Забравена парола?
или
Регистрирай се Активация на акаунт


Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Бъдещи майки
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

София, "Младост 3"

Мнения: 9 046
Живот и здраве бебето второто трябва да дойде края на септември, а аз да получавам майчинство до 20 ноември.
В този случай какво става? Пуска ли ми се болничен за бебето или се дава само майчинство за първото, докато не свърши - и после - майчинство за второто?
Абе оплетена ситуация поне за мен.
Нямам намерение да се връщам на работа сега бременна - та е ясно, че до края ще си взимам майчинството за първото дете.

Мерси предварително на който знае   bouquet
Цитирай

Няма такава държава!

Мнения: 784
С болничният лист, който се издава 45 дни преди термина, ти се прекратява първият отпуск за гледане на малко дете /на което ние викаме майчинство/ и започва да тече вторият. При мен е същата ситуация и имахме спор с работодателя дали имам право само на сумата по болничния или на тази сума + 1/2 от 130 лв-колкото беше майчинството за 2005. Писах до НОИ и ето отговора:
 
**
----- Original Message -----
From: NOI
To: KOLIO&MILKA
Sent: Thursday, January 26, 2006 7:46 PM
Subject: Re: konsultacia


Уважаема г-жо Димитрова,
имате право на на обезщетението по чл. 54 от КСО.  При всеки друг законоустановен отпуск, който прекъсва ползването на отпуска за отглеждане на дете до 2 г. (вкл. отпуск за временна неработоспособност по болничен лист), осигуреният има право на обезщетението по чл. 54. Не се изисква непременно отпускът да е прекъснат поради излизане на работа.
гл.експерт И.Карабашев

----- Original Message -----
From: KOLIO&MILKA
To: NOI@nssi.bg
Sent: Thursday, January 26, 2006 5:39 PM
Subject: konsultacia


Уважаеми господа,
бих искала да задам един въпрос, свързан с получаването на обезщетение за неизползвам отпуск за отглеждане на малко дете до 2 години по чл.54 от КСО.
Случаят при мен е следният - за 2,5 месеца ми се покриват двата отпуска по майчинство. В момента ползвам такъв отпуск за дъщеря ми, която ще навърши 2 години на 28.02.2006 година и отново съм бременна с второ дете. Без да съм се връщала на работа, имам издаден болничен от 17.12.2005 за бременост и раждане, който прекъсва първият отпуск за гледане на дете. По този болничен получавам обезщетението, но въпросът ми е нямам ли право да получа и обезщетение за това, че прекъсвам отпуска за гледане на дете, което в размер на 50%за периода от 17.12.2005 до 28.02.2006 г ?
Милка Димитрова

**

Дано съм ти била полезна. Ако и при теб се получи спор, може да пишеш директно и да получиш отговор конкретно за твоя случай NOI@nssi.bg

Цитирай

София, "Младост 3"

Мнения: 9 046
Може ли да си остана с първото майчинство - да не го прекъсвам и да пускам болнични?
Цитирай

София

Мнения: 365
Това го имаше наскоро из форума и аз си го запазих,нали съм си плюшкин  Blush

Ето и отговора:
Уважаема г-жо,
1. След издаване на болничния лист за първите 45 дни на временната
неработоспособност поради бременност и раждане следва да го представите в
местоработата си. Самият болничен лист, на основание чл. 163 от КТ,
прекратява отпуска за отглеждане на малко дете, но за всеки случай подайте и
молба за прекъсване на отпуска по чл. 164 от КТ.
2. За целия период на болничните листове за бременност и раждане (сега се
вписва в листовете "майчинство", когато се издават на основание раждането на
детето) следва да Ви се изплаща обезщетението за бременност и раждане - чл.
49 от КСО, и обезщетението при неизползване на платения отпуск за отглеждане
на малко дете - чл. 54 от КСО (в размер на 50 % от сега получаваното от Вас
обезщетение.
3. През м. април трябва да получите, изчислени пропорционално на работните
дни, част от месечния размер на обезщетението за отглеждане на малко дете
(чл. 53 от КСО), част от месечния размер на обезщетението по чл. 54 и
обезщетението за бременност и раждане по чл. 49. В случая очевидно трябва да
се приложи защитения минимален размер по чл. 49, ал. 2 на това обезщетение.
4. След изтичане на отпуска за бременност и раждане по болничните листове,
Вие фактически ще започнете да ползвате отпуск за отглеждане на малко дете
за сега роденото - до навършване от него на 2 годишна възраст (за който
трябва да подадете молба с удостоверението за раждането), и да получавате
обезщетението от ДОО по време на този отпуск. Неизползваната част от отпуска
за предишното дете не поражда никакви допълнителни права.
гл.експерт И.Карабашев

мейла, на който можете да отправяте запитвания, е NOI@nssi.bg

Успех!
Цитирай

Няма такава държава!

Мнения: 784
Може ли да си остана с първото майчинство - да не го прекъсвам и да пускам болнични?

Ако е болничният за 45 дни преди раждането - няма начин да не ти го пуснат. За всеки друг - мисля, че не би било проблем.
Цитирай
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.