Мами в Загреб?

  • 2 409
  • 17
  •   1
Отговори
Имаме две деца - Александър 3 г. и Иван 8 м., а през април очакваме трето. До два месеца обаче ни предстои преместване в Загреб, от което ми възникват куп въпроси, чуденки и притеснения. Всякаква инфо ми е добре дошла, особено за следното:
- детски градини - частни или държавни + такси, по колко дечица са в група, отзиви и впечатления
- родилни домове - кои са предпочитаните /най-вече държа бебето да е при мен след раждането/
- благоприятен район за живеене - в близост до хубава детска градина, паркове, градинки, забавления за деца и изобщо тъй щото да ми е по-лесно или поне да се залъгвам, че ми е по-лесно
- помощ в домакинството; почасово гледане на деца - колко струва
- хомеопатия - практикува ли се в Хърватска; намират ли се лесно хомеопатични лекарства
- въобще всичко интересно, за което се сетите и което ще поуспокои притеснената ми, изпаднала в неведение и информационно затъмнение душа!

Благодаря Ви!

# 1
Az vse oste ne sum maika,no se nadiavam che skoro ste buda.Tolkova obicham dezata.Do kraya na oktomvri se mestia v Zagreb..Nadiavam se che postepenno ste razbera kak stoyat nestata tam.Мъжът ми вече е там.Открил е много хубав квартал-сранвително близо до центура и не особено скъпо.Много чисто, спокойно, с градинки.

# 2
Здравей Юрка!

Малко след като пуснах темата си видях твоята, но имах проблеми с регистрацията и не можах да отговоря.
Ние ще бъдем в Загреб живот и здраве през ноември, най-късно началото на декември. Ще ми бъде приятно да поддържаме връзка. Ако искаш може да посетиш и форума Бъдещи майки в дир.бг Там боравя по-лесно засега, докато си оправя мейл адреса. Пиши ми как се казва квартала, за който говориш, защото ние скоро ще ходим да си избираме жилище

Поздрави

# 3
Kvartala se kazva Poljanice(ne sum sigurna za pravopisa).Samo che nie ste jiveem v drug kvaral, zastoto zasega ne mojahme da namerim kvartira tam.Mujut mi nameri vchera v drug kvartal,koito bil malko po-otdalechen ot centara-na 30 min. s gradskia transport.Etaj ot kusta.Dosta e evtino kato za tam
I na men ste mi bude priatno da poddurjame vruzka.

# 4
  • Мнения: 1 278
А можеш ли да ми кажеш какви са наемите горе-долу и за колко голямо жилище? Когато наемеш етаж от къща може ли да ползваш двора?
Разбрах, че всичко било двойно по-скъпо от тук. Как стои въпросът с храната и другите дневни?

Ох, май прекалих с въпросите... Rolling Eyes

# 5
Zavisi ot etaja.Nasheto se vodi nesto kato garsoniera.Za dvora oste ne znam.Inache dvustajnite i garsonierite sa kum 200-250 evro i to ne v centrua.A nashia etaj ot kusta e 180evro.Знам че техниката е малко по-скъпа от тука,а храната доста по скъпа.Но те имат магазини от типа на метро(имат и метро съсщо), кадето цените били общо взето по-нормални.Но спрчмо заплатите, които се получават там - човек може добре да си живее.Аз заминавам след една седмица и непрекъснато проучвам и обмислям какво да си взема за там.

# 6
като дойдете в Загреб, сте се радвам да се срещнем.Ще помагам с каквото мога.

# 7
  • Мнения: 1 278
Благодаря ти за информацията. Това с наемите ми звучи по-оптимистично, отколкото си го представях. Предвид положението на нас ще ни трябва поне тристайно жилище. А това с етажите как се определя? Кои са по-скъпи и обратното?

# 8
za takiva podrobnosti ne znam.tepurva ste proucha kak stoyat nestata

# 9
  • Мнения: 1 278
А случайно да знаеш каква е средната заплата там?
Въпросите не стихват...

# 10
  • Мнения: 734
Здравей, аз преди живях в Загреб от 2002 до 2003- Дек. Хареса ми много, не сме отглеждали деца там със съпруга ми но сме с идеални впечатления. Аз съм малко маниак да ходя на гинеколог и мога да те насоча къде са хубавите клиники -

Едната е държавна - казва се Вук Върховац, намира се на улица Дугидол 4А и тел. е 233 2222. Там ходех за разни изследвания и съм доволна от обслужването. Хърватския е супер лесен език, няма да имаш проблем и всички са изклучително дружелюбни към българи;)

За най добре оборудваната гинекологична клиника се смята една частна IVF където раждат и жени без усложнения. Тя се намира на Мирогойска Честа 11, тел е: 385 1 4678600
Там говорят английски и цените са сходни с тези на поликлиника Торакс в София.

Наемите преди година и половина бяха по 350 евро на месец за 80 квадрата, етаж от къща, 2 спални 1 баня плюс хол с кухненски бокс - обзаведен.
ХРАНАТА Е СУПЕР, Такива бюреци има и такива вкусотии по ресторантите че ей сега си хващаме самолета и се прибираме обратно;)

Стандарта е почти като в Бг, обувки, дрехи и тн. Има страхотни намаления два пъти годишно. На месец за храна ако си готвиш в къщи и пазаруваш пресни продукти от пазара може би ще ти трябват около 300 -400 долара...грубо казано. Може и по малко, зависи какво и по колко ядете.

# 11
  • Мнения: 1 278
Много ти благодаря ти за информацията!

Вчера се върнахме от Загреб - избрахме жилище, уви, наемите са се покачили доста. За първия етаж от 3етажна къща ще плащаме 850 Е - площта е 140 кв.м.

Успях да огледам само една болница - Петрова. За съжаление едва ли ще ми свърши някаква работа, защото не отговаря на най-важните ми изисквания - новороденото да е непрекъснато при мен и второто ми детенце - Иван, което още кърмя да има посотянен достъп, защото едва ли ще се е отбил дотогава. Посрещнаха ме с типичното за руската медицинска школа - кърменето по време на бременност е абсолютно противопоказно. Това, разбира се не е съвсем така, но това е друга тема Simple Smile .
Непременно ще потърся частната клиника, за която ми казваш, но там като питах ми казаха, че само в държавните им болници мога да раждам. В краен случай ще взема да отскоча до Любляна - там може да има и водно раждане, даже Grinning  Grinning .

Най-много съм доволна от детската градина, която избрахме - държавна е, но ми хареса повече от частната. Има две групи по системата на Монтесори, която аз много харесвам. Направо настояват да оставам с детето в началото, докато свикне, а аз толкова се притеснявах, че няма да ми дадат тази възможност.

До първи декември ще трябва да сме се  преместили, така че сега започвам трескава подготовка за малкото време, което имаме. Ще съм ти благодарна, ако се сетиш още нещо, каквото и да е!

Поздрави!

# 12
Otdavna ne sam vlizala vav foruma,zastoto niamahme internet.Ot vreme na vreme hodeh v internet kafeta,no veche imame v kusti.Kak vurvi jivota v Yagreb?.Az sum veche tri mesetca tuk,no edinstvenite priateli(silno kazano priateli),koito imam sa ot grupata po hurvatski.Mnogo mi e dosadno.Po cial den sam v kusti.Vse oste ne moga da pochna rabota,zastoto niamam razreshitelno.

# 13
  • Мнения: 1 278
Урааа!

Хайде идвай у нас, стига си скучала!

Боже, жив възрастен човек, с когото да си говориш. Не съм виждала такова нещо от две седмици (освен бейбиситъра)  Laughing

Ще ти пусна на ЛС тел и адрес!

# 14
  • Мнения: 3 880
Цитат на: Demetra
Урааа!

Хайде идвай у нас, стига си скучала!

Боже, жив възрастен човек, с когото да си говориш. Не съм виждала такова нещо от две седмици (освен бейбиситъра)  Laughing

Ще ти пусна на ЛС тел и адрес!


Ох, как ви завиждам ако знаете Embarassed  благородно разбира се. Дали ще ми се случи подобно нещо и на мен един ден да срешна някоя скучаеща сродна душица в наше село, да не повярваш Weary .
Майка ми като пътувала насам в рейса имало още 5 баби, които идвали при внучетата си и докато чакали после на спирката да ги приберат едната споменала, че дъщеря й- българка е от същият град като нас и преди няколко дни родила секцио, викам на майка ми- защо не взе телефона или поне името й- ами на, хич не се сетила, била развълнувана и такива подробности не й дошли на ум. Пу да му се невиди. Оставам си с надеждата...

А вие дано да си допаднете и да не скучаете повече Laughing

Общи условия

Активация на акаунт