Дерматит - атопичен, себореен, екзема...

  • 491 059
  • 1 504
  •   2
Отговори
# 510
  • Мнения: 1 640
Според мен и според АРТ МАМА/прочети по-нагоре/цинкът не помага,а в някои случаи и вреди.Избягвай мед.козметика с цинк.Каквото и да мажеш,ефектът ще е временен,защото козметиката облекчава, не лекува напълно-това от моя опит!Адвантан,Еликон и др. кортикостероиди имат врем.ефект и са нож с 2 остриета,т.е.имат странични действия,ако се прилагат дълго или често.НЕ ПОВЕЧЕ ОТ 4-5 ДНИ!

# 511
  • Мнения: 275
Здравейте !

Намерих   ви        : Simple Smileсега остава и да прочета всичко Shocked
 Да си кажа първо. Синът ми големия от бебе се води алергичен- към млякото ли ? никой лекар не казва точно от какво е алергията. С течение на времето (на 2 г.) забелязах че се обрива от примерно близалка ягода  уф сега немога да се сетя за друго- сърбеше го вратлето , пишлето  иналичните му, сгънките на крайниците и имаше малки пъпчици.
Миналото лято и поминалото май направи и слънчева  алергия . Целият му гръб се изпълва с пъпчици  и сърби ужасно , в един момент и цялото тяло  се покри с пъпчици мънички  и близо една до друга. Накрая се обели цялата кожа  и пак отначало . Давах му ериус-сироп, мазах го с фенистил и други кремове и    ...нищо.
И сега от 3 дни пак е с пъпки по гърба по целия гръб  и се чудя  newsm78да ли пък не  е от хлора в басейна на който ходим или пък от едни бонбонки на килаграм, които продават и които баща #2gunfire му ги купува-300гр. ( те са доста оцветени)
Баща му също е алергичен - сенна хрема на пролет и казват че по наследство  и децата стават алергични.
Има ли лек за всички тези алергии и сърбежи ?може ли с хомеопатия?
В момента и аз имам нещо като екзема на врата( става все по голама)  и се притеснявам да не  е псиорязис или нещо което не се лекува Sick Не ме се ще да се лекуваме с кортикостероиди.

# 512
  АКО ИМАШ ВЪЗМОЖНОСТ, ПОТЪРСИ Д-Р СЛАВКА ЧОЛАКОВА -ДЕРМАТОЛОГ.СИГУРНА СЪМ ,ЧЕ щЕ ТИ ПОМОГНЕ.КООРДИНАТИ -СОФИЯ 8 ПОЛИКЛИНИКА  ТЕЛ9361227 ВЪТР.238.ПОНЕДЕЛНИК,СРЯДА И ПЕТЪК ОТ 13 ДО 19, ВТОРНИК И ЧЕТВЪРТЪК СУТРИН ОТ 8 ДО 14 ЧАСА.ОПИТАЙ И щЕ МИ БЛАГОДАРИШ.РАБОТИ С РЗОК И Е ОТЛИЧЕН ПРОФЕСИОНАЛИСТ И МНОГО РАЗБРАН ЧОВЕК.УСПЕХ

# 513
По добре недей да ползваш кортикостероидни кремове те имат краткотраен ефект и далеч не са безобидни.Моя син има такъв дерматит откакто се е родил(тои сега е на близо 6 месеца).Мазала съм го с всички възможни кортикостеоидни кремове(Fucidin,Fusicort,Elocom,Advantan) но нищо не помагаше. Пъпките изчезжаха за малко и пак се появяваха. На мен ми изписаха  excipial hydrolotion.За сега го мажа няколко дни и сам доволна. Ако искаш пробвай това е лечебна козметика и е напълно безопасна.

# 514
  • Мнения: 275
Току що се връщам от кожния лекар в нашта поликлиника. Та той ми се скара , че късно идвам при такъв проблем и затова ще ми излезе и по скъпо лечението. Диагнозата не я запомних но думата започваше с МИКО.....а лекарството е :
Oruugal cap.- 2 cap.  den     и струва 90 лева
Eucerine  - шампоани и уреа и нещо си с ph=5
Zocoid crelo

Ако работи търсачката тук ще го пусна да разбера повече.
Записвам си и на  advik лекарството  щом е лечебна козметика .
Трябва по сериозно явно да наблюдавам синът ми кога и от какво му излизат пъпките. В момента се сещам, но да ли е от това  newsm78 че излизаха и когато взимаше Ехинецея .Тя е разтителен продукт.

# 515
  • Мнения: 988
Лина щом диагнозата за почва с "мико..." става дума за гъбична инфекция от някакъв сорт която се е развила върху дерматита. Едно от коварствата на дерматитите е, че кожата става уязвима за гъбички и бактерии, особено ако детето се чеше.

# 516
  • Мнения: 3 205
Според мен и според АРТ МАМА/прочети по-нагоре/цинкът не помага,а в някои случаи и вреди.Избягвай мед.козметика с цинк.

Цинковият окис изсушава кожата и не е подходящ при АД.
Записвам се и аз в темата - моят син е с лека форма на АД, появяват се миниатюрни зачервени петна по краката и ръцете на китките, както и "клоунски бузки". Свързвам ги най-вече с претопляне. Мажа с кремчето на д-р Тайс локално (кожата му избеля невероятно много от него, много съм доволна), а цялото тяло - с А-дерма. Кремчето на д-р Тайс е леко и по-скоро хидратиращо, а А-дермата оставя фин мазен слой. Бузките преди излизане ги мажа с д-р Тайс и отгоре Лансинох (да не бяга влагата). При нас тази комбинация е много успешна. Сухата кожа трябва да се хидратира, но ако в кремчето няма достатъчно мазнина, влагата просто ще излети и ще остави кожата още по-суха. Затова, когато Иво беше по-малък, го мажех с хидратиращ крем и отгоре с бебешко олио, за да го "запечати". В тази връзка - ползвала съм и Мустела, но тя е предимно хидратираща и недостатъчно мазна за самостоятелно мазане според мен.
Връзка с ваксините при Иво няма. Петната суха кожа са още от преди първата ваксина ДТК. При Иво може би има някакъв проблем с потните жлези, защото той никога не се поти, съответно когато се загрее, кожата му реагира по този начин - обрив под формата на грапави червени петна.
Клоунските бузи пък се появиха доста след последната ДТК - при първото застудяване. Пробвала съм диети и за мен (Иво е кърмаче), и за него след захранването, но АД не се повлиява от нищо, освен от температурата. Колкото по-ниска е стайната температура, толкова по-малко петна има и толкова по-бързо изчезват. Оптималната температура за него е 18 градуса.

# 517
zdraveite,moje li da pomolq za suvet??nikoga sym nqmala problemi s kojata na liceto do predi okolo godina.poqviha se (samo po byzite mi) kato suhi pup4ici i se lu6tqt ponqkoga,tu sa mn malko tu se poqvqvat pove4e.smenqh kozmetika,polzvah kakvi li ne krem4eta..avene,eucerin,razni zineryt i kakvo li ne..po predpisanie na dermatolog,kozmetik ...no ni6to?nemoga da si obqsnq ve4e kakyv e problema,no ne mislq 4e e alergiq.ako nqkoi moje da help ili e imal podoben problem 6te sum vi blagodarna.blagodarq 

# 518
  • Някъде в Европа...
  • Мнения: 3 437
Здравейте, Birdie! Привет и на майчетата!
Birdie , имам въпроси към вас. Ще се радвам ако и някои момичета ми отговорят.
Започвам съвсем отначало, за да стане по-ясно:
Синът ми беше на почти 3 месеца, когато му се появиха съвсем малки участъци суха кожа на главичката, по крачетата и ръчичките. Бяха няколко на брой. Тогава беше само на кърма, без вода и сокове. По същото време коренно си промени режима - дотогава беше на 7 пъти кърмене, заспиваше сам, смучеше биба. Изведнъж, буквално за един ден, отказа бибата, взе да търси постооянно гърдата, отказваше да заспи, будеше се много пъти през нощта.  Тогава мислех, че е от рахита (педито каза, че се опитвал да прави рахит и ни изписа калции). Когато приемаше калция се успокои и после пак същата история. (пиша всичко това, защото си мисля, че тогава е почнало да го сърби, а аз не съм разбрала и тази смяна в поведението му има много общо с проблема) Когато и показах лишеите, каза да ги мажа с зехтин. След като не изчезнаха ни изписа Локойд крело за 10 дни. Мазах с него и за известно време лишеите изчезнаха. По главичката го мазах с Мустела за коричките, защото мислех, че е това (главичката му се белеше вече цялата). Впоследствие заминахме на гости при родителите ми. Там бебчо навърши 5 месеца. Имаше пак лишеи, главичката му се белеше, вечер започна да зачервява бузки (непрекъснато си триеше главата в този, който го разнасяше). Започнах да му давам изцеден сок от ябълка няколко дни и после пщре от ябълка на Хип. След като бях почнала сока и пюрето на мястото на едно грапаво местенце до ушето му се появиха пъпчици с връхче. Отидох на кожен лекар. Той ми обясни, че кожата му е много суха, да го мажа обилно със зехтин, а лишейте с Елоком - 5дни, да му давам и капки Финистил за 5 дни.Храненето нямало нищо общо според него. Направих това, като мазах Елокома върху зехтина, доста обилно. По това време  бебчо се поуспокои, дори започна да си смуче пак бибата. Кожата му направо светна. Мина една седмица, откакто бях спряла мазането и изведнъж започна първо буквално да му се цепи кожата на главичката като между кожичката имаше сълзене, по челото му избиха обриви, а крачетата му станаха като шкурка, на ръчичките (където не бях много прецизна с Елокома) се появиха тук таме лишеичета. През тези 2 седмици бях въвела и морков и тиква в комбинация с ябълка, като плодови пюрета между кърменията.  През седмицата, когато много бързо му се възобнови проблема и в доста по голяма степен според мен, за пръв път имаше и запек. Тогава му въведох и крушата под форма на пюре (изака се в края на седмицата). Прибрахме се в Пловдив, за да отидем на преглед при специалист (бебчо вече стана на 6 м.). Лекарят, които го прегледа, ми направи схема на мазане с Елоком и Локоид в съотношение отначало 1:2, после 1:4 и така постепенно намаляване на Елокома и Локоида за сметка на Нахткерцен балсам на Д-р Тайс. За местата, където няма лишеи - само с балсама, къпането със сапун на Себамед. Каза да не давам пюре от тиква, морков, банан, мъхести, цитруси, яйце, ябълката също била под въпрос ( направо не знам с какво ще захранвам - от плодовите остават слива и шипка само...); да го пазя от слънцето: да пера почти без прах...Когато я питах за Атопичен дерматит ли става въпрос, ми отговори, че да....Обясни, че кожата му е много суха и чувствителна и реагира на неизвестно какво и неизвестно докога...... Аз пърявата вечер направих съотношението 1:2 елоком : локоид крем и го намазах по крачетата, за главичкат използвах само балсама на Тайс. На другия ден кожата му се беше успокоила, нямаше червено и беше много мека. Понеже и главичката му се беше оправила само от балсама, реших засега да мажа само с балсама и ако пак се появят обриви тогава да почвам лечението, което ми предписа. Засега вече 4 ден нещата са много добре. Давам му да яде пюре от круша и кърма. Аз четох много за алергични деца и диетите и аз се подлагам на диета без млечни, ядки, шоколад, бобови....
Искам да ви попитам какво смятате за това лечение? Дали може да е алергична реакция към ядене? Тези храни, които ни забраниха въобще ли не трябва да ги яде или след време (колко) ще може да ги опита? Възможно ли е наистина да не може да спи спокойно нощем от тези пусти лишеи и обриви?
Благодаря ви предварително и извинявайте за дългия постинг!

# 519
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Хубаво е да изключиш храните с риск за алергизиране, включително и от твоето меню докато кърмиш. След като всичко по кожата е ОК може да пробваш със слабо алергизиращи храни една по една с доастатъчни интервали на въвеждането. Не се тревожи, че някои неща ще опита по-късно, това не е проблем - няма да му липсва непознат вкус, я Simple Smile

Важно е да поддържаш кожата добре овлажнена с хубава козметика. Не е задължително да е скъпа - да няма цинк, течен парафин, консерванти и оцветители/ парфюми е достатъчно. Да къпеш с хладка вода и мек сапун /сапуна възможно най-рядко/. Кортикостероиди в краен случай ако има риск от открити рани- по малко и за кратко .

Добре овлажнената кожа е добра защита срещу кожните проблеми защото точно сухотата е началото на повечето в тази възраст.
Ние ползвахме сапун с овес на Нивея на 7 дни, благ вазелин и после маслото с невен на Бюбхен без парафин. Всички те са евтини, но ги избрахме най-вече заради простотата им като състав. От Липолошиото се изрина - макар че е прекрасно за загрубели пети - значи много овлажнява и омекотява...

# 520
  • Мнения: 1 640
  Арт мама,какво е това масло с невен на "Бюбхен"-бебешко олио или масло ,което се сипва във водата при миене/къпане?Или се маже в-у тялото?
  Благ вазелин-готов купен от аптека или правен по рецепта от лекар в аптека?Аз имам купен/малка тубичка,българско производство/ и правен"Дулче" в аптека.С първия/купения/съм мазала няколко пъти,имаше добра поносимост.Свърши мн.бързо,не съм купувала повторно.

# 521
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Цялата серия с невен и без парафин е добра. Ние ползвахме това за мазане в бебешка възраст. За по-голямо дете мисля че и млякото с помпичка ще е хубаво. А лятото ако кожата е по-влажна - млякото пак без парафин.
Предпочитам приготвения благ мехлем/вазелин - например в Попова май имат винаги приготвен /на 27ми юли/.
Позлваме го с месеци и няма досег с метал /тубата/.

# 522
Здравейте на всички! Искам да споделя с вас горчивия си опит с АД. Аз съм на 21 години и имам АД от около 1 годишна възраст. Считам себе си за повече от специалист в областта, тъй като съм изпитала и продължавам да изпитвам на собствения си гръб последиците от това да живееш с това заболяване. В ранна детска възраст имах обриви само на типичните места: сгъвки на крайници, гушката, лицето. В пубертета, обаче, нещата се влошиха изключително много и сега имам обриви по цялото тяло, които трятирам непрестанно с кортикостероиди, от които обривте не изчезвт, но поне не се влошават. Има няколко неща, които искам да споделя с вас, защото наистина ги считам за важни. Първо, за кортикостероидите!!! Най-важното за тях е ДА НЕ СЕ ПОЛЗВАТ без предварително изготвена схема. Те са препарати, които трябва да бъдат намаляни постепенно, дори 1 единствено намазване не е безобидно! Второ, никога не ги ползваите чисти! Аз винаги разреждам моите в доста голямо съотношение! Може би за това все още не съм забелязала вредните ефекти, които нанасят на организма (изтъняване на кожата, завишени чернодробни и бъбречни показатели и др. ). Най-лошото , обаче според мен е, че кортикостероида е като наркотик и организма привиква с него, в последствие той започва вече да не действа и трябва да се премине към по-силен.
АД не е универсално заболяване, а строго индивидуално. Всеки сам трябва да установи за себе си какво и как му влияе. При мен например няма влияние на различни храни върху състоянието на кожата. Забелязала съм, че обривите по ръцете ми се засилват, когато мия чинии, пера или др. дейности свързани с употребата на препарати. След баня ЗАДЪЛЖИТЕЛНО обилно мазане с емолиенти, а не с мазни лосиони, защото от тях сърбежа се засилва. Забравила съм употребата на сапуни изцяло. Само душ-гелове. Използвам козметиката на Дав от около 3 години и съм много доволна. Лицето си мажа с крем нивеа и CALMANCE на RoC, от които също се чувствам много добре. Изключително важен фактор е и емоционалното състояние на човек. Колкото по-нервен, толкова повече сърбеж и обриви, от което ставаш по-нервен и кръга се затваря. Единственото нещо, което изцяло изчиства кожата ми е морската вода. Колкото повече съм ходила на плаж лятото, толкова по-добре съм през зимата. Не знам дали е от водата или от слънцето или от комбинацията между двете, но е факт, че когато съм на море, всичко изчезва и все едно никога не съм имала АД. Имайки предвид, че не излизам от водата, смятам че има нещо в нея, което ми влияе добре. Поради тази причина реших да използвам и продукти с морска кал, които се оказаха доста ефикасни. Използвам най-наивните продукти- серията с глина от мъртво море на AVON. Други неща които влошават състоянието ми са : изпотяване, прекалена жега или студ, рязко качване и сваляне на килограми, месечен цикъл, недоспиване, вълнени дрехи, животни, прахоляк и други.
Надявам се че малко съм помогнала. Моля, ако нещо ви интересува, не се притесняваите да се обърнете към мен, Ще се опитам да бъда максимално изчерпателна.

# 523
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Деничка ме подсети нещо.
Слънцето също има значение. За това при псориазис слънчевите бани и солариумите са едни от най-полезните и безвредни терапии. Но без да се изгаря. Понякога дори само по-малкото светлина през зимата влошава нещата /пак в цитираните случаи/.
Иначе както и тя пише - грижа за кожата е най-важното - да е овлажнена, но не мокра и така защитена.

# 524
  • Сливен
  • Мнения: 382
При нас нещата стоят така:
Сега дъщеря ми е на 2г 9м. Когато беше на 1г 5м се появиха петънца с много суха и раздразнена кожа по ръчичката за пръв път - от горната страна на дланта. От тогава почти постоянно има. Водила съм я на дерматолог, казаха Атопичен дерматит. В най-тежките периоди петната са се разраствали до диаметър около 10тина сантиметра, силно сърбящи, до кръв. Тогава се появяват петна и на сгъвките на крачетата. Миналото лято имаше 10тина дни, в които проблемите изчезнаха напълно. Точно тогава бяхме на село и мъничката нагъваше череши като за световно. Определено си мисля, че чистия въздух и особено черешите оказаха благотворно влияние.
От няколко месеца всяка вечер правя една процедура, от която съм страшно довона. Мажем ръчичките първо с Натхерцен балсам на д-р Тайс, след това с мед. Отгоре слагам една марля и, за да не пада марлята съм направила нещо като хлабави ръкавички от ластичен бинт.
От както започнахме с меда, петната почти изчезнаха и детето започна да спи спокойно. Преди това я мажех само с балсама, но се е имало нощи, в които с часове почти не заспива и само си дръгне ръчичките. Аз съответно също не спя и мажа ли мажа... (Противник съм на силните лекарства и затова се опитвах да не стигаме до тях.) И най-интересеното е, че от тогава не са се появявали и петънца на крачетата, което ме навява на мисълта, че меда не само успокоява, но и лекува.
Аз наистина съм обнадеждена от тази медена процедура и затова реших да я споделя с вас. Може и на някой от вас да помогне.

Общи условия

Активация на акаунт