За майчинството и детските в Канада

  • 4 771
  • 20
  •   1
Отговори
Здравейте!
Началото на април заминаваме за Торонто с бебето ни, което тогава ще е точно на една годинка. 2000 г. подадох документите си за независим емигрант и най-накрая април , 2006 г, ще кацнем на мечтаната Канадска земя.
Доколкото разбрах, трябва да имам заработени 600 часа, за да получавам детски или майчинство (незнам как се води точно там). Как точно мога да ги заработя тези часове, след като ми предстои гледане на детето, поне още 1 година. т.е. това означава ли, че няма никакви шансове да получавам майчинство в началото. Изобщо, ако някой знае нещо по въпроса, ще съм му много благодарна ако ми разясни.
Поздрави на всички отзивчиви мами!

# 1
  • Pierrefonds, CA
  • Мнения: 802
Здравей !

Тези 600 часа трябва да ги направиш докато си бременна. Това означава, че няма да имаш майчинство, защото детето ти е родено...
Но детски ще  получаваш със сигурност .

# 2
  • Мнения: 369
Правилно ти е отговорила Flash. Няма да имаш право на майчинство. То се дава при изработени 600 часа до една година преди раждането на детето т.е. ако си работил, но после си си седял в къщи да речем 2 години, пак нямаш право на майчинство.
..., след като ми предстои гледане на детето, поне още 1 година.
Това май ти си го определяш  newsm78. По канадското законодателство майчинството е само 1 година и ако тръгнеш да си го ползваш преди раждането може да се смъкне и до 10 месеца след раждането. Rolling Eyes
 Но спокойно, ако съпругът ти си намери работа бързо ще се наредят нещата. С една заплата бихте могли да живеете. Дори заплатата да му е ниска, или пък да искате да поддържате някакъв стандарт, има възможности за работа извън работно време и пак ще се справите. Амбиция и хъс трябват в началото. Peace
 Детски ще получаваш.

# 3
Да, аз съм решила, че ще си гледам детенцето поне още една година.
А какви постъпки трябва да направя за получаване на детски и кога трябва да стане това - т.е. трябва ли да имаме определено време престой в Канада или детето да е над определена възраст? Питам, защото си мисля, че е по-дпбре от самото начало да се интересувам за всичко възможно, за да не изпусна някакви срокове.

# 4
  • Мнения: 369
За този въпрос някой друг ще трябва да се включи. На нас ни дадоха документите от болницата.
 Може би в офисите на HR,   когато подавате документи за SIN.  newsm78

# 5
  • Мнения: 636
Олеле, 6 години ли ви отне???

Мои приятели скоро кацнаха с детето си.
На границата са им дали формуляри за кандидатстване за детски. Попълвате ги и ги изпращате (има и адресиран плик). 4ака се известно време (сигурно около месец).

600те 4аса са за employment insurance. Всеки изработен 4ас се застрахова за слу4аите, когато напускаш работа не по твоя вина. Напр. май4инство, съкращение закриване на фирмата и т.н. Ако те уволнят или напуснеш по своя воля не полу4аваш застраховка.
За да се кандидатираш за въпросната застраховка (плащат се 55% от заплатата ти от последните 6 месеца), трябва да си натрупал 600 застраховани работни 4аса. За новодошли оба4е, 4асовете са пове4е - около 900 ако не се лъжа. Не съм сигурна за бройката, но съм сигурна за условието.

Тази застраховка можеш да ползваш всеки път като натрупаш 600 4аса (и работодателя ти те "съкрати"). Вид социална осигуровка. Като спрат кран4ето - пак поработваш до 600 4аса и пак... и пак... има хора, които го правят. Друг е въпроса, 4е така не можеш да се развиваш. Всеки си решава за себе си.

# 6
  • Мнения: 369
За майчинство са 600 часа, за безработица (unemployment insurance) са 900 часа.

# 7
Безкрайно ви благодаря за инфото!

# 8
  • Мнения: 3 932
Леко уточнение, за да подадеш документи за детски, трябва да имаш социален номер, а това отнема около месец, плюс още един за обработка на документите, така че процедурата си изисква време, не разчитайте на тези пари в началото, иначе са около 270$ на месец федерални и 500$ на всеки трим месеца провинциални. Формулярите наистина се получават още на летището, иначе ги има и в интернет и във всичките им сициални службици.
 Peace

# 9
  • Canada
  • Мнения: 1 773
Точно както ти е казала Гери, формулярите за детските ще ги получите още на летището. Към тях ще трябва да попълните и декларация за доходите ви, считано от датата на кацане до 3 години назад - по месеци и за двамата родители. Въз основа на тази декларация ще ви изчислят размера на детските - в момента максимума в Онтарио е 247$ на месец за деца до 7 години. Детските се получават след около 3 месеца (на куп и за 3-те месеца). Хубаво е когато подадете документите за детски, вече да си имате открита сметка в банката, за да можете да приложите и ВОЙД-чек - така ще ви превеждат детските пари направо по сметката и няма да се разхождате ежемесечно до банката.

# 10
  • Canada
  • Мнения: 1 773
Размера на детските в различните провинции на Канада е различен - в Квебек парите са двойно повече.

# 11
  • Мнения: 3 932
Здравейте!
Началото на април заминаваме за Торонто с бебето ни, което тогава ще е точно на една годинка. 2000 г. подадох документите си за независим емигрант и най-накрая април , 2006 г, ще кацнем на мечтаната Канадска земя.
Доколкото разбрах, трябва да имам заработени 600 часа, за да получавам детски или майчинство (незнам как се води точно там). Как точно мога да ги заработя тези часове, след като ми предстои гледане на детето, поне още 1 година. т.е. това означава ли, че няма никакви шансове да получавам майчинство в началото. Изобщо, ако някой знае нещо по въпроса, ще съм му много благодарна ако ми разясни.
Поздрави на всички отзивчиви мами!

Къде точно, в коя провинция се каните да се установите...

# 12
  • Canada
  • Мнения: 1 773
Иве, тя си го е написала:

Началото на април заминаваме за Торонто с бебето ни, което тогава ще е точно на една годинка.

# 13
  • Мнения: 3 932
Иве, тя си го е написала:

Началото на април заминаваме за Торонто с бебето ни, което тогава ще е точно на една годинка.

Yпс, пардон, извинете, не съм забелязала  Embarassed, сигурно, защото съм още под впечатлението на дерайлирал влак с вагони висящи над водата и плуващи между парчета лед контейнери...

# 14
Момичета,
за доходите за 3 години назад, които ще декларираме в декларацията, трябва ли да са на официален документ от България, какъв да е този документ и трябва ли да е преведен и нотариално заверен.

Общи условия

Активация на акаунт