Английски коледен кекс - 2 тема

  • 88 900
  • 644
  •   1
Отговори
  • Балчик
  • Мнения: 9 209
Английски коледен кекс

източник : Bella's Cookbook




Вечерта се накисват:
500 гр стафиди
100 гр сушени кайсии- нарязани на дребно
150 гр сушени череши- нарязани на половинки
100 гр орехи нарязани
100 гр бадеми нарязани
75 гр портокалови кори, нарязани на ситно
настъргана кора от 1 лимон
сок от 1 лимон
4 с л портокалов сок
100 мл коняк (аз сложих "Капитан фред"- страшно е ароматен)
1 с л канела
1 с л смлян карамфил
 малко смлян джинджифил
Завива се с найлон и се оставя на хладно.



На другия ден:
Включва се фурната на 150 гр.
Застила се пекарска хартия на дъното и стените на формата.
Аз използвам метална кутия, в която после ще съхранявам кекса, тя има плътно прилепващ капак.
В купа се слага 350 гр масло, 3 с л акациев мед, 200 гр кафява захар и 150 гр бяла захар.
В рецептата е само бяла захар, но ми казаха, че ако я заменя на кафява- кексът ще се запази по-дълго свеж.



Приготвят се 350 гр брашно.
Маслената смес се разбива на крем. След това се прибавят едно по едно 6 яйца, като след всяко яйце се разбива сместа, слага се по 1 с л брашно, разбива се и чак тогава се слага следващото яйце.



Прибавя се половината от брашното, 1 бакпулвер, 100 гр смлени бадеми и плодовата смес. Разбърква се добре и се слага останалото врашно, отново се разбърква до еднородна смес.



Изсипва се във формата, заглажда се добре отгоре. Формата ми е с диаметър 22 см и височина 17 см




Отгоре се слага пекарска хартия, двойна, завързва се като бурканче със сладко  Wink  (аз не я връзвах, а сложих капака, за да улегне и стои сгъната след като махна капака).



Така опакован кексът се слага да се пече 2,5 - 3 часа, докато клечката излезе суха.



Моят сега се пече- не мога да ви опиша какъв аромат се носи из къщи.Grinning

Като се изпече се надупчва на няколко места и се залива с 5 с л ром, оставя се така 30 мин.



След 30 мин се вади на решетка до пълното му изстиване.



След което се завива във фолио, прибира се в метална кутия и на студено се съхранява до Коледа, като през няколко дена се напръсква с ром. Аз го поливам в седмицата веднъж с по 10 мл ром. А за да не се опиянчим на Коледа от кекса, може ромът да е разреден с малко портокалов сок или чай.

А ето и клипче:
http://www.youtube.com/watch?v=6WSiRdZgbWo&feature=youtu.be

Първата тема е ТУК

Последна редакция: нд, 24 ное 2013, 11:32 от Джемма

# 1
  • Мнения: 11 861
Още не съм се наканила да го правя, ама да се подредя тук  bouquet

# 2
  • Мнения: 1 209
Джемма, благодаря за новата тема   bouquet

# 3
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 38 853
снимах  Blush забравих с какво и сега не намирам снимката  Blush

ще снимам на следващото поливане  Hug

# 4
  • Мнения: 2 784
Джема,  Hug  bouquet, благодаря за прекрасната тема!

И аз сложих от портокаловите кори от Лидъл, готвя се утре за пръскането на АКК! Laughing

# 5
  • София
  • Мнения: 2 521
Ето моята подготовка за утрешното печене на АКК

Джемма, рецептата я изпълнявам точно и би трябвало да напълня 2 такива кутии, по 22 см диаметър са, дали правилно мисля?


Плодовата смес приготвена точно по рецетата на Джемма, само портокаловия сок увеличих с 2 лъжици и рома е с 20 мл отгоре, дано не е фатално

# 6
  • София
  • Мнения: 6 235
Прехвърлям си отговора от предишната тема и да се запиша за сегашната.

Портокаловите кори - трябва ли им нещо специално като обработка или направо си ги нарязвам, добре измити разбира се??

Измиваш добре с четка портокалите, обелваш кората, като махаш това бялото отвътре. Нарязваш ги на кубчета, колкото големи ти трябват и ги завливаш със студена вода. Слагаш да заврат, след това изхвърляш водата и пак сипваш студена и пак да заврат. Така поне 3-4 пъти. Накрая ги насипах със захар в едно бурканче и в хладилника, докато им дойде ред за АКК. Аз така си ги приготвих миналата година.

# 7
  • Балчик
  • Мнения: 9 209
alpha_beta, твоята кутия ми се вижда по-голяма като че ли. не знам моята какъв диаметър е, но на височина изглежда по-висока. Ще прецениш дали една или две. Т.е ако е по-голяма може 2 , но ще станат по-ниски кексовете, което не е фатално. Ако прецениш,че се събира в кутията цялата смес,долу-горе да остава един пръст до ръба на кутията- печи един кекс.

# 8
  • София
  • Мнения: 2 521
Прехвърлям си отговора от предишната тема и да се запиша за сегашната.

Портокаловите кори - трябва ли им нещо специално като обработка или направо си ги нарязвам, добре измити разбира се??

Измиваш добре с четка портокалите, обелваш кората, като махаш това бялото отвътре. Нарязваш ги на кубчета, колкото големи ти трябват и ги завливаш със студена вода. Слагаш да заврат, след това изхвърляш водата и пак сипваш студена и пак да заврат. Така поне 3-4 пъти. Накрая ги насипах със захар в едно бурканче и в хладилника, докато им дойде ред за АКК. Аз така си ги приготвих миналата година.

Благодаря, вече употребих едни лидълски готови, но отделно обелих един портокал и нарязах на ситни кубчета и ги смесих с почти толкова захар и сложих в бурканче в хладилника. Идеята я почерпих в интернет разбира се, дано не е много грешно, че не съм ги варила. Всъщност варенето извлича ли химията от корите?

# 9
  • Балчик
  • Мнения: 9 209
За химията- не знам, но извлича горчилката от корите.

# 10
  • София
  • Мнения: 2 521
ох, ми сега дали да ги варя, захарта ще се похаби.....  newsm78

ето тук прочетох без варене

# 11
  • Балчик
  • Мнения: 9 209
Нее, остави си ги така. Аз съм стъргала прясна кора в кекс,

# 12
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 38 853
 Blush не е най-прекрасната снимка  Blush

# 13
  • Балчик
  • Мнения: 9 209
 Peace Добре изглежда, въпреки това.

# 14
  • Мнения: 1 080
Правилно ли да разбирам, че не ги варите в захарен сироп коричките?
Аз им изстъргвам леко горния восъчен слой, варя си ги в три води и накрая в захарен сироп 1:1 когато стане на мехури значи е почти готово(съответно почти няма сироп, може би 1-2л) остават ми сухи направо и си ги държа в кутия в хладилника.

Общи условия

Активация на акаунт