Висок пролактин и аденом на хипофизата - 6

  • 104 792
  • 759
  •   1
Отговори
# 750
  • София
  • Мнения: 1 213
Добре де, колко често пиеш достинекс? аденома пролактином ли е? Какви са нивата на пролактина? Имаш ли притискане на очния нерв и повишено вътречерепно или очно налягане? Бромокриптин пробвала ли си?

Операцията е сериозна интервенция....може да мине добре, но може и да се наложи някой да ти помага за месец-два-три, а може и да се увреди функцията на хипофизата и да развиеш други заболявания... 5мм е малък аденом....

# 751
  • Мнения: 11
Добре де, колко често пиеш достинекс? аденома пролактином ли е? Какви са нивата на пролактина? Имаш ли притискане на очния нерв и повишено вътречерепно или очно налягане? Бромокриптин пробвала ли си?

Операцията е сериозна интервенция....може да мине добре, но може и да се наложи някой да ти помага за месец-два-три, а може и да се увреди функцията на хипофизата и да развиеш други заболявания... 5мм е малък аденом....
Да, пролактином е. За притискане на очния нерв - не знам, а очното налягане е доста високо, пролактинът е 5   пъти над нормата. Бромокриптинът ми действа по същия начин. Достинекс пих 2 пъти седмично по 1/4. Знам, че операцията е сериозна и затова ме интересува точно как протича възстановяването. Какво означава "да ти помага месец-два-три", в какво се изразява това помагане?

# 752
  • Мнения: 643
И аз бях началото така с Достинекса, но привикнах. Ти колко време го пи? Според мен 5мм е малък аденом за операция  Rolling Eyes
Моят беше се увеличил след раждане и беше около 5мм. и след 2 год.пиене на Достинекс вече е наполовина.

# 753
  • Варна
  • Мнения: 4 057
възстановяването е много индивидуално, понякога дава рецидиви, понякога се изправящ на крака супер бързо, друг път всичко се обърква...не се плаши. Къде ще правиш операцията и трансназално или с кибер нож?
Трансназално. Проф. Маринов каза, че не е подходящ кибер ножа. Чета, че 2-3 месеца е възстановяването, но  не мога да разбера точно как протича?

И защо не е подходящ кибер ножа? Те всъщност въведоха ли го в България?

Аз мога да споделя моя опит, транссфеноидална аденомектомия на 7-ми декември макроаденом 32мм. Положението със зрението беше много зле, зрителен статус 2 от 10 и силно главоболие. След 10 дни ме изписаха, на втория ден бях на крака и всичко мина много леко, зрителният статус още в болницата седостигна 8, след месец бях на работа. На епикризата беше написано видимо напълно отстранен. В болницата имаше няколко случая със сериозни усложнения, но при мен беше много леко.
След 6 месеца на контролния ЯМР се видя рецидив със същите размери!

Отказах втора операция и от тогава съм на достинекс. Не ми е много комфортно, но го пия вечер в петък по 1 таблета когато вече съм си легнала. В събота леко ми гадно и замаяно, но после съм ок. За няколко години аденомът намаля повече от два пъти.

Не мога да се организирам нещо за поредния ЯМР да проследя как са нещата...

# 754
  • София
  • Мнения: 1 213
rosi4ka88 , не искам да те плаша, просто покрай висенето ми в УСБАЛЕ се запознах с хубави хора, пострадали при такава операция, затова и за себе си толкова се молех да не ми се налага да я правя.
Ще стискаме палци всичко да мине наред, а ако има усложнения близките ти хора ще помагат и така! По-позитивно  Hug

# 755
  • Мнения: 11
rosi4ka88 , не искам да те плаша, просто покрай висенето ми в УСБАЛЕ се запознах с хубави хора, пострадали при такава операция, затова и за себе си толкова се молех да не ми се налага да я правя.
Ще стискаме палци всичко да мине наред, а ако има усложнения близките ти хора ще помагат и така! По-позитивно  Hug
Ще ми обясниш ли по-подробно в какво се изразява това пострадване? От 6-7 години се боря с този проблем, като от 5 години имам липса на цикъл. Просто искам да свършва този кошмар!

# 756
  • София
  • Мнения: 1 213
Супер подробности не знам, но на едно момиченце сега последният път, когато лежах, й бяха правили операцията преди 2-3м, получила беше всички възможни усложнения, недобре направена тампонада, изтичане на гръбначномозъчно вещество, разви сериозна хипофункция на ЩЖ, очевидно имаше и други неща, защото майка й беше с нея и се налагаше да я придружава дори и в тоалетната...беше нестабилно момичето Sad Ще я оправят , но доста се измъчи.
Друга жена, но тя беше правила операцията преди няколко години е с ТЕЛК след нея, развила е диабет и други проблеми, отразили й се на външния вид много сериозно /слава Богу не и на духа - много готин човек!/
Сега последно имаше и друга жена, която се е оперирала преди 5г, с рецидив доста по-голям от първия и пролактин , неповлияващ се от гигантски количества достинекс дневно! / тя също каза , че след операцията е развила диабет/

Та, все лоши неща. Все пак хипофизата е "шефа" , ако нещо се обърка лесно може да се побърка друг хормон, секретиран от нея и съответно да се получи друго заболяване.
На фона на всички лоши истории за оперирани пролактиноми, един от най-големите ми страхове е да не се наложи операция...
Но има ситуации, в които е неизбежно, например при силно повишено очно налягане или при твърде голям размер /над 10мм/

Та, не исках много да ги пиша тези неща, защото вярвам, че е по-добре да сме една идея по-позитивни.... :/

# 757
  • Мнения: 11
Супер подробности не знам, но на едно момиченце сега последният път, когато лежах, й бяха правили операцията преди 2-3м, получила беше всички възможни усложнения, недобре направена тампонада, изтичане на гръбначномозъчно вещество, разви сериозна хипофункция на ЩЖ, очевидно имаше и други неща, защото майка й беше с нея и се налагаше да я придружава дори и в тоалетната...беше нестабилно момичето Sad Ще я оправят , но доста се измъчи.
Друга жена, но тя беше правила операцията преди няколко години е с ТЕЛК след нея, развила е диабет и други проблеми, отразили й се на външния вид много сериозно /слава Богу не и на духа - много готин човек!/
Сега последно имаше и друга жена, която се е оперирала преди 5г, с рецидив доста по-голям от първия и пролактин , неповлияващ се от гигантски количества достинекс дневно! / тя също каза , че след операцията е развила диабет/

Та, все лоши неща. Все пак хипофизата е "шефа" , ако нещо се обърка лесно може да се побърка друг хормон, секретиран от нея и съответно да се получи друго заболяване.
На фона на всички лоши истории за оперирани пролактиноми, един от най-големите ми страхове е да не се наложи операция...
Но има ситуации, в които е неизбежно, например при силно повишено очно налягане или при твърде голям размер /над 10мм/

Та, не исках много да ги пиша тези неща, защото вярвам, че е по-добре да сме една идея по-позитивни.... :/
Да се надяваме, че всичко ще е наред, нали все пак проф. Маринов го дават най-добрият в тази област + това аденомът не е голям,

# 758
  • София
  • Мнения: 39 740
Моля пуснете нова тема.

# 759
  • Варна
  • Мнения: 4 057
Заповядайте в новата 7 тема

Общи условия

Активация на акаунт