Забравена парола?
или
Регистрирай се Активация на акаунт


Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Бъдещи майки
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

София

Мнения: 10 830
Момичета, преди време пратих запитване до НОИ за кои дни се изплаща половината от майчинството при положение, че детето не е навършило 2 г.
На мен ми бяха изплатили само за отработените дни, за болничните и платения отпуск не бяха. Ето и отговора от НОИ, надявам се, да е полезен за вас. Търсете си правата, както направих аз! Very Happy


"Уважаема госпожо,

Съгласно чл. 54, ал. 1 от Кодекса за социално осигуряване (КСО), в случаите когато не се ползва допълнителният платен отпуск за отглеждане на малко дете или лицето, което ползва такъв отпуск, прекъсне неговото ползване, на майката (осиновителката) се изплаща парично обезщетение в размер на 50 на сто от обезщетението по чл. 53, ако тя е осигурена за всички осигурени социални рискове, включително и без трудова злополука и професионална болест и безработица и ако е имала право на обезщетение по чл. 52а

Конкретно на поставения от Вас въпрос отговаряме следното:

По смисъла на горецитираните разпоредби, за времето когато майката е в законоустановен платен годишен отпуск и/или отпуск при временна неработоспособност в т.ч. и за гледане на болно дете по чл. 162 от Кодекса на труда, парично обезщетение по чл. 54, ал. 1 от КСО следва да се начислява и изплаща към получаваното за същия период възнаграждение."


Много благодарности на момичетата, които тогава се включиха по темата ми! Да сте живи и здрави вие и дечицата ви! Very Happy  Very Happy  Very Happy
Цитирай

Пловдив

Мнения: 299
Малката ще навърши две години края на януари 2005 - аз досега в два месеца се наложи да ползвам болнични и обезщетението за гледане до 2 год. ми го платиха само за отработените дни. Това правилно ли е или не?
Извинявай, но от отговора на НОИ, който цитираш, не става ясно - все пак ”възнаграждение” се начислява само за отработено време, а за болничните - обезщетение.
Поздрави!
Цитирай

София

Мнения: 10 830
Цитат на: sve
Малката ще навърши две години края на януари 2005 - аз досега в два месеца се наложи да ползвам болнични и обезщетението за гледане до 2 год. ми го платиха само за отработените дни. Това правилно ли е или не?
Извинявай, но от отговора на НОИ, който цитираш, не става ясно - все пак ”възнаграждение” се начислява само за отработено време, а за болничните - обезщетение.
Поздрави!



Трябва да ти се плаща

"По смисъла на горецитираните разпоредби, за времето когато майката е в законоустановен платен годишен отпуск и/или отпуск при временна неработоспособност в т.ч. и за гледане на болно дете по чл. 162 от Кодекса на труда, парично обезщетение по чл. 54, ал. 1 от КСО следва да се начислява и изплаща към получаваното за същия период възнаграждение."


Съвсем точно е казано

обезщетение по чл. 54, ал. 1 от КСО следва да се начислява и изплаща към получаваното за същия период възнаграждение

Обезщетението по чл. 54 КСО е точно 1/2 от майчинството. Освен това аз преди да получа отговора писах молба до работодателя си да ми помогне да разрешим проблема. Той прати молбата при юриста на фирмата. Юриста нписа становище, че тези пари се плащат независимо от това дали съм била в отпуска и болнични. Не важи само за неплатен отпуск.
Има  и едно писмо на НОИ - вътрешно, непубликувано в ДВ, там този казус е изяснен. Ако искаш намери го това писмо от АПИС и иди в ТРЗ. С коя програма ви правят заплатите. Нашите са с ОМЕКС. Няколко мами тук работят с нея и "разиграха" този казус. На всички им излезе, че трябва да се плати пълната сума - 60 лв. Оказа се, че нашата колежка в ТРЗ не била настроила правилно някакви пера. не знам дали се изразявам правилно, ама тия икономическите неща хич не са ми ясни  Crying or Very sad
Сега ще ти кажа писмото на НОИ кой номер е ПИСМО N 94-М-37 от 14 февруари 2001 г.
Цитирай

Пловдив

Мнения: 299
Страхотна си ...
Веднага ще опитам да се ”поправят” нещата!
Цитирай

Варна

Мнения: 672
Благодаря за публикуваният отговор.! С интерес следях предишната тема и ще ми е от полза тази информация.
Цитирай

София

Мнения: 10 830
Цитат на: sve
Страхотна си ...
Веднага ще опитам да се ”поправят” нещата!


Кажи какво е станало! Very Happy
Цитирай

Пловдив

Мнения: 299
Ще ми изплатят разликата Smile
Наистина е така, както казваш - обаждаха се и в НОИ...
Явно програмата, с която правят заплатите има грешки... май се казва ОМЕГА... все едно, много се радвам - това са почти 50 лв. за двата месеца.
Имам да черпя
Благодаря ти още веднъж!!!
Цитирай

София

Мнения: 10 830
Цитат на: sve
Ще ми изплатят разликата Smile
Наистина е така, както казваш - обаждаха се и в НОИ...
Явно програмата, с която правят заплатите има грешки... май се казва ОМЕГА... все едно, много се радвам - това са почти 50 лв. за двата месеца.
Имам да черпя
Благодаря ти още веднъж!!!



Моите са 90 лв., ама аз нямах късмета ТРЗ-то да се обади в НОИ, ама понеже съм проклета си потръсих правата  Evil or Very Mad . Тя се държа така, сякаш вади парите от джоба си. Каза, че и на другита майки така изплащала. въпреки, че аз не се сещам да има друга майка прекъснала майчинство във фирмата. Програмата е ОМЕКС и грешката не е в нея, ами в оператора както се оказа Very Happy
Цитирай

Варна

Мнения: 672
Vache,
как се изплашат болничните?Май се гледаше заплата преди 6 месеца, т.е. в моя случай това са 120лв от майчинските. Чудя се дали има сметка от връщането ми по-рано на работа, защото моят мъник е все болен( от 2м е на ясла, а е ходил само 3 седимици).
Цитирай

София

Мнения: 10 830
Цитат на: diemma
Vache,
как се изплашат болничните?Май се гледаше заплата преди 6 месеца, т.е. в моя случай това са 120лв от майчинските. Чудя се дали има сметка от връщането ми по-рано на работа, защото моят мъник е все болен( от 2м е на ясла, а е ходил само 3 седимици).



Да, взимат се за база предните 6 месеца, мамка им.... Evil or Very Mad  Evil or Very Mad  Evil or Very Mad . И аз така бях първите болнични. Надница 6 лева. Ужас..... Сега вече съм 4 месеца на работа, та белким взема повече пари. Те тези 60 лв. са някакъв вид компенсация за такива случаи, ама на мен и тях като не ми дадоха.... е, сега ще ми ги дадат ама 4 месеца по-късно Evil or Very Mad


И ние така бяхме 1 седмица ясла, 1 болна. Добре, че август е ваканция, после септември си беше здрава. Сега я е тръшнала една ангина. Вече изпитвам ужас като чуя за болнични и гледам да прекарам таткото да стои вкъщи, че сам си е началник, ама то не може да не работи и той, а и аз си гледам най-добре детето Laughing
Цитирай

София

Мнения: 5 102
Момичета, много се радвам че "разпърдяхме" работата, щото къде от невежество къде от хитруване, ама мама му стара все ние сме ощетените, а чинно си внасяме всичко по закон и р-дателите уж също ... Rolling Eyes
Дай боже винаги да възтържествува правдата, щото ние нашето си искаме, а не чуждото - явно като сме дружни и успяваме все по нещичко да свършим  Razz  Twisted Evil  Razz
Цитирай
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.