Майчинство и второ дете 2

  • 127 921
  • 429
  •   1
Отговори
# 135
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 377
Здравейте,
И аз съм в подобна ситуация,но да питам. Имам детенце на 1,9 месеца, чакаме второ 23.12( ще имат разлика 2 год и 5 месеца, не се застъпва майчинството) Вече разбрах,че от 9- те Месеца на 340 лв няма как да избягам,но за останалите до раждането какво да правя. Имам натрупана отпуска 70 дни. Как ще ми е най - изгодно...
1) да не прекъсвам текущото майчинство до 2 год на детвто и после отпуска и после болнични
2) да прекъсна майчинството, да пусна отпуската и после болнични? ( осгуровката ми е около 800 лв). Тези болнични на каква база ще ги сметнат?  Благодаря Ви! 

Отговорих ти в темата "Майчинството счетоводно", където си попитала същото.

# 136
  • Мнения: 43
Благодаря много за помощта !   bouquet

# 137
  • Мнения: 156
Здравейте, имам теоритичен въпрос - ако след първа година майчинство се върна на работа и забременея и родя преди втората година от майчинството за първото ми дете, на каква база ще се изчислява майчинството за второто ми детенце? И отделно, ако второто се роди след двете години майчинство за първото дете( отново с идеята да съм на работа след 1вата година) - на каква база е майчинството? Много ви благодаря Simple Smile

# 138
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Здравейте, имам теоритичен въпрос - ако след първа година майчинство се върна на работа и забременея и родя преди втората година от майчинството за първото ми дете, на каква база ще се изчислява майчинството за второто ми детенце? И отделно, ако второто се роди след двете години майчинство за първото дете( отново с идеята да съм на работа след 1вата година) - на каква база е майчинството? Много ви благодаря Simple Smile

24 м назад и в двата случая

# 139
  • Мнения: 751
Здравейте,

в момента съм по майчинство, детето ми прави 2 годинки през юни. Имам възможност да започна работа от вкъщи при друг работодател. Бих искала да сключа втори трудов договор с новия работодател (вместо граждански). Въпросът ми е дали доходът от този втори договор ще влиза в обезщетението, което ще получавам за следващото дете, ако периодът попадне в това - ДА, АКО СЕ СКЛЮЧИ ВТОРИ ТРУДОВ ДОГОВОР, ковто ще вземат предвид? И въобще какво бихте ме посъветвали по отношение на договорните ми отношения с втория работодател. Благодаря ви предварително за помощта.

Благодаря ви много за отговора.
Може ли да ви попитам още нещо:
1) В случай, че по време на майчинството сключа втори трудов договор на 4 часа, забременея, преди първото дете да е навършило 3 годинки, и се наложи да ползвам болничен за бременността, болничният, който ще ми издадат и който ще предам на основния си работодател, трябва ли да предам и на втория, за когото работя от вкъщи или мога да продължа да работя за него на 4 часа?
2) Какво трябва да направя, като изляза по майчинство с второто дете, ако работя по два трудови договора?
Благодаря ви предварително и дано не ви притеснявам.

# 140
  • Мнения: 751
Здравейте,

в момента съм по майчинство, детето ми прави 2 годинки през юни. Имам възможност да започна работа от вкъщи при друг работодател. Бих искала да сключа втори трудов договор с новия работодател (вместо граждански). Въпросът ми е дали доходът от този втори договор ще влиза в обезщетението, което ще получавам за следващото дете, ако периодът попадне в това - ДА, АКО СЕ СКЛЮЧИ ВТОРИ ТРУДОВ ДОГОВОР, ковто ще вземат предвид? И въобще какво бихте ме посъветвали по отношение на договорните ми отношения с втория работодател. Благодаря ви предварително за помощта.

Благодаря ви много за отговора.
Може ли да ви попитам още нещо:
1) В случай, че по време на майчинството сключа втори трудов договор на 4 часа, забременея, преди първото дете да е навършило 3 годинки, и се наложи да ползвам болничен за бременността, болничният, който ще ми издадат и който ще предам на основния си работодател, трябва ли да предам и на втория, за когото работя от вкъщи или мога да продължа да работя за него на 4 часа?
2) Какво трябва да направя, като изляза по майчинство с второто дете, ако работя по два трудови договора?
Благодаря ви предварително и дано не ви притеснявам.

Исках само да попитам дали въпросът ми е много сложен. Ако никой не може да ми отговори, знаете ли към кого да го насоча?

# 141
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Благодаря ви много за отговора.
Може ли да ви попитам още нещо:
1) В случай, че по време на майчинството сключа втори трудов договор на 4 часа, забременея, преди първото дете да е навършило 3 годинки, и се наложи да ползвам болничен за бременността, болничният, който ще ми издадат и който ще предам на основния си работодател, трябва ли да предам и на втория, за когото работя от вкъщи или мога да продължа да работя за него на 4 часа? не може от единия да си в болничен,а при другия да работиш.издават ти два болнични листа и ги предаваш на двамата си работодатели
2) Какво трябва да направя, като изляза по майчинство с второто дете, ако работя по два трудови договора? на всеки работодател предаваш болничен лист
Благодаря ви предварително и дано не ви притеснявам.

Исках само да попитам дали въпросът ми е много сложен. Ако никой не може да ми отговори, знаете ли към кого да го насоча?
[/quote]

# 142
  • Мнения: 751
Благодаря

# 143
  • Мнения: 45
Здравейте,бих искала да попитам при застъпено майчинство дали е нормално да ми спрат майчинството за първото дете до подаване на 45-дневния болничен.Той е от 15.06 и от НОИ ми изчисляват майчинството за първото дете само до тази дата.А не би ли следвало да взема и половината от него до края на месеца?

# 144
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
.Той е от 15.06 и от НОИ ми изчисляват майчинството за първото дете само до тази дата

Да,нормално е.Половин майчинство ще получаваш по прил 4,което се внася в НОИ до 15 ти юли.Няма как да ти изплатят пари по документи,който не е постъпил при тях още

# 145
  • Мнения: 45
Много благодаря за отговора!

# 146
  • София
  • Мнения: 1 538
Здравейте.

В момента съм в отпуск за отглеждане на малко дете и съм бременна, като 45-дневният ми болничен започва на 02.08.2015г (тогава първото ми дете ще е на година и 6 месеца). Лекарят, който трябва да ми го издаде обаче ще излиза в оптуск и каза, че може да ми го издаде на 15.08.2015г. Въпросите ми са:
1. В мястото, където трябва да опиша какви обстоятелства са настъпили трябва да се попълни използване на болничен за бременност и раждане или има точна фраза, за да се посочи застъпването на майчинствата?
2. В "Прилагам като доказателства следните документи" трябва да се впише някаква информация за 45-дневния болничен вероятно, но каква?
3. Ако това е точно определн номер на болничен, то как аз ще предам тези декларации в 3 дневен срок от 02.08.2015г, като той ще ми бъде издаден на 15.08.2015г?

В сайта на НОИ пише:
"В срок 3 работни дни от началото на разрашения отпуск за бременност и раждане за второто Ви дете трябва да подадете пред работодателя си Декларация за промяна на обстоятелствата за изплащане на парични обезщетения, приложение № 12 към Наредбата за изчисляване и изплащане на паричните обезщетения и помощи от ДОО, в която следва да посочите датата, считано от която следва да се прекрати получаването на паричното обезщетение за отглеждане на първото дете, т. е началото отпуска по първия болничен лист за бременност и раждане, издаден за 45 дни."
От това аз разбирам, че декларацията се подава в 3 дневен срок от започване на майчинството, а не от издаването, но как тогава да попълня данните. Възможно ли е всъщност да се подаде в 3 дневен срок от издаването на болничния и това да не се отчете като нарушение на закона, при положение, че ще са минали вече 2 седмици откакто аз ще съм в 45-дневен болничен?

Извинявам се за дългия и объркан пост.
Благодаря предварително за помощта.

# 147
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 377
katya_pk , срокът за подаване на Приложение 12 е 3-дневен от започването на отпускът за бременност и раждане, независимо, че няма да имаш издаден болничен лист. Не е нужно в Приложение 12 да вписваш номера му - достатъчно е да напишеш, че ще ползваш отпуск по чл.50 от КСО или отпуск за бременност и раждане от 02.08.2015 г.

# 148
  • Мнения: 45
Здравейте,аз отново имам въпрос Grinning
Майчинството ми за първото дете е до 22.09.15,а 45-дневния ми болничен за второто е издаден на 15.06.15.Майчинство ми е преведено само до тази дата,от там нататък трябва вече да е 50 %.Днес видях ,че болничният ми вече е изчислен,но никъде няма инфо за остатъка от майчинството ми за Юни месец.Това дали е нормално?Счетоводителката каза,че ми е внесла декларацията заедно с болничния,но..........уви майчинство нямам.

# 149
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Здравейте,аз отново имам въпрос Grinning
Майчинството ми за първото дете е до 22.09.15,а 45-дневния ми болничен за второто е издаден на 15.06.15.Майчинство ми е преведено само до тази дата,от там нататък трябва вече да е 50 %.Днес видях ,че болничният ми вече е изчислен,но никъде няма инфо за остатъка от майчинството ми за Юни месец.Това дали е нормално?Счетоводителката каза,че ми е внесла декларацията заедно с болничния,но..........уви майчинство нямам.

Трябва да виждаш прил 4 на сайта на НОИ

Общи условия

Активация на акаунт