За еднократната помощ!?!

  • 696
  • 14
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 362
Привет, мами!
Не съм наясно какви постъпки е необходимо да предприема, за да си взема еднократната помощ от 200 лв, ако не се лъжа, за раждане на дете. Моля ако някой знае да ми пише.

P.S. Ако темата не е за тук, моля модераторът да ме извини, но не знаех къде да я постна   Embarassed

# 1
  • София
  • Мнения: 2 271
След, като се роди детето, отиваш (може и таткото да го направи) в районната служба на Социални грижи  с документа, който ти дават в болницата, като записваш детето. Там трябва да се подаде молба  и мисля, че в няколко дневен срок ти ги изплащат.

# 2
  • Мнения: 5 790
Еднократната помощ се отпуска, след като се получи актът за раждане, коеот обикновено става около 20 дни след раждането. След това от служба ГРАО в общината се вади друг документ /за поредното дете/ и с двата се подава в социалната служба. Там искат оригинала на акта за раждане, защото върху гърба му пишат, че е отпусната еднократна помощ.

# 3
  • Мнения: 229
ама къде отиваш по адресна регистрация на личната карта или в града, където живееш.

# 4
  • Мнения: 94
По адресната регистрация в личната карта, мен ме накараха да си я променя за да взема парите.

# 5
  • Мнения: 229
защо не може ли да отидеш в родния си град и от там да ги вземеш. защо да си вадя нова лична карта

# 6
  • Мнения: 2 885
Привет, мами!
Не съм наясно какви постъпки е необходимо да предприема, за да си взема еднократната помощ от 200 лв, ако не се лъжа, за раждане на дете. Моля ако някой знае да ми пише.

P.S. Ако темата не е за тук, моля модераторът да ме извини, но не знаех къде да я постна   Embarassed

fanita, в кой квартал си?
Аз раждах септември 2005. Живея до Орлов мост и се водя към район Средец.
1. Месец след раждането отидох на ул. Леге 6 /на последният етаж, в дъното/ си взех акта за раждане на детенце. На 2 етаж си направих Удостоверение от служба ГРАО за родените от майката деца.
2. От интернет си изтеглих и принтирах http://asp.mlsp.government.bg/molba1.html, попълних я и таткото се подписа на мястото  на Декларатор 2.
3. После с лична карта, акта за раждане, удостоверението, молбата-декларация и картончето от банката отидох на ул. Съборна 5, където е РДСП-Средец.
На картончето на банката е написано банковата сметка и кода на банката. Аз исках да ми прехвърлят парите на дебитката карта от която си тегля заплатата. Пари на ръка не знам дали се дават.
Тези данни ги попълваш и в молбата:
*ЗАБЕЛЕЖКА: Желая сумата да ми бъде преведена по банков път ................................ ДА/НЕ.
№ на сметка ...............................................................;
Банка ...........................................................................;
Банков код ..................................................................;

Ето ти останалите адреси на РДСП в София http://asp.mlsp.government.bg/ukazatelRDSP.html
Даваш молбата, те те записват в една книга, взимат ти акта за раждане за 10 дена. На гърбът му трябва да се запише, че ти е изплатена тази помощ. След 10-тина дена отиваш да си вземеш акта за раждане. А паричките ти ги пускат по банка след 20 дена.
Молбата я попълваш като ограждаш в кръгче вярният отговор.

Аз съм доволна - за половин час свърших всичко, не съм висяла по опашки, парите си бяха в сметката в указаният срок.
Ми това е с подробностите.... Sunglasses
Нем

# 7
  • София
  • Мнения: 6 971
Защото по закон ти ги изплаща социалната служба, в която се водиш по адресна регистрация в личната карта.

# 8
  • Мнения: 2 885
защо не може ли да отидеш в родния си град и от там да ги вземеш. защо да си вадя нова лична карта

Може и да отидеш в родният си град да си подадеш документите - ама са си разноски.......за път, за това-онова.
Специално ходих и питах в ж.к. “Изток”, ул.”172” №11 и ми отговориха, че САМО по постоянен адрес от лична карта се дава тази помощ. Бях бременна още.
Аз съм от Варна, от години живея в София. Дадох си сметка, че няма на кого да оставя детенце, за 3 дена и срещу 20 лв. си изкарах нова лична карта с адреса в София. И това го направих в 8-ми месец, с големият корем, в горещините. Никакъв проблем не ми беше, не съм висяла по опашките.

# 9
  • Paradise
  • Мнения: 3 103
Еднократната помощ се отпуска, след като се получи актът за раждане, коеот обикновено става около 20 дни след раждането. След това от служба ГРАО в общината се вади друг документ /за поредното дете/ и с двата се подава в социалната служба. Там искат оригинала на акта за раждане, защото върху гърба му пишат, че е отпусната еднократна помощ.
и само да добавя, че оригиналът се връща, след като си получиш парите

# 10
  • Мнения: 229
а какъв е срок в който можеш да си вземеш парите.

# 11
  • Мнения: 2 885
Еднократната помощ се отпуска, след като се получи актът за раждане, коеот обикновено става около 20 дни след раждането. След това от служба ГРАО в общината се вади друг документ /за поредното дете/ и с двата се подава в социалната служба. Там искат оригинала на акта за раждане, защото върху гърба му пишат, че е отпусната еднократна помощ.
и само да добавя, че оригиналът се връща, след като си получиш парите

Може би зависи къде подаваш документите.
Даже по телефона ми звъннаха да съм отишла да си взема акта за раждане. Взех оригинала и ЧАК след 10 дена ми бяха парите по сметката. .....Но това е за район Средец-Сф!

# 12
  • София
  • Мнения: 362
Благодаря ви, милички   Hug
Вие сте страхотни. Помогнахте ми много!   Simple Smile

# 13
  • Мнения: 4 392
а какъв е срок в който можеш да си вземеш парите.
Дьльг е ,мисля,че беше 2 или 3 години,но мен ме посьветваха да не чакам последния момент,че у нас законите се менят всеки ден...
Е,и аз си я получих след няколко месеца,защото и на мен ми е доста далеч родният град ooooh!

# 14
  • Мнения: 934
Срока за подаване на документи е 2 години. Нужни са следните неща. Акта за раждане на бебето което се взима от общината около 20 дена след раждане. В общината по ЛИЧНА КАРТА, се взима и декларация за родствени връзки. Която става за около 3-4 дена. След това в социални грижи към общината по ЛИЧНА КАРТА се попълва декларация по образец, където се пишат и даниите на бащата, ако има сключен брак. Ако няма не е нужно да се попълват неговите данни и да се подписва той. Подава се там тази декларация заедно с оргинала на акта за раждане и едно копие от него, ако това не е първо дете се подава и копие от акта за раждане на другите деца. Документите се обработват в рамките на месеца в който е подадена декларацията, а парите се получават до 10 или 15 число следващия месец. Парите задължитело се получават по банкова сметка, ако няма такава заедно с декларацията ти откриват банкова сметка и ти издават дебитна карта. Тогава забавянето е +3 дена, но това си зависи от съответната община.
Надявам се това е изчерпателен отговор.

Общи условия

Активация на акаунт