Частни детски градини - София (8)

  • 107 353
  • 739
  •   1
Отговори
# 675
  • Мнения: 132
Здравейте,
може ли да споделите мнение за ЧДГ "Вълшебен свят"?

# 676
  • София
  • Мнения: 30 139
Здравейте,
може ли да споделите мнение за ЧДГ "Вълшебен свят"?

Няколко страници назад има мнения.

# 677
  • Мнения: 2
Здравейте Simple Smile

Моля ви, дайте мнения за ЧДГ "Светлина" в кв. Овча Купел, София. Бях там преди няколко дни - директорката е много любезна и отзивчива, а базата много ми хареса. Има една майка в квартала, чието детенце ходи там - доволна е. Това, което ме притеснява, е че попаднах на една тема тук във форума, от началото на 2013-та година. Имаше противоречиви мнения - повечето отрицателни. Моля ви, пишете какво е положението сега. Подобрило ли се е? Много ще съм ви благодарна.

Току-що се регистрирах - надявам се, че съм постнала въпроса си на правилното място.

Благодаря Simple Smile

# 678
  • Мнения: 6 550
на вас частните градини увеличават ли ви таксата периодично? питам информативно, защото при нас за 1.5 година я вдигнаха 2 пъти с по 100 лева и от една приемлива такса започва да се превръща в таксище, което ако продължава да расте така, ще стане доста обременително.
срещу таксата не получихме нещо ново и допълнително, просто ни обясниха, че всичко е поскъпнало и това налага актуализация.

# 679
  • София
  • Мнения: 6 260
на вас частните градини увеличават ли ви таксата периодично? питам информативно, защото при нас за 1.5 година я вдигнаха 2 пъти с по 100 лева и от една приемлива такса започва да се превръща в таксище, което ако продължава да расте така, ще стане доста обременително.
срещу таксата не получихме нещо ново и допълнително, просто ни обясниха, че всичко е поскъпнало и това налага актуализация.

При нас (поне ние) сме с едногодишен договор, т. е. би трябвало поне до септември догодина да не ни я вдигат  Peace

# 680
  • Мнения: 6 550
да, и ние имаме договор, но независимо от това вдигнаха таксата.
честно казано, не ми се тръгва с "рогата напред", да си вадя договора и да го размахвам пред директорката. доволна съм от грижите, но това увеличение ми идва малко нанагорно, а и начина, по който се прави, ми е неприятен.

# 681
  • Мнения: 11
Относно ЧДГ "Светлина" в кв. Овча Купел, София, мога да кажа, че не съм очарована. Когато моята дъщеря трябваше да тръгне на градина ходих там и разговарях с една млада дама. Суперлативите бяха големи. В мазата имаше мухъл, там беше нещо като салон за игра и музикален кабинет. Не ми направиха добро впечатление и учителките, които срещнах. С други думи определено градината не беше моя фаворит. Преди няколко месеца отново ми се наложи да търся детска градина в района. Открих ЧДГ Марита. Доволна съм. Децата са малко, имат огромен двор в който излизат, когато позволява времето. Заниманията с децата са различни и интензивни. Има лично отношение към всяко дете. И най- важното не боледуваме. Ако питаш мен разгледай градините в района и тогава избери. Светлина не  беше най- доброто място за мен. Съжалявам, че не мога да дам по- прясна информация. Май майките от Овча купел не са много активни.  Sad Успех с избора  newsm10

# 682
  • Мнения: 1 153
Четвърта поредна година таксата в нашата градина не е променяна. За мен е най-малкото несериозно такова грубо нарушение на подписания договор.

# 683
  • Мнения: 6 550
неприятно е, да.
лошото е, че аз не искам да си махам детето от там, но ако таксата продължава да расте така просто ще съм принудена да търся друга градина.  Rolling Eyes
в договора пише, че таксата е фиксирана за една година напред, но за допълнително поисканите пари ни казаха, че доставчиците (храна, пране на бельо и т.н.) са повишили цените си, както и че са наели две нови учителки на мястото на две напуснали, но новите били по-квалифицирани и съответно по-скъпо платени. един вид, че е за доброто на децата, но не ти оставят избор, просто ти пускат фактура за месеца с новата такса.

# 684
  • Мнения: 1 153
А за коя градина става дума?

# 685
  • Мнения: 2
Много благодаря, meryp!!! Страшно ми помогна, наистина. Аз бях и в "Марита". Впечатленията ми са много добри. Сега и твоето положително мнение доизбистря нещата.

Благодаря   Hug

# 686
  • Мнения: 1 298
Понеже част от ЧДГ са в околностите на София - Драгалевци, Бояна и пр., уж на чист въздух, бих искала да попитам какво мислите за проблема с опушването на тези градини от околните къщи, отоплявани с твърдо гориво. Във връзка с тази статия http://www.dnevnik.bg/analizi/2014/11/08/2411565_ekologiia_na_bednostta/,
в която се твърди, че основна причина за болести и смъртност в България са праховите частици във въздуха, като специално за София те се конкурират с автомобилното замърсяване, разбира се. Но в околософийските квартали проблемът остава с твърдото гориво. Пише, че праховото замърсяване е водещият рисков фактор за смъртност при децата до 5 години.

Имате ли информация дали тези силно притеснителни данни са реални и при това положение специално за София кое би било по-лошо - градина в града (голямо автомобилно замърсяване) или градина в околностите (голямо замърсяване от въглища и дърва)?

Пише, че такова чудо няма в ЕС (нито с колите, нито с твърдите горива), и на фона на това всякакви други екологични проблеми и притеснения бледнеят...

# 687
  • Мнения: 132
Нашите баби и дядовци, които са си израснали на село, а там от панти век се отопляват с печки с дърва, въглища... никога не са имали проблеми с белите дробове (освен ако не са пушили арда без филтър).
Но ако става въпрос за градската част на София, където освен автомобилното замърсяване се добавя и това че в почти всеки блок има поне по един апартамент в който все още палят печки на дърва, въглища и други боклуци и всичко това не може да излети в атмосферата поради капака от смог, пък и няма достатъчно дървета, които поне малко да пречистят този коктейл, то наистина това влияе върху дробовете на децата ни.
Така че аз определено предпочитам детска градина в полите на Витоша Simple Smile

# 688
  • Мнения: 1 298
Благодаря ти за мнението. За съжаление, моят прадядо почина на село преди 30 години от рак на белите дробове, и ако той може е пушил (най-вероятно без филтър), баба ми почина от същото в полите на Витоша, без да е пушила. Мисълта ми е, че личната ми "статистика" в това отношение никак не са успокоителни, затова и никак не ми хареса това, което прочетох в статията за София и околностите...

# 689
  • Мнения: 345
Подкрепям казаното от Кармелита. Според мен проблемът е много сериозен, а тази теория за нашите баби и дядовци ми се струва несериозна. През уикенда бях за една вечер в Плевен - стохиляден град, в квартал, в който няма ТЕЦ. Разходихме се с малкия за един час. Щях да умра от задух от пушека, който се носеше във въздуха от сгради, отопляващи се на твърдо гориво. Веднага прибрах детето, а не знам хората наоколо как живеят. Доколкото разбрах повече се тревожат за прането си типично по български. Понякога като ходим зимата на вилата и палим камината се връща доста пушек в стаята и усещането е адски неприятно. Дори и когато уж всичко е наред вечер като си почиствам лицето с тоалетно мляко или друга козметика, на памука остава черна диря. Представете си какво дишаме! Моето дете ходи в Младост на градина. Знаете какъв е въздухът там, а и в цяла София. Вероятно в полите на Витоша е една идея по-добър, но проблемът с отполението на твърдо гориво си остава за съжаление.

Общи условия

Активация на акаунт