Въпрос за осигуровки и майчинство 2

  • 29 983
  • 179
  •   1
Отговори
# 1
  • Мнения: 675
Благодаря за отг. !
да Имам повече от 12 мес. стаж Simple Smile

# 2
  • Мнения: 2 200
Здравейте не ми е ясно в моята ситуация дали ще взимам майчинство.от миналата година май mesec бях назначена като личен асистент на първото ми дете до 31.12.13г сега пак ще ме назначават 27.01.14 до края на годината по принцип така са им договорите само на 1 година ли ще имам право сега съм във втори месец.
Ще получаваш обезщетение до 410 дни ако договора изтича след началото на болничния за 45 дни. Ако ти го подновят без прекъсване ще имаш прави и след това.

# 3
Здравейте не ми е ясно в моята ситуация дали ще взимам майчинство.от миналата година май mesec бях назначена като личен асистент на първото ми дете до 31.12.13г сега пак ще ме назначават 27.01.14 до края на годината по принцип така са им договорите само на 1 година ли ще имам право сега съм във втори месец.
Ще получаваш обезщетение до 410 дни ако договора изтича след началото на болничния за 45 дни. Ако ти го подновят без прекъсване ще имаш прави и след това.
Имат ли право да ми го прекъснат на 31дек 14г след болничния?

# 4
  • Мнения: 2 200
Здравейте не ми е ясно в моята ситуация дали ще взимам майчинство.от миналата година май mesec бях назначена като личен асистент на първото ми дете до 31.12.13г сега пак ще ме назначават 27.01.14 до края на годината по принцип така са им договорите само на 1 година ли ще имам право сега съм във втори месец.
Ще получаваш обезщетение до 410 дни ако договора изтича след началото на болничния за 45 дни. Ако ти го подновят без прекъсване ще имаш прави и след това.
Имат ли право да ми го прекъснат на 31дек 14г след болничния?
Да, щом е сключен като срочен. Просто му изтича срока.

# 5
  • Мнения: 286
Мерси винаги си полезна  Simple Smile

# 6
  • Мнения: 16
А някой знае ли как стоят нещата със студентите? А завършвам юли месец, а септември ми е терминът.

# 7
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
А някой знае ли как стоят нещата със студентите? А завършвам юли месец, а септември ми е терминът.

Трябва да останеш редовна студентка,ако изобщо си в момента,за да може да вземеш помощта за раждане за студенти

# 8
  • Мнения: 16
Много тъпо, защото аз съм последна година. И уча в чужбина. Евентуално да запиша нещо фиктивно в някакъв университет тук, за да се водя студентка..

# 9
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Евентуално да запиша нещо фиктивно в някакъв университет тук, за да се водя студентка..

Да,направи така
Не разбрах кое му е тъпото?Че ще вземеш помощта,дори при фиктивно записване?Не ми се струва тъпо

# 10
  • Мнения: 16
Не, гадно е, че аз съм студентка, и ако завърша 1 месец преди да родя нямам право на помощ..

# 11
  • Мнения: 675
Имам едно въпросче... Понеже сама си плащам здравните осигурки , за януари месец трябва ли да попълвам отново дек. 7 или мога направо да си ги платя в Банката....
Благодаря!

# 12
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Имам едно въпросче... Понеже сама си плащам здравните осигурки , за януари месец трябва ли да попълвам отново дек. 7 или мога направо да си ги платя в Банката....
Благодаря!


Ако преди това си попълнила дек 7,сега няма нужда

# 13
  • Мнения: 675
Попълвах през октомври мин.  Година,  сега за тази година не трябва да попълвам отново така ли

# 14
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 027
Попълвах през октомври мин.  Година,  сега за тази година не трябва да попълвам отново така ли

Освен ако междувременно не си започнала и приключила някъде работа на трудов д-р не е нужно.

# 15
  • Мнения: 108
Здравейте! Предварително се извинявам за въпросите с които ще ви затрупам, но наистина са ми неясни нещата.  Embarassed
Значи на 02.07.2013г.  завърших висшето си образование. От 06.08.2013 г. до 01.01.2014 работих в една фирма - т.е. 4 месеца и 26 дни ( като последният месец бях в неплатен отпуск- не знам дали е важно). В момента съм безработна и ако всичко е наред  имам уговорка да започна работа на 01.04.2014. Осигуряват ме на 310 лв и в двата случая.
1. Ако натрупам тези 12 месеца осигурителен стаж, но нямам 18 месеца база, въз основа на която да ми се изчисли майчинството какво става ? Тъй като преди това съм била студентка.
2. Какви са задълженията( разходите) на работодателя през тези 2 год, в които ще съм в майчинство? Само тези 20.16 лв или има и още? Понеже съм почти убедена че фирмата, в която ще работя няма да ме задържи до 45 дни преди термин и ще трябва да се водя на работа в друга фиктивна такава.
3. Ако започна работа във фиктивна задължително ли е да излезна в болничен  до 45-те дни преди майчинство?  Не може ли просто да си се водя на работа?
 Благодаря много!

# 16
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Здравейте! Предварително се извинявам за въпросите с които ще ви затрупам, но наистина са ми неясни нещата.  Embarassed
Значи на 02.07.2013г.  завърших висшето си образование. От 06.08.2013 г. до 01.01.2014 работих в една фирма - т.е. 4 месеца и 26 дни ( като последният месец бях в неплатен отпуск- не знам дали е важно). В момента съм безработна и ако всичко е наред  имам уговорка да започна работа на 01.04.2014. Осигуряват ме на 310 лв и в двата случая.
1. Ако натрупам тези 12 месеца осигурителен стаж, но нямам 18 месеца база, въз основа на която да ми се изчисли майчинството какво става ? месеците,през които не си работила в 18 м база,ще ти ги взимат на МРЗ в онзи момент.важното е,че ще имаш 12 м стаж през живота си,за да имаш право на обезщетение Тъй като преди това съм била студентка.
2. Какви са задълженията( разходите) на работодателя през тези 2 год, в които ще съм в майчинство? Само тези 20.16 лв или има и още? да,само това Понеже съм почти убедена че фирмата, в която ще работя няма да ме задържи до 45 дни преди термин и ще трябва да се водя на работа в друга фиктивна такава.
3. Ако започна работа във фиктивна задължително ли е да излезна в болничен  до 45-те дни преди майчинство? не Не може ли просто да си се водя на работа? можеш,но всички осигуровки ще ги плащаш ти и няма да ти е изгодно финансово

# 17
  • Мнения: 108
Здравейте! Предварително се извинявам за въпросите с които ще ви затрупам, но наистина са ми неясни нещата.  Embarassed
Значи на 02.07.2013г.  завърших висшето си образование. От 06.08.2013 г. до 01.01.2014 работих в една фирма - т.е. 4 месеца и 26 дни ( като последният месец бях в неплатен отпуск- не знам дали е важно). В момента съм безработна и ако всичко е наред  имам уговорка да започна работа на 01.04.2014. Осигуряват ме на 310 лв и в двата случая.
1. Ако натрупам тези 12 месеца осигурителен стаж, но нямам 18 месеца база, въз основа на която да ми се изчисли майчинството какво става ? месеците,през които не си работила в 18 м база,ще ти ги взимат на МРЗ в онзи момент.важното е,че ще имаш 12 м стаж през живота си,за да имаш право на обезщетение Тъй като преди това съм била студентка.
2. Какви са задълженията( разходите) на работодателя през тези 2 год, в които ще съм в майчинство? Само тези 20.16 лв или има и още? да,само това Понеже съм почти убедена че фирмата, в която ще работя няма да ме задържи до 45 дни преди термин и ще трябва да се водя на работа в друга фиктивна такава.
3. Ако започна работа във фиктивна задължително ли е да излезна в болничен  до 45-те дни преди майчинство? не Не може ли просто да си се водя на работа? можеш,но всички осигуровки ще ги плащаш ти и няма да ти е изгодно финансово

Благодаря много за бързия отговор , ♥Elfita♥ Simple Smile

# 18
  • Мнения: 475
здравейте, предварително се извинявам за спама, ама не зная дали има такава тема за моя въпрос - мъжа ми има да получава няколко заплати от бившата си фирма и явно доброволно няма да му ги платят, какъв е реда за недоброволно плащане?

# 19
  • Мнения: 200
здравейте, предварително се извинявам за спама, ама не зная дали има такава тема за моя въпрос - мъжа ми има да получава няколко заплати от бившата си фирма и явно доброволно няма да му ги платят, какъв е реда за недоброволно плащане?

Може да пробвате с жалба до инспекцията по труда, въпреки че от там ще му напишат предписаяние, което работодателя може да не спази.
Другия вариант е да заведете дело срещу работодателя - частен съдия изпълнител и запор на банковите сметки на фирмата

# 20
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 027
здравейте, предварително се извинявам за спама, ама не зная дали има такава тема за моя въпрос - мъжа ми има да получава няколко заплати от бившата си фирма и явно доброволно няма да му ги платят, какъв е реда за недоброволно плащане?

Жалба за Инспекцията по труда.После със становището заведете дело срещу работодателя, ако не плати доброволно след проверката от ИТ.Давностният срок да предявите съдебно искане е 3 години.

# 21
  • Мнения: 2
ЗДРАВЕЙТЕ
МОЖЕ ЛИ НЯКОЙ ДА МИ КАЖЕ ПО ВРЕМЕ НА МАЙЧИНСТВО ТРЯБВА ЛИ ДА ПЛАЩАМ НЯКАКВИ ОСИГУРОВКИ ПРИ ПОЛОЖЕНИЕ НЕ СЪМ ВОДЕНА ФИКТИВНО НА РАБОТА   newsm78
БЛАГОДАРЯ ПРЕДВАРИТЕЛНО  Wink

# 22
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 027
ЗДРАВЕЙТЕ
МОЖЕ ЛИ НЯКОЙ ДА МИ КАЖЕ ПО ВРЕМЕ НА МАЙЧИНСТВО ТРЯБВА ЛИ ДА ПЛАЩАМ НЯКАКВИ ОСИГУРОВКИ ПРИ ПОЛОЖЕНИЕ НЕ СЪМ ВОДЕНА ФИКТИВНО НА РАБОТА   newsm78
БЛАГОДАРЯ ПРЕДВАРИТЕЛНО  Wink

По време на майчинството о-ките са за сметка на работодателя, щом не си водена фиктивно на работа..

# 23
  • Мнения: 675
Здравейте! От 29 март съм в 45 дн.  Болничен по майчинство,  АГ ми го издаде на 1.04.2014 от 29.03-12.05/2014г. Занесох го в счетоводството на 5.04,  ако са го занесли до няколко дни.  Кога най-рано мога да очаквам превод?!

Благодаря!  Simple Smile

# 24
  • Мнения: 1 421
Здравейте!
Ще започвам работа и първите две седмици- до края на април, ще съм на договор по чл 114. След това минаваме на редовен.
Това ще ми попречи ли за майчинството после? И има ли вариант допълнително да се осигурявам за майчинство в този период от време?

# 25
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Здравейте! От 29 март съм в 45 дн.  Болничен по майчинство,  АГ ми го издаде на 1.04.2014 от 29.03-12.05/2014г. Занесох го в счетоводството на 5.04,  ако са го занесли до няколко дни.  Кога най-рано мога да очаквам превод?!

Благодаря!  Simple Smile

Едва ли са го занесли до няколко дни.Изплащането е до 15 работни дни от датата на внасяне в НОИ.Срокът за внасяне на този болничен е 15 ти май

# 26
  • Мнения: 2 200
Здравейте!
Ще започвам работа и първите две седмици- до края на април, ще съм на договор по чл 114. След това минаваме на редовен.
Това ще ми попречи ли за майчинството после? И има ли вариант допълнително да се осигурявам за майчинство в този период от време?
Ако имаш достатъчно осиг. стаж през живота ти няма да попречи, защото тези две седмици няма да се броят.

# 27
  • Мнения: 13
Здравейте ! Като цяло не ми е много ясно как стой въпроса с това майчинство ,надявам се тук да получа отговори.С първото си дете взимах 100 лв една година ,защото нямах трудов стаж.Сега съм в самото начало на бременноста.В трудовата си книжка имам общо 10 месеца трудов стаж . Въпросът ми е има ли вариант да ме назначат фиктивно в някоя фирма за да мога да взимам 2 години майчинство и ако има такъв вариант  колко преди 45-тия ден (преди термина)
 трябва да е това ? Praynig

# 28
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
. Въпросът ми е има ли вариант да ме назначат фиктивно в някоя фирма за да мога да взимам 2 години майчинство и ако има такъв вариант  колко преди 45-тия ден (преди термина)
 трябва да е това ? Praynig

Да,може да те назначат.Само си намери такава фирма.Трябва в момента на издаване на 45 дневния да имаш 12 м осигурителен стаж през живота си.Ако досега имаш 10 м,е достатъчно 2 м преди 45 дневния да те назначат

# 29
  • Мнения: 13
. Въпросът ми е има ли вариант да ме назначат фиктивно в някоя фирма за да мога да взимам 2 години майчинство и ако има такъв вариант  колко преди 45-тия ден (преди термина)
 трябва да е това ? Praynig

Да,може да те назначат.Само си намери такава фирма.Трябва в момента на издаване на 45 дневния да имаш 12 м осигурителен стаж през живота си.Ако досега имаш 10 м,е достатъчно 2 м преди 45 дневния да те назначат
     
Благодаря за бързия отговор Simple Smile

# 30
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 027
А трудовият ти стаж равен ли е на осигурителния?Какво пише в книжката...т.е. на 8 часа ли е бил договорът ти?

# 31
  • Мнения: 13
А трудовият ти стаж равен ли е на осигурителния?Какво пише в книжката...т.е. на 8 часа ли е бил договорът ти?
само за един месец имам на 4 часа

# 32
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 027
А трудовият ти стаж равен ли е на осигурителния?Какво пише в книжката...т.е. на 8 часа ли е бил договорът ти?
само за един месец имам на 4 часа

Значи ти трябват 2 месеца и половина стаж.Ако намериш фирма започни по-рано и си вземай постоянно болничен, ако лекарят ти дава естествено.Хем ще вземаш пари, хем ще плащаш по-малко осигуровки и ще натрупаш стажа.

# 33
  • Мнения: 675
Понеже нямам ПИК и нямам възможност да отида,  за да ми издадат... Имам въпросче?!?
Болнични по майчинство съм... И болничният ми е от 19.06-10.08.2014г. Занесен в НОИ. На 23 юни... Изплатена ми е една малка част в края на юНи и от тогава Нищо?!? Вече месец...
Та кога мога да очаквам превод,  няма ли срок 15 дни?!?
Какво може да се направи по въпроса?!

И др.  Кога ще получа майчинство След като болничния ми е до 10авг...предполагам септ. ?!?

# 34
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 027
Понеже нямам ПИК и нямам възможност да отида,  за да ми издадат... Имам въпросче?!?
Болнични по майчинство съм... И болничният ми е от 19.06-10.08.2014г. Занесен в НОИ. На 23 юни... Изплатена ми е една малка част в края на юНи и от тогава Нищо?!? Вече месец...
Та кога мога да очаквам превод,  няма ли срок 15 дни?!?
Какво може да се направи по въпроса?!

И др.  Кога ще получа майчинство След като болничния ми е до 10авг...предполагам септ. ?!?

Така като гледам всичко си е в срок.Парите за юли ще получиш сега в началото на август, а тези за август през септември...

# 35
  • София
  • Мнения: 412
Съжалявам, ако не пиша в подходящата тема  Blush Водя се фиктивно на работа при позната, още от средата на майчинството. Останах да се "водя" на работа при нея и тази година заради едната точка за дг, а и с мисълта да бъда съкратена през октомври, когато малкият навърши три. Сега съм в неплатен по чл.167а (мисля този беше), като от време на време пускам по някой болничен, паричките от който й давам, за да си чистя насъбралите се задължения за осигуровки. Онзи ден й занесох нов болничен, при което тя доста ме изненада и обърка с новината, че е продала фирмата и не знаела как щяло да стане с този болничен... Всичко, което повтаряше беше, че било супер, от този момент до нова година нямало да дължим осигуровки. На въпросите, които всъщност мен вълнуват - какво става с дължимите до този момент осигуровки, защо да няма как да ми се внесе болничният, след като е от дата преди да продаде фирмата, както и най-основният - значи няма как да ме съкратите?, тя отговаряше все с цитираното по-горе изречение... Попитах я продажбата по системата "изкупувам фирма с дългове" ли е и тя каза "Мда, нещо такова". Ако е така не би ли трябвало да не й дължа пари за осигуровки? Освен това наистина ли няма какво да се направи с болничния и съкращаването? Ако ме назначат на работа в друга фирма сега, бих ли могла да бъда съкратена след два месеца и да се възползвам от помощите за безработица след съкращаване (извинявам се, не съм сигурна по кой член се водят newsm78)
Извинявам се за дългия и обяснителен пост, надявам се да сте ме разбрали. И благодаря предварително   bouquet

# 36
  • София
  • Мнения: 11
Здравейте,

имам въпрос и се надявам да ми помогнете - бременна съм в трети месец, но съм безработна от март миналата година. С непрекъснати здравноосигурителни права. Имам трудов стаж над три години на различни работни места. Какво трябва да направя, за да получавам майчинство - мога да намеря фирма, в която да ме назначат фиктивно на работа, но не знам дали има някакво изискване за това колко време преди да изляза в майчинство (45-дневния болничен) трябва да бъде назначена на работа там? И понеже не съм наясно с последните промени - какво е минималното обезщетение, което ще получавам от държавата, и какви осигуровки трябва да плащам вместо фирмата?

Благодаря предварително!

# 37
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Здравейте,
но не знам дали има някакво изискване за това колко време преди да изляза в майчинство (45-дневния болничен) трябва да бъде назначена на работа там? И понеже не съм наясно с последните промени - какво е минималното обезщетение, което ще получавам от държавата, и какви осигуровки трябва да плащам вместо фирмата?

Един ден преди 45 дневния да отработиш е достатъчно,за да получаваш майчинство.Първата година минималното е 340 лв,а втората за всички майки е 340 лв
На фирмата ще плащаш социалните осигуровки за дните,в които се водиш на работа.Сумата зависи от това на колко пари те назначат.За месеците в болничен и двете години майчинство ще плащаш на фирмата само здравната-20.16 лв

kitty_ls ,продадени или не,фирмата си дължи осигуровките и всички останали разходи.
Може да започнеш другаде и да те съкратят.Майки с деца под 3 г се съкращават с разрешение на инспекцията по труда

# 38
  • София
  • Мнения: 11
Здравейте,
но не знам дали има някакво изискване за това колко време преди да изляза в майчинство (45-дневния болничен) трябва да бъде назначена на работа там? И понеже не съм наясно с последните промени - какво е минималното обезщетение, което ще получавам от държавата, и какви осигуровки трябва да плащам вместо фирмата?

Един ден преди 45 дневния да отработиш е достатъчно,за да получаваш майчинство.Първата година минималното е 340 лв,а втората за всички майки е 340 лв
На фирмата ще плащаш социалните осигуровки за дните,в които се водиш на работа.Сумата зависи от това на колко пари те назначат.За месеците в болничен и двете години майчинство ще плащаш на фирмата само здравната-20.16 лв

Много благодаря за поясненията! Имам само още един въпрос - каква е ситуацията, ако искам да изляза по-рано в болничен - например не 45 дни, а например 3 месеца - това отразява ли се на общата продължителност на майчинството? В смисъл от кога се засичат 2 години - от първия болничен (независимо колко време е преди термина), от 45-дневния болничен или от раждането?

# 39
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
За всички обезщетението за бр и раждане започна с болничният 45 дни преди термин.Ти преди него може да си ползваш болничен.Майчинството свършва когато детето направи 2 г.

# 40
  • София
  • Мнения: 11
За всички обезщетението за бр и раждане започна с болничният 45 дни преди термин.Ти преди него може да си ползваш болничен.Майчинството свършва когато детето направи 2 г.

Благодаря, това е много полезна информация за мен. Т.е. платеното майчинство е общо 2 години + 45 дни преди термина (25 месеца и половина грубо)? А по време на предварителния болничен какво трябва да плащам на работодателя и какво получавам аз от държавата? Благодаря отново!

# 41
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
А по време на предварителния болничен какво трябва да плащам на работодателя

.За месеците в болничен и двете години майчинство ще плащаш на фирмата само здравната-20.16 лв

За месеците в болничен ще получаваш обезщетение от НОИ.Като сума не мога да коментирам колко ще  е

# 42
  • София
  • Мнения: 412

kitty_ls ,продадени или не,фирмата си дължи осигуровките и всички останали разходи.
Може да започнеш другаде и да те съкратят.Майки с деца под 3 г се съкращават с разрешение на инспекцията по труда

Много благодаря. Аз за съкращаването смятам да си изчакам да стане на три малкият, то е след два месеца  Grinning Значи няма проблем да бъда назначена някъде и след месец например да не съкратят?
И болничният ми няма как да стигне до НОИ, така ли?
  bouquet

# 43
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
И болничният ми няма как да стигне до НОИ, така ли?

Според мен няма причина да има проблем с болничния ти.Да,фирмата е продадена,но всичко друго си върви както преди и както трябва

# 44
  • София
  • Мнения: 11
Много благодаря за отговорите! Имам само едно притеснение - понеже във фиктивната фирма, в която планираме да ме назначат на работа, всъщност работи мъжа ми. Идеята ни е да платим предварително всички дължими суми към работодателя за 2 или 3 години (по 20,16 лв. на месец), има ли вариант в периода на майчинството ми, ако съпругът ми реши да напусне работа там, да ме уволнят и мен или закона защитава майките в майчинство и няма такава вероятност? Благодаря!

# 45
  • Мнения: 2 200
Много благодаря за отговорите! Имам само едно притеснение - понеже във фиктивната фирма, в която планираме да ме назначат на работа, всъщност работи мъжа ми. Идеята ни е да платим предварително всички дължими суми към работодателя за 2 или 3 години (по 20,16 лв. на месец), има ли вариант в периода на майчинството ми, ако съпругът ми реши да напусне работа там, да ме уволнят и мен или закона защитава майките в майчинство и няма такава вероятност? Благодаря!
Закона защитава майка на дете до 3 год. възпаст. За да бъде съкратена се иска разрешение от Инспекция по труда, което трудно се дава.

# 46
  • София
  • Мнения: 412
И болничният ми няма как да стигне до НОИ, така ли?

Според мен няма причина да има проблем с болничния ти.Да,фирмата е продадена,но всичко друго си върви както преди и както трябва

Благодаря, дано е така и всичко е наред!

# 47
  • София
  • Мнения: 412
При мен сагата продължава, извинявам се, че продължавам да тормозя с въпроси  Embarassed
За болничният и дума не може да става да се внесе в НОИ, не можело и точка.
Намерих си къде да ме назнача, за да бъда съкратена след вече месец само остана...Обадих се на познатата ми, която ми беше работодател, за да й кажа, че искам да бъда освободена от длъжност, т.е. да напусна по мое желание(не съм сигурна по кой член се водеше). Отговори ми, че нямало как да стане, не можело. Защо ми трябвало да напускам, като до края на годината нямало да дължа осигуровки  Shocked Не мога да разбера защо на всичко ми се отговаря с това... Казах й, че това не ме интересува и искам да напусна СЕГА! Няма как, не ми се ходи сега заради теб до Монтана(там явно е новият собственик) - това ми отговори.
Какво мога да направя за да се махна от тази фирма? Искам да си ме назначат в друга фирма, няма ли начин да напусна?
Благодаря предварително за отговорите!

# 48
  • Мнения: 12
zdraveite imam 12 meseca staj v chujbina a sega sam si v bg moga li da poluchavam maichinstvo tuk na baza tazi edna godina rabota  newsm78
_________
Моля, пишете на кирилица.

Последна редакция: сб, 06 сеп 2014, 16:28 от AnMary

# 49
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 027
zdraveite imam 12 meseca staj v chujbina a sega sam si v bg moga li da poluchavam maichinstvo tuk na baza tazi edna godina rabota  newsm78

Отиваш в НОИ, за да ти признаят стажа и след това.

//Писането на кирилица е задължително!

# 50
  • Мнения: 2
здравейте, искам да попитам, ако работя на една работа и ме осигуряват на 360лв и на друга едновременно за по 4ри часа пак за 360лв , има ли вероятност  майчинството да ми се начислява за техния сбор 720лв , или трябва да се избира само за едната работа за едните 360лв .и колко месеца се гледат осигуровките назад за майчинството   Rolling Eyes

# 51
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
има ли вероятност  майчинството да ми се начислява за техния сбор 720лв

Огромна вероятност има Laughing .Даже е задължително
Нали говорим,че и на двете места ще на трудов договор

# 52
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 027
_viktoriq_, 18 месеца назад.Останалото Елфи е написала.

# 53
  • Мнения: 2
много много благодаря момичета  Heart Eyes

# 54
  • Мнения: 286
Здравейте незнам дали ми е за тук въпроса, но да попитам
какво трябва да направи работодателя, за да може , като се върна след двете години майчинство на работа, да отида на борсата. по какъв начин трябва да приключим взаимоотношенията? варианта само да напусна ли е?

# 55
  • Мнения: 2 200
Здравейте незнам дали ми е за тук въпроса, но да попитам
какво трябва да направи работодателя, за да може , като се върна след двете години майчинство на работа, да отида на борсата. по какъв начин трябва да приключим взаимоотношенията? варианта само да напусна ли е?
За съкращаване на майка на дете под 3 год.  се иска разрешение на Инспекция по труда.

# 56
  • София
  • Мнения: 65
Здравейте.  Peace Преди месец ме назначиха на работа и от първи ще ми пуснат временен ТД на 500 лева, но след като ме назначиха разбрах, че съм бременна във 8 седмица... термина ми е 8 - 20 юни ( една от тези дати )... Въпросът ми е дали някой може да ми обясни по - подробно как стоят нещата с тези фиктивни договори - мисля да го предложа на настоящият ми работодател, но не знам как точно да му обясня за какво става въпрос...  2011 - 2012 работех в call center на хонорари и не съм сигурна обаче дали по тях ми се води стаж.. Sad  Не искам да взимам социално майчинство само по 130на лева на месец, тъй като тези пари са нищо... А и..ако той се навие на този фиктивен договор от него ли ще си взимам парите или държавата ще ми ги дава? Благодаря предварително!  Heart Eyes

# 57
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
договор от него ли ще си взимам парите или държавата ще ми ги дава?

НОИ ти ги плаща,не от работата.За договора му казваш,че ти ще си покриваш разходите,а той ще те води на работа.Колко осигурителен стаж имаш през живота си?Трябват ти 12 м осигурителен стаж през целия ти живот да имаш в момента на издаване на 45 дневния болничен

# 58
  • София
  • Мнения: 65
НОИ ти ги плаща,не от работата.За договора му казваш,че ти ще си покриваш разходите,а той ще те води на работа.Колко осигурителен стаж имаш през живота си?Трябват ти 12 м осигурителен стаж през целия ти живот да имаш в момента на издаване на 45 дневния болничен

Благодаря за бързият отговор!

Еми нямам.. Ще имам 6м стаж в момента на издаване... Няма ли как да си ме води на работа докато направя 12 месеца и после да си взимам майчинството?   Confused

# 59
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 027
Ако продължите да те води на работа, като придобиеш необходимия стаж ще започнат да ти изплащат обезщетение от НОИ (след раждането ще е вече).
Важното е да си на трудов договор и да си на 8 часа.  Peace

# 60
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Еми нямам.. Ще имам 6м стаж в момента на издаване... Няма ли как да си ме води на работа докато направя 12 месеца и после да си взимам майчинството?   Confused

Да,направете така.Важното е да не прекъсваш работа,за да ти върви осигурителния стаж.Като може да излезеш в болничен по време на бременността.Пак ти върви стаж.Така,с болничен,ще ти е по-евтино да покриваш разходите на фирмата.За месеците в болничен и двете години майчинство ще плащаш на фирмата само здравната осигуровка 20.16 лв на месец.В момента,в който натрупаш 12  осиг стаж,от НОИ ще започнат да ти плащат обезщетение
А за болничните по време на бременността,тези преди 45 дневния,ти трябва 6 м осиг стаж,за да ти ги плащат

# 61
  • София
  • Мнения: 65
Много благодаря!!!!!!  Heart Eyes А колко парички ще ми дават за болничните? Извинявам се за многото въпроси - просто се случи много неочаквано и изобщо не съм се информирала...   newsm78

# 62
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Много благодаря!!!!!!  Heart Eyes А колко парички ще ми дават за болничните? Извинявам се за многото въпроси - просто се случи много неочаквано и изобщо не съм се информирала...   newsm78

Болничните по време на бременността и преди 45 дневния ти ще ги плащат само ако и когато натрупаш 6 м осигурителен стаж през живота си
Не мога да коментирам сумата,ако изобщо дойде ред да ти плащат болничен

# 63
  • Мнения: 9
Здравейте, имам няколко неясноти относно майчинството. Имам 12 месеца стаж преди 45дн болничен, преди това съм работила в чужбина.
Посъветваха ме да подам заявление за признаане на стажа ми, който е без прекъсване в НОИ.
Интересува ме, ако не ми го признаят оставам с 12 месеца стаж тук , разбра, че минималното майчинстово е 340 лева, на каква база се изчислява остатъка, имайки предвид, че заплатата ми е доста висока?

Благодаря предварително!

# 64
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Здравейте, имам няколко неясноти относно майчинството. Имам 12 месеца стаж преди 45дн болничен, преди това съм работила в чужбина.
Посъветваха ме да подам заявление за признаане на стажа ми, който е без прекъсване в НОИ.
Интересува ме, ако не ми го признаят оставам с 12 месеца стаж тук , разбра, че минималното майчинстово е 340 лева, на каква база се изчислява остатъка, имайки предвид, че заплатата ми е доста висока?

Благодаря предварително!

Имаш достатъчно стаж в България,за да взимаш майчинство.Сега работиш ли?
Ще ти изчисляват обезщетението на база 18 м назад преди 45 дневния ти болничен преди термин.За месеците без работа ще ти взимат МРЗ в онзи момент.В тези 18 м назад имаш ли работа в чужбина?

# 65
  • Мнения: 9
Благодаря за бързия отговор. В момента работя, 1 месец и половина преди 45 дн. болничен прави една година стаж тук на пълно работно време и пълни осигуровки плюс доп осигуряване. Преди това съм работила в чужбина в продължение на 6 години без прекъсване.

Днес ходих в НОИ да питат за признаване на стаж, естетствено не бяха много ясни. Не имсе занимаваше. Но пак ще отида.

# 66
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Днес ходих в НОИ да питат за признаване на стаж, естетствено не бяха много ясни. Не имсе занимаваше. Но пак ще отида.

Ще ти трябва документ за стажа от съответната държава.Можеш ли да го набавиш?Меесеците в чужбина според мен ще ти ги вземат на МРЗ.Задай въпроса си за признаването на стаж писмено по мейл.Напиши също за коя страна става дума

# 67
  • Мнения: 9
От фирмата, в която работих сигурно могат да ми издадат. Ако се наложи ще се свържа и с осигуряването там. както ще пусна и запитване по мейл.
Благодаря много.

Извинявам се за глупавия въпрос, но какво е МРЗ?

# 68
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Извинявам се за глупавия въпрос, но какво е МРЗ?

Минимална работна заплата

Задай въпроса си писмено по мейл,за да е ясно обяснено и ако нещо не разбираш,да го коментираме

# 69
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 027
МРЗ - минимална работна заплата.
Месеците в чужбина е добре да ти ги признаят за стаж.Дори и да стане обаче в изчисляването на обезщетението за болничен и майчинство ще ги вземат на база МРЗ.  Peace

# 70
  • Мнения: 9
Значи доколкото разбирам 12 месеца на база заплата ми и останалите 6 на база на МРЗ. И каквото се получи средно, това ще получавам като майчинство през вървата година?

Благодаря ви много. Доста неща са ми неясни!

# 71
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Значи доколкото разбирам 12 месеца на база заплата ми и останалите 6 на база на МРЗ. И каквото се получи средно, това ще получавам като майчинство през вървата година?

да
сметни си точно с калкулатора http://www.kik-info.com/calculators/maichinstvo.php

# 72
  • Мнения: 9
Благодаря ви много за всички разяснения. Много ми помогнахте. Сметнах с калкулатора, сумата е повече от задоволителна. Simple Smile


Хубаво е, че има хора като вас!!!

# 73
  • Мнения: 624
Здравейте. Искам да ви попитам какво точно значи фиктивен договор.
С моя приятел обмисляме идеята за бебе, но аз не работя. Има възможност да ми се направи такъв договор, но как стоят нещата? Какво точно трябва да се направи и как? И ако искам например да се осигурявам на 1500лв. какъв % от сумата трябва да се внася? А също така могат ли да се внасят осигуровки със задна дата?

# 74
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Здравейте. Искам да ви попитам какво точно значи фиктивен договор.
С моя приятел обмисляме идеята за бебе, но аз не работя. Има възможност да ми се направи такъв договор, но как стоят нещата? Какво точно трябва да се направи и как? нормален трудов договор.като със собственика си знаете,че е фиктивен и поемате всички разходи И ако искам например да се осигурявам на 1500лв. какъв % от сумата трябва да се внася? 591 лв месечно А също така могат ли да се внасят осигуровки със задна дата? не

# 75
  • Мнения: 624
Здравейте. Искам да ви попитам какво точно значи фиктивен договор.
С моя приятел обмисляме идеята за бебе, но аз не работя. Има възможност да ми се направи такъв договор, но как стоят нещата? Какво точно трябва да се направи и как? нормален трудов договор.като със собственика си знаете,че е фиктивен и поемате всички разходи И ако искам например да се осигурявам на 1500лв. какъв % от сумата трябва да се внася? 591 лв месечно А също така могат ли да се внасят осигуровки със задна дата? не
Тоест, пак трябва да внасям година и половина. Ок, мерси.

# 76
  • Мнения: 3 546
даже май се обмисля да го направят от година и половина на две години Sad

# 77
  • Мнения: 475
то не се обмисля, ами си го приеха от догодина да се гледат доходите 24 мес назад

# 78
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 027
то не се обмисля, ами си го приеха от догодина да се гледат доходите 24 мес назад

Може ли линк къде го пише?

# 79
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Може ли линк къде го пише?

Айде,и аз да се наредя на опашката

Явно боравите с кристални топки

# 80
  • Мнения: 475
ами нямам линк, ама мисля предните седмици като казваха по новините за промените в социалните плащания, че са го приели както и за промените в мрз, както и това че втората година майчинство ще е 340 лв и това няма да се променя следващите 3 години май

# 81
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 027
Сори, но глупостите по тИлИвизора не са нормативен документ и няма нищо черно на бяло още.Освен това не всичко, което казват по новините е вярно.
Та не заблуждавайте останалите, докато го няма официално отпечатано в Държавен вестник и останалите нормативни документи.

# 82
  • Мнения: 3 546
Написах, че се обмисля, а не, че вече е прието. Мисля, че никои не съм заблудила с поста си, но ако все пак някои се е заблудил моля да ме извини.

# 83
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
RosMar ,не ти

то не се обмисля, ами си го приеха от догодина да се гледат доходите 24 мес назад

# 84
  • София
  • Мнения: 412
В началото на месеца мина на комисия, остава в пленарна зала да се гласува, но най-вероятно ще си го приемат.

# 85
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 027
А аз вчера четох, че ще искат да го отхвърлят.Кое е вярното?  Wink
Така че, докато не мине в парламента, не виждам защо да се спекулира...

# 86
  • София
  • Мнения: 412
Дано тогава го отхвърлят - достатъчно е и 18 месеца...

# 87
  • Мнения: 19
Здравейте отново,мами! Имам едно питане към вас. Има възможност в най-скоро време да ме назначат фиктивно на работа,та се чудя нещо-ако отработя няколко дни или само един ,после излизам в болничен,нали?За колко време и от кого се взима? След това каква е процедурата-продължавам да си взимам болнични до термина или изобщо до 2 години на детето? Още от първия ден,в който изляза в болничен, от НОИ ще имам ли право на някаква парична сума от там,която ще ми се преведе по банков път и ако да,колко време ще се изплаща? След като съм в болничен трябва да давам на работодателя по 20,16 лв всеки месец ако не се бъркам,понеже ми беше казано ,че трябва да изплащам повече за осигуровки-около 140 лв,(което явно не са само здравните),което за мен е невъзможно,ако съм на минималната заплата.Има ли нещо общо това със здравните осигуровки 18 м назад относно майчинството след това- аз не съм плащала здравни осигуровки около 4 години? Благодаря много предварително на всички и се извинявам за многото въпроси,но всичко ми  объркано и се притеснявам много какво ще стане с това майчинство!  Embarassed

# 88
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Здравейте отново,мами! Имам едно питане към вас. Има възможност в най-скоро време да ме назначат фиктивно на работа,та се чудя нещо-ако отработя няколко дни или само един ,после излизам в болничен,нали? може така,да За колко време и от кого се взима? от АГ то-първо до 14 дни,след това по 30 дни с комисия След това каква е процедурата-продължавам да си взимам болнични до термина или изобщо до 2 години на детето? взимаш болнични до 45 дневния болничен преди термин,след това него,след това от болницата,от педиатъра и след това декларация.от работата ще ти казват  Още от първия ден,в който изляза в болничен, от НОИ ще имам ли право на някаква парична сума от там,която ще ми се преведе по банков път зависи.колко осигурителен стаж имаш през живота си и ако да,колко време ще се изплаща? ако имаш право на платен болничен,ще ти изплатят всичките ти болнични След като съм в болничен трябва да давам на работодателя по 20,16 лв всеки месец ако не се бъркам да,понеже ми беше казано ,че трябва да изплащам повече за осигуровки-около 140 лв,(което явно не са само здравните),което за мен е невъзможно,ако съм на минималната заплата. да,това са осигуровките за минималната заплата /130 лв/,ако се водиш,че работиш.ако си в болничен-само здравните Има ли нещо общо това със здравните осигуровки 18 м назад относно майчинството след това- аз не съм плащала здравни осигуровки около 4 години? това,че ни си плащала здравни преди това няма отношение към майчинството и предстоящите болнични  Благодаря много предварително на всички и се извинявам за многото въпроси,но всичко ми  объркано и се притеснявам много какво ще стане с това майчинство!  Embarassed

# 89
  • Мнения: 19
Благодаря много за отговора!

# 90
  • Мнения: 19
Здравейте отново! Някой има ли представа колко месеца назад трябва да бъдат платени здравните вноски ,за да бъде човек отново с непрекъснати права?И евентуално каква е цената на раждане на неосигурена жена? Благодаря предварително!  Wink

# 91
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Здравейте отново! Някой има ли представа колко месеца назад трябва да бъдат платени здравните вноски ,за да бъде човек отново с непрекъснати права? 3 години.на сайта на НАП има калкулатор и може да се сметне колко се дължи с лихвата И евентуално каква е цената на раждане на неосигурена жена? раждането е безплатно в държавна болница.в частната е според ценоразписа за неосигурени Благодаря предварително!  Wink

# 92
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 027
Леко празнично е прието официално, че изчисляването на майчинство се връща от 18 на 24 месеца.
За справка Държавен вестник Брой: 107, от дата 24.12.2014 г. (извънреден)
http://dv.parliament.bg/DVWeb/index.faces

12. В чл. 49, ал. 1, изречение първо думи-
те „18 календарни месеца“ се заменят с „24
календарни месеца“.

# 93
  • Варна
  • Мнения: 381
Здравейте! Не съм сигурна, че въпросът ми е за тук, но все пак - дъщеря ми тръгна на ясла на 02.12.14г., работодателят ми е подал декларация в НОИ, а аз съм в платен отпуск. Доколкото разбрах, от НОИ трябва да ми изплащат половин обезщетение докато детето ми навърши 2 години. Преди Коледа получих превод от НОИ в размер на 17лв, който е за единия ден (1ви Декември). Има ли наистина такова нещо и кога мога да очаквам превод? Благодаря предварително!   bouquet

# 94
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Здравейте! Не съм сигурна, че въпросът ми е за тук, но все пак - дъщеря ми тръгна на ясла на 02.12.14г., работодателят ми е подал декларация в НОИ, а аз съм в платен отпуск. Доколкото разбрах, от НОИ трябва да ми изплащат половин обезщетение докато детето ми навърши 2 години. Преди Коледа получих превод от НОИ в размер на 17лв, който е за единия ден (1ви Декември). Има ли наистина такова нещо да и кога мога да очаквам превод? януари Благодаря предварително!   bouquet

# 95
  • Варна
  • Мнения: 381
Elfita, благодаря за отговора!  Hug
И още един въпрос - трябва ли да се подава още някаква декларация в НОИ? Последната подадена е по чл. 53 от КСО за промени в обстоятелствата.

# 96
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Elfita, благодаря за отговора!  Hug
И още един въпрос - трябва ли да се подава още някаква декларация в НОИ? Последната подадена е по чл. 53 от КСО за промени в обстоятелствата.

Имаш подадено прил 12 за промяна на обстоятелствата сега.До 15 ти януари ще ти подадат прил 4 за 170 те лв.Нали си го попълнила?

# 97
  • Варна
  • Мнения: 381
Не съм  Embarassed Ще се обадя в счетоводството да им напомня.
Още веднъж много ти благодаря!

# 98
  • София
  • Мнения: 1 538
Здравейте,

Първо искам да се извиня, ако въпросът ми не е за тази тема или е вече задаван.
Някой знае ли през първата година от майчинството (410 дни) на каква сума се осигурява майката - на сумата, която взима като майчинство или минимална?
Интересува ме, тъй като майчинството ми приключва, но съм бременна с второ дете и се колебая дали да се върна на работа за няколко месеца преди второто майчинство (тъй като заплатата ми е по-голяма от минималната). Ако не прекъсвам майчинството, прочетох, че взимам същото майчинство като за първото дете, но ако го прекъсна, дали няма да се окаже, че влизат и тези 410 дни при преизчислението и осигуровките ми през този период не са върху това, което съм взимала.
Благодаря ви предварително.

# 99
  • Мнения: 2 200
Здравейте,

Първо искам да се извиня, ако въпросът ми не е за тази тема или е вече задаван.
Някой знае ли през първата година от майчинството (410 дни) на каква сума се осигурява майката - на сумата, която взима като майчинство или минимална?
Интересува ме, тъй като майчинството ми приключва, но съм бременна с второ дете и се колебая дали да се върна на работа за няколко месеца преди второто майчинство (тъй като заплатата ми е по-голяма от минималната). Ако не прекъсвам майчинството, прочетох, че взимам същото майчинство като за първото дете, но ако го прекъсна, дали няма да се окаже, че влизат и тези 410 дни при преизчислението и осигуровките ми през този период не са върху това, което съм взимала.
Благодаря ви предварително.
Дължат се само здравни осигуровки.
Ако този период влиза в база на майчинство за следващо дете се взима дохода, от който е изчислено обезщетението.
Ако няма застъпено майчинство се смята нова база.

# 100
  • София
  • Мнения: 1 538
Здравейте,

Първо искам да се извиня, ако въпросът ми не е за тази тема или е вече задаван.
Някой знае ли през първата година от майчинството (410 дни) на каква сума се осигурява майката - на сумата, която взима като майчинство или минимална?
Интересува ме, тъй като майчинството ми приключва, но съм бременна с второ дете и се колебая дали да се върна на работа за няколко месеца преди второто майчинство (тъй като заплатата ми е по-голяма от минималната). Ако не прекъсвам майчинството, прочетох, че взимам същото майчинство като за първото дете, но ако го прекъсна, дали няма да се окаже, че влизат и тези 410 дни при преизчислението и осигуровките ми през този период не са върху това, което съм взимала.
Благодаря ви предварително.
Дължат се само здравни осигуровки.
Ако този период влиза в база на майчинство за следващо дете се взима дохода, от който е изчислено обезщетението.
Ако няма застъпено майчинство се смята нова база.

Благодаря за отговора Simple Smile

# 101
  • Мнения: 9
Здравейте, имам въпрос и ще съм много благодарна ако ми отговорите. Та, в момента съм в майчинство (втора година, до юли), но съм бременна с термин 22 април 2015 г. Фирмата в която ме осигуряват фиктивно прекратява дейност и се налага да ме освободят. Въпросът ми е какво мога да направя за да си получавам и второто майчинство, освен да си намеря друга фирма? Мога ли да се само осигурявам ако не си намеря друга фирма и какви са условията  за само осигуряване? Благодаря!

# 102
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 027
По-добре намери друга фирма.Самоосигуряването изисква доста повече време и условия.

# 103
  • Мнения: 9
По-добре намери друга фирма.Самоосигуряването изисква доста повече време и условия.
Благодаря за отговора,а ако не намеря фирма имам ли друг вариант?

# 104
  • Мнения: 297
Здравейте, на моя приятелка и изтече 2рата год. майчинство края на април.Сега чисти отпуски и от юли трябва да е на работа, но се оказа че междувременно е забременяла  Grinning Може ли да си пусне болничен от юли до раждането и на каква сума ще и го изчисляват - нейната заплата или минималното майчинство от 2рата год.?

# 105
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 027
Здравейте, на моя приятелка и изтече 2рата год. майчинство края на април.Сега чисти отпуски и от юли трябва да е на работа, но се оказа че междувременно е забременяла  Grinning Може ли да си пусне болничен от юли до раждането и на каква сума ще и го изчисляват - нейната заплата или минималното майчинство от 2рата год.?

Може и да излезе в болничен, ако лекарят й дава.
Изчислява се върху предходните 18 месеца и включва базата, от която е изчислено обезщетението за първата година, а втората влиза на база МРЗ за тогава.

# 106
  • Мнения: 297
Здравейте, на моя приятелка и изтече 2рата год. майчинство края на април.Сега чисти отпуски и от юли трябва да е на работа, но се оказа че междувременно е забременяла  Grinning Може ли да си пусне болничен от юли до раждането и на каква сума ще и го изчисляват - нейната заплата или минималното майчинство от 2рата год.?

Може и да излезе в болничен, ако лекарят й дава.
Изчислява се върху предходните 18 месеца и включва базата, от която е изчислено обезщетението за първата година, а втората влиза на база МРЗ за тогава.



Благодаря   bouquet

# 107
  • Мнения: 19
Здравейте мами! Имам едно питане към тези с подобна ситуация или някоя ,която може да ми разясни нещата. Аз съм с термин 26.07.2015-от 7 януари тази година съм на ТД,тоест вече имам 6 месеца трудов стаж(а преди това не съм имала никакъв стаж). От 11.06.2015 ми започват 45-дни преди термин. До сега бях в болнични и от НОИ нямах никакво обещетение,заради липсата на тези 6 месеца. Та въпросът ми е- ще ми бъде ли изплатено нещо след като вече ги имам 6-те месеца? Относо майчинството: януари,2016 година ще станат 12 месеца осигурителен стаж,който вече ще имам,а до тогава какво ще получавам? Само детските и тези 250 лв еднократна ли? След навършването на необходимия стаж за получаване майчинство 2 години, ще го получавам точно 2 години или до навършване на двете години на детето,защото ако е така,дефакто една година и половина ми се връзва това майчинство. Ако има някоя по-опитна ще съм Ви много благодарна!

# 108
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 027
Здравейте мами! Имам едно питане към тези с подобна ситуация или някоя ,която може да ми разясни нещата. Аз съм с термин 26.07.2015-от 7 януари тази година съм на ТД,тоест вече имам 6 месеца трудов стаж(а преди това не съм имала никакъв стаж). От 11.06.2015 ми започват 45-дни преди термин. До сега бях в болнични и от НОИ нямах никакво обещетение,заради липсата на тези 6 месеца. Та въпросът ми е- ще ми бъде ли изплатено нещо след като вече ги имам 6-те месеца? Относо майчинството: януари,2016 година ще станат 12 месеца осигурителен стаж,който вече ще имам,а до тогава какво ще получавам? Само детските и тези 250 лв еднократна ли? След навършването на необходимия стаж за получаване майчинство 2 години, ще го получавам точно 2 години или до навършване на двете години на детето,защото ако е така,дефакто една година и половина ми се връзва това майчинство. Ако има някоя по-опитна ще съм Ви много благодарна!

За да получиш пари за 45-дневния и последващите болнични е необходим 12 месеца осигурителен стаж, който ти нямаш и пак няма да имаш плащания от НОИ.От НОИ ще получиш пари след като навършиш стажа, както пишеш януари.
Дотогава детски, еднократна и ако имаш социалното майчинство по 100лв на месец, ако отговаряш на критерия за доход.
След навършване на стажа ще получаваш пари до навършване на 2 години на детето, както всички останали.Това, че не си имала стаж, не променя условията.

# 109
  • Мнения: 1 522
Здравейте,
Нали юни ни изплатиха майчинството за юни и юли месец и сега август както си го пращат по принцип ли ще получим следващото майчинство или по късно ?

# 110
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Здравейте,
Нали юни ни изплатиха майчинството за юни и юли месец и сега август както си го пращат по принцип ли ще получим следващото майчинство или по късно ?

Юни плащат за май,юли плащат за юни,август ще преведат за юли.Върви с месец назад.Няма причина преводът август да е по-късно.Както си го превеждат обикновено трябва да е

# 111
  • Мнения: 2 070
Скоро ми изтича майчинството. От Бюрото по труда колко % от 340 лв ще изплащат?
Нищо не намерих с Гугъл, интересува ме конкретния процент. И първата и втората година съм взимала по 340 лв.

# 112
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 027
Скоро ми изтича майчинството. От Бюрото по труда колко % от 340 лв ще изплащат?
Нищо не намерих с Гугъл, интересува ме конкретния процент. И първата и втората година съм взимала по 340 лв.

По принцип е 60% от дохода спрямо предходните 24 месеца.
Но ти ще си по взаимно съгласие и ще получаваш минималното около 140лв за 4 месеца.

# 113
  • Мнения: 2 070
Скоро ми изтича майчинството. От Бюрото по труда колко % от 340 лв ще изплащат?
Нищо не намерих с Гугъл, интересува ме конкретния процент. И първата и втората година съм взимала по 340 лв.

По принцип е 60% от дохода спрямо предходните 24 месеца.
Но ти ще си по взаимно съгласие и ще получаваш минималното около 140лв за 4 месеца.

Ужас... Много малко...Дано си намеря бързо работа.  Praynig
Благодаря  Peace

# 114
  • Мнения: 1
Здравейте , момичета! Планирам да забременея скоро и във връзка с това бих искала да си вдигна майчинските като се осигурявам сама, регистрирана като свободна професия. Проблемът е, че при подобна ситуация после ще трябва да представя данъчна декларация с получените доходи по тази дейност. При условие, че няма да имам реално доходи, дали бих могла да се осигрявам по този начин? По принцип мога да си представя ситуация , в която работя и доходите ми са различни за всеки месец, а аз се осигурявам на избрана сума. Не може до край да се предвиди обемът на поръчки нито към дадена фирма, нито съм отделно лице, но ако въобще няма да декларирам доходи (тъй като просто няма да имам такива)- това незаконно ли е? Дали ако имам някакви минимални доходи ще мога да се осигурявам на висока сума като свободна професия, въпреки разликата в сумите? Благодаря ви много! Поздрави!

# 115
  • Мнения: 2
Здравейте! Искам да попитам следното:В момента взимам социално майчинство от 100лв.,трудов стаж имам но не бях назначена на трудов договор.Въпроса е ако сега, намеря някой да ме назначи на работа примерно за месец ,мога ли да взема втората година майчинство?

Последна редакция: пт, 04 дек 2015, 23:06 от Lalis

# 116
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Здравейте! Искам да попитам следното:В момента взимам социално майчинство от 100лв.,трудов стаж имам но не бях назначена на трудов договор.Въпроса е ако сега, намеря някой да ме назначи на работа примерно за месец ,мога ли да взема втората година майчинство?

Ако те назначат,ще имаш право на майчинство.Но не трябва да е за месец,а докато детето направи 2 години

# 117
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 027
Здравейте! Искам да попитам следното:В момента взимам социално майчинство от 100лв.,трудов стаж имам но не бях назначена на трудов договор.Въпроса е ако сега, намеря някой да ме назначи на работа примерно за месец ,мога ли да взема втората година майчинство?

Да, но трябва през цялото време да се водите на трудов договор.

# 118
  • Мнения: 2
Момичета много ви благодаря за бьрзия  отговор и добрата новина!

# 119
  • Мнения: 9
Здравейте момичета! Имам следния казус:
Бременна съм в 2-ри месец. Осигуряват ме на 495 лв. последните 2 години, като имам едно прекъсване от 3 месеца на борсата. Въпросът ми е, ако сега започна да си довнасям осигуровки ще се отрази ли на майчинството ми после? И друго- понеже май ще ми се наложи да изляза в болничен до края на бременността, то тогава губи ли се смисъла от това довнасяне?

# 120
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Здравейте момичета! Имам следния казус:
Бременна съм в 2-ри месец. Осигуряват ме на 495 лв. последните 2 години, като имам едно прекъсване от 3 месеца на борсата. Въпросът ми е, ако сега започна да си довнасям осигуровки ще се отрази ли на майчинството ми после? И друго- понеже май ще ми се наложи да изляза в болничен до края на бременността, то тогава губи ли се смисъла от това довнасяне?


Довнесените осигуровки ще се вземат предвид,да.По време на болничен няма да може да довнасяш.Като цяло довнасянето няма смисъл,защото трудно може да вземеш повече,от това,което си дал

# 121
  • Мнения: 9
Elfita много благодаря за отговора и разяснението.

# 122
  • Мнения: 286
Здравейте, може ли да ползвам 6 месеца отпуска през третата година от майчинството ми и детето ми да посещава ясла? Мерси !

# 123
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Здравейте, може ли да ползвам 6 месеца отпуска през третата година от майчинството ми и детето ми да посещава ясла? Мерси !

Трета година майчинство няма.Имаш 6 м неплатен отпуск за гл на дете след като ти приключи майчинството.Да,няма никаква пречка детето да ходи на ясла,а ти да си в неплатен.

# 124
  • Мнения: 286
Благодаря много 😀

# 125
  • Мнения: 1 522
Извинете че се намесвам но се обърках и искам малко да си разясня нещата. Третата година ако някоя майка реши да си остане удома да си гледа детето , как се води ? Само че не и се плаща нищо разбирам

# 126
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 027
Води се неплатен отпуск за гледане на дете до 8 години и майката има право на 6 месеца такъв.Има право и бащата да й прехвърли 5 месеца от същия отпуск.

# 127
  • Мнения: 1 522
Благодаря  Hug

# 128
  • Мнения: 437
Здравейте.Майнчинството 1 или 2 години е❓Бременна съм в 10 седмица.Имам стаж 2 г и 7 месеца-от лятото(юли)не работя.Осигурявана съм на 4 часа на 380 лв една година,а останалото време на 420 лв.Ще взимам ли майнчиство или трябва да работя до последно преди да родя❓
Иначе съм студентка(редовна форма 1 год.) ако не получа майчинство ще ми се полага ли еднократната помощ(2800)или няма да я получа защото имам трудов стаж❓

# 129
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
lukytoo
Ако си редовна студентка ще получиш помощта за студенти 2880 лв.Подаваш документите като се роди бебето в социалните по постоянен адрес.Но ако вземеш тази помощ,нямаш право на майчинство за работеща.Имаш право и на други помощи като безработна с доход под 350 лв бруто на човек-помощ за бременност 150 лв 45 дни преди термин,социално майчинство 100 лв на месеца за една година.Попитай в социалните
За да взимаш 2 г майчинство за работеща,трябва в момента на издаване на 45 дневния болничен да работиш и да имаш 12 м осигурителен стаж през целия си живот

# 130
  • Мнения: 437
Много благодаря Simple Smile

# 131
  • Мнения: 3
Здравейте!Искам да попитам имам имам трудов стаж 1г.и 5месеца.Ако съм бременна,ще мога ли да получа някъкво майнчиство?Благодаря.

# 132
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Здравейте!Искам да попитам имам имам трудов стаж 1г.и 5месеца.Ако съм бременна,ще мога ли да получа някъкво майнчиство?Благодаря.

Ако имаш 12 м осигурителен стаж и си осигурена с фонд ОЗМ /примерно на трудов договор/ към момента на издаване на 45 дневния болничен,ще имаш право на 2 г майчинство

# 133
  • Мнения: 2
Здравейте, мами! В доста сложна ситуация съм и не знам какво да правя. Работя и живея в чужбина, бременна съм в седмия месец и ще се връщам да родя и отгледам детето в България. Така автоматично си губя правата да получавам майчинство от тук. След като съм в напреднала бременност не мога да сключа ТД и да си получавам двете години майчинство. Та искам да попитам дали знаете някакъв вариант затова да си вземам редовно майчинство в България. Praynig

# 134
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
След като съм в напреднала бременност не мога да сключа ТД и да си получавам двете години майчинство.

Защо да не можеш?Намери фирма,която да те назначи,отработваш един ден и излизаш в болничен.Колко осигурителен стаж имаш ?Трябва ти 12 м с вноски за фонд ОЗМ
Ако не успееш да намериш фирма на приятел,оставаш на социалното майчинство-100 лв на месец за една година,ако отговаряш на условията за доход

# 135
  • Мнения: 2
Благодаря ви много!! Имам повече от 5 год. стаж, от които година и половина в чужбина. Така че имам тези 12 месеца, а и има фирма на познат, който да ме наеме формално. Много, много благодаря. Бях се отчаяла! Heart Eyes
 

# 136
  • Мнения: 3
Здравейте! Въпроса ми е тъй като съм бременна в 6ти месец и работя на трудов договор от 02.10.2015 година , но преди това имам 3 месеца безработна , но здравните осигуровки са ми платени , а преди тези 3 месеца имам стаж от 4 години без прекъсване  имам ли право на майчинство 2 години ?

# 137
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 027
Здравейте! Въпроса ми е тъй като съм бременна в 6ти месец и работя на трудов договор от 02.10.2015 година , но преди това имам 3 месеца безработна , но здравните осигуровки са ми платени , а преди тези 3 месеца имам стаж от 4 години без прекъсване  имам ли право на майчинство 2 години ?
Да, имаш.

# 138
  • Мнения: 3
Благодаря за отговора !!  Wink Rolling Eyes

# 139
  • Мнения: 6
здравейте момичета искам да попитам сега последно майчинство колко е ? чета чета и пише само за втората година а мен ме интересува за първата... Sad

# 140
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
здравейте момичета искам да попитам сега последно майчинство колко е ? чета чета и пише само за втората година а мен ме интересува за първата... Sad

Първата година се смята спрямо твоите осигуровки 24 м назад от 45 дневния болничен преди термин и при всеки е различна сума.Обезщетението първата година е 90 процента от брутото ти за 24 те месеца назад,но не повече от нетото ти

# 141
  • Мнения: 6
Ясно благодаря

# 142
  • Мнения: 3
Здравейте мами искам да попитам 18 или 24 месеца назад се изчислява майчинството и ако излезна в началото болничен как се изчислява майчинството за този период Embarassed

# 143
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Здравейте мами искам да попитам 18 или 24 месеца назад се изчислява майчинството и ако излезна в началото болничен как се изчислява майчинството за този период Embarassed

Обезщетението за бременност и раждане се изчислява на база 24 м назад.За месеците в болничен няма да ти взимат самия болничен,а дохода,от който е изчислен.Т.е ако 18 м преди болничния си на едни и същи осигуровки,болничният по време на бременността няма да се отрази на бъдещето обезщетение за бременност и раждане

# 144
  • Мнения: 1
 Wink здравейте за стаж за майчинство може ли две години от една месторабота да съм осигурявана или може и от друго място стига да няма прекъсване нито един ден

# 145
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Wink здравейте за стаж за майчинство може ли две години от една месторабота да съм осигурявана или може и от друго място стига да няма прекъсване нито един ден

Може стажът да е с прекъсвания,може да е от 10 местоработи.Може стажът да е от преди 5 г примерно,а малко преди 45 дневния болничен да си почнала работа.Няма изискване да е от една работа,да е без прекъсване и т.н

# 146
  • Мнения: 3
Благодаря ти Elfita за бързия отговор искам само да попитам още нещо  понеже съм на договор от 5 месеца сега карам 6 предишния период не съм била на договор та въпроса ми е този период как се изчислява като месеците в който съм работила се делят на 24 или има някакво минимално което се взима в предвид  newsm78

# 147
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Благодаря ти Elfita за бързия отговор искам само да попитам още нещо  понеже съм на договор от 5 месеца сега карам 6 предишния период не съм била на договор та въпроса ми е този период как се изчислява като месеците в който съм работила се делят на 24 или има някакво минимално което се взима в предвид  newsm78

Месеците без работа в 24 месечната база ще ти ги взимат на МРЗ

# 148
  • Мнения: 3
Blagodarq ti I dano otpuskata sled 3 tiq mesec ne q smqtat I neq na minimalniq dohod zashtoto rabotata mi e svurzana s digane na tejki predmeti I nqma da moga da rabotq do posledno
__________
Пишете на кирилица.

Последна редакция: пн, 18 апр 2016, 22:22 от AnMary

# 149
  • Мнения: 702
Здравейте,бременна съм в 7г.с,бременноста не беше планувана,но ще задържа детето,въпроса ми е може ли работодателя ми да ме уволни,тъйкато все още не е изтекъл испитателният срок,работя от 4 месеца.Не мога и да крия дълго,защото работата ми е динамична,вдигам тежки предмети и скоро ще трябва да им кажа.

# 150
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Здравейте,бременна съм в 7г.с,бременноста не беше планувана,но ще задържа детето,въпроса ми е може ли работодателя ми да ме уволни,тъйкато все още не е изтекъл испитателният срок,работя от 4 месеца.Не мога и да крия дълго,защото работата ми е динамична,вдигам тежки предмети и скоро ще трябва да им кажа.

Да,докато си в изпитателен срок,могат да те освободят без проблем.Ако се случи,помисли от сега за фирма на познати,в която да те назначата

# 151
  • Мнения: 73
Здравейте,
Имам следният проблем:
Първата година от майчинството ми изтича на 1.8.2016. Фирмата, в която работих ще бъде обявена в несъстоятелност, но ще внасят осигуровките и документите до края на първата година.
После имам два избора-да ме назначат в друга фирма или на борсата, нали?
Предпочитам да бъда назначена фиктивно.
Мисля, след изтичане на втората година, да напусня по чл.327(да си пусна отпуск и да не ми го платят). Фирмата, която ме е назначила ще има ли проблем при този вариант?
При този вариант би трябвало да имам право на 8 месеца обезщетение, но какъв ще е размера му? Втората година от майчинството за 0 ли се смята? Т.е. 60% от (12* базата за първата година +12*0)?
Предварително благодаря!

# 152
  • Мнения: 11
Здравейте,

тъй като тотално не съм в час и не знам какво да правя, ще питам тук при вас. Чакам второ дете декември. До м.г. юли бях студентка редовно обучение в мед. колеж. След завършването не съм работила официално никъде имала съм инцидентни парични постъпления благодарение на които съм плащала належащите неща и само здравни осигуровки. 
Въпроса ми е имам ли право на някакви пари за майчинство (социално) или нещо от сорта? Една приятелка каза нещо за осигуряване поне 2 месеца, ама не вдянах за какво става дума..
Толкова ми е мътна и кървава тая история с майчинството, че няма на къде повече.. За сега други доходи нямам. А и не мога да почна..кой ще ме вземе бременна на работа..поне после за първите месеци да имам някакви пари Sad  #Crazy #Crazy #Crazy

# 153
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 027
Питай на място в Агенция по социално подпомагане по адрес.По принцип ти се полага социално майчинство една година по 100лв, ако отговаряш на критерия за доход.Също еднократна помощ за раждане и за второ дете.
За първото само помощ за майки-студентки ли взема?

# 154
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 027
Здравейте,
Имам следният проблем:
Първата година от майчинството ми изтича на 1.8.2016. Фирмата, в която работих ще бъде обявена в несъстоятелност, но ще внасят осигуровките и документите до края на първата година.
После имам два избора-да ме назначат в друга фирма или на борсата, нали?
Предпочитам да бъда назначена фиктивно.
Мисля, след изтичане на втората година, да напусня по чл.327(да си пусна отпуск и да не ми го платят). Фирмата, която ме е назначила ще има ли проблем при този вариант?
При този вариант би трябвало да имам право на 8 месеца обезщетение, но какъв ще е размера му? Втората година от майчинството за 0 ли се смята? Т.е. 60% от (12* базата за първата година +12*0)?
Предварително благодаря!
Има по-добри и лесни варианти за прекратяване и БТ при фиктивен договор, но вие си знаете.
Ще ти плащат месеци спрямо общия ти осигурителен стаж.
Втората година от майчинството се взема на база МРЗ към тогавашния момент.

# 155
  • Мнения: 73
Има по-добри и лесни варианти за прекратяване и БТ при фиктивен договор, но вие си знаете.
Ще ти плащат месеци спрямо общия ти осигурителен стаж.
Втората година от майчинството се взема на база МРЗ към тогавашния момент.

Благодаря ви за отговора!
Аз не съм запозната с начините, по които мога да напусна и да се възползвам от обещетенир от БТ, бихте ли ми дали някои насоки?
Предварително благодаря!

# 156
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 027
При фиктивен договор най-лесно става сключване със срок на изпитване и после съкращение поради изпитателния срок.Няма обезщетения от страна на работодателя и получаваш обезщетение от БТ според стажа.Друг вариант е срочен договор.

# 157
  • Мнения: 11
Питай на място в Агенция по социално подпомагане по адрес.По принцип ти се полага социално майчинство една година по 100лв, ако отговаряш на критерия за доход.Също еднократна помощ за раждане и за второ дете.
За първото само помощ за майки-студентки ли взема?


За първото което е родено 2005г. освен еднократната помощ, не съм взимала нищо друго, нито майчинство нито детски. Заради дохода на мъжа ми тогава, който надвишаваше с 1 лев и 15ст. брутото, което смятаха към онази дата.

# 158
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 027
Е, то за детските може да подадеш винаги, когато сметнеш, че сте под прага.Още повече, сега от 01.07 като стане 400лв брутно на член от сенейството.
Иначе ти остава варианта за социално майчинство, но там прагът е 350лв.

# 159
  • софия
  • Мнения: 109
Шефката ми е решила да закре длъжността в фирмата на която съм.А аз съм по майчинство(6-ти месец).Въпрсите...
1. Как стоят нещата с изплащането ми от НОИ??
2.Ако искам да ползвам втората година,какво правя???
3.Имам ли право после на платвният ми отпуск през тези години,или някакво обещетвние т.е да ми изплати НЕ ПОЛЗВАНАТА от мен отпуска????
БЛАГОДАРЯ....

# 160
  • Мнения: 1 522
Здравейте,
Майчинството ми зитече на 9.06 месец тази година и се върнах на работа до 1.7 за да ми се актуализира заплатата и да получавам повече. Но на 8.06 разбрах че съм бременна , от 1.07 съм в отпуска и май ще ползвам цялата която ми се е натрупала в размер на 60 дни до 23.09 и чак тогава мисля да уведомч работотдателя ми че съм бременна, как мислите дали ще имам проблем че 3 месеца съм си стояла удома в отпуска бременна ?

# 161
  • Мнения: 9
Здравейте!
Имам няколко въпроса и ще съм благодарна на отговор.
Бременна съм в 3 ти месец,безработна съм и съм регистрирана в бюрото по труда.
Каква е процедурата в такъв случай,как трябва да действам?


# 162
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 027
Здравейте!
Имам няколко въпроса и ще съм благодарна на отговор.
Бременна съм в 3 ти месец,безработна съм и съм регистрирана в бюрото по труда.
Каква е процедурата в такъв случай,как трябва да действам?
Или си оставаш безработна и получаваш социално майчинство 1 година по 100лв, ако отговаряш на критерия за доход, или те назначават някъде фиктивно на договор и получаваш майчинство две години.

# 163
  • Мнения: 9
Здравейте!
Имам няколко въпроса и ще съм благодарна на отговор.
Бременна съм в 3 ти месец,безработна съм и съм регистрирана в бюрото по труда.
Каква е процедурата в такъв случай,как трябва да действам?
Или си оставаш безработна и получаваш социално майчинство 1 година по 100лв, ако отговаряш на критерия за доход, или те назначават някъде фиктивно на договор и получаваш майчинство две години.

Благодаря,за отговора,аз мислех,че вече не става товова с фиктивното назначаване.
Значи може да ме назначат от другия месец и да получавам майчинство?

# 164
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 027
Да, може.

# 165
  • Мнения: 9
Благодаря,Ви много,за отговора.

# 166
  • Мнения: 118
Здравейте.Моля ви да ме ориентирате при положение, че съм в отпуск за отглеждане на малко дете до 2 г. и от септември започва яслата, има ли някаква възможност да не се връщам на работа? Знам, че трябва да се върна, но фирмата ми върви към ликвидация и реално не знам дали има къде да се върна. Затова си мисля, ако има опция да не се връщам на работа до навършване на 2 г. До тогава се надявам адаптацията в яслата да е минала успешно и да си търся нова работа.
Благодаря предварително  Hug

# 167
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 027
Вариантът ти е да си пуснеш отпуска.

# 168
  • Мнения: 118
Благодаря. Само такъв ли е варианта? Натрупаната ми отпуска е по-малка от времето, което остава до 2 г. възраст. Пък и тя не се губи, нали? Не държа да получавам от НОИ и работодателя за този период заплащане. Ще ми се да ми тече трудовия стаж.

# 169
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 027
Или болничен, но толкова дълъг без причина едва ли ще ти дават.Отпуската не се губи и щом не е ползвана при прекратяване трябва да ти се плати.Щом не държиш на парите може да пуснеш 30 дни неплатен, който пак ти се зачита за стаж.

# 170
  • Мнения: 33
Здравейте, искам да ви попитам наскоро разбрах, че съм бременна, но съм на трудов договор от месец, въпреки че работя в фирмата от три. Имам трудов стаж 5 години, но през последните две имам само няколко месеца, на които съм осигурявана. Въпросите са ми два. Имам ли право на майчинство две години и мога ли да изляза болнитен, без да ме уволнят преди изтичането на изпитателни срок от 6 месеца, тъй като работата ми е тежка?

# 171
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Здравейте, искам да ви попитам наскоро разбрах, че съм бременна, но съм на трудов договор от месец, въпреки че работя в фирмата от три. Имам трудов стаж 5 години, но през последните две имам само няколко месеца, на които съм осигурявана. Въпросите са ми два. Имам ли право на майчинство две години да,ако в момента на издаване на 45 дневния болничен се водиш на работа и мога ли да изляза болнитен имаш право и на болничен,ако лекар прецени,че имаш нужда , без да ме уволнят преди изтичането на изпитателни срок от 6 месеца-това няма кой да ти го гарантира,че няма да се случи.могат да ти прекратят трудовия договор,а може и да не го прекратят., тъй като работата ми е тежка?

Търси още сега фирма,която може да те назначи.Ако останеш без работа,да се прехвърлиш там

# 172
  • Мнения: 3
Здравейте,искам да попитам бременна съм във 2-рия месец.Въпросът ми е могат ли да ме махнат от работа,и ще мога ли в такъв случай да взимам майчинство? Работя в магазин за дрехи и едвали ще оставят магазина затворен ако пък реша да си взема болничен сега дали ще могат да си назначат друг човек на мойто място?Имам 2г.трудов стаж.

# 173
  • софия
  • Мнения: 109
Шефката каза, че не може да ми даде на куп ( отпуската от 50 дни)  който ми се е натрупала по време на майчинство .може само 20.Цитирам: не мога да платя, не знам какво значи, а пък си я искам. А не ми се напуска, пък и едва ли ще ми я изплати на куп, ако напусна?

# 174
  • Мнения: 15
Здравейте, имам едно въпросче, фирмата в която работя ще ме пусне в майчинство 45 дена преди термина, както си е по протокол, но ако след това съответната фирма прекрати дейност аз ще получавам ли майчинство или не.

# 175
  • Мнения: 2 200
Здравейте, имам едно въпросче, фирмата в която работя ще ме пусне в майчинство 45 дена преди термина, както си е по протокол, но ако след това съответната фирма прекрати дейност аз ще получавам ли майчинство или не.
Да, до 2 год. на детето ако не прекратят труд. договор. До 410-я ден ако прекратят труд. договор.

# 176
  • Мнения: 2 836
Здравейте, напуснах работа и сега съм бременна
Искам да се самоосигурявам на свободна професия - какви насоки бихте ли ми дали ?
Примерно за маникюрист, ако избера за свободна професия какви осигуровки трябва да плащам и има ли нещо като патент, който се плаща ? Как мога да изчисля при раждане какви пари бих взела, а относно трудов стаж имам около 6 -7 години

# 177
  • Мнения: 3
Здравейте, имам въпроси края на Април 2017г.излизам 45-дневния болничен.Въпросът ми е мога ли преди датата да напусна от тази фирма,защото има вероятност да я закрият и да се прехвърля в друга фирма? Да кажем от 20.04.2017 да съм в друга фирма,а на 30.04.2017 излизам вече болничният 45 дена.И какво ще е необходимо да набавя като документи и какво трябва да си плащам здравните само или целите осигуровки,?Благодаря!

# 178
  • Мнения: 1
Имам следното питане и ще ме извините ако се повтарям така.. До януари месец бях на борсата - 8месеца, като преди това имам тр.стаж 6 години .. Ако реша да забременявам трябва ли задължително да имам на новата работа мин. 12 месеца за да взимам прилично майчинство? Какво бихте ме посъветвали.. Аз принципно смятам да изчакам тъй като в момента тече изпитателен срок от новия ми трудов договор, който е по заместване..

# 179
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Имам следното питане и ще ме извините ако се повтарям така.. До януари месец бях на борсата - 8месеца, като преди това имам тр.стаж 6 години .. Ако реша да забременявам трябва ли задължително да имам на новата работа мин. 12 месеца за да взимам прилично майчинство? не е задължително.ти имаш достатъчно стаж и с един ден работа ще имаш право на майчинство.За майчинство гледат 24 месеца назад от 45 дневния.Ако искаш прилично такова,трябва тези 24 м назад да са ти на добри осигуровки.Месеците на борсата ще ти ги взимат на МРЗ,ако ти влизат в базата Какво бихте ме посъветвали.. Аз принципно смятам да изчакам тъй като в момента тече изпитателен срок от новия ми трудов договор, който е по заместване.. договор по заместване е кофти.след като се върне титулярът,ти си аут

Общи условия

Активация на акаунт