствата, за да я повтори пак.Направих кръвни тестове и се оказа че сме алергични към полени и дом.прах.Изписаха ни Флексотит 2*1 впръскване и Ксизал.Бяхме добре приемахме си лекарствата, но сега отново се с пристъп и сме на Вентолин и Пулмикорт и като се оправим пак на алерголог Sad
Съжалявам за дългия пост, но се опитах на кратко(колкото можах).
Иначе ние сме от Пловдив, аз съм на 30 г.а малката е на 4г.и 8.мес.
Пожелавам на всички по-малко боледуване!

# 538
  • София,
  • Мнения: 4 267
daesy_des привет и добре дошла! Е не си попаднала на най доброто място, но пък няма да те върнем!!! Ще се опитваме да помагаме и това е! А твоят пост сигурно съм го писала и аз поне хилади пъти, и тая светлина в тунела и аз уж все я виждам - но пусто не я достигам и кога ли ще я достигна, вече несмея и да си мечтая! ooooh!
<eiffel tower>
в края на статията пише че волуматик е спрян от производство като неефективен
дали е вярно-не знам

Знам ли и аз - това не съм го прочела, аз понякога чета така между редовете само това което ме интересува  Mr. Green. Мен преди  години др. Димитрова се опитваше да ме убеди, че Волуматика е по добър от бейбихалера и ме съветваше да си го набавя от Англия ако мога, ама аз така и неможах, ползвах си бейбихалера до последно. Даже си го пазя още де - знае ли се кога ще ми потрябва отново, все пак още сме малки и неможем да се справяме само с помпичките. Между другото и на мен ми е трудно с тези помпички. Нали от неделя и аз съм с някакъв супер странен пристъп, който се появи ей така изневиделица отнякъде, и се мъча тук с помпичката с вентолина, че от инхалаторния се разтрепервам страшно, но като че ли този с помпата хич не ми помага, такова мъчение е - единствено ми успокоява дишането, но кашлицата е ужасна, деряща, гърлото ми е рана от напрежение и от кашляне. Днес мисля да си взема вече и някакви таблетки Бромхексин или мукосолван - нещо което  да повтечни секрета, неможе вече пети ден и кашлицата да е все така суха и дразнеща, успявам да отхрача малко само след като съм пръснала вентолина, но после следващите няколко часа до новото впръскване е ад!
Kaisia вярно че вие не живеехте в България, аз и затова попитах де - за Атровента именно защото това лекарство не ми е познато, все пак нали обменяме опит.
А за Пулмикорта, както и при всички останали кортикостероиди ефект веднага няма как да се види - нужно е натрупване на лекарството в орнагинзма, то затова и се изписва като поддържащо лечение.
Честно казано писнало ми е вече с тези лечения - вярвайте ми вече шест години - егати и все гледаш да не пропуснеш нещо. Моето дете е като пружинка, само си знае - и само върви след мен - "Мамо сингулера не си ми дала", "мамо инхалацията кога ще ми пускаш", "днес нетрябваше ли да духам в апаратчето" - така вика на пикфлоуметъра .... Добре че и двете стриктно следим иначе. Но то и от това писва  - писнало ми всеки ден инхалации, всеки ден лекарства, за нея за мен.

kroelahai успокой се, при теб наистина всичко е вече на нервна основа, то и алергиите също от нерви могат да се проявят. Моят хомеопат когато заведох детето при него и почна да я лекува ми каза - че на детето нищо му нямало - и за да е добре то - пръво трябвало мен да излекува Mr. Green. Много съм се шашкала, много съм се панирала. Може и да е така, но пък много се ядосвам на такива изказвания - а той изобщо знае ли какво съм изживяла с това дете, убедих се че единствено хората минали по моя път могат да ме разберат. Да той е лекар- по точно хомеопат при него идват хора, разказват, обясняват, но едно е да чуеш от устата на някой, едно е да го преживееш. Да, може би трябва да съм малко по спокойна, когато се разболее и да не изпадам всеки път в паника, но това е невъзможно - колкото и да се опитвам - не става. И лошите и черни мисли никога не ме напускат, както и сънищата, които винаги сънувам няколко дни преди да се разболее. Това немога да го контролирам, имам някакво странно шесто чувство, което е толкова силно и никога не ме лъже!

Последна редакция: пт, 18 окт 2013, 12:58 от <eiffel tower>

# 539
  • Русе
  • Мнения: 57
megan@ в момента пием Зенаро като противоалергично,а Ефирата и Флексотида едва от две седмици ги вземаме затова и е много рано да видя ефекта от тях.
А на ТЕЛК защо водите децата,трябва ли да го направя и аз?
 Hug

Общи условия

Активация на акаунт