Как си избрахте кръстник за детето?

  • 7 500
  • 79
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 2 672
azaf много добре е описала основното - как е по традиция Wink
само ,ще добавя че на момиче - кръстник е кума , а на момче - кумата Wink
Нашата кума няма търпение да кръщава вече Grinning повече се вълнува за кръщенката, отколкото за РД на мъника Grinning
 
п.п. и ние искаме да е тя Wink

# 61
  • Мнения: 1 493
"По принцип кръстник на детето е този,който е бил кум на сватбата.Ако не е имало сватба,изберете човек,на кайто можете да разчитате и имате доверие.Няма значение роднина или приятел."

Точно казано !

Дъщеря ми я кръсти моята леля, а синът ми моя приятелка.

"По традиция-един от кумовете. А иначе-добър приятел, за когото си сигурна, че ще напътства детето ти с мъдрост и търпение."

 Peace

Последна редакция: чт, 16 фев 2006, 00:24 от Ефросина

# 62
  • Мнения: 2 040
При нас кумовете ни, станаха и кръстници на детето, но не е задължително ... Казват също, че и дрехите трябва да са бели - и това не е задължително - нашите бяха розови ...  Grinning

# 63
  • Мнения: 3 550
Нашите кумуве са християни само по номинация, не са вярващи. Затова избрахме за кръстник на малкия наш приятел - православен, вярващ, богослов.
azaf добре е описала нещата.
Избери някой, който не е безразличен към тази задача и ще я приеме преди всичко като отговорност и после като чест. Той ще трябва да въведе детенцето ти във вярата, да му разкрие основните истини. Да го научи как да постъпва по християнски в делника. Да се моли за него и изобщо да го приеме като свое дете. По-добре е, ако имаш момче да избереш мъж за кръстник, ако имаш момиче - жена за кръстница. Това се прави така, защото се очаква, че двамата/двете ще са бъдат много близки и ще си говорят по всякакви въпроси.

# 64
  • Мнения: 1 215
На мен това ми предстои, сега напролет съм решила д ай направя кръщене и незнам и аз кого да викам за кръстник/ца. Кумата от нашата сватба, се затри из английските дебри и сега каде да я търся.... newsm78
Дали би имало някакъв проблем, ако майка ми му стане кръстница, например? Или ....., ох и аз незнам! КОй всъщност може да е кръстник на бебето?

# 65
На мен това ми предстои, сега напролет съм решила д ай направя кръщене и незнам и аз кого да викам за кръстник/ца. Кумата от нашата сватба, се затри из английските дебри и сега каде да я търся.... newsm78
Дали би имало някакъв проблем, ако майка ми му стане кръстница, например? Или ....., ох и аз незнам! КОй всъщност може да е кръстник на бебето?
Аз мисля, че църквата не ограничава избора на кръстник по роднинство. Тоест би могъл да бъде и най-близък роднина. Според мен важен е избора на ЧОВЕКа, атова най-добре могат да си го определят родителите на детенцето.

Някои от вас чакат дечицата им да станат на годинка, за да ги кръстят? Така сте решили, или са ви казали, че по-рано не може? Специално за моя син питах на каква възраст може да бъде кръстен и отчето в църквата ми каза, че може и 5дни след като се роди... Аз специално го кръстих когато беше на 3 месеца - беше много спокоен и изобщо не рева Simple Smile
Църквата даже по традиция кръщава децата преди да направят 40дни живот, защото на 40-тия ден се прави пречистваща молитва за майката и детето. Ако детето е кръстено и е момче, отчето го води вътре в олтара. Ако не е кръстено или е момиче - не го водят вътре Simple Smile

# 66
  • Мнения: 2 784
На мен това ми предстои, сега напролет съм решила д ай направя кръщене и незнам и аз кого да викам за кръстник/ца. Кумата от нашата сватба, се затри из английските дебри и сега каде да я търся.... newsm78
Дали би имало някакъв проблем, ако майка ми му стане кръстница, например? Или ....., ох и аз незнам! КОй всъщност може да е кръстник на бебето?
НЕ МОЖЕ да са майката и бащата. Може дядо, баба, лели, чичовци, братовчеди и т.н. Смисъла е, че кръстника става духовен баща или духовна майка на детето, затова не може да са майката и бащата. Малко лошо го обясних, ама....

# 67
Ние сме решили да са кумовете ни от сватбата, то и по традиция е така но така сме решили.
И НИЕ ТАКА СМЕ РЕШИЛИ.МНОГО СА ГОТИНИ И ОБИЧАТ ДЕТЕТО-ТОВА Е НАЙ-ВАЖНОТО.

# 68
  • Мнения: 2 609
Кръстница на Яна стана една моя приятелка.На сватбата кумовете ни бяха други - братовчедка на мъжа ми, но изобщо не се имаме с тях.
Исках детето ми да има за кръстник човек, с когото поддържаме добри отношения, нали все пак той е важен за него  Hug

# 69
  • No Line On The Horizon
  • Мнения: 2 738
При нас са кумовете.

# 70
  • Мнения: 1 202
Кръстник на моя син стана кумът bowuu ни от сватбата.Кумата е братовчедка на моя мъж и се имаме много и като дойде време за кръщаване въобще не се чудих кой да е кръстник.

# 71
  • София
  • Мнения: 2 271
И аз знам тази традиция, че кумът от сватбата на родителите, става кръстник на детето. Но мен, например ме кръсти една приятелка на майка ми (бях на 13 години). А кръстник на детенцето на нашите кумове е втори братовчед на майката, не кума им... Ние, понеже сме си близки с кумовете, кума ще е кръстник на малкия. Но не влагам кой знае какво в това.
Единствено знам, че кръстникът не бива да пропуска празник на детето - рожден ден, имен ден и др. и трябва да поднася по-скъпички подаръци (ако има възможност, естествено). Например, кръстника на детенцето на кумовете ни скоро му подари чисто нов компютър за седмия рожден ден  Crazy.
Та, поне трябва да ти е близък човека, за да може да го каниш на всички празници.

# 72
  • София
  • Мнения: 2 958
На първото ми дете ,Кръстник стана кума ни-така ,както е по традиция.
На второто- най-добрата ми  приятелка. Знам ,че тя много държи на мен и децата ми- съотвенто и аз на нея. Знам ,че ги обича и това беше мотива ми , да я поканя за Кръстница .

# 73
  • Мнения: 1 215
Аз сигурно съм много самотен човек,но наистина не познавам по- добри хора от майка ми и втория ми баща. Просто нямам такива приятели, наистина.

# 74
  • Мнения: 577
ази мам намерение кръстница да е моята най-добра приятелка

Общи условия

Активация на акаунт