***МИТНИЦА*** - информация, въпроси, отговори и споделяне на опит

  • 112 968
  • 735
  •   1
Отговори
# 255
  • Мнения: 1
MKD А защо с DHL  , защо не избереш сингапурски пощи или шведски  newsm78 newsm78 Пак е сигурен начин - телефони за същата цена пристигат така.  bouquet  bouquet

 Защото само тези опции имам. DHL, TNT . Sad

# 256
  • Мнения: 207
Здравейте момичета, прехвърлих набързо темата назад, но не намерих отговор  на въпроса си.
Извинявайте ако е коментирано, не въпросът ми е следния:

За пратки на стойност 23-24 USD, в която сума е включена и доставката от Щатите по силата на коя разпоредба/закон се дължи или не се дължи ДДС?

В друга тема напоследък има оплаквания, че подобни пратки пристигат на митница и се чудех...
Това, което аз четох е:
"За пратки, изпратени от юридически лица до физическо или юридическо лице, на стойност до 30 лева не се дължат вносни сборове  и ДДС. "

Къде пише, че "стойност до 30 лева" е без транспортната такса?  Защото в банковото извлечение си пише общата сума, която са ми удържали от кредитната карта...

Назад намерих отговор, когато ставаше дума за по-голяма стойност на покупката.

# 257
  • София
  • Мнения: 502
Здравейте момичета, прехвърлих набързо темата назад, но не намерих отговор  на въпроса си.
Извинявайте ако е коментирано, не въпросът ми е следния:

За пратки на стойност 23-24 USD, в която сума е включена и доставката от Щатите по силата на коя разпоредба/закон се дължи или не се дължи ДДС?

В друга тема напоследък има оплаквания, че подобни пратки пристигат на митница и се чудех...
Това, което аз четох е:
"За пратки, изпратени от юридически лица до физическо или юридическо лице, на стойност до 30 лева не се дължат вносни сборове  и ДДС. "

Къде пише, че "стойност до 30 лева" е без транспортната такса?  Защото в банковото извлечение си пише общата сума, която са ми удържали от кредитната карта...

Назад намерих отговор, когато ставаше дума за по-голяма стойност на покупката.

"За пратки, изпратени от юридически лица до физическо или юридическо лице, на стойност до 30 лева не се дължат вносни сборове  и ДДС. Основанията за освобождаване са посочени в чл. 23 от Регламент (ЕО) № 1186/2009 г. на Съвета за установяване системата на Общността за митнически освобождавания (кодифицирана версия) и чл. 58, ал. 1, т. 12, буква ”а” от ЗДДС"

Това е цитат от сайта на митниците. Не съм чела регламента отдавна, но сигурно в него пише по-подробно. Би трябвало да е "на обща стойност до 30 лв".

# 258
  • Мнения: 207
Мисля си каква е логиката за това - с ДДС се облагат стоки, а доставката не е стока а услуга.

Иначе мерси за бързия отговор   bouquet

# 259
  • София
  • Мнения: 502
Мисля си каква е логиката за това - с ДДС се облагат стоки, а доставката не е стока а услуга.

Иначе мерси за бързия отговор   bouquet
И транспорта се облага с ДДС, нищо че е услуга. Задължително. Международният транспорт всъщност. За вътрешния не съм сигурна. Много видове услуги, да не кажа всичките се облагат с ДДС.

# 260
  • Мнения: 286
http://www.ebay.co.uk/itm/NEW-EARTHWAY-1001B-USA-MADE-PRECISION- … sh=item486340125a   можете ли да ми помогнете за това какво и колко ще платя , ако го поръчам да дойде тук

# 261
  • София
  • Мнения: 502
http://www.ebay.co.uk/itm/NEW-EARTHWAY-1001B-USA-MADE-PRECISION- … sh=item486340125a   можете ли да ми помогнете за това какво и колко ще платя , ако го поръчам да дойде тук

Това е с включени всички такси и доставка, но НЕ го поръчвай до България! Тук никой не знае за тази възможност да се предплащат митническите такси и ще се наложи да платиш два пъти.
Такива обяви с предварително начислен ДДС и мито, ако има ги поръчвам винаги до английски адрес.
Само търговци от САЩ работят по тази програма. Global Postage Programme се казва и мисля, че е създадена от Ибей. При плащането се вижда, че сумата
Import charges:
US $26.08

отива не при продавача, а при агент, който има задължение да преведе парите към сметка за мита и ДДС в съответната държава, за която пътува пратката. Как точно става това не знам.
Ето какво пише в обявата:
No additional import charges on delivery.
This item will be sent through the Global Postage Programme and includes international tracking.

Обсъждала съм го с митничари и колеги митнически агенти тук, но никой не знае за какво става въпрос и не разбират как така ще се преведат парите.
Това е от моят скромен опит и това, което съм прочела в Ибей за тази програма. Там е обяснено, но явно не работи в нашата държава, въпреки, че сме включени в списъка със страните, които би трябвало да прилагат програмата.
Ако има някой, който е поръчвал по този начин до България ще се радвам да сподели признали ли са му предварително заплатените такси или не.

Гледала съм с доставка до Англия.
До България е
Import charges:
US $30.03

# 262
  • Sofia
  • Мнения: 15 551
   Здравейте, момичета!  Simple Smile

   Искам да направя едно важно уточнение, във връзка с питането ми отпреди няколко дни, и да дам съвет на всички, на които евентуално би им се наложило да заплатят ДДС-то си към английската митница сами чрез сайта на DHL UK (в случай, че са получили пратка, идваща от страна извън EU, на адреса на превозвач) – както вече неколкократно споменах, онлайн порталът им за плащане с дебитна / кредитна карта не работи! Пробвайки да платите посредством него, плащането ви ще бъде неуспешно, а сумата – блокирана (една съфорумка ми сподели, че и тя е имала същия негативен опит с този сайт преди около месец). Ако все пак решите, че искате да проверите дали и при вас ще се получи така, направете само едно плащане – в противен случай ще ви бъдат блокирани толкова на брой суми, колкото пъти сте цъкнали бутона "pay".  Confused Дали и кога ще се оправи този проблем с онлайн портала, мисля, че никой не може да каже със сигурност.

   Вариантите за заплащане на ДДС-то ви са 3 в общи линии: 1. Изисквате и настоявате за помощ от превозвача / посредника ви, който все пак е редно да се отзове и да ви сътрудничи; 2. Плащате с банков превод ДДС-то си, но това е свързано с допълнителни разходи за комисионната на банката ви; 3. Молите роднина / приятел, живеещ в UK, да направи банковия превод (или да прати чек до централата на DHL в UK), вместо вас, и така си спестявате една не малка сума.  Laughing

   Написах всичко това, защото искрено се надявам с моя собствен опит да помогна на някой друг, на когото тепърва ще му се наложи да се занимава с тези досадни въпроси, неизменно възникващи при активното онлайн пазаруване.  Sunglasses Обясненията ми са косвено свързани с темата, затова реших да ги споделя и тук, както и в няколко други теми.

   Успех на всички с онлайн пазаруването и много страхотни покупки за в бъдеще!   bouquet

# 263
  • Мнения: 286
Ros@linda много благодаря, за разбираемото обяснение Simple Smile

# 264
  • Мнения: 261
Здравейте!
Извинявам се, ако въпросът ми е глупав или не където трябва. Искам да си поръчам таблет, но не съм наясно какво ще платя за доставка до България и най-вече ме интересува ще трябва ли да се ходи до митницата, да се попълват декларации, плащане на ДДС, мито и др. И понеже се опитах да направя пробно плащане и ми изписва, че не може да се достави до България. В такъв случай как мога да си закупя нещото?  newsm78
Благодаря за отговора предварително.

# 265
  • Sofia
  • Мнения: 15 551
И понеже се опитах да направя пробно плащане и ми изписва, че не може да се достави до България. В такъв случай как мога да си закупя нещото?  newsm78
Благодаря за отговора предварително.

   Ами, ако ти изписва, че няма доставка до Б-я, просто няма как да го поръчаш явно. Харесай си от друго място. Иначе, ДДС-то е 20% от общата стойност (цената на артикула + доставката).

# 266
  • Мнения: 261
И понеже се опитах да направя пробно плащане и ми изписва, че не може да се достави до България. В такъв случай как мога да си закупя нещото?  newsm78
Благодаря за отговора предварително.

   Ами, ако ти изписва, че няма доставка до Б-я, просто няма как да го поръчаш явно. Харесай си от друго място. Иначе, ДДС-то е 20% от общата стойност (цената на артикула + доставката).

Ако го поръчвам от Англия и САЩ (примерно amazon.co.uk и др.)освен ДДС има ли и мито?

# 267
  • Sofia
  • Мнения: 15 551
   От UK, ако поръчваш, ДДС няма да има.  Peace Това важи само за страни, които са извън Европейския съюз, т.е., ако поръчваш стоката от САЩ, ДДС ще има.

   За мито не съм сигурна как стоеше въпросът – мисля, че нямаше, но изчакай да се включи някой, който знае на 100% дали е така или не.

# 268
  • Мнения: 146
Здравейте! Чакам пратка от Али-то, шипната с ДЧЛ, доставката е безплатна. От проследяването излезе, че вече е в БГ и пише "Пратката е освободена от митница SOFIA - BULGARIA", предполагам това означава, че ще си я получа директно и няма да има ДДС и мито, нали?

# 269
  • Мнения: 2
Така това което разбирам примерно ако пиша стоката ,че е ако
пиша ,че стоката е 50 или 55 долара  и се пише подарък това означава ,че няма да дължа ддс и мито
и стоката ми от DHL ще ми дойде на адреса а не в митницата !
Освен това тази цена 55 $ ако е напиша е без доставката която ми е безплатна
реално тя вкючва ли се към тази сума !
реално аз купува стока за 70 $ но ако ми е пишат за 55 $ и избягвам мито и ддс така ли да разбирам понеже звънях на DHL и те ми говориха малко по различни неща !
Забравих да кажа продукта е от китай и е около 4-5 кг

Общи условия

Активация на акаунт