кои изследвания по време на бременност се поемат от касата?

  • 3 605
  • 60
  •   1
Отговори
# 30
  • варна
  • Мнения: 229
мен ме караха да си плащам урината към края на бременността ,защото не било предвидено такова изследване по здравна каса,иначе кръвта не съм я  плащала-само ехографиите и биохимичния скрийнинг ......което си е достатъчно скъпо

а не е трябвало
задълйително изледване на урина се прави в 9 месец през 10 дни
прочетох го в саита на здравното ,защото мита докторка се ослушваше
а аз бях доста подпухнала

# 31
  • Мнения: 5 391
Само за ХИВ, Австралийски антиген и Васерман не съм плащала.За всичко друго-да.

# 32
  • Мнения: 827
Нормална бременност
МКБ 10   Наименование   Обем на прегледа и изследванията   Честота на прегледите според срока на бременността   Медико-диагностични изследвания   Честота на МДИ
Z34.0



Z34.8



Z34.9
   Наблюдение върху протичането на нормална първа бременност

Наблюдение върху протичането на друга нормална бременност

Наблюдение върху протичането на нормална  бременност, неуточнена   - Анамнеза за рискови фактори (възраст, придружаващи заболявания, усложнения на предишни бременности, вредни навици, професионални, други), определяне на вероятния термин на раждане (ВТР)   При първо посещение   Хемоглобин, еритроцити, хематокрит, левкоцити, MCV, MCH
СУЕ,
кръвна захар,
урина – седимент, уробилиноген, кетони (до VI л.м.)
   Един път в първи триместър;
По един път – в V, VІІІ и Х лунарен месец
      - Измерване на артериално кръвно налягане    - І триместър – един път;
- По един път във всеки следващ лунарен месец;
-  ІХ и Х – по два пъти
   Определяне на кръвна група и Rh-фактор   Един път – в І триместър (или при първо посещение)
      - Антропометрия (ръст, телесна маса, външна пелвиметрия)   -  І триместър – един път;
- По един път във всеки следващ лунарен месец;
-  ІХ и Х – по два пъти   - Онкопрофилактична цитонамазка от женски полови органи
- Изследване за сифилис
- Изследване за хепатит В/НвS Ag/
- Изследване за HIV (при съгласие)
   Един път при
първо посещение
      - Гинекологичен статус   - Един път – при
първо посещение;
- Един път – в ІV лун. месец;
- Следващите – по преценка   Микробиологично изследване на влагалищен секрет   Един път при първо посещение;
един път в ІХ лун. месец
      - Сърдечна дейност на плода (ДСТ)   - От V лунарен месец – по един път във всеки лунарен месец;
-  ІХ и Х – по два пъти      
      - Вземане на онкопрофилактична цитонамазка от женски полови органи   - Един път при
първо посещение
      
      - Взимане на влагалищен секрет за микробиологично изследване   - Един път при първо посещение;
- Един път в ІХ лун. месец
      
      - Акушерска ехография   - Един път – в І триместър;
- Един път от 16-20 гест. седмица      
Z39.2   Рутинно послеродово наблюдение
(до 42-я ден след раждането)    Общ преглед (в т.ч оценка на психичен статус, измерване на артериално налягане)
- Проследяване на инволуция на матката и кървене от гениталиите
- Мануално изследване на млечни жлези, проследяване на лактацията
- Промоция на кърменето (здравни съвети и обучение по въпросите на кърменето), правилното хранене хигиенни грижи за гърдите и гениталиите
   Два пъти :                                  до 7-мия дени                       и след 30-тия ден от раждането   Изследване на:
- хемоглобин, хематокрит, диференциално броене на левкоцити
- СУЕ,
- албумин и седимент в урина   
Еднократно



Забележка: При всяко заболяване, възникнало в хода на бременността или до 42-я ден след раждането се извършва консултация със съответния лекар специалист.

Всеки профилактичен преглед включва анамнеза и подробен обективен статус.


Това са изследванията, които според новия рамков договор се поемат от касата. По принцип всички други изследвания трябва да са платени, ако някой не ги е плащал, това не е, защото се поемат от касата. Ето и линк: http://www.nhif.bg/bg/default.phtml?w=1280&h=964 - приложение 7

# 33
  • Мнения: 7 640
е.т., реши дискусията категорично  Hug

# 34
  • Мнения: 1 284
здравей и от мен аз си платих първоначално 40лв+2 за комплект изследвания за бременост*спин.кръвна група............ общо взето всичко*
и после за изследване на антитела по18 Embarassed
добре че не плащам за видеозон #Crazy
и 5м  в 7м. платих само 2лв. такса за кръв и урина

# 35
благодаря на е.т. за инфото! то си има наредби и договори, ама да има кой да ти ги каже! Simple Smile

# 36
  • София
  • Мнения: 1 750
Мили дами, колко пъти по време на бременността трябва да се правят изскедванията на кръв и урина? Аз съм в 23 седмица и досега моята лекарка ми пусна такива изследвания само веднъж, в 3-я месец. А не трябва ли урината да се изследва всеки месец?
И за пореден път се чудя, ако нямаше интернет откъде щях да разбера какво ми се полага... а лекарите уж са за това, да ти обяснят и да можеш да разчиташ на тях....

# 37
  • Мнения: 7 640
урината ти е важна на края- особено ако имаш отоци и кръвно- може и по 2 х на седмица да ти се наложи да се изследва

# 38
  • Мнения: 532
tatalina,az otdavna sym se otkazala da im viarvam na lekarite..ako izr4ino ne popita6 nikoi nisto niama da ti kaje.Te i vyprosi ne obi4at mnogo mnogo.
e.t. thanks za infoto naistina
pozdravi  bouquet

# 39
  • София
  • Мнения: 1 750
jkaterina, за съжаление е така. Като задавам въпроси ме гледа така сякаш "каква съм аз, че ще поставям под съменние лекарската работа". А аз питам, защото точно лекарят е човека, който трябва да ти каже. Според мен са длъжни да обясняват всичко.
Иначе за излседванията прочетох, че урината се изледва всеки месец до 6м., 7-8 месец на 15 дни, а в 9-я всяка седмица. Е, мен са ми я излседвали досега само веднъж и то си платих Sad
И пак казвам, добре, че има такива форуми, че да имам повече инфо Simple Smile

# 40
  • Мнения: 535
tatalinа, и на мен досега са ми изследвали урината само веднъж (6-я месец съм), както и кръвта 1 път. Аз попитах не трябва ли всеки месец и лекаря доста ми се смя - само ако съм имала оплаквания имало смисъл. При това имах проблем с бъбреците, предписа ми магнезий след повече от половин час преглед на ехографа и чудене от какво са ми болките - И ПАК НЕ МИ ПУСНА УРИНА !!!!

Смятам отсега нататък като ходя да си искам. Не знам какво им пречи да те пращат ма изследвания, ама май наистина не обичат много много....

# 41
  • София
  • Мнения: 1 750
И аз се чудя защо не пращат на изследвания, след като от Здравната каса ни се полагат такива. Какво им пречи?!

На мен също ми изписа магнезий и но-шпа, заради болките в кръста и ниско долу в корема. А се чудя, не трябваше ли да ми пусне лекарката излседване на урината, за да види дали болката не е от бъбреците...

И понеже никак не обичам да досаждам и затова досега не настоявах. Но следващия път като отида на преглед ще си питам и ще си искам изследвания. Какво като не обичат, те са лекари и това им е задължение.

# 42
  • Мнения: X
Момичета,виждам че доста от вас не са доволни от лекарите си,било заради отношение ,било,че не им правят достатъчно изследвания-затова ви съветвам-просто ги сменете.Аз съм се убедила,че има свестни,дето не се опитват да те набутат да си плащаш и си правят всичко както си му е редът.Имате право да ги смените-вижте в Белите списъци на форума и действайте. newsm10
И не правете грешката да ходите и на още едно място на платен прием-ползвайте това което ви се полага-а с паричките купете по-нещо за бебчовците

# 43
  • София
  • Мнения: 1 750
Кabranska, права си! Не е луд тоя дето яде баницата.... Simple Smile
А съм сигурна, че има и много свястни лекари, но не всеки има късмет да попадне при тях от първия път.

# 44
  • Мнения: X
Tatalina,и аз не съм попаднала от първия път,но още ме е яд за "грешните "пари дето съм издавала,затова сега ви давам такива съвети

Общи условия

Активация на акаунт