втвърдяване на ареолата при кърмене

  • 1 005
  • 6
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 288
от 1-2 дена по време на кърмене ареолата ми се втърдява и става като на бучки около зърното. в резултат много ме боли докато бебка дърпа. самото зърно пък става бяло. знаете ли какво е това и на какво може да се дължи. от друга страна напоследък бебка е все с биба в устата, защото си яде ръцете, пък четох, че по-добре биба, отколкото ръце. или не съм права. дали пък може да е почнала да захапва неправило зърното, както захапва бибата. не знам какво да правя. предварително ви благодаря за помощта!

# 1
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Напълно е възможно бебето да се опитва да засуче неправилно на гърдата и оттам да се появяват тези проблеми (обикновено се свързват с прекъсване на кръвоснабдяването заради неправилната захапка и оттам болките и побеляването,като при изтръпване).При наличието вече на проблем със сученето аз бих махнала бибата - наистина ще е трудно няколко дни и ще трябва постоянно да предлагаш гърдата,но е във взаимен интерес Grinning

# 2
  • Мнения: 1 288
да допълня- днес сутринта след кърмене като че ли втвърдяването изчезна малко, но пък ми се появиха нещо като мазоли на зърното. 2 мехурчета пълни с течност,бистра ми се струва. сутринта кърмих със страхотна болка, после малко поизчезна, но какво да правя сега с тези мехурчета  Cry
хедра, ти си ми надеждата! ако не, чичо док май Cry

# 3
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 800
Не съм Хедра, нито чичо доктор  Laughing но да ти кажа някои идеи.

Провери дали сутиенът ти не е много стегнат. Стегнат сутиен може да причини разранени/болезнени зърна.

Ако се мажеш с нещо, което иска отмиване преди кърмене - това често отмиване може да е причината. Смени мазилото или карай направо без него.

Некачествена помпа за изцеждане, ако се цедиш, може да предизвика болки в зърната и ареолите. Смени помпата или още по-добре, постепенно спри цеденето.

Ако сваляш бебето от гърдата, без да си развалила вакуума, който прави, може да е много болезнено.

Ако бебето е с къса юздичка на езика, може да има проблеми при сукане, не обхваща добре зърното и ареолата и оттам - болезнени зърна. Заведи го за 2 минути при педиатъра да види само това, както и да провери устичката за млечница.

Ако даваш шише или биберон-залъгалка, моделът на сукане на изкуствените зърна може да обърква бебето и когато суче истинските, т.е. твоите, може да причинява болка неволно. Остави засега настрана изкуствените зърна и биби.

Най-вероятната причина все пак си остава написаната от Хедра - лошо поставяне на бебето на зърното. Бебето трябва да е с тяло обърнато към теб, корем опрян в корем. Ушето, рамото и бедрото му да са в една линия (а не коремчето обърнато нагоре, а главата към теб). Да захапва поне 2-3 см от ареолата, а не само зърното. При сваляне първо нарушавай вакуума в ъгъла на устичката с малкия си пръст.

Друга вероятна причина за тези мехурчета може да е блокиран млечен канал или кожа да блокира млечния канал. И в двата случая лечението е прилаганме на топли компреси и веднага след това слагаш бебето на зърното, като внимаваш добре да захапе и да е правилно позиционирано.

Ако тези мехурчета упорито не изчезват след горното лечение, евентуално могат да се отворят от лекар, за да изтече течността, но мисля, че ще се справиш добре и сама  Grinning

# 4
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Бу е много изчерпателна и покрива всички възможни причини Grinning
За мехурчетата погледни и тази статия (има и снимка),да видиш това ли е и какви начини има за оправяне на нещата - http://www.kellymom.com/bf/concerns/mom/nipplebleb.html.И най-вече внимавай с правилното захапване на бебето - това е основата и на проблема,и на оправянето му Grinning

# 5
  • Мнения: 1 288
благодаря ви много!  Hug ще пробвам всичко. дано помогне и мине по-бързо.  Rolling Eyes

# 6
  • Мнения: 2 051
да допълня- днес сутринта след кърмене като че ли втвърдяването изчезна малко, но пък ми се появиха нещо като мазоли на зърното. 2 мехурчета пълни с течност,бистра ми се струва. сутринта кърмих със страхотна болка, после малко поизчезна, но какво да правя сега с тези мехурчета 
Мехурчетата ще ти ги спука бебето при някое от следващите хранения, ако вече не е станало.
Може да изтече и малко кръв, обичайно е и хич да не се шашкаш ако се случи. Дори и бебето може да изплюче малко кръв, но няма абсолютно нищо обезпокоително. Да не хукнеш по болници, че тук има доста такива разкази Laughing.
Обикновено малко претриване е, минава за 1-2 дни.

Общи условия

Активация на акаунт